Średnia Ocena:
14:57 do Czyty. Reportaże z Rosji
Pociąg osobowy do Czyty jedzie pięć dni. Do stacji końcowej, Władywostoku, okrągły tydzień…Tak zaczyna się podróż, która może pomóc zrozumieć rosyjski fenomen.Jak pojąć ten duży kraj rozpięty na dwóch kontynentach, w którym nic nie jest tym, czym powinno? W jaki sposób spojrzeć na to dzikie miejsce, gdzie dobrą wiadomością jest to, że w Murmańsku ociepli się do minus 30 stopni Celsjusza, a dzień będzie trwać godzinę i siedem minut?To tutaj polski ksiądz, były jeniec cudem uratowany z Katynia, w podziemiach dawnej siedziby twerskiego NKWD – gdzie rozstrzeliwano jeńców Ostaszkowa – dokonuje kolejnego cudu, nawracając pułkownika Armii Czerwonej. To tutaj młodzież uczy się w szkole, że prawa człowieka i wolność jednostki są wartością najwyższą, a jednocześnie, że narody nie mają prawa do samostanowienia. To tutaj przechodzenie od komunizmu do demokracji polega na tym, że wczorajszy komunista nazywa siebie dzisiaj demokratą.14:57 do Czytyto zestaw pasjonujących reportaży o kraju, który fascynuje, zaskakuje i nieustająco zdumiewa.
Szczegóły | |
---|---|
Tytuł | 14:57 do Czyty. Reportaże z Rosji |
Autor: | Miecik Igor T. |
Rozszerzenie: | brak |
Język wydania: | polski |
Ilość stron: | |
Wydawnictwo: | Wydawnictwo Czarne |
Rok wydania: | 2012 |
Tytuł | Data Dodania | Rozmiar |
---|
14:57 do Czyty. Reportaże z Rosji PDF Ebook podgląd:
Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby pdf był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.
Wgraj PDF
To Twoja książka? Dodaj kilka pierwszych stronswojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu!
Recenzje
Interesująca lektura, nieźle spędzony czas przy jej czytaniu
Podpisuje się pod tą książką. Jeśli szukacie dobrego zbioru reportaży, jeśli fascynuje Was Rosja i jej historia - to pozycja specjalnie dla Wa
Jakiś czas temu postanowiłam sobie, że zgromadzę i przeczytam jak najwięcej ebooków poświęconych Rosji. Wśród nich znalazły się też reportaże Igora Miecika, choć do jego pierwszego zbioru podchodziłam z pewną dozą niepewności. Nie miał on najlepszych ocen na LC, a opinie czytelników były mocno zróżnicowane, przy czym bardziej na niekorzyść autora. Teraz mam okazję przekonać się sama, jak na mnie podziałają jego teksty.Rosja to kraj tak ogromny, że trudno objąć go umysłem; pełna absurdów, dziwactw i półprawd, nie każdego potrafi zachwycić. Lecz jeśli już człowieka do siebie przekona, pochłania go bez reszty. Jest jak królowa, która wymaga bezwzględnej uwagi. Rosjanie mają naprawdę burzliwą historię, zatem mają też o czym mówić. Dla reszty Europy to bliski kraj, który może nazwać egzotycznym. Ponieważ nie raz można zadziwić się, spoglądając na rzeczywistość tak obcą, jakby ktoś prezentował ją w krzywym zwierciadle - a to wszystko prawda.Fala w wojsku, opowieści czeczeńskich i afgańskich weteranów, historie łatwo z kolei transsyberyjskiej, rosyjskie metropolie i zapyziałe miasteczka skryte w podbiegunowej głuszy - to tylko kilka z wielu tematów, które pojawiły się w reportażach Igora Miecika. Paru czytelników zwróciło uwagę na to, że nie wnoszą one niczego do świadomości czytelnika, nie wywołują żadnych przemyśleń, ani nie zmuszają do refleksji. Częściowo muszę się z tym zgodzić - nie są to najlepsze teksty reporterskie, jakie czytałam. Brakuje tematu, który by mnie powalił na łopatki, zmusił do zrobienia przerwy, tak najzwyczajniej w świecie sprawił, że opadnie mi szczęka. Nie chodzi mi oczywiście o tanią sensację, lecz może bardziej o styl autora. Zauważyłam, że jego nowsze książki bardziej spodobały się czytelnikom.Mimo kilku niedociągnięć, nie sądzę tej książki za porażkę. Znalazłam w niej parę reporterskich perełek, takich jak "Miss Gułag 2004" czy "Niepotrzebna armia". Na szczególną uwagę zasługuje moim zdaniem tekst "Niedziela w domu ponad rzeką Moskwą". Pojawia się tam kamienica rządowa, prawdziwa skarbnica fascynujących, lecz przede wszystkim tragicznych opowieści rodzinnych. Rozmówcy autora mówią o dramatycznym wpływie kariery politycznej, która niejednokrotnie w gwałtowny sposób zakończyła życia najbogatszych mieszkańców Moskwy. Dla tej i kilku innych naprawdę niezwykłych opowieści warto zajrzeć do króciutkiego zbioru Igora Miecika. Dodają one jeszcze więcej barw do i tak już kolorowego obrazu Rosji, który znam przede wszystkim z ebooków Swietłany Aleksijewicz. Teksty zamieszczone w "14:57 do Czyty" wcześniej ukazywały się w Polityce w latach 2000-2012.Recenzja z: www.book-loaf.blogspot.com
niewielka ksiązka dająca tak wiele. zalecam dla fanów reportażu
Książka ebook nie poraża objętością lecz twórca w jej słowach zawarł niewiarygodnie wiele. W głąb Rosji zabiera nas pociągiem - słynną koleją transsyberyjską. Pasażerowie - bohaterowie, zapachy, widoki - wszystko jest opisywane tak, że mam wrażenie bycia w tym pociągu obok autora. Następnie poznajemy Rosję od strony zwykłego człowieka przy jej ogromnych tragediach - Biesłan, Kursk, Grozny, obozy pracy. Twórca prezentuje nam to, czego nie ma w mediach, które po kilku dniach przestają się interesować tragedią. My natomiast widzimy ciąg dalszy, to, co nastąpiło w ludziach, którym te tragedie zmieniły życie.Poznajemy również historie mniej słynne jak choćby historia znanego domu w Moskwie. Twórca ma szczęście do ludzi i interesujących rozmów. Mamy również największy obecnie mit Rosji czyli Olbrzymią Wojnę Ojczyźnianą i fenomenalne relacje weteranów, nierzadko tak chwytające za serce Polaka.Naprawdę wartościowa książka ebook dla każdego, kto o Rosji chciałby wiedzieć więcej niż prezentuje zwykły medialny przekaz. Coś bardziej ludzkiego, blisko duszy.
"14:57 do Czyty" to zestaw dwunastu wyjątkowo przenikliwych reportaży z Rosji. Igor T. Miecik w rzetelny sposób przedstawia borykającą się z napływem Chińczyków Syberię, wszechobecną korupcję czy okoliczności ataku terrorystycznego w Biesłanie. Czy stereotypy o Rosjanach potwierdzają się w świetle tej książki? Jak nowe pokolenie szuka tożsamości narodowej? Po co i dla kogo wybudowano dom na Nabiereżnoj w Moskwie? Ten niesamowity zestaw krótkich, ale bardzo wartościowych reportaży to idealna lektura dla każdego zainteresowanego tym olbrzymim krajem, w którym wszystko jest możliwe.Adam Homulicki, Empik Poznań
Jestem bardzo rozczarowany tą książeczką. Cena i tytuł wprowadza w błąd jak reklama proszku, co pierze wszystkie plamy. Jest to zestaw reportaży gazetowych z lat 2000-2005. Książeczka w większej części porusza tematy terroryzmu (Biesłan, Dubrowka), katastrofy Kurska. Napisze krótko - wszyscy Ci, którzy chcą dowiedzieć się o życiu w obecnej Rosji w tej książeczce tego nie poczują. Tytuł nawiązuje do pierwszego rozdziału, który jest ciekawy, lecz to wszystko – 3/10.
Ta książka ebook jest wyjątkowa. W swoim spojrzeniu i takiej normalności prezentuje Rosję, której nie znamy, a poznać powinniśmy i to jak najszybciej. Ona nie prezentuje tego, co pragniemy zobaczyć. Prezentuje rzeczywistość i dlatego jest warta przeczytania.
Idealnie się czyta, nie można się oderwać!
"14:57 do Czyty" to zestaw przedruków z "Polityki", w której teksty ukazywały się na przełomie lat 2000-2005. Reportaże są poruszające i dużo mówią o naszym potężnym sąsiedzie. W książce pdf znajdziemy reportaże o zwykłych ludziach - rodzinach ofiar katastrofy Kurska czy zamachu w Biesłanie, kandydatkach w konkursie miss piękności kolonii karnej czy uczennicach gimnazjum, wychowywanych na błagorodne diewice. Polecam, a sama czekam na kolejną partię tekstów (mam nadzieję, że kiedyś się ukażą).