Czytaj więcej:
Zabić. Mordy polityczne w PRL okładka

Średnia Ocena:Zabić. Mordy polityczne w PRL

Czy w Polsce Ludowej istniało tajne komando śmierci?  Nadepnąłeś komunistycznej władzy na odcisk? Zginiesz. Chcesz się bawić w opozycjonistę? Stracisz życie. Chroni cię sutanna? Skończysz jak Popiełuszko.Licealista utopiony w Wiśle. Sędziwy ksiądz ze skręconym karkiem. Były premier torturowany we swóim domu. Tłumaczka z poderżniętym gardłem i uduszona staruszka.To nie jest przyjemna lektura. Wszyscy bohaterowie nie żyją, a zabójcy nie ponoszą kary. Giną dowody, a procesy zatrzymują się w martwym punkcie. Jeśli nie miłuje się ludowej władzy, PRL nie jest przyjemnym miejscem do życia, za to doskonałym, by je stracić. Patryk Pleskot, dzielny historyk Instytutu Pamięci Narodowej, odkrywa tajemnice tajemniczych morderstw, za którymi stoi zagadkowe komando śmierci – zbrojna ręka służb Polski Ludowej. Żadna z tych historii nie została wymyślona. Wiele tu poczucia krzywdy i mało poczucia winy…Książka Pleskota to opowiadanie mroczna, zagadkowa i wciągająca jak najlepszy kryminał. Tyle tylko, że śmierć jest prawdziwa.

Szczegóły
Tytuł Zabić. Mordy polityczne w PRL
Autor: Pleskot Patryk
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Rok wydania: 2016

Tytuł Data Dodania Rozmiar
Zobacz podgląd Zabić. Mordy polityczne w PRL pdf poniżej lub w przypadku gdy jesteś jej autorem, wgraj własną skróconą wersję książki w celach promocyjnych, aby zachęcić do zakupu online w sklepie empik.com. Zabić. Mordy polityczne w PRL Ebook podgląd online w formacie PDF tylko na PDF-X.PL. Niektóre ebooki nie posiadają jeszcze opcji podglądu, a inne są ściśle chronione prawem autorskim i rozpowszechnianie ich jakiejkolwiek treści jest zakazane, więc w takich wypadkach zamiast przeczytania wstępu możesz jedynie zobaczyć opis książki, szczegóły, sprawdzić zdjęcie okładki oraz recenzje.

 

 

Zabić. Mordy polityczne w PRL PDF Ebook podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby pdf był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

 

Wgraj PDF

To Twoja książka? Dodaj kilka pierwszych stron
swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu!

Recenzje

 • Dan2012

  Książka ebook daje wiele do myślenia ponad dawną epoką czyli PRL-u.

 • Zygmunt Rogoziński

  Treść książki oddaje w zupełności okrutne-niestety-czasy rządów komunistycznych w naszej Ojczyżnie.Było to przedłużenie panowania carskiego po czasie zaborów,tylko w jeszcze większym wymiarze.Nie było miasta i nie było gminy bez zainstalowanego T W.Uważam,że cudem było skłonienie przez Prezydenta L.Wałęsę Jelcyna do wyprowadzenia bez jednego wystrzału potężnej armii sowieckiej.To był cud..Oby totalitaryzm nie odrodził się w żadnej formie w naszej Ojczyżnie.Zygmunt Rogoziński

 • dominikar6

  „Zabić. Mordy polityczne PRL” Patryk Pleskot to interesująca pozycja historyczna wydana w tym roku. Dzięki Wydawnictwu Znak Horyzont mam możliwość przeczytania tej powieści.To najbardziej przerażająca książka ebook jaką do tej pory czytałam. Twórca przestrzega nas przed lekturą już na samym wstępie. Osobom o słabych nerwach nie zalecam dalszej drogi. Czułam się jakby był to kryminał. Bardzo dobry, jednak wszystkie postacie i zdarzenia istniały naprawdę. Zabójcy nigdy nie zostali złapani, sprawy tu poruszane nierzadko były tuszowane przez komunistyczne władze. Podobało mi się, że twórca (historyk IPN) przedstawia nam tylko fakty. Na ich podstawie sam prowadzi śledztwo i odkrywa sprawców, miejsce zbrodni a także inne szczegóły. Może naświetli to pare rzeczy i nie pozwoli by pozostały bez echa? Ponad tym się cały czas zastanawiam.Nie pamiętam czasów PRL, nie było mnie wówczas na świecie. Jednak zawsze chciałam poznać trochę historii własnego kraju, więc pomiędzy innymi dlatego sięgnęłam po tę książę. Oczywiście historie w niej poruszane zaskoczyły mnie. Nie zdawałam sobie sprawy, że coś takiego działo się naprawdę. Każdy z nas na pewno słyszał o ks. Jerzym Popiełuszko, lecz w tej książce pdf opisywani są również inny, którzy „podpadli” władzy i zapłacili za to bardzo wysoka cenę. Kilkunastu bohaterów jest dokładnie omówionych w 4 długich rozdziałach.Patryk Pleskot niewątpliwie poświęcił wiele czasu na skompletowanie danych a także napisanie tej powieści. Brakowało mi w niej dreszczyku emocji jaki towarzyszy lekturze innych kryminałów. Cóż może wpływ ma styl pisania. Twórca jest bardziej skupiony na samym przedstawieniu faktu, niż poetycko omawiać okoliczności. Wybaczam to, bo Pan Pleskot jest idealnym historykiem. Zalecam wszystkich, choć odrobinie zainteresowanym historią Polski a także tym, którzy lubią znać prawdę.Zgadzam się, że mało jest tu poczucia winy. Mam tylko nadzieję, że może kiedyś ktoś ją poczuje.\

 • mxf

  Książka ebook Pleskota podzielona jest na cztery rozdziały, każdy z nich omawia trzy przypadki - konkretne sprawy głośne z telewizji i pierwszych stron gazet. Z tą różnicą, że twórca przeprowadza prywatne dochodzenia na bazie faktów, a nie oficjalnych komunikatów mediów i stanowiska prokuratury. Efekty jego dochodzenia jeżą włosy na głowie. Każda sprawa to indywidualne dochodzenie, które twórca przeprowadził na bazie zebranych faktów. Materiały dowodowe to zeznania świadków, zachowane dokumenty, protokoły sekcji zwłok, raporty policyjne, a także późniejsze badania przeprowadzone przez komisję Rokity. Na bazie ich pracy twórca wykonał doskonałą robotę rekonstruując miejsca zbrodni, wydarzenia i wyciągając wnioski. W własnej pracy demaskuje rolę aparatu władzy, m.in. szefa MSW Czesława Kiszczaka, a ukazuje działanie machiny a także departamentów, w tym najsłynniejszego - IV, w ramach którego istniała grupa "D" nazwana tak od jej funkcji - destabilizacji kościoła i opozycji. W końcu ujawnia materiały świadczące o istnieniu, na etapie schyłku PRL, specjalnego komanda śmierci. Mocna i szokująca książka, która rozprawia się z mitami PRL. Utrzymana w formie kryminału stanowi świetną lekturę dla osób, które chciałby koniecznie zapoznać się z mroczną historią Polski Ludowej.

 • Carmen

  PRL to dla mnie odległa kraina, w której jedynym nielimitowanym produktem był ocet, w której ludzie dumnie kroczyli z papierem toaletowym po ulicy, i w której występował raj, do którego tylko wybrani mieli wstęp... nazywał się on Pewex. Okres PRL-u znam tylko ze słyszenia i sama nie wiem czy to nieźle czy źle. Praca była, pieniądze były, tylko towaru brak. Teraz? Zupełnie na odwrót. Poza tym PRL to oczywiście kartki. Kartki, kartki i jeszcze raz kartki. Dla mnie to coś nie do przeskoczenia, ponieważ jestem już dzieckiem komputera i plastikowego pieniądza. Trudno mi więc sobie wyobrazić, że żeby kupić czekoladę, trzeba było mieć na nią kartkę. Abstrakcja do potęgi entej. Jednak to tylko z jedno z oblicz czasów PRL-u. To inne – krwawe - poznałam dzięki książce pdf „Zabić. Mordy polityczne w PRL” Patryka Pleskota. Książka ebook opowiada o losach ludzi, którzy żyli naprawdę. Ich życie było bardziej albo mniej niebezpieczne, jednak wszystkich łączy jedno - zginęli w podejrzanych okolicznościach, w czasach komunistycznej władzy. Twórca książki dzieli się z czytelnikiem własnymi teoriami, przedstawiając fakty, jak i najprawdopodobniejsze hipotezy. Czytelnik sam decyduje, co przemawia do niego najbardziej, jednak jednocześnie jest również boleśnie doświadczany opisami wszystkich morderstw. Patryk Pleskot przekazał wszystko w sposób łatwy, zrozumiały i jednocześnie interesujący. Podzielił książkę na rozdziały, a każda z postaci posiada własne miejsce na kartach książki. Sięgając po tę książkę czytelnik znajdzie konkretne fakty, zebrane i zgrabnie opisane. Czytałam o każdym morderstwie z olbrzymią uwagą. Jak już wspomniałam, czasy PRL-u są mi słynne tylko z opowieści. I choć wiedziałam, że władza rozprawiała się z tymi, którzy jej przeszkadzali, nie spodziewałam się tak okrutnych tortur i prześladować. Raczej zakładałam, że wszystko odbywało się… szybko. Lecz teraz już wiem.Polecam tę książkę wszystkim tym, którzy chcą zgłębić swą wiedzę o potajemnych działaniach władz PRL-u. O pasywnym podejściu do znajdywania sprawców, do tuszowania niewygodnych faktów, czy choćby do metod, którymi chętnie się posługiwano. Ponieważ obywatel, który przedstawia przeciwne poglądy, to zły obywatel.

 • Joanna Jaszczyk

  Idealna książka ebook opisująca historie paru osób, po które polityka wyciąga własne łapsa. Element z tych osób znamy, o zabójstwie Księdza Popiełuszki każdy czytał dużo razy, jednak w książce pdf Patryka Pleskota znajdziemy coś więcej. Twórca skupia się nie na najbardziej prawdopodobnych i oficjalnych motywach zbrodni, lecz też przedstawia inne, wątki, które z różnorakich powodów pozostały jakby pominięte. Każdej historii poświęca dużo czasu, wysuwa hipotezy tylko po to, by je obalić, bawi się z czytelnikiem zmuszając do wyciągania swoich wniosków. Czytając tę książkę zaczynamy się zastanawiać jak daleko sięga polityka, dlaczego w wolnym kraju komunistyczni działacze musieli zginąć. Dlaczego w okresie śledztwa nie powiązano ze sobą zagadkowych zgonów księży? Dlaczego skręcenie karku we swóim pokoju uznawane było za śmierć z przyczyn naturalnych. Książka ebook dla każdego, kto interesuje się historią, a też dla fanów zagadek i teorii spiskowych.

 • Aneta Wiśniewska

  To co było w PRL miało również tam już zostać – przynajmniej taki był zamiar ówczesnego aparatu władzy. Mordy polityczne, prześladowania i zastraszania były na porządku dziennych, szczególnie, że dotyczyły osób mogących zaszkodzić ustrojowi. Patryk Pleskot w oparciu o materiały IPN odkrywa karty historii, które nigdy nie miały być wyjaśnione.Od razu widać, że twórca jest historykiem i włożył w tą publikacje całe serce i mnóstwo pracy. Każda relacja jest szczegółowo opisana, a dopiero później twórca snuje własne przypuszczenia i prezentuje jak różnorakie mogą być drogi rozumowania, przy okazji pokazując absurdy tamtejszego dochodzenia.To bardzo rzetelne relacje, oparte wieloma źródłami i badaniami IPN. Ta publikacja niesie w sobie dużo prawd, nie tylko bezpośrednio o mordach politycznych, lecz również o tym, jak wyglądały realia w tamtym czasie.Choć to było stosunkowo nie dawno – to jednak wydaje się to być zupełnie innym światem. Męczennicy za wiarę, działacze polityczni, niewygodni politycy czy nawet bezbronne dzieci wpływowych rodziców. Każdy mógł paść ofiarą, każdy musiał się pilnować, nikt nie był bezpieczny. To nie są czasy w których ktokolwiek z nas chciałby żyć.„Mordy polityczne PRL” to historie, które nie pozostawiają obojętnym. Ci ludzie, słynni nam z imienia, z nazwiska, niejednokrotnie słyszeliśmy o nich, a teraz czytamy. To hołd tym wszystkim bohaterom, którzy zginęli za wolność. Dosłownie.Bardzo wartościowa i naprawdę wyjątkowo cenna książka. Powinna się znaleźć na półkach wielu Polaków, którzy pamiętają o tych, którzy oddali życie za to, abyśmy my mogli żyć w wolnym kraju.

 • SchoolViking

  Zabić. Mordy polityczne PLR-u nie jest lekturą ani łatwą ani przyjemną, nie ma w niej ani kropli szczęścia, ani krzty sprawiedliwości. Jest to książka, w której prawda niszczy nie tylko bohaterów, lecz również samego czytelnika. Pozostawia myśli, które dopadają w najmniej odpowiednich momentach. Lecz jest warta przeczytania i mówię to z pełnym zaangażowaniem i szczerością.

 • Monika Panfil

  „Zabić. Mordy polityczne w PRL” Patryka Pleskota to porywająca lektura. Choć wzbudza niepokój, nie pozwala przejść obok obojętnie i zapomnieć… Twórca staje się kronikarzem, detektywem, przedstawiający nam prawdziwe i przez to z pewnością przerażające historie. Jak ostrzega we wstępie: „[…] nie obiecuję przyjemnych historii. Mogę jednak obiecać jedno: będą to opowieści zagadkowe i fascynujące.”, zapraszając nas do świata, który wielu z nas zna, pamięta, lub przynajmniej tak się nam wydawało. W ostatnich latach w różnorakich dziełach wracają tematy związane z PRL-em. Autorzy, reżyserzy, twórcy sięgają do przeszłości, by pokazać te czasy ze własnej perspektywy, by odkryć sekrety państwa, któremu daleko było do ideału. Tak jest także w przypadku książki „Zabić”. Autor, w sposób bardzo czytelny, usystematyzowany, a przez to nie pozostawiający miejsca na niejasności i wątpliwości, przedstawia wątki życia i śmierci ludzi, którzy „narazili się” władzy w Polsce za czasów PRL. Czasem są to osoby aktywnie działające, tzw. „wywrotowcy”, innym razem mamy do czynienia ze śmierciami przypadkowymi, popełnionymi „przy okazji” planowanego innego zabójstwa. Jednak wszystkie je łączą pewne wspólne wątki – śmierć dziwna, niewyjaśniona, zaciemnianie śledztwa, celowe niedopatrzenia przy prowadzonych czynnościach śledczych, brak winnych lub oskarżanie osób zupełnie niewinnych. Można wymieniać jeszcze długo. Twórca w książce pdf skłania do zadawania pytań, do prób odpowiedzi na pytanie, co wydarzyło się naprawdę. Jego praca, jako pisarza, jako twórcy tej książki, polega na podaniu nam wszystkich informacji o okolicznościach śmierci osób, zdawałoby się przypadkowych i zwyczajnych. Polega również na ocaleniu od zapomnienia i przypominaniu o tych wyjątkowych bohaterach, którzy ponieśli śmierć za idee wolności. Książka ebook Pleskota jest swoistym pomnikiem, wystawianym ludziom, ginącym za własne przekonania. Obnaża ona sposoby funkcjonowania ówczesnego aparatu państwowego, bezwzględność i okrucieństwo służb, mających z założenia służyć obywatelom, a także wskazuje na winę konkretnych osób/instytucji za śmierć ludzką. „Zabić. Mordy polityczne w PRL” to z pewnością pozycja kluczowa i odważna. Porusza tematy ważne i powinna stać się lekturą, po którą sięgną młodzi i starsi. Ci ostatni po to, żeby mieć poczucie swoistej sprawiedliwości, by móc wreszcie dowiedzieć się prawdy o okolicznościach śmierci tych dzielnych ludzi (wśród których znaleźli się i nastolatkowie, i osoby starsze, świeccy i duchowni , a nawet politycy). Młodzi zaś po to, żeby poznać historię, która funkcjonuje się tak niedawno, w której niektórzy żyli, a z której nie zdawali sobie sprawy. Powtarzając za autorem, nie jest to lektura prosta ani przyjemna. Lecz jest to z pewnością lektura konieczna. Do tego napisana w taki sposób, że wciąga niczym niezła sensacja lub kryminał…

 • Monika Panfil

  „Zabić. Mordy polityczne w PRL” Patryka Pleskota to porywająca lektura. Choć wzbudza niepokój, nie pozwala przejść obok obojętnie i zapomnieć… Twórca staje się kronikarzem, detektywem, przedstawiający nam prawdziwe i przez to z pewnością przerażające historie. Jak ostrzega we wstępie: „[…] nie obiecuję przyjemnych historii. Mogę jednak obiecać jedno: będą to opowieści zagadkowe i fascynujące.”, zapraszając nas do świata, który wielu z nas zna, pamięta, lub przynajmniej tak się nam wydawało. W ostatnich latach w różnorakich dziełach wracają tematy związane z PRL-em. Autorzy, reżyserzy, twórcy sięgają do przeszłości, by pokazać te czasy ze własnej perspektywy, by odkryć sekrety państwa, któremu daleko było do ideału. Tak jest także w przypadku książki „Zabić”. Autor, w sposób bardzo czytelny, usystematyzowany, a przez to nie pozostawiający miejsca na niejasności i wątpliwości, przedstawia wątki życia i śmierci ludzi, którzy „narazili się” władzy w Polsce za czasów PRL. Czasem są to osoby aktywnie działające, tzw. „wywrotowcy”, innym razem mamy do czynienia ze śmierciami przypadkowymi, popełnionymi „przy okazji” planowanego innego zabójstwa. Jednak wszystkie je łączą pewne wspólne wątki – śmierć dziwna, niewyjaśniona, zaciemnianie śledztwa, celowe niedopatrzenia przy prowadzonych czynnościach śledczych, brak winnych lub oskarżanie osób zupełnie niewinnych. Można wymieniać jeszcze długo. Twórca w książce pdf skłania do zadawania pytań, do prób odpowiedzi na pytanie, co wydarzyło się naprawdę. Jego praca, jako pisarza, jako twórcy tej książki, polega na podaniu nam wszystkich informacji o okolicznościach śmierci osób, zdawałoby się przypadkowych i zwyczajnych. Polega również na ocaleniu od zapomnienia i przypominaniu o tych wyjątkowych bohaterach, którzy ponieśli śmierć za idee wolności. Książka ebook Pleskota jest swoistym pomnikiem, wystawianym ludziom, ginącym za własne przekonania. Obnaża ona sposoby funkcjonowania ówczesnego aparatu państwowego, bezwzględność i okrucieństwo służb, mających z założenia służyć obywatelom, a także wskazuje na winę konkretnych osób/instytucji za śmierć ludzką. „Zabić. Mordy polityczne w PRL” to z pewnością pozycja kluczowa i odważna. Porusza tematy ważne i powinna stać się lekturą, po którą sięgną młodzi i starsi. Ci ostatni po to, żeby mieć poczucie swoistej sprawiedliwości, by móc wreszcie dowiedzieć się prawdy o okolicznościach śmierci tych dzielnych ludzi (wśród których znaleźli się i nastolatkowie, i osoby starsze, świeccy i duchowni , a nawet politycy). Młodzi zaś po to, żeby poznać historię, która funkcjonuje się tak niedawno, w której niektórzy żyli, a z której nie zdawali sobie sprawy. Powtarzając za autorem, nie jest to lektura prosta ani przyjemna. Lecz jest to z pewnością lektura konieczna. Do tego napisana w taki sposób, że wciąga niczym niezła sensacja lub kryminał…

 • uncafeconlibros

  Dzięki Wydawnictwu Znak Horyzont w moje ręce trafiła prawdziwa perełka. Najwieższa książka ebook Patryka Pleskota "Zabić. Mordy polityczne w PRL to kryminalne zagadki", które wydarzyły się naprawdę. W książce pdf opisywane zostało trzynaście niewyjaśnionych do końca zbrodni, których sprawcy nie ponieśli zasłużonej kary. Twórca - politolog i historyk, młody profesor nadzwyczajny i pracownik warszawskiego oddziału IPN - zebrał materiały źródłowe dotyczące opisanych zbrodni, przeanalizował je i omówił w niezwykle przystępny sposób, tak, że książka ebook skierowana jest do wszystkich czytelników, a nie tylko pasjonatów historii.Książka omawia historię ofiar PRL – tych, którzy faktycznie z komunizmem w Polsce walczyli, i tych, którzy stali się niewinnymi ofiarami systemu. Kilkorga licealistów, którzy zginęli w niewyjaśnionych okolicznościach, aktywnych opozycjonistów, których należało uciszyć i niewygodnych przedstawicieli kleru. Osób znanych, jak choćby ks. Jerzy Popiełuszko, premier Piotr Jaroszewicz czy symboliczna już przypadkowa ofiara systemu - Grzegorz Przemyk, lecz także postaci zupełnie anonimowych dla przeciętnego współczesnego Polaka, a więc m.in. Piotra Majchrzaka czy Małgorzaty Targowskiej - Grabińskiej. Jak wskazuje we wstępie sam twórca „Pełno tu dramatów ludzkich, okrucieństwa, niesprawiedliwości. Łez i smutku. Wiele poczucia krzywdy i mało poczucia winy”.W niektórych przypadkach, pomimo zmiany systemu i licznych prób wyjaśnienia okoliczności zdarzeń, do dzisiejszego dnia nie udało się ostatecznie wyjaśnić zagadkowych zgonów. Zastraszeni przed laty świadkowie, nierzadko do dzisiejszego dnia boją się wyjawić prawdę albo, na skutek wielokrotnie zmienianych odsłony zdarzeń, stali się już zupełnie niewiarygodni. Do tego dochodzi kłopot niewłaściwie zabezpieczonego materiału dowodowego i nierzetelnie wykonywanych sekcji zwłok, gdzie pomimo ekshumacji ciał niektórych z ofiar, niemożliwym jest precyzyjne podanie przyczyny śmierci. W międzyczasie wielokrotnie powtarzane kłamstwa zdążyły już przesączyć się do ludzkiej świadomości niczym trucizna, zatruwając umysły zamierzchłych oprawców i ich współpracowników, skutkując wypraniem ich z resztek empatii czy poczucia winy.W mojej ocenie, twórca nie tylko idealnie opracował opisane przypadki zgonów, co do których istniało prawdopodobieństwo, iż stoi za tym aparat bezpieczeństwa i omawiał je w sposób „przyjazny” dla czytelnika, lecz również, co dla mnie jest szczególnie ważne w tego typu książkach, nie pokusił się o forsowanie jedynie słusznej koncepcji. Wręcz przeciwnie, omawiał nawet najbardziej niedorzeczne hipotezy, jakie pojawiały się w śledztwie i wykazywał nie tylko na ich słabe punkty, lecz także na te, które mogły przemawiać za ich uwiarygodnieniem. Pomimo swoich przekonań i oczywistego ukierunkowania na wykazanie win ówczesnych organów bezpieczeństwa, Patryk Pleskot nie pozwolił sobie na stawianie kropki tam, gdzie w dalszym ciągu widnieje znak zapytania.Dzieł takich jak to, nie czytam zbyt często. Kiedy jednak po nie sięgam, odzywa się we mnie uśpiona od lat miłość do historii (nawet tej najokrutniejszej) i chęć czerpania z niej mądrości. Choć mam nadzieję, że reżim taki jak ten PRL-owski Polakom już nie grozi, stale dotyka on wielu z naszych wschodnich sąsiadów i chociażby dlatego warto poznać stosowane przez niego mechanizmy budowania terroru. Groźby, represje, zastraszanie, aż w końcu pobicia czy morderstwa, od zawsze były częścią budowania autorytetu władzy niedemokratycznej, a mechanizmy te najlepiej poznać właśnie na konkretnych „przykładach”. W tym przypadku niestety nie tak dalekich w okresie czy przestrzeni…Opisywane okrucieństwo szeroko rozumianych funkcjonariuszy esbecji, czy to działających na polecenie przełożonych (jak w przypadku chociażby ks. Popiełuszki) czy normalnie okrutnych i bestialskich, bez żadnego „politycznego” podłoża (jak w sprawie Grzegorza Przemyka), nie zadziałało na mnie jednak aż tak przerażająco, jak całkowita bezradność systemu sądownictwa – i to tak w czasach PRL, jak równie obecnie – a także absolutna bezkarność winnych. Skoro więc nie udało się nam pomścić ofiar i zapewnić sprawiedliwości ich najbliższym, pochylmy się chociaż ponad ich historią i czerpmy nauczkę z kolejnej bolesnej lekcji, jakiej udzieliła nam wszystkim historia.

 • Anulka22

  Kompletnie nie pamiętam czasów PRL, narodziłam się w latach osiemdziesiątych jednak od zawsze pasjonowałam się historią naszego kraju. Każda książka ebook a także film pokazujący choć częściowo jak faktycznie wyglądały te czasy bardzo mnie interesują dlatego również sięgnęłam po tę książkę. Nie jest to lektura ani prosta ani przyjemna, nie ma szczęśliwego zakończenia a rodziny ofiar do dzisiaj nie doczekały się sprawiedliwości. Trzeba to przyznać jest prawdziwa do bólu. Według mnie powinien ją przeczytać każdy z Polak zarówno ten który nie pamięta tamtych czasów jak i ten który w nich żył.Kto z nas nie słyszał o Grzegorzu Przemyku, księdzu Popiełuszce czy Piotrze Jaroszewiczu są to prawdopodobnie najbardziej słynne „ofiary” PRL. Twórca dodatkowo przedstawia nam inne osoby, które spotkał podobny los. W książce pdf znajdziemy opis sytuacji albo działań poszczególnych bohaterów które nie spodobały się ówczesnej władzy. Jednak twórca nie skupia się tylko na motywach politycznych. Prócz obszernego opisu motywów politycznych znajdziemy również opis motywów sugerowanych przez organy śledcze PRL. Twórca nie boi się też przedstawiania drastycznych morderstw a także absurdy prowadzonych dochodzeń. W części omówionych spraw pozostawia ocenę sytuacji czytelnikowi przytaczając mu rożne możliwości rozwiązania i różnorakie motywy. Trzeba przyznać, że książka ebook jest napisana bardzo profesjonalnie oparta na wielu źródłach i wspomnieniach.

 • kp0018

  "Módlmy się, abyśmy byli wolni od lęku, zastraszenia, lecz przede wszystkim od żądzy odwetu i przemocy [...]" (str. 201)Powyższy cytat, to ostatnie słowa ks. Jerzego Popiełuszki wypowiedziane publicznie. Książka ebook "Zabić. Mordy polityczne w PRL" to próba przedstawienia tajemniczych morderstw po 1956 r. (m. in. zabójstwo ks. Jerzego).Historie opisywane w książce pdf łączy bardzo wiele... Są liczne mataczenia, bezkarność i brutalność SB, błyskawiczne umarzanie postępowania, czy również absurdalne uzasadnienia. Łączy je również brak dowodów (lub ich nagłe znikanie albo pojawianie się), brak świadków (większość mówi, że nic nie wie, lecz prosto wywnioskować, że nie mówią z obawy przed zemstą) albo niejednokrotna przemiana zeznań. I mimo znacznych zmian w Polsce, sprawy te łączy przede wszystkim brak ujęcia morderców. Patryk Pleskot podzielił książkę na cztery rozdziały, z których każdy omawia inną "grupę" ofiar. Mamy tu nastolatków, starszych mężczyzn, księży a także ofiary z najbliższego otoczenia głównego celu. Każda historia oparta jest o dostępne źródła archiwalne, artykuły prasowe, wspomnienia, czy również artykuły naukowe. Twórca dokładnie oddziela fakty od spekulacji, łączy z pozoru oddalone od siebie sprawy.Urodziłam się w połowie lat osiemdziesiątych, więc nie byłam świadkiem opisanych zdarzeń. Nie mogłam ich śledzić w prasie, czy telewizji. Nie pamiętam ich też z lekcji historii w szkole. Myślę, że osoby,które znają te głośne w tamtym czasie sprawy mogą mieć więcej do powiedzenia o opisanych wydarzeniach. Jednak po przeczytaniu książki "Zabić. Mordy polityczne PRL" cieszę się, że ominęło mnie życie w tamtym okresie, ponieważ jak pisze sam twórca "to nie było przyjemne miejsce do życia"...

 • Wampa

  Na forach różnego typu aż wrze pod artykułami odnośnie książki, a tutaj tak cichutko...

 • CheerfulPatriot

  Kolejne oblicze PRL, a może właściwie to samo, które już znamy tylko opowiedziane jeszcze innymi historiami. Zdania na temat okresu panowania jedynej słusznej władzy jest podzielone i każdy pamięta ten czas inaczej. Warto przeczytać różnorakie relacje i dla młodszych, może nie zrozumieć to przynajmniej pojąć dlaczego ten czas nie powinien jednak wrócić. Idealnie napisana książka. Polecam.

 • In flagranti

  Jak widać można przedstawiać historię w ciekawej i pasjonującej formie, nie tylko w postaci papki złożonej z suchych dat, nazwisk i faktów... Myślę, że powyższe zdanie przekona nieprzekonanych.

 • Konsument

  Zabić.Mordy polityczne w PRL to książka ebook która opowiada pozornie o sprawach znanych, czyli o niewyjaśnionych sprawach morderstw o podłożu politycznym w Polsce Ludowej. O tym napisano już dużo nie tylko w sposób słynny lecz i naukowy, lecz okazuje się, że wydarzenia te stale można omówić inaczej. Nie martyrologicznie, lecz jak trzymający w napięciu kryminał.

 • this_is_war

  Wściekłość. Przede wszystkim to uczucie mnie ogarnia, gdy czytam tę książkę. Dlaczego ci zbrodniarze w większości nie zostali ukarani?

 

 


O nas

PDF-X.PL to narzędzie, które pozwala Ci na darmowy upload plików PDF bez limitów i bez rejestracji a także na podgląd online kilku pierwszych stron niektórych książek przed zakupem, wyszukiwanie, czytanie online i pobieranie dokumentów w formacie pdf dodanych przez użytkowników. Jeśli jesteś autorem lub wydawcą książki, możesz pod jej opisem pobranym z empiku dodać podgląd paru pierwszych kartek swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu. Powyższe działania dotyczą stron tzw. promocyjnych, pozostałe strony w tej domenie to dokumenty w formacie PDF dodane przez odwiedzających. Znajdziesz tu różne dokumenty, zapiski, opracowania, powieści, lektury, podręczniki, notesy, treny, baśnie, bajki, rękopisy i wiele więcej. Część z nich jest dostępna do pobrania bez opłat. Poematy, wiersze, rozwiązania zadań, fraszki, treny, eseje i instrukcje. Sprawdź opisy, detale książek, recenzje oraz okładkę. Dowiedz się więcej na oficjalnej stronie sklepu, do której zaprowadzi Cię link pod przyciskiem "empik". Czytaj opracowania, streszczenia, słowniki, encyklopedie i inne książki do nauki za free. Podziel się swoimi plikami w formacie "pdf", odkryj olbrzymią bazę ebooków w formacie pdf, uzupełnij ją swoimi wrzutkami i dołącz do grona czytelników książek elektronicznych. Zachęcamy do skorzystania z wyszukiwarki i przetestowania wszystkich funkcji serwisu. Na www.pdf-x.pl znajdziesz ukryte dokumenty, sprawdzisz opisy ebooków, galerie, recenzje użytkowników oraz podgląd wstępu niektórych książek w celu promocji. Oceniaj ebooki, pisz komentarze, głosuj na ulubione tytuły i wrzucaj pliki doc/pdf na hosting. Zapraszamy!