13716
Szczegóły |
Tytuł |
13716 |
Rozszerzenie: |
PDF |
Jesteś autorem/wydawcą tego dokumentu/książki i zauważyłeś że ktoś wgrał ją bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres
[email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zabroniony dokument w ciągu 24 godzin.
13716 PDF - Pobierz:
Pobierz PDF
Zobacz podgląd pliku o nazwie 13716 PDF poniżej lub pobierz go na swoje urządzenie za darmo bez rejestracji. Możesz również pozostać na naszej stronie i czytać dokument online bez limitów.
13716 - podejrzyj 20 pierwszych stron:
NAJLEPSZE SAŁATKI
1
Danuta Kozień
NAJLEPSZE SAŁATKI
KOC
KUII DII CIEBIE
Projekt okładki Agnieszka Skriabin
Redakcja Elżbieta Sadowska
Korekta
Małgorzata Juras, Natalia Wiśniewka
Copyright © 2003 by Tadeusz Barowicz Wszelkie prawa zastrzeżone
Bauer-Weltbild Media Sp. z o.o., Sp. K. Klub dla Ciebie Warszawa 2003
jyyp
Dział Obsługi Klienta 0 22 517 5151
Wysyłamy bezpłatny katalog
Dwieście
¦> dwudziesta szósta publikacja Klubu dla Ciebie
ISBN 83-89314-52-5
Skład i łamanie: „Enterek", Warszawa
Druk i oprawa: Drukarnia Naukowo-Techniczna S.A.
Wprowadzenie w świat sałatek
W kuchniach wielu narodów, szczególnie w kuchni francuskiej, sałatki podawane są na co dzień w różnych postaciach i odmianach. Spotyka sieje niemal przy każdym posiłku. W naszej rodzimej kuchni panuje w tej dziedzinie wyjątkowe ubóstwo: sałatki na stołach goszczą rzadko, a jeśli już się je robi, to przeważnie z jarzyn wcześniej użytych do sporządzenia wywaru (np. zupy). Przyczyną jest niewątpliwie brak tradycji i brak czasu na jaki cierpią nasze pracujące zawodowo panie domu. Na szczęście nie wszystkie sałatki wymagają dużego nakładu pracy.
Sałatki to dania zimne, podawane jako przystawki lub dodatek do potraw mięsnych czy rybnych. Nadają się na wszystkie okazje. Ich podsta-
------------------ « 5 M
wą są surowe lub gotowane warzywa. Do przyrządzania sałatek można użyć jednego lub kilku gatunków warzyw. Do niektórych dodaje się warzywa kwaszone, konserwowane lub marynowane. Ich zadaniem jest zaostrzenie smaku.
Poza warzywami i owocami w skład sałatek mogą wchodzić także gotowane lub pieczone mięsa, wędzone ryby, jaja gotowane na twardo, sery, wędliny, kasze, makaron, ryż itd. Większość składników nie wymaga gotowania. Tak więc liczba wariantów sałatek wydaje się nieograniczona. Oprócz zasadniczych i dodatkowych składników istotne są też ich wzajemne proporcje ilościowe, przyprawy i sosy. Do sporządzania sałatek można wykorzystywać warzywa pozostałe z gotowania wywarów, należy jednak pamiętać, żeby nie były zbyt miękkie, gdyż wtedy źle się kroją i podczas mieszania z sosem tracą nadany im kształt. W rezultacie sałatka staje się nieapetyczna. Sałatki pozwalają urozmaicić codzienne i świąteczne menu, a składniki można zmieniać zależnie od ich dostępności i pory roku.
Nieograniczone możliwości w komponowaniu sałatek sprawiają, że powodzenie zależy od inwencji i pomysłowości w zestawianiu składników oraz
------------------ % 6 L? ------------------
od sposobu ich przyprawiania. Dlatego każdy może być autorem nowej, nieznanej jeszcze sałatki.
Przyprawy smakowe stosowane do doprawiania sałatek, to pieprz, papryka, sól, musztarda, cukier, majeranek, bazylia, kminek, sok z cytryny i inne zioła przyprawowe. Powinny one nadawać sałatkom zdecydowany smak z przewagą smaku kwaśno-słodkiego.
Cennym, dodatkiem stosowanym przy sporządzaniu sałatek są też siekana natka pietruszki, zielony koperek, szczypiorek i szczypior. Uzupełniają one ich wartość odżywczą (witaminy), aromatyczną i smakową.
Przygotowując warzywa do sałatek, należy je najpierw umyć, następnie ugotować w skórce i, ostudzone, obrać. Wchodzące w skład jednej sałatki składniki powinny być jednakowo rozdrobnione. Nąjdrobniej sieka się dodatki zielone, takie jak szczypiorek czy koperek. Warzywa surowe kroi się w drobną kostkę, makaron lub talarki, warzywa gotowane zaś w kostkę lub makaron. Sposoby krojenia warzyw na sałatkę pokazano na przykładzie marchewki, na rysunkach 1 i 2. Niekiedy do sałatek dodajemy jako jeden ze składników mięso. Wędliny, drób i ryby powinny być rozdrobnione w podobny sposób jak warzywa.
7
Rys. 1. Krojenie marchwi: a — w paski; b - w makaron; c - w kostkę
Rys. 2. Krojenie marchwi w słupki
«,
«
Składniki przygotowane do sałatek można przechowywać do 12 godzin w temperaturze 2-4°C w osobnych naczyniach porcelanowych. Przygotowując sałatkę, łączy sieje, doprawia sosem i przyprawia do smaku. Najlepiej zrobić to przynajmniej na godzinę przed podaniem, by sałatka zdążyła przejść smakiem sosu, używając do mieszania dwóch widelców.
Sałatki powinny być odpowiednio przybrane dodatkami o zdecydowanych barwach (czerwone, zielone, żółte, pomarańczowe). Do dekoracji stosuje się warzywa i owoce, natkę pietruszki, szczypiorek, koperek, liście pora, selera, marynowane grzybki, śliwki, cząstki jaja ugotowanego na twardo, oliwki itp. Sałatkę jarzynową dekoruje się warzywami, zaś sałatkę jarzynową z dodatkiem śledzia kawałkami śledzia. Na estetykę sałatek wpływają również zastosowane sosy i zaprawy.
Przy sporządzaniu sałatek bardzo ważny jest też estetyczny sposób podania. Najczęściej podaje się je na stół w salaterkach. Sałatka podana w porcji na talerzyku deserowym powinna być uformowana łyżką porcjową, a następnie polana majonezem i udekorowana elementami, które wchodzą w jej skład. Sałatki można też podawać w kompo-
--------- «• 10 ~ --------------------
1
tierkach, na liściach sałaty, w wydrążonych warzywach, takich jak pomidory, papryki lub ogórki, w płaskich, szerokich pucharkach itp. O sposobie podania powinny decydować okoliczności i charakter posiłku.
Ostatnio coraz częściej praktykowaną formą podawania sałatek jest faszerowanie nimi takich warzyw jak pomidory, ogórki, cebula oraz białka jaj ugotowanych na twardo i pozbawionych żółtek. Pomidory i ogórki przeznaczone do nadziewania powinny być jednakowej wielkości i dojrzałe. Pomidory należy umyć i osuszyć, a następnie ściąć im „czapeczki", ogórki zaś po obraniu należy pokroić w poprzek na kawałki o długości 4-5 cm. Pomidory i ogórki napełniamy sałatką, tak by wystawała ponad brzegiem warzywa. Pomidor można przykryć odkrojoną „czapeczką". Pomidory i ogórki podawać ułożone na listkach zielonej sałaty na jedno- lub wieloporcjowym półmisku, ozdobione gęstym sosem majonezowym, marchwią, jajkiem i liściem pora.
Współczesna dietetyka coraz częściej nawołuje do zastępowania wysokoenergetycznych sosów i zapraw, takich jak majonez czy śmietana, sosami o mniejszej zawartości tłuszczu, np. winegretem,
---------------- «. U &
jogurtem, kefirem lub skondensowanym mlekiem.
Warto też pamiętać, by jednorazowo nie przygotowywać zbyt wielu porcji sałatek, gdyż ich składniki wysychają, a elementy dekoracyjne tracą estetyczny wygląd. Gotową sałatkę należy przechowywać w chłodnym miejscu, najlepiej w lodówce. Nie powinno się jej przetrzymywać dłużej niż do następnego dnia po przyrządzeniu.
12
Praktyczne rady
¦ Do przyrządzania sałatek należy wybierać warzywa świeże, zdrowe, ładnie wybarwione i aromatyczne.
¦ Warzywa myje się zawsze przed ich rozdrobnieniem (nigdy po): korzeniowe najlepiej szczoteczką, pod bieżącą wodą, liściaste zaś płucze się w dużym naczyniu, zmieniając wielokrotnie wodę, aż będzie zupełnie czysta, następnie osacza się liście na sicie.
Kalafiory po odrzuceniu zewnętrznych części wkłada się na 30 minut do wody z dodatkiem octu lub soli, a po wyjęciu z niej płucze - nie będzie w środku robaków.
¦ Młode warzywa skrobie się - nie obiera - nożem za stali nierdzewnej, starsze obiera się
13
cienko, gdyż pod skórką jest najwięcej witamin. Liście sałaty po dokładnym umyciu, osaczeniu i osuszeniu rwiemy palcami, nie kroimy nożem. Warzywa i owoce należy rozdrabniać na krótko przed podaniem na stół.
¦ Twarde warzywa sieka się drobno (lub trze na tarce), miękkie i owoce dzieli na spore cząstki.
¦ Obróbka wstępna składników sałatki powinna być starannie wykonana. Poszczególne gatunki warzyw, które nie będą używane w stanie surowym, najlepiej gotować oddzielnie w skórce, aby uniknąć większych strat składników odżywczych, wartości smakowych i aromatycznych. Warzywa korzeniowe gotuje się zawsze w całości, niektóre np. buraki, ziemniaki można również piec. Gotując warzywa, należy pamiętać, aby po włożeniu do wrzącej osolonej wody natychmiast je przykryć.
Niektóre, np. kalafiory, ziemniaki, kroi się dopiero po ostudzeniu, inne, jak marchew, pietruszkę, seler, kalarepę, szparagi, fasolkę - gdy są jeszcze ciepłe.
¦ Wszystkie warzywa korzeniowe gotuje się pod przykryciem, w przeciwieństwie do zielonych (szpinak, por, fasolka szparagowa) i kapust-
--------- «* 14 - --------------------
nych, które należy gotować w odkrytych naczyniach (przynajmniej przez pewien czas).
¦ Do gotowania warzyw używamy naczyń emaliowanych (nie poobijanych) lub ze stali szlachetnej; przygotowane warzywa wkłada się do niedużej ilości wrzącej osolonej wody. Do gotowania warzyw zawierających karoteny (marchewka) dodaje się do wody odrobinę tłuszczu.
¦ Gotowane ziemniaki będą smaczniejsze, jeśli do wody, w której się gotują, doda się 2-3 ząbki czosnku, liść laurowy lub trochę suszonego kopru. Ocet zapobiega pękaniu skórki ziemniaków gotowanych w mundurkach. Ziemniaki ugotowane w łupinach obiera się lepiej, jeżeli od razu po wyjęciu z naczynia poleje sieje zimną wodą. Aby ziemniaki były równomiernie ugotowane, należy gotować je na umiarkowanym ogniu.
¦ Warzywa czerwone zachowają kolor w trakcie gotowania, jeśli wodę zakwasimy i posolimy. Niektóre warzywa (np. kapusta, kalafior, brukselka, brokuły) nabiorą delikatnego smaku, jeżeli do wody, w której się gotują, dodamy odrobinę mleka. Kalafior i brokuły powinniśmy gotować różyczkami do góry (szybciej zmiękną).
15
\
¦ Dodatki mięsne i rybne muszą być dokładnie oddzielone od kości, "błon, chrząstek lub ości i starannie pokrojone w kostkę lub paseczki.
¦ Do sałatek śledziowych dodaje się wymoczone, starannie obrane ze skóry i ości śledzie, pokrojone w drobną kostkę lub cienkie paseczki.
¦ Do doprawiania sałatek najlepsze są, oprócz oliwy z oliwek, oleje: słonecznikowy, kukurydziany i sojowy. Sosy z majonezu, śmietany, jogurtu naturalnego lub kefiru należy przygotować tuż przed rozdrobnieniem produktów.
¦ Smak sałatek nie zmieni się, gdy: zamiast oliwy zastosujemy olej słonecznikowy, sok z cytryny zastąpimy rozpuszczonym w przegotowanej wodzie kwaskiem cytrynowym, a zamiast kaparów użyjemy zielonych nasion nasturcji, konserwowanych w słonej wodzie.
¦ Jeśli majonez nie chce gęstnieć podczas ucierania, należy dodać odrobinę zimnej wody i dalej mieszać. Uciera się go zawsze w jedną stronę. Kolejność dodawania składników: najpierw sok z cytryny lub ocet i sól, następnie żółtko, na końcu olej lub oliwa, wlewane po kilka kropel. Wszystkie składniki muszą mieć temperaturę pokojową, w przeciwnym razie majonez się zważy.
---------------- m 16 &
¦ Musztarda używana do przyprawiania sałatek powinna być tak gęsta, by z przechylonego naczynia wypływała bardzo powoli; na powierzchni musztardy o odpowiedniej jakości nie powinien występować wodnisto-oleisty płyn. Resztkę zeschniętej musztardy można „ożywić"przez zmieszanie jej z odrobiną octu i oliwy.
¦ Nie należy dodawać do jednej sałatki i ogórków, i pomidorów, ponieważ sok z surowych ogórków zawiera enzymy niszczące witaminę C zawartą w pomidorach.
¦ Wszelkich przypraw i ziół powinno się używać z umiarem, by nie zdominowały aromatu i smaku sałatki.
W przepisach ilość produktów podano w jednostkach masy lub jednostkach objętości stosowanych w gospodarstwach domowych, np. łyżka. W tabelach podano objętości znormalizowanych naczyń oraz przeliczono ilości warzyw i owoców na jednostki masy.
Tabels i 1.
Objętość znormalizowanych naczyń
Objętość
Ilość Nazwa naczynia cm3 Ł ł łk
1 szklanka S 250 16,5 50 100
X'\ szklanka S 62,5 4,2 12,5 25
Xh szklanka S 83,3 5,5 16,6 33,3
1 łyżka stołowa Ł 15,2 1 3 6
1 łyżeczka deserowa ł 5 - 1 2
1 łyżeczka do kawy łk 2,5 — - 1
1 szklanka = V4 litra 4 łyżki płynu = V16 litra
Tabela 2.
Masa (w gramach) najczęściej używanych produktów spożywczych
Nazwa produktu 250 cm3 (szklanka) 100 cm3 15 cm3 (łyżka) 5 cm3 (łyżeczka)
cukier kryształ cukier puder ryż kasza gryczana kasza manna kasza jęczmienna 220 200 228 170 170 187 91 68 68 75 15 12 13,6 10,2 10,2 11,2 4 4 4,5 3,4 3,4 3,7
masło margaryna oleje 238 238 236 95 95 94 14,2 14,2 14,1 4,7 4,7 4,7
mleko pełne mleko chude mleko zagęszczone śmietana 40-procentowa śmietana 18-procentowa twaróg sól kuchenna pieprz mielony żelatyna mielona 257 259 320 249 253 200 300 103 104 128 99 101 120 15,4 15,6 17,2 14,8 15,1 17 18,0 5,1 5,2 6,4 4,9 5,0 6 6,0 2,3 3,0
% 18
Ciężar gotowanych produktów jest większy niż
surowych. I tak po ugotowaniu:
10 dag suchego makaronu = 40 dag
10 dag suchego ryżu = 30 dag
10 dag suszonych warzyw = 35 dag
Tabela 3.
Przeliczenie objętości lub ilości warzyw, owoców i soków na jednostki masy
Produkt Objętość lub sztuka Masa (dag)
1 2 3
warzywa:
burak średni 12
cebula mała 4
średnia 6
czosnek suchy główka mała 1
ząbek 0,2
czosnek świeży ząbek 0,7
groszek zielony (łuskany) szklanka 13
kalafior średni 50
kapusta główka mała 100
główka duża 150
kapusta kwaszona szklanka 13
marchew mała 10
średnia 15
ogórek średni 20
papryka słodka średnia 10
pietruszka mała 8
duża 15
pomidor średni 10
duży 15
por (bez liści) średni 7
por (z liśćmi) średni 10
% 19
i 2 3
seler korzeniowy średni 20
szparagi wiązka 50
Owoce i jagody:
agrest szklanka 20
czarne jagody szklanka 13
gruszka mała 10
duża 15
jabłko średnie 12
duże 15
maliny szklanka 10
porzeczki szklanka 20
poziomki szklanka 13
rodzynki szklanka 20
śliwki suszone 12 sztuk średnich 10
wiśnie szklanka 20
Soki:
z cytryny szklanka 20
z pomarańczy szklanka 20
pomidorowy szklanka 20
------------ « 20 «. -----------------
Sałatki warzywne
Sałata zielona
3 główki sałaty 2 łyżki soku cytrynowego
6 łyżek oleju
słonecznikowego pieprz mielony sól
Sałatę dokładnie umyć, osaczyć i osuszyć. Porwać palcami na kawałki. Z soku cytrynowego, soli, pieprzu i oleju sporządzić sos winegret. Tuż przed podaniempolać sałatę sosem. Delikatnie wymieszać. Podawać do dań obiadowych.
Sałatka z marchwi i orzechów
5 marchwi szklanka łuskanych
orzechów włoskich 7/2 szklanki jogurtu
naturalnego
2 łyżki majonezu 2 ząbki czosnku łyżka siekanej natki
pietruszki sól
Orzechy połamać, zalać na kilka minut wrzącą wodą, odcedzić. Marchewki umyć, obrać, zetrzeć na grubej tarce. Jogurt wymieszać z majonezem, dodać roztarty z solą czosnek i dokładnie wymieszać. Doprawić do smaku solą. Połączyć składniki, polać sosem, wymieszać i przybrać natką. Podawać jako przystawkę.
Sałatka z fasolą i serem
'/2 szklanki fasoli perłowej 2-3 łyżki oleju
ogórek cebula
3-4 strąki papryki 3-4 pomidory 3 łyżki utartego ostrego żółtego sera
łyżka siekanej natki
pietruszki łyżka octu winnego mielony pieprz sól
22
Fasolę opłukać, moczyć przez 24 godziny w przegotowanej wodzie, dodać V2 łyżeczki soli i ugotować w 2 szklankach wody do miękkości. Wyłożyć fasolę do salaterki, dodać olej, ocet winny i wymieszać. Oczyszczone i opłukane warzywa pokroić: ogórek i cebulę w cienkie ćwierćtalarki, strąki papryki - po opieczeniu, oczyszczeniu ze skórki i gniazd nasiennych - w niewielkie kawałki, pomidory po obraniu ze skórki w ćwierćtalarki. Wszystkie składniki wymieszać, dodać mielony pieprz, przyprawić do smaku solą i octem winnym. Posypać siekaną natką pietruszki i utartym serem.
Podawać jako przystawkę do obiadu lub kolacji.
Sałatka z fasoli z chrzanem
szklanka fasoli 3/4 szklanki kwaśnej 3 łyżki tartego chrzanu śmietany
jajo mielony pieprz
2 łyżki tłuszczu cukier, sól
Opłukaną fasolę zalać 4 szklankami przegotowanej letniej wody i odstawić na parę godzin, po
czym ugotować do miękkości. Dodać chrzan i tłuszcz, poddusić mieszając. Jajo ugotować na twardo. Białko pokroić w drobną kostkę i dodać do fasoli. Żółtko przetrzeć, połączyć ze śmietaną, przyprawić do smaku solą, pieprzem i cukrem. Polać fasolę przygotowanym sosem. Podawać jako przystawkę.
Sałatka z kukurydzy
puszka kukurydzy
konserwowej 1-2 marchewki 10 dag ryżu mała cebula
łyżka siekanej natki
pietruszki sos winegret
z czosnkiem
Ugotować ryż. Cebulę drobno posiekać, obraną marchew zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Od-cedzoną kukurydzę, ryż, cebulę i marchew polać sosem i wszystko wymieszać. Przed podaniem posypać siekaną natką pietruszki.
Podawać jako przystawkę do obiadu lub kolacji.
24 *»
Sałatka z jarzyn mieszanych
;/2 szklanki fasoli
perłowej 3-4 ziemniaki 2 marchwie !/2 selera 2 cebule 2 ogórki kwaszone
kwaśne jabłko szklanka majonezu 2 łyżki kwaśnej
śmietany mielony pieprz sól
Opłukaną fasolę namoczyć w 2 szklankach przegotowanej wody. Po 24 godzinach dodać V2 łyżeczki soli, ugotować i pozostawić, by wystygła. Oczyszczone ziemniaki, marchew i seler włożyć do rondla, zalać gorącą wodą i ugotować (nie rozgotować). Odlać wywar i pozostawić do ostygnięcia. Majonez wymieszać ze śmietaną, wlać do salaterki. Cebule oczyścić, opłukać, pokrajać w drobną kostkę. Ogórki i jabłko pokrajać również w drobną kostkę. Ziemniaki, marchew i seler obrać i drobno pokrajać. Fasolę i pozostałe składniki włożyć do salaterki, wymieszać. Przyprawić do smaku solą i pieprzem.
Podawać z wędlinami, pieczonymi mięsami na zimno, śledziem lub jajami na twardo.
25
Sałatka z fasoli i jajek
3/4 szklanki fasoli perłowej
2 jaja ugotowane
na twardo
3 łyżki koncentratu
pom idorowego
3 łyżki oleju
2 łyżki siekanej natki
pietruszki mielony pieprz sól
Fasolę zalać 3 szklankami wody, zagotować, zdjąć z ognia na 2 godziny. Dodać V2 łyżeczki soli, ugotować, odcedzić i pozostawić do ostygnięcia. Jaja obrać i pokroić w kostkę. Koncentrat wymieszać z olejem, dodać fasolę, jaja, wymieszać. Doprawić do smaku solą i pieprzem. Posypać siekaną natką pietruszki.
Podawać jako przystawkę.
Sałatka z fasoli i śledzia
3/4 szklanki fasoli śledź marynowany 3 łyżki majonezu łyżka śmietany łyżeczka musztardy
2 cebule
2 łyżki siekanej natki
pietruszki pieprz mielony sól
26 g ----------¦-------
Opłukaną fasolę moczyć w 3 szklankach przegotowanej wody. Następnego dnia dodać V2 łyżeczki soli, fasolę ugotować i pozostawić do ostygnięcia. Cebulę pokroić w drobną kostkę. Śledzia obrać, pokroić w drobną kostkę. Wszystkie składniki włożyć do salaterki, polać majonezem wymieszanym ze śmietaną i musztardą, wymieszać. Przyprawić do smaku solą i pieprzem. Posypać na wierzchu natką pietruszki.
Podawać jako zakąskę lub przystawkę na obiad lub na kolację.
Sałatka z porów
40 dag porów 2 jaja ugotowane
na twardo 7/2 szklanki śmietany
łyżka musztardy cukier
mielony pieprz sól
Pory oczyścić, umyć, pokroić na mniejsze kawałki, zalać wrzącą wodą z dodatkiem łyżeczki cukru, następnie gotować na małym ogniu przez 10 minut, uważając, aby się nie rozgotowały. Żółtka jaj rozetrzeć ze śmietaną i musztardą na gładką masę, przyprawić do smaku solą i pieprzem. Biał-
% 27 ~
ka drobno posiekać. Ugotowane pory odcedzić, pokroić w kostkę, ułożyć na półmisku, polać sosem, wymieszać, posypać siekanym białkiem. Podawać z białym pieczywem.
Sałatka z zielonej fasolki
puszka zielonej fasolki 4 łyżki oleju
4 pomidory zielona papryka czerwona papryka 2 ząbki czosnku cytryna
słoneczn ikowego łyżka musztardy mielony pieprz sól
Papryki umyć, usunąć gniazda nasienne, pokroić w cienkie paseczki. Fasolę odcedzić, wymieszać w salaterce z papryką. Olej zmieszać z sokiem cytrynowym i roztartymi ząbkami czosnku, dodać musztardę, sól i pieprz do smaku. Sos wlać do salaterki, wszystko wymieszać.
Podawać sałatkę udekorowaną ćwiartkami pomidorów jako przystawkę do obiadu lub kolacji.
28
Sałatka z fasolki szparagowej
30 dag fasolki
szparagowej 10 dag cebuli 2 łyżki siekanej natki
pietruszki 4 łyżki oleju
słonecznikowego
łyżka octu winnego ząbek czosnku łyżeczka łagodnej
musztardy pieprz mielony sól
Fasolkę umyć, poodcinać końce, strąki podzielić na pół, ugotować we wrzącej, osolonej wodzie, osaczyć i ostudzić. Cebulę drobno posiekać, czosnek zmiażdżyć i rozetrzeć z solą. Wymieszać musztardę z octem i olejem. Dodać natkę, cebulę, czosnek oraz fasolkę. Doprawić do smaku solą i pieprzem. Wymieszać i schłodzić w lodówce.
Podawać do dań obiadowych.
«• 29 &
Sałatka poranna
2 marchewki
l/2 szklanki zielonego
groszku (może być
z konserwy) 4 pomidory kilka liści zielonej
sałaty 6 jaj ugotowanych na
twardo 2 jogurty naturalne
sok z cytryny
'/2 szklanki siekanej zieleniny (natka pietruszki, koperek i szczypiorek)
kilka gałązek natki pietruszki
pieprz mielony
szczypta cukru
sól
Marchewkę zetrzeć na tarce. Sałatę umyć, osaczyć i porwać na mniejsze kawałki. Pomidory obrać ze skórki i pokroić w kostkę. Groszek osaczyć z płynu. Wszystkie przygotowane składniki wymieszać w salaterce. Jaja pokroić w kostkę i wraz z posiekaną zieleniną wrzucić do salaterki. Jogurt wymieszać z sokiem z cytryny, dodać cukier, sól i pieprz. Tak sporządzony sos delikatnie wymieszać z sałatką, przybrać gałązkami natki pietruszki.
Podawać z białym pieczywem jako danie śniadaniowe.
«• 30
Sałatka ziemniaczana ze słoniną
1 kg ziemniaków 10 dag słoniny
2 główki ziełonej sałaty 4 jaja ugotowane
na twardo pęczek cebuli dymki
szklanka rosołu 4 łyżki oleju
słonecznikowego 3 łyżki octu winnego pieprz mielony sól
Ziemniaki ugotować w mundurkach, obrać z łupin, odstawić do ostygnięcia. Następnie pokroić je w plasterki. Dodać rosół, pieprz, olej i ocet. Odstawić na 30 minut. W tym czasie pokroić słoninę i podsmażyć na złoty kolor. Cebule oczyścić i pokroić w talarki. Słoninę i cebulę delikatnie wymieszać z ziemniakami i grubo pokrojonymi jajami. Tak przygotowane danie podawać z zieloną sałatą.
31
Sałatka pikantna
główka sałaty zielonej czerwona lub zielona
papryka !/2 ogórka
sałatkowego
4 pomidory cebula kalarepa pęczek rzodkiewek
5 łyżek oleju
słonecznikowego 2 łyżki octu winnego
2 łyżki koniaku (lub wódki)
sok z t/2 cytryny
ząbek czosnku
2 łyżki siekanej zieleniny (szczypiorek, bazylia, mięta, natka pietruszki)
pieprz mielony
sól
Sałatę umyć, odsączyć z wody, drobno poszarpać palcami. Ogórek, paprykę, cebulę i rzodkiewki umyć, następnie pokroić na cienkie plasterki, pomidory po usunięciu skórek na ćwiartki, a kalarepę w paski. Wszystkie składniki sosu (olej, ocet, koniak, sok z cytryny, czosnek, pieprz, sól, zieleninę) dokładnie wymieszać. Pokrojone warzywa włożyć do dużej miski, polać gotowym sosem.
Podawać jako przystawkę do obiadu.
-------------------- ~ 32 ~ --------------------
Sałatka toskańska
główka sałaty zielonej,
brokuł
10 dag pieczarek 2 gałązki naci selera mała cebula łyżeczka musztardy
4 łyżki oleju sojowego
ząbek czosnku
2 łyżki octu winnego
pieprz mielony
sól
Czosnek obrać i wycisnąć, wymieszać z obraną i pokrojoną na cienkie talarki cebulą. Odstawić na 5 minut, aż puszczą sok. Następnie dodać musztardę, pieprz i olej. Wszystkie składniki starannie wymieszać. Sałatę dokładnie umyć, osaczyć i poszarpać palcami na drobne kawałki. Brokuły podzielić na koszyczki. Umyte pieczarki i seler pokroić w plasterki. Przygotowane warzywa wymieszać i polać sosem.
Podawać jako przystawkę do dań mięsnych.
33 &
Sałatka z cebuli
15 dag cebuli pęczek szczypiorku 4 ugotowane ziemniaki '/2 szklanki śmietany
łyżka octu winnego pieprz mielony cukier sól
Cebulę pokroić w cienkie plasterki, posolić i odstawić. Ziemniaki pokroić w drobną kostkę, szczypiorek posiekać. Wszystko wymieszać ze śmietaną, doprawić do smaku solą, cukrem i octem. Można dodać trochę pieprzu.
Sałatka jest doskonałym dodatkiem do parówek na gorąco lub smażonej ryby.
Sałatka z czerwonej cebuli
2 cebule czerwone 2 jaja ugotowane
na twardo 2 jabłka winne
4 łyżki gęstej śmietany łyżeczka musztardy pieprz mielony sól
Cebule obrać i pokroić w cienkie talarki. Jabłka obrać i pokroić w kostkę, podobnie jaja. Ze śmietany, musztardy i przypraw sporządzić sos. Wszy-
-------------------- ^ 34 & --------------------
stkie składniki sałatki wymieszać, oblać przygotowanym sosem.
Podawać do dań obiadowych.
Sałatka z papryki I
30 dag czerwonej
lub zielonej papryki 15 dag selera jabłko 15 dag cebuli 5 łyżek ołeju sojowego
łyżka musztardy pęczek natki pietruszki
lub koperku cukier sól
Papryki umyć, usunąć gniazda nasienne i ugotować, wrzucając na wrzącą osoloną wodę. Odcedzić, a gdy papryki przestygną, zdjąć skórkę i pokroić je w makaronik. Cebulę obrać, umyć, pokroić w kostkę, podobnie jakjabłko. Umyty i obrany seler pokroić w bardzo drobny makaronik. Połączyć wszystkie składniki, wymieszać z musztardą i olejem, przyprawić do smaku solą i cukrem, posypać siekaną zieleniną. Podawać jako przystawkę do obiadu.
«* 35 &'
Sałatka z papryki II
po strąku czerwonej, zielonej i żółtej papryki
2 cebule
ząbek czosnku
2 łyżki oleju
słonecznikowego
łyżka soku z cytryny łyżeczka musztardy łyżeczka oregano pieprz mielony sól
Papryki umyć, pozbawić gniazd nasiennych i pokroić w cienkie krążki. Cebule obrać i pokroić w talarki. Z oleju, soku cytrynowego, musztardy i przypraw sporządzić sos. Dodać do niego roztarty z solą ząbek czosnku. Paprykę i cebulę przełożyć do salaterki i polać sosem. Wymieszać. Podawać jako przystawkę do zimnych mięs.
Sałatka z pomidorów i papryki
]/2 kg pomidorów */2 kg słodkiej
papryki ząbek czosnku
]/2 szklanki oleju
słonecznikowego pieprz mielony sól
36
Umyć pomidory i paprykę. Czosnek pokroić w cienkie talarki. W płaskim naczyniu rozgrzać tłuszcz i usmażyć na nim pomidory i paprykę w całości. Gdy będą całkowicie usmażone, wyjąć, ostudzić i obrać ze skórki. Rozgnieść je lub dokładnie rozetrzeć z czosnkiem (np. mikserem).
Podawać jako przystawkę, smarując nią pieczywo, lub na gorąco do dań obiadowych.
Sałatka śląska
2 ziemniaki 2 kałarepki kwaszony ogórek 4-6 marynowanych
grzybków cebuła
1-2 pikłe z marchewki
i pietruszki szklanka majonezu pieprz mielony sól
Kalarepę i ziemniaki ugotować w łupinach, ostudzić, obrać, pokroić w kostkę. Podobnie pokroić kwaszony ogórek, grzybki oraz pikle jarzynowe. Cebulę poszatkować. Wymieszać składniki sałatki z przyprawami i majonezem. Odstawić na 30 minut do lodówki.
Podawać z pieczywem.
____________ "^ 37 ^
Sałatka bułgarska
2 ziemniaki
!/2 szklanki zielonego
groszku 2 jaja ugotowane na
twardo 2 strąki zielonej
papryki
2 pomidory
cebula
szklanka śmietany
pieprz mielony
sól
Ziemniaki ugotować w mundurkach. Groszek ugotować w osolonej wodzie. Paprykę oczyścić z gniazd nasiennych. Ziemniaki, jaja, paprykę, pomidory pokroić w drobną kostkę, dodać groszek, wszystko wymieszać ze śmietaną, doprawić do smaku solą i pieprzem. Wstawić na 30 minut w chłodne miejsce. Podawać z pieczywem.
Sałatka z pomidorów i ziemniaków
'/2 kg pomidorów 40 dag ziemniaków
2 strąki papryki konserwowej
38
4 łyżki majonezu 2 łyżki kwaśnej
śmietany 2 łyżki chrzanu
kilka gałązek
natki pietruszki pieprz mielony, sól
Ziemniaki ugotować w mundurkach, ostudzić, obrać i pokroić w kostkę. Pomidory pokroić w kostkę. Paprykę osaczyć i pokroić w paski. Majonez połączyć z chrzanem i śmietaną; doprawić do smaku solą i pieprzem. Do salaterki włożyć pomidory, paprykę i ziemniaki, zalać je sosem i delikatnie wymieszać. Przybrać gałązkami natki pietruszki.
Podawać z pieczywem.
Sałatka z ziemniakami i grzybami
30 dag ziemniaków 40 dag pieczarek 2 cebule 5 łyżek oleju
słonecznikowego
2 łyżki soku z cytryny łyżka siekanej natki
pietruszki pieprz mielony sól
39 « -----------------
Grzyby oczyścić, pokroić w plasterki i skropić połową soku z cytryny. Ziemniaki ugotować w mundurkach, ostudzić, obrać i pokroić w ćwierćplaster-ki. Cebule obrać, pokroić w cienkie półplasterki, włożyć do salaterki i skropić pozostałym sokiem z cytryny; odstawić na 5 minut. Następnie do cebuli dodać olej, wymieszać, włożyć grzyby i ziemniaki, doprawić solą i pieprzem, ponownie wymieszać. Sałatkę schłodzić przez 30 minut w lodówce. Podawać posypaną natką pietruszki jako przystawkę do zimnych mięs i wędlin.
Sałatka z buraków i kapusty
40 dag buraków ćwikłowych
40 dag kwaszonej kapusty
30 dag ziemniaków
2 cebule
6 łyżek oleju
słonecznikowego
łyżka chrzanu
2 łyżki siekanej natki
pietruszki
3 łyżeczki cukru pieprz miełony sól
Ugotowane buraki ostudzić, obrać i pokroić w drobną kostkę. Ziemniaki ugotować w mundur-
-------------------- «# 40 «* --------------------
kach, ostudzić, obrać i również pokroić w kostkę. Cebulę obrać, pokroić w półkrążki. Kapustę odcisnąć i lekko posiekać. Połączyć warzywa, dodać natkę, olej, chrzan i cukier. Wymieszać i doprawić do smaku solą i pieprzem. Podawać do dań mięsnych.
Sałatka z buraków i fasoli
30 dag buraków
ćwikłowych puszka białej fasoli por
2 ogórki kwaszone
3 łyżki ołeju
słonecznikowego
łyżka octu winnego 2 łyżki siekanej natki
pietruszki cukier
pieprz miełony sół
Fasolę osaczyć z zalewy. Nieobrane buraki ugotować we wrzącej osolonej wodzie, ostudzić, obrać i pokroić w słupki. Ogórki pokroić w kostkę. Por oczyścić, przeciąć wzdłuż, umyć i pokroić ukośnie w piórka. Połączyć ocet, olej, sól, cukier, pieprz i natkę. Dodać pozostałe składniki, wymieszać.
Podawać schłodzoną jako przystawkę lub do dań obiadowych.
-------------------- ~ 41 &
Sałatka z buraków
75 dag buraków łyżka octu winnego
ćwikłowych cukier
2 jabłka sól
3 cebule
3 łyżki oleju
słonecznikowego
Buraki ugotować w łupinach we wrzącej osolonej wodzie. Gdy przestygną, obrać i zetrzeć na tarce do jarzyn. Przesmażyć na oleju, doprawić cukrem i octem. Cebule i jabłka obrać, pokroić w drobną kostkę, połączyć z wystudzonymi buraczkami. Podawać do zimnych mięs lub dań obiadowych.
Sałatka jarzynowa z kalafiorem
>/2 kg kalafiora 25 dag marchewki 20 dag brukselki po 10 dag mrożonego groszku i mrożonej fasolki szparagowej pęczek koperku
2 łyżki gęstej śmietany 2/3 szklanki
majonezu
3 ząbki czosnku łyżka ostrej
musztardy pieprz mielony, sól
42
Czosnek obrać i zmiażdżyć, wymieszać z majonezem, śmietaną i musztardą. Kalafior umyć, osaczyć i podzielić na różyczki. Marchewki obrać, opłukać i pokroić w plasterki. Brukselkę oczyścić i umyć. Fasolkę i groszek opłukać. Warzywa ugotować w osolonej wrzącej wodzie (na półtwardo). Część odłożyć do przybrania. Koperek umyć i posiekać. Osaczone warzywa przełożyć do salaterki, następnie wymieszać z sosem i koperkiem.
Sałatkę podawać przybraną odłożonymi warzywami i gałązkami koperku.
Sałatka z brukselki
20 dag brukselki
ugotowanej
na półtwardo kilka suszonych śliwek 3 jaja ugotowane
na twardo
3 ogórki kwaszone
4-5 jabłek
cebula
2/3 szklanki majonezu
suszone bazylia i mięta
pieprz mielony, sól
Wszystkie składniki pokroić w niezbyt grubą kostkę. Dodać przyprawy i majonez. Dokładnie wymieszać. Odstawić na 30 minut do lodówki.
Podawać z białym pieczywem posmarowanym masłem.
43
Sałatka z bobu
30 dag młodego bobu
20 dag pieczarek
cytryna
2 łyżki siekanej natki
pietruszki 2 łyżki białego
wytrawnego wina
!/2 szkłanki majonezu łyżka sosu sojowego 2 łyżki siekanej świeżej
bazylii
pieprz mielony sól
Bób ugotować w osolonej wodzie, ostudzić, obrać ze skórki. Pieczarki oczyścić i pokroić w plasterki. Cytrynę umyć, pokroić w cienkie plasterki, a następnie każdy plasterek na ćwiartki. Składniki wymieszać, dodać natkę pietruszki i bazylię. Majonez połączyć z sosem sojowym i winem. Polać sałatkę i wymieszać. Doprawić solą i pieprzem.
Podawać jako przystawkę.
Sałatka z kwaszonych ogórków
3 ogórki kwaszone 2 jaja ugotowane na twardo
2-3 cebule dymki !/2 szklanki majonezu pieprz miełony
«• 44 •»
Ogórki obrać, podzielić wzdłuż na ćwiartki, oczyścić z pestek, pokroić w cienkie plasterki. Ugotowane na twardo jaja pokroić w kostkę. Cebulki ze szczypiorkiem drobno pokroić. Wszystkie składniki wymieszać z majonezem i posypać pieprzem. Podawać do wędlin na zimno.
Sałatka z grzankami
5 kromek bułki
paryskiej
główka zielonej sałaty 10 dag pieczarek 12 dag papryki
czerwonej
!/2 pęczka szczypiorku 3 łyżki soku z cytryny 2 łyżki oleju
słoń eczn ikowego pieprz miełony sól
Pieczarki umyć, osaczyć, pokroić w cienkie plasterki, przełożyć do miski, skropić sokiem z cytryny. Wstawić do lodówki na 30 minut. Kromki bułki paryskiej pokroić w kostkę. Na średnim ogniu rozgrzać suchą patelnię i przyrumienić kostki bułki ze wszystkich stron. Sałatę, szczypiorek i paprykę umyć. Sałatę pokroić w paseczki, szczypiorek posiekać, paprykę oczyścić z gniazd nasiennych i pokroić w drobną kostkę. W szklance zmieszać olej
45 ~
z łyżką soku z cytryny, solą i pieprzem. W salaterce wymieszać sałatę ze szczypiorkiem, papryką i pieczarkami, polać sosem i posypać grzankami. Tuż przed podaniem jeszcze raz wymieszać. Podawać jako przystawkę.
Sałatka polska
2 marchewki
mały seler
;/2 szklanki gotowanej
fasolki perłowej 2 kwaszone ogórki 2 winne jabłka mała cebula
'/2 szklanki majonezu kilka marynowanych
grzybków cząstka pomidora gałązki natki
pietruszki pieprz mielony, sól
Marchewkę i seler po oczyszczeniu ugotować we wrzącej, osolonej wodzie. Wraz z jabłkami, ogórkami i grzybkami pokroić w jak najdrobniejszą kostkę. Wymieszać z fasolką i majonezem, doprawić do smaku solą i pieprzem. Wyłożyć do salaterki, posypać natką pietruszki, udekorować pomidorem pokrojonym na cząstki.
Podawać do dań obiadowych lub z pieczywem jako przystawkę.
46
Sałatka jarzynowa wykwintna
po 20 dag marchwi,
ziemniaków, selera,
ogórków
kwaszonych 15 dag pietruszki 3 jaja ugotowane
na twardo 15 dag jabłek winnych
2 cebułe puszka groszku szklanka majonezu 2 łyżki soku z cytryny łyżka musztardy natka pietruszki cukier pieprz mielony, sól
Ziemniaki, seler, marchew i pietruszkę oczyścić, ugotować we wrzącej osolonej wodzie, ostudzić, obrać. Jabłka obrać, usunąć gniazda nasienne. Ogórki obrać. Wszystkie składniki wraz z jajami pokroić w drobną kostkę (jabłka skropić sokiem z cytryny), wymieszać, następnie dodać odcedzony groszek. Majonez wymieszać z przyprawami, dodać do sałatki i jeszcze raz wszystko ostrożnie wymieszać. Przełożyć do salaterki, udekorować natką pietruszki i odstawić na pół godziny do lodówki. Podawać do zimnych mięs i wędlin.
47 4
Sałatka z jaj po włosku
4 jaja ugotowane
na twardo szklanka zielonego
groszku
2 strąki papryki 2 pomidory
3 ząbki czosnku 15 dag sera
ementalskiego szklanka majonezu liście selera mielony pieprz, sól
Groszek ugotować, osaczyć, jaja pokroić w plasterki, pomidory i pozbawioną gniazd nasiennych paprykę starannie umyć, pokroić w plastry i krążki. Osaczony groszek wymieszać z pomidorami i papryką oraz serem pokrojonym w drobną kostkę i majonezem, do którego dodać drobno usieka-ny czosnek. Doprawić do smaku solą i pieprzem, wymieszać, przełożyć do salaterek, obłożyć plastrami jaj, przybrać listkami selerów. Podawać z pieczywem.
Sałatka z czerwonej kapusty
'/2 główki czerwonej
kapusty cebula
jabłko winne 2 łyżki oleju sojowego
48
sok z cytryny liście sałaty lub natka pietruszki
utłuczony 1 goździk sól
Kapustę umyć, cienko poszatkować, włożyć do wrzącej, lekko osolonej wody, gotować od chwili zawrzeniaprzez 5 minut. Odcedzić na sicie, wystu-dzić. Dodać sok z cytryny, starte na jarzynowej tarce jabłko i cieniutko poszatkowaną cebulę, utłuczony goździk. Skropić olejem, dokładnie wymieszać, osolić do smaku. Ułożyć w salaterce, posypać siekaną natką lub przybrać listkami sałaty. Podawać do dań obiadowych.
Sałatka z czerwonej i białej kapusty
po >/2 główki czerwonej i białej kapusty
10 dag orzechów włoskich łuskanych
pęczek dymki
3 łyżki oliwy
sok z połowy cytryny
!/2 łyżeczki miełonego
pieprzu sół
Drobno poszatkowaną kapustę czerwoną i białą przełożyć do osobnych naczyń. Zalać wrzącą wodą i po 15 minutach dokładnie osaczyć. Oprószyć so-
49
lą i odstawić na 30 minut. Dymkę oczyścić, drobno pokroić, orzechy bardzo drobno posiekać. Sok z cytryny wymieszać z oliwą. Gdy kapusta wystygnie, wymieszać oba jej rodzaje, a następnie delikatnie połączyć z dymką i orzechami. Przełożyć do salaterki, polać przygotowanym sosem i doprawić do smaku pieprzem. Przed podaniem schłodzić. Podawać jako przystawkę.
Sałatka z jarzyn i jaj
3 ziemniaki
2 jabłka
2 cebule
5 jaj ugotowanych
na twardo
2/3 szklanki majonezu sok z cytryny
pęczek szczypiorku 2 łyżki siekanej natki
pietruszki czerwona mielona
papryka pieprz mielony sól
Ziemniaki ugotować w mundurkach, ostudzić. Cebulę obrać, drobno pokroić, posypać solą i cukrem, skropić sokiem z cytryny. Ziemniaki obrać z łupinek, pokroić w cienkie paski, dodać do cebuli. Do tego dodać obrane i poszatkowane na grubej tarce jabłka. Drobno posiekać umyty szczypiorek i obra-
50
ne ze skorupek jaja. Połączyć wszystkie składniki. Doprawić do smaku solą, pieprzem, cukrem, ewentualnie papryką. Zalać majonezem i dokładnie wymieszać. Wyłożyć do salaterki, udekorować siekaną natką pietruszki.
Podawać jako przystawkę.
Sałatka z jaj i chrzanu
5 jaj !/2 szklanki śmietany
2 łyżki utartego chrzanu sok z cytryny 2 jabłka cukier, sól
Jaja ugotować na twardo, ostudzić, obrać ze skorupek, pokroić w ćwiartki, ułożyć na półmisku. Jabłka obrać, utrzeć na grubej tarce i natychmiast skropić sokiem z cytryny (aby nie ściemniały). Dodać do nich utarty chrzan, zalać śmietaną. Powstały sos doprawić do smaku solą i cukrem, zalać nim ułożone na półmisku jaja. Podawać z białym pieczywem.
51
.
Sałatka z ziemniaków i cebuli
4 łyżki oleju
słonecznikowego 2 łyżki soku z cytryny pieprz miełony cukier sół
!/2 kg ziemniaków pęczek cebuli dymki 2 kwaszone ogórki 2 jaja ugotowane
na twardo łyżka musztardy
Ziemniaki ugotować w mundurkach, ostudzić, obrać i wraz z ogórkami pokroić w kostkę. Dymkę pokroić drobno razem ze szczypiorkiem. Przełożyć do salaterki, doprawić do smaku. Wymieszać olej z sokiem z cytryny i musztardą, oblać sałatkę, udekorować krążkami jaj, posypać szczypiorem. Podawać jako przystawkę, schłodzoną w lodówce.
Sałatka ze skorzonery i jabłek
50 dag skorzonery
20 dag winnych jabłek
]/2 szkłanki mleka
cytryna
6 orzechów włoskich
kiłka gałązek natki
pietruszki 4 łyżki majonezu cukier sól
52
Korzenie skorzonery wyszorować, obrać i ugotować we wrzącej wodzie z dodatkiem cukru. Do gotujących się korzeni wlać wrzące mleko. Miękkie korzenie wyjąć, ostudzić i pokroić w kostkę. Podobnie pokroić obrane jabłka. Połową cytryny skropić rozdrobnione składniki sałatki, drugą połowę obrać i drobno pokroić (usuwając pestki). Wszystko wymieszać, oblać sałatkę majonezem, przyprawić do smaku solą i cukrem, jeszcze raz wymieszać. Posypać siekanymi orzechami. Przybrać gałązkami natki pietruszki. Podawać do dań obiadowych.
Sałatka z ziemniaków
]/2 kg ziemniaków
4 cebule
4 łyżki oleju sojowego
sok z cytryny
pęczek natki pietruszki
pieprz miełony, sół
Ziemniaki ugotować w łupinach, ostudzić, obrać, pokroić w plastry. Cebulę obrać i pokroić w cienkie krążki. Wymieszać sok z cytryny z olejem, dodać do ziemniaków, posolić, posypać pieprzem, dodać cebulę, wszystko razem wymieszać w salaterce.
Sałatkę podawać posypaną siekaną natką pietruszki.
-------------------- «* 53 4X
Sałatka z młodych ziemniaków
80 dag młodych ziemniaków
3 jaja ugotowane na twardo
3 łyżki oleju sojowego
sok z cytryny
kieliszek białego wytrawnego wina
po łyżce siekanego szczypiorku i natki pietruszki
pieprz mielony
sól
Młode ziemniaki ugotować i jeszcze gorące obrać ze skórki, pokroić w cienkie plasterki, włożyć do salaterki i zaprawić gorącym winem. Następnie przygotować sos z żółtek jaj ugotowanych na twardo, roztartych z olejem i doprawionych do smaku sokiem z cytryny oraz solą i pieprzem. Ziemniaki polać sosem, posypać siekaną zieleniną oraz posiekanymi białkami.
Sałatka z pieczarek
25 dag pieczarek
sok z cytryny
l/2 szklanki majonezu
pieprz mielony sól
54
Pieczarki umyć i obrać. Następnie gotować je przez
bąć roić do-
ac po-
ż-ać.
vki
«*
5 łyżek majonezu 2-3 łyżki soku z cytryny
kiłka łiści zielonej
sałaty cukier, sól
Oczyszczony, ale nieobrany seler ugotować, nie całkiem ugotowany odcedzić, obrać, pokroić w kostkę. Skropić sokiem z cytryny. Podobnie pokroić obrane ze skórki jabłka. Dodać posiekane orzechy, pozostawiając kilka do przybrania, wszystko wymieszać z majonezem, doprawić do smaku cukrem i solą. Przełożyć sałatkę do salaterki wyłożonej liśćmi zielonej sałaty, przybrać papryką i orzechami.
Podawać na przystawkę.
56
Sałatki warzywne z mięsem
Sałatka smakoszy
10 dag pieczarek 4 jaja ugotowane
na twardo 10 dag szynki ;/2 główki ziełonej
sałaty
2 łyżki octu winnego 4 łyżki oleju sojowego ząbek czosnku
1 dymka pęczek rzodkiewek
2 łyżki gęstej śmietany łyżeczka soku z cytryny odrobina ostrej
musztardy cukier
czarny pieprz mielony sól
Sałatę opłukać, porwać palcami na drobne kawałki. Sporządzić sos: wymieszać ocet, musztardę, olej i szczyptę soli. Sałatę wyłożyć na półmisek, skropić odrobiną sosu. Obrać i drobno posiekać cebulę. Zą-
------------------ 1& 57 L
bek czosnku obrać i wycisnąć. Sałatę posypać cebulą i czosnkiem, skropić pozostałym sosem i posypać piepi/em. Pieczarki obrać, oczyścić, pokroić w jak najcieńsze plasterki i ułożyć na sałacie. Rzodkiewki umyć, oczyścić i pokroić w krążki. Jajka obrać ze skorupek i pokroić w plasterki. Szynkę zwinąć w ruloniki. Śmietanę wymieszać z sokiem cytrynowym, doprawić solą i cukrem. Plasterki jaj i rzodkiewek poukładać na pieczarkach. Na wierzchu ułożyć ruloniki szynki. Środek ozdobić kleksem ze śmietany. Podawać jako przystawkę.
Sałatka Ewy
15 dag gotowanej
szynki
główka lodowej sałaty po strąku czerwonej,
żółtej i ziełonej
papryki 10 dag żółtego sera pieprz, sól
Opłukaną sałatę porwać na paski. Dodać pokrojone w paski: szynkę, żółty ser, czerwoną, zieloną
--------------m 58 &----------------
J/2 szkłanki ołiwy 2 jaja ugotowane
na twardo cebula kiłka łuskanych
orzechów włoskich
i żółtą paprykę oraz pokrojoną w piórka cebulę. Doprawić solą i pieprzem. Wszystko zalać oliwą i wymieszać. Posypać rozdrobnionymi orzechami włoskimi, ubrać ćwiartkami jaj na twardo. Podawać jako przystawkę.
Sałatka z polędwicy wołowej na ostro
40 dag polędwicy
wolowej
15 dag kiełków sojowych po 1 strąku papryki
czerwonej i żółtej ostra papryka czuszka cebula
3 łyżki sosu sojowego 5 łyżek oleju sojowego kieliszek czerwonego wytrawnego wina świeży imbir czosnek pieprz mielony, sól
Polędwicę pokroić w cienkie paski, wrzucić na dobrze rozgrzany olej, szybko obsmażyć. Dodać pozostałe rozdrobnione składniki, podlać sosem sojowym i winem. Wymieszać, doprawić do smaku przyprawami.
Podawać jako przystawkę.
---------------- « 59 &
Sałatka jajeczna z mortadelą i kaparami
6 jaj
30 dag mortadeli i/2 główki kapusty
zielonej 3 łyżki oleju
słonecznikowego
2 cebule dymki
2 łyżki octu winnego
łyżeczka musztardy
łagodnej łyżka kaparów pieprz miełony, sól
Jaja ugotować na twardo, pokroić w ćwiartki. Mortadelę pokroić w cienkie, długie paseczki. Cebule oczyścić, pokroić w plasterki. Tak przygotowane składniki włożyć do półmiska, delikatnie wymieszać. Przygotować sos z oleju, octu, musztardy, pieprzu, soli i kaparów. Wymieszać ze składnikami na półmisku. Podawać z sałatą.
Sałatka warzywna w galarecie
puszka zielonego
groszku 2 marchewki
pietruszka kawałek czerwonej konserwowej papryki
- 60 «•
]/2 selera
2 kwaszone ogórki 20 dag wędliny 2 łyżki żelatyny
kilka gałązek natki
pietruszki pieprz mielony sól
Oczyszczone warzywa ugotować w 1 litrze wody. Żelatynę namoczyć w małej ilości zimnej wody. Jarzyny wyjąć z wywaru, wywar przecedzić, dodać żelatynę, doprowadzić do wrzenia, przyprawić do smaku solą i pieprzem, ostudzić. Marchewki nie kroić, pietruszkę i seler dekoracyjnie pokroić, groszek połączyć z pokrojonymi warzywami. Wędlinę pokroić w kostkę, dodać do jarzyn. Obrać ogórki i pokroić, dodać do jarzyn. Wymieszać, zalać tężejącym wywarem, wstawić do lodówki. Udekorować gałązkami natki pietruszki, kawałeczkami czerwonej papryki, wstawić ponownie do lodówki. Podawać z białym pieczywem.
Sałatka francuska
główka zielonej sałaty 25 dag pieczarek 2 plasterki szynki
-------------------- - 61
15 dag sera
ementalskiego 4 łyżki oliwy
łyżka soku z cytryny łyżeczka musztardy
pieprz mielony sól
Sałatę umyć, osuszyć. Porwać na wąskie paski, wędlinę na małe paseczki, a ser w kostkę. Pieczarki wymyć w zimnej wodzie z dodatkiem soku z cytryny i pokroić w cienkie plasterki. W drugim naczyniu oliwę połączyć z łyżeczką soku z cytryny, solą i pieprzem. Ułożyć wszystkie składniki w szklanej salaterce. Przed podaniem polać sosem.
Podawać jako przystawkę do obiadu.
Sałatka z bekonem
15 dag bekonu 20 dag pieczarek po główce zielonej
i czerwonej sałaty czerwona cebula
Bekon pokroić w cienkie plasterki, przesmażyć na chrupko na łyżce oleju, wyjąć, osaczyć. Sałatę umyć, poszarpać na kawałki, osuszyć. Pieczarki oczyścić, pokroić w plasterki, skropić octem (by
-------------------- «* 62 u
}/2 szklanki oleju
4-5 łyżek octu winnego
'/2 pęczka natki
pietruszki pieprz, sól
nie ściemniały). Cebulę obrać, drobno pokroić. Natkę posiekać. Ocet, resztę oleju, cebulę i natkę dokładnie wymieszać, przyprawić do smaku solą i pieprzem. Sałatę, pieczarki i bekon przełożyć do salaterki, polać sosem, delikatnie wymieszać. Podawać jako przystawkę.
Sałatka pikantna
z pomidorów i pieczarek
20 dag wędzonego
boczku 6 pomidorów 25 dag pieczarek 20 dag czerwonej
soczewicy
główka sałaty
100 ml octu winnego
cebula
kilka gałązek natki
pietruszki cukier, pieprz, sól
Cebulę obrać, pokroić w drobną kostkę. Boczek pokroić w paski, wysmażyć na złoty kolor. Dodać cebulę, lekko zeszklić. Wrzucić do garnka soczewicę, podsmażyć. Wlać ok. 200 ml wody i część octu winnego, gotować 15-20 minut. Doprawić do smaku solą, cukrem i pieprzem. Sałatę opłukać, osuszyć. Kilka liści odłożyć do dekoracji, pozostałe porwać
---------------- % 63 ~
na mniejsze kawałki. Pieczarki oczyścić, opłukać, pokroić w plasterki, skropić pozostałym octem. Pomidory umyć, osuszyć, pokroić na cząstki. Pieczarki i pomidory wymieszać z kawałkami sałaty, przełożyć na półmisek udekorowany listkami sałaty. Polać ciepłym sosem, udekorować gałązkami natki. Podawać bezpośrednio po przygotowaniu, z białym pieczywem.
Sałatka mięsna
75 dag pieczeni
wołowej lub
wieprzowej 25 dag ogórków
kwaszonych 25 dag cebuli !/2 szklanki oliwy łyżka sosu worcester
kilka kropli sosu
tabasco 2 łyżki siekanego
szczypiorku !/4 strąka czerwonej
papryki pieprz mielony sól
Mięso i ogórki pokroić w kostkę. Cebulę obrać i pokroić w półkrążki, wymieszać z mięsem i ogórkiem. Oliwę połączyć z sosami worcester i tabasco oraz z przyprawami. Wymieszać z pozostałymi składnikami. Sałatkę wstawić na 30 minut
----------------- «* 64 S ------
do lodówki. Przed podaniem przybrać szczypiorkiem i papryką.
Podawać z pieczywem.
Sałatka z fasolą i kiełbasą
20 dag zielonej fasoli szparagowej (lub z puszki)
15 dag kiełbasy żywieckiej lub toruńskiej
25 dag pomidorów
2 łyżki soku z cytryny
2 ząbki czosnku