Średnia Ocena:
Zaginieni. Historie ludzi którzy przepadli bez śladu
Nie ma dnia, by na portalach społecznościowych nie pojawiał się dramatyczny apel rodzin proszących o pomoc w odnalezieniu zaginionych bliskich. Jedni wychodzą z domu bez słowa i znikają. Drudzy nie wracają z wakacji. Inni od lat pracują za granicą i tam ślad po nich się urywa. Co się stało z Beatą Radke – najdłużej poszukiwanym dzieckiem w Polsce, które zaginęło w 1975 roku w Poznaniu w drodze na lekcję religii? Dlaczego nigdy nie rozwiązano najgłośniejszej sprawy z czasów PRL-u – zaginięcia braci Palasik, ani sprawy rodziny Bogdańskich, którzy zniknęli w kwietniu 2003 roku? Dlaczego do tej pory nie udało się odnaleźć Barbary Chrzczonowicz, łódzkiej dziennikarki, która zniknęła niedługo po swoim ślubie? Czy Kasia Mateja, wykradziona ze szpitala w wieku siedmiu miesięcy, żyje za granicą i jest szczęśliwa? Każda z przestawionych w tej książce pdf opowieści jest inna. Lecz łączy je jedno: dramat i rozpacz rodziny. Oto tragiczne historie osób, których – mimo poszukiwań policji, komunikatów w mediach, rozwieszonych tysięcy plakatów – nigdy nie udało się odnaleźć. Relacje rodzin ludzi, którzy zniknęli bez śladu, zostały uzupełnione głosami ekspertów: przedstawicieli fundacji ITAKA a także fundacji Janusza Szostaka, specjalisty z policyjnego Archiwum X, Michała Fajbusiewicza z telewizyjnego „Magazynu kryminalnego 997” oraz… znanego jasnowidza Krzysztofa Jackowskiego. Opowiadają oni o tym, jak wygląda sytuacja rodzin osób zaginionych a także jak starają się im pomagać. Bez fikcji Seria literatury faktu Wydawnictwa RM Poruszające reportaże, wywiady z niezwykłymi ludźmi, wciągające relacje z autentycznych zdarzeń – to wszystko odnajdziesz w nowej serii naszego wydawnictwa. Ludzie i ich dzieje są w centrum tych opowieści. To historie, których nie da się zapomnieć. Autorzy wchodzą w świat opisanych ludzi, przedstawiają ich przeżycia. Eksperci rzucają nowe światło na głośne tematy i pokazują nieznane zagadnienia. Książki z serii Bez fikcji to pozycje dla każdego, kto chce wiedzieć więcej i lepiej rozumieć otaczający świat. Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Szczegóły | |
---|---|
Tytuł | Zaginieni. Historie ludzi którzy przepadli bez śladu |
Autor: | Anna Gronczewska |
Rozszerzenie: | brak |
Język wydania: | polski |
Ilość stron: | |
Wydawnictwo: | Wydawnictwo RM |
Rok wydania: | 2024 |
Tytuł | Data Dodania | Rozmiar |
---|
Zaginieni. Historie ludzi którzy przepadli bez śladu PDF Ebook podgląd:
Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby pdf był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.
Wgraj PDF
To Twoja książka? Dodaj kilka pierwszych stronswojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu!
Recenzje
Daj znak Zaginieni. Historie ludzi, którzy przepadli bez śladu Anny Gronczewskiej to następny interesujący i kluczowy reportaż wydany przez wydawnictwo Mięta w serii Bez fikcji. Poprzednie opowiadały o kuratorach sądowych i osobach chorych na otyłość. Tak tak. Nie pomyliłam się. Otyłość to choroba. W tym tomie serii autorka pisze nie tyle o ludziach, którzy zaginęli, ile o ludziach, którzy ich szukają, czasami latami. Anna Górska omawia ich ból i wyobrażenia o tym co się mogło stać, ich nadzieję, że zaginiona osoba żyje gdzieś tam szczęśliwie i czekanie na powrót zaginionych bliskich. Każdy telefon z nieznanego numeru budzi nadzieję, osoba widziana z daleka przypomina tę co zaginęła, wyjście do skrzynki pocztowej niesie nadzieję na list. Najgorsze są rocznice i święta. Najbardziej dokuczliwa jest bezsenność. Zaginięcia są niespodziewanie i niespodziewane. Ktoś jest a za chwilę go nie ma. Czasami są to ucieczki z domu, czasami porwania a czasami zabójstwa. Nie zdawałam sobie sprawy że kłopot zaginięć jest tak duży. Że mówimy o tysiącach zaginionych kobiet, facetów i dzieci. Autorka podaje, że w 2022 roku było ich 12800! Poszukiwaniem zaginionych zajmuje się policja, liczne stowarzyszenia, fundacje jak ITAKA, jasnowidze i ludzie zrzeszeni w grupach na facebooku. Były również programy telewizyjne Ktokolwiek wie, Alarm czy magazyn kryminalny 997 Michała Fajusiewicza. Prócz licznych przypadków zaginięć w reportażu znalazło się również miejsce na wypowiedzi ekspertów, policjantów, psychologów a także pracowników stowarzyszeń pracujących na rzecz zaginionych i ich rodzin. To smutna, prawdziwa i nieźle napisana książka, o czekaniu na znalezienie najbliższych i wierze, że oni żyją. Wszak nadzieja umiera ostatnia.
„Zaginieni” to bez wątpienia jedna z najsmutniejszych książek, jakie miałam okazję przeczytać. Przepełniona jest tęsknotą, czasem nadzieją, lecz przede wszystkim olbrzymią niewiadomą dotyczącą ludzkich losów. W Polsce co roku ginie kilkadziesiąt tysięcy osób. Większość, ponieważ około 95%, się odnajduje, jednak reszta przepada bez śladu. Książka ebook ta opowiada właśnie o tych ludziach i przypadkach, które pozostały nierozwiązane. Nie wiadomo, czy osoby opisywane na kartach książki zostały porwane, zam0rd0wane, czy może same zdecydowały się odciąć od rodziny i rozpocząć nowe życie. Książka ebook jest przesiąknięta emocjami rodzin, które czekają na znalezienie własnych bliskich. Autorka przybliża nam liczne przypadki z różnorakich lat, zarówno te najnowsze, jak i te starsze. Przedstawia okoliczności zaginięcia, podjęte tropy, niestety wszystkie kończące się brakiem odnalezienia zaginionej osoby. Niektóre z omówionych historii już znałam – nierzadko są to sprawy medialne, które co jakiś czas pojawiają się w głównych mediach. W książce pdf znajdziemy też wywiad z najsłynniejszym polskim jasnowidzem, Krzysztofem Jackowskim, który wielokrotnie skutecznie pomagał policji i rodzinom zaginionych osób. Jest również rozmowa z wiceprezes zarządu fundacji ITAKA a także innymi ekspertami. „Zaginieni” to lektura, która przypomina, że każda zaginiona osoba to czyjeś dziecko, rodzic, przyjaciel - ktoś, kto zasługuje na to, by go szukać i pamiętać o nim. To trudna, lecz niezbędna książka.
Zacznę od gratulacji dla autorki! Historie najbliższych osób, które opowiadają o zagubieniu najbliższych, kolejnych dniach poszukiwań, tworzenia domysłów i ogromnej tęsknoty. Trudnością w pisaniu reportaży jest utrzymanie bezstronności, nie przekazywanie własnych uczuć, myśli. Wywiady z osobami zaangażowanymi w poszukiwanie zaginionych są klamrą kończącą książkę. Pierwsza Dama o ebookach