Upload dokumentów - promocja książek - darmowy hosting pdf - czytaj fragmenty
Plan przepłynięcia Atlantyku ani nie był nowatorski, ani szaleńczy. Myśl o realności takiego rejsu wyrażali już antyczni historycy i geografowie, jak Pliniusz Starszy czy Plutarch. Są dowody, że znaleźli się śmiałkowie, których nie przerażały ogromne przestrzenie oceanów. Lecz info o ich dokonaniach ukrywano. Po prostu wiedza o odkryciach geograficznych była w zamierzchłych czasach bardzo ceniona i skrzętnie ukrywana. Nie chciano, żeby wiedzę tę poznała konkurencja polityczna i handlowa. Znajomość nowego szlaku mogła być tak skuteczna jak najlepsza broń, jak wynalazek wojenny, kluczowy tak ze względów ekonomicznych, jak i militarnych. W publikacji opisano losy odkrywania Ameryki - od podróży Fenicjan po rywalizację portugalsko-hiszpańską w XV wieku.
Szczegóły | |
---|---|
Tytuł | Zakazana historia odkrycia Ameryki |
Autor: | Molenda Jarosław |
Rozszerzenie: | brak |
Język wydania: | polski |
Ilość stron: | |
Wydawnictwo: | Wydawnictwo Bellona |
Rok wydania: | 2015 |
Tytuł | Data Dodania | Rozmiar |
---|
PDF Upload - Zapytania o Książki - Dokumenty © 2018 - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Recenzje
Efekty badań archeologów co jakiś czas udowadniają i potwierdzają koncepcję, jakoby Ameryka byłą wielokrotnie odwiedzana i kolonizowana, na długo wcześniej zanim uczynił to Kolumb. Na długo przed 1492 rokiem znajdowali się śmiałkowie, którzy byli na tyle odważni, bądź szaleni żeby przepłynąć oceany. "Zakazana historia odkrycia Ameryki" autorstwa Jarosława Molendy przytacza liczne dowody i fakty potwierdzające te zakrojone na szeroką skalę wyprawy. Wiedza z zakresu archeologi i kartografii niejednokrotnie potwierdza wyprawy Wikingów i innych ludów Europejskich, które dokonały przepłynięcia Atlantyku. Realia zamierzchłych, żeglarskich dziejów twórca ukazał realistycznie i wzbudził moją chęć zgłębienia tego burzliwego tematu.Wiedza dotycząca zamierzchłych zamorskich podróży pozostawia jeszcze dużo nurtujących pytań, które domagają się odpowiedzi, zmieniając cały czas dawno utarte dogmaty historyczne. Zamierzenia przepłynięcia Atlantyku nie były wcale czymś nierealnym i szalonym, nawet dla antycznych kartografów i żeglarzy. Wiedzę o świeżych mapach czy odkryciach geograficznych pieczołowicie ukrywano i pilnowano żeby nie dostała się w niepowołane ręce. W dzisiejszych czasach też potwierdza się fakt, że ten kto kontroluje morskie szlaki handlowe, ten de facto kontroluje handel na całym świecie. Nieźle wiedzieli o tym fakcie też antyczni żeglarze i kartografowie, dlatego wszelakie odkrycia w tej dziedzinie były skrzętnie ukrywane.Podczas lektury przyjdzie nam przeczytać pomiędzy innymi o zamorskich wyprawach cywilizacji starożytnego Egiptu a także poznamy kilka faktów potwierdzających tezę, że na długo przed dotarciem Kolumba Ameryka była odwiedzana, najeżdżana i plądrowana. Jarosław Molenda z uporem i dociekliwością uświadamia, że po mimo zatarcia wielu śladów przez Europejczyków, przyrodę a także czas stale można znaleźć tam liczne dowody i znaleziska. Książka ebook ta uświadamia czytelnikom, że nasza historia ma jeszcze dużo niezapisanych kart. Kart, które dzięki badaniom antropologów i archeologów będziemy mogli nieco lepiej poznać.Pozycja z pod pióra Jarosława Molendy została napisana lekkim i barwnym językiem, dzięki czemu czyta się bardzo szybko. Opisy szalonych wypraw, opowieści żeglarskie czy liczne teorie zostały przedstawione w sposób interesujący i przekonujący. Dodatkowym atutem są też kolorowe i dopracowane fotografie, pozwalające w lepszym stopniu poczuć opisywany temat. Z pewnością sięgnę jeszcze nie raz po książki autora, gdyż ta żywo mnie zaciekawiła. "Zakazana historia odkrycia Ameryki" jest to książka, która zabiera nas w daleką i brawurową podróż pozwalającą poznać liczne zagadki historii.
„Odkrycie Ameryki – 1492” – tego uczyli nas od szkoły podstawowej po studia, na których prowadzący zaczęli zasiewać ziarno zwątpienia, czy to na pewno pierwsza wyprawa do tajemniczego, odległego kontynentu a także przekonanie o tym, że w historii więcej jest sztuki niż nauki, która powinna być obiektywna (czego o tej dziedzinie wiedzy nie można powiedzieć). Do tego doszła liczna literatura, filmy dokumentalne przekonujące o wędrówkach Wikingów i innych ludów Europejskich. W Świeżym Lądzie widziano też zaginioną Atlantydę z jej niezwykłą cywilizacją, która przywodziła na myśl odkrycia Majów. Nasza wiedza o zamierzchłych podbojach i odkryciach jest coraz większa, lecz ciągle niepełna. Dużo źródeł stawia jeszcze zbyt dużo pytań niż daje odpowiedzi.„Zakazana historia odkrywania Ameryki” to książka ebook zabierająca nas w historyczną podróż pozwalającą odkryć bogactwo zagadek dotyczących łączności kultur Ameryki i innych kontynentów. Wśród tych mostów nie zabraknie również cywilizacji starożytnego Egiptu, który nie kojarzy nam się z zamorskimi wyprawami. Co sprawiało, że wybrani ludzie ruszali w świat, odkrywali nowe ziemie, osiedlali się na nich, tworzyli swoje małe społeczności, które wchodziły w relacje z miejscowymi albo przybyłymi nieco wcześniej? Jarosław Molenda stara się ukazać nam efekty badań antropologów i archeologów, dla których Ameryka ciągle pozostaje tajemniczym, odległym lądem zamieszkałym przez ludzi. Uświadamia nam jak dużo śladów po przodkach zatarli Europejczycy, czas i przyroda a także inny przybysze.Autor uświadamia własnych czytelników, że marzenia o odkryciach świeżych ziem były obecne z umysłach ludzi wiele wcześniej nim narodził się Krzysztof Kolumb. Wyprawy miały ratować życie, wzbogacać odkrywców, dawać tymczasowe schronienie albo miejsce ucieczki przed różnorakimi zagrożeniami. Obecność różnorodnych ludów przyczyniła się do wzbogacania legend, plemiennych historii, które pozwalają wysnuwać wnioski i łączności państewek.Opowieść Jarosława Molendy uświadamia czytelników jak dużo białych plam mają nasze dzieje. „Zakazana historia odkrycia Ameryki” napisano żywym mową pozwalającym ulec czarowi historii, opowieści żeglarskich, wzbudzić zainteresowanie podobnymi historiami. Książka ebook jest bardzo przystępna, dzięki czemu może sięgnąć po nią każdy zainteresowany tajemnicami historycznymi. Dużym plusem publikacji są liczne, kolorowe fotografie.