Upload dokumentów - promocja książek - darmowy hosting pdf - czytaj fragmenty
Oddane żony, manipulatorki, skandalistkiMaria wywołała skandal bez precedensu. Prezydent Polski poślubił najmłodszą o 28 lat kobietę. I to kogo! Małżonkę swojego adiutanta i sekretarkę własnej pierwszej małżonki, która zmarła zaledwie kilka miesięcy wcześniej! Michalina w młodości własnoręcznie konstruowała bomby i nieźle wiedziała, czego oczekuje od życia. Gdy jej mąż odrzucił propozycję objęcia urzędu prezydenta, starczył jej jeden telefon. Natychmiastowo przemienił zdanie i potulnie zgodził się na wszystko. Mąż rewolucjonista porzucał Marię na długie miesiące. Ona nie zamierzała przejmować się rolą pierwszej damy. Zawsze i każdemu mówiła prawdę łatwo w oczy. Czy to jej scysja z adiutantem marszałka Piłsudskiego doprowadziła do zamachu stanu i rozlewu krwi?Pierwsze damy II Rzeczpospolitej. To one uosabiały magię, czar i elegancję dwudziestolecia międzywojennego – Polski utraconej dla nas na zawsze.Kamil Janicki – historyk, tłumacz i publicysta. Twórca i współautor paru książek, pomiędzy innymi Elit w II Rzeczpospolitej, Źródeł zawiści i Pijanej wojny. Współtwórca serwisu internetowego „Ciekawostki historyczne.pl”.
Szczegóły | |
---|---|
Tytuł | Pierwsze damy II Rzeczpospolitej |
Autor: | Janicki Kamil |
Rozszerzenie: | brak |
Język wydania: | polski |
Ilość stron: | |
Wydawnictwo: | Społeczny Instytut Wydawniczy Znak |
Rok wydania: | 2012 |
Tytuł | Data Dodania | Rozmiar |
---|
PDF Upload - Zapytania o Książki - Dokumenty © 2018 - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Recenzje
Polecam. Zwłaszcza jeśli ktoś lubi, tak jak Ja tego autora. Pozdrawiam i zachęcam do przeczytania tej pozycji książkowej.
super książki kupiłam bratu na gwiazdkę i ... sama pierwsza czytam
Sama tematyka sprawia, że Panie niemal połykają książki po ich otrzymaniu.
To następna pozytywnie oceniana opowieść historyczna tego autora. Omawia okres międzywojenny , a ściślej głównymi bohaterkami są Panie Prezydentowe Mościckie i Wojciechowska. Zalecam fanom historii.
Kamil Janicki z dużym poświęceniem przystąpił do zbierania materiału do tej książki. Pomysł na serię ebooków wydanych w takiej formie był strzałem w dziesiątkę. Po pierwsze twórca nie zasypuje czytelnika lawiną suchych faktów, po drugie wyciąga wnioski z bardzo zróżnicowanego zbioru materiałów źródłowych. W tym miejscu należy zwrócić uwagę na obszerną bibliografię, w której pojawiły się źródła publiczne i ogólnie niedostępna dla zwykłego śmiertelnika. Do nich należy Archiwum Marii i Ignacego Mościckich na Jasnej Górze a także Akta Władysława Grabskiego z Archiwum Akt Nowych, a także prywatne zestawy profesora Macieja Grabskiego, wnuka wspomnianego wcześniej Władysława Grabskiego a także prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Przede wszystkim nie traktuję tej (i poprzednich ebooków autora) jako ciekawostki. Dzięki niej poznałem okres XX-lecia lepiej niż dane mi było to zrobić w szkole. Książka ebook czerpie pełnymi garściami z obszernej listy źródeł, jest własnego rodzaju kompilacją wywiadów, artykułów, pamiętników i relacji bohaterów z tamtych czasów. Całość tworzy bardzo przystępną opowiadanie o losach dziewczyn sięgających końca XIX wieku, a mających finał w historii nowożytnej. Nie jest to tylko sucha biografia głównych bohaterek, lecz też rodzin, przyjaciół, współpracowników i przede wszystkim mężów - "władców" tamtej dawnej Polski. Przez pryzmat rządów Stanisława Wojciechowskiego i Ignacego Mościckiego możemy sięgnąć wzrokiem dalej - być świadkiem dużych zdarzeń na arenie międzynarodowej. Autor, podobnie jak w poprzednich książkach, przytacza różnorakie wydarzenia - także te o znaczeniu międzynarodowym, anegdoty z życia bohaterek, lecz nigdy nie pozostawia konkretnego problemu bez dokładnego zbadania. Tym samym wielokrotnie odkręca historię przywracając zainteresowanym dobre imię, albo kompletnie ich pogrążając. To zdarzało się głównie przy okazji "podkręcania" wizerunku Pierwszych Dam. Janicki pozostawia czytelnikowi rzetelną biografię, podstawę do oceny życiorysów kobiet, które zostały niemalże całkowicie wyparte z kart historii. Niewątpliwie jest to pozycja warta przeczytania. Pomogła mi bardziej zrozumieć kłopoty społeczeństwa i czasów międzywojnia. Chcę więcej."Pierwsze Damy II Rzeczpospolitej" z uwagi na własną nietypową konstrukcję zainteresują na pewno niejednego poszukiwacza interesujących przedwojennych historyjek. Książka ebook jest żywym dowodem na to, że możliwe jest uczenie historii w interesujący i miejscami zabawny sposób.
Znacie tę historię - słodka, niezła kobieta z niższych sfer znajduje ukochanego w postaci księcia, a ten czyni ją panią na włościach i oboje odjeżdżają w kierunku zachodzącego słońca. Lud ich kocha, a oni są młodzi i piękni. To historia łatwo z Polski! Zachwycała się nią amerykańska prasa, rozprawiali o niej dziennikarze. Lecz po kolei, najpierw wróćmy się do czasów nad stuletniej niewoli... Maria Wojciechowska, jak dużo dziewczyn tamtych lat, funkcjonowała w przedwojennej konspiracji. I to w całkiem doborowym towarzystwie - u boku Józefa Piłsudskiego! Przypadły jej w udziale niebezpieczne akcje, lecz przyszła pierwsza dama głowę miała na karku. Niestety, nie uznawano jej za odpowiednią małżonkę dla prezydenta. Zaliczyła tyle gaf, że nawet Królowa Moli czuje się przy niej całkiem godna własnej korony. Stół nakrywała prześcieradłem, nie korzystała ze służby, a gospodarstwo prowadziła samodzielnie, i to z zawstydzającą oszczędnością. Prawdziwy skandal! Fenko po raz pierwszy zrozumiała również zawiłość relacji pomiędzy Piłsudskim a Wojciechowskim. Niegdysiejsza przyjaźń skończyła się na zamachu majowym, w efekcie którego Marszałek osadził na prezydenckim tronie Ignacego Mościckiego. I tu mnożą się kolejne skandale, ponieważ Mościcki i jego żona, Michalina, byli ze sobą bardzo blisko spokrewnieni. Ich małżeństwo miało jednak całkiem ciekawą historię i jeszcze ciekawszą przyszłość przed sobą. W czasach zaborów razem skręcali bomby, a Michalina, jak przystało na dobrą żonę, wspierała męża w jego samobójczym przedsięwzięciu. Samobójstwo się nie powiodło, a chemik i wynalazca dotarł sam na szczyt władzy. Michalina, zamiast żyć w cieniu męża, zaczęła funkcjonować na rzecz praw dziewczyn i udzielała się charytatywnie. Bardzo dynamicznie podbiła serca Polaków. Wkrótce jednak zmarła, a prezydent został sam. I co zrobił? Ożenił się po raz drugi, rzecz jasna. I tu do akcji wkracza Kopciuszek - czyli zwykła sekretarka.Z trzech opowiedzianych historii par prezydenckich, ta ostatnia spodobała mi się najmniej. Kopciuszek wcale nie był słodką dziewczynką, którą wszyscy podziwiali. Maria Mościcka nie mogła dorównać skromnej Michalinie - zbytnio pochłonęła ją władza i owijanie męża wokół palca. Ameryka uznała to za historię z Krainy Zwanej Bajką, a Polska - za skandal. Jak skończyła się opowiadanie o szarej myszce wyniesionej na piedestały? O tym przekonacie się sami po lekturze tej pozycji - ponieważ sięgnąć po nią musicie koniecznie! Przez całe 300 stron czekałam na moment, w którym ta cała cudownie spisana historia runie jak domek z kart, a Twórca wyłoży się jak długi i zacznie przynudzać. I wiecie co? Dzięki Bogu na niebie za polskich autorów! To tak klarownie opowiedziana historia, że nawet ja, która jeszcze tydzień temu nie potrafiłam powiedzieć, że jakiś Wojciechowski i Mościcki to ex-prezydenci, zrozumiałam wszystko. Wszystko! Kto nie przeczyta, stawia mi czekoladę ;)
Zawsze brakowało mi na rynku pozycji popularyzujących historię - nienadętych, nieprzeładowanych datami, nazwiskami i tzw. olbrzymią historią. W ostatnich latach szczęśliwie jest jednak wysyp takich książek, a całkiem dużo dotyczy II RP. Ta jest dla mnie jedną z wzorcowych. Dobre proporcje między historiami pań, a tłem historycznym, prezydentowe ani razu nie przestają być bohaterkami książki. Wyczuwalne jest także przywiązanie i wyraźna sympatia autora do Michaliny i obydwu Marii, co może wzbudzać pewne podejrzenia, czy żeby nie za bardzo starał się przedstawić je w jak najlepszym świetle. Z drugiej jednak strony uczciwie podkreślał, kiedy pisał o swoich domysłach - nie tworzył świeżych teorii i nie nadinterpretował faktów. Jako lekko przekorny minus mogę podać wielki druk i bardzo lekki mowa Janickiego, co sprawia, że książka ebook jest do połknięcia w jeden wieczór :)
Bardzo niezła lektura. Dobrze, że nie ma w niej takiego dużego nacisku na podawanie setek faktów historycznych. Skupia się ona właśnie na kobietach w latach przedwojennych. Omawia dziewczyny silne, często bardzo blisko najwyższych przedstawicieli państwa polskiego. Idealna lektura
Bardzo niezła lektura, którą czyta się praktycznie jednym tchem. Interesuję się trochę ciekawostki z historii więc taka książka ebook to dla mnie gratka. Prezentuje niektóre wydarzenia z zupełnie innej perspektywy i omawia dziewczyny które motywowały facetów do rządzenia lecz takżę takie które były famme fatale.
Historie kobiet, z którymi historia obeszła się dość brutalnie. Zapomniane, zepchnięte na margines. Los postąpił z nimi okrutnie, rzucił je w zupełnie dla nich nieznaną rzeczywistość, gdzie panuje etykieta, a każdy ruch jest bacznie obserwowany. Mimo wszystkich gaf czy skandali, trwały przy własnych mężach, niejednokrotnie mając też wpływ na politykę. Tym ważnym acz zapomnianym dziewczynom Kamil Janicki nadaje nowe życie i opowiada ich historie jednocześnie przenosząc czytelnika w skomplikowane czasy dwudziestolecia międzywojennego. Ciekawa pozycja. Jolanta Jasnos, Empik Toruń
Małżonki prezydentów zawsze wzbudzały zainteresowanie. Dzisiaj mówi się o Annie Komorowskiej czy Jolancie Kwaśniewskiej, a kiedyś na językach ludzi były Maria Wojciechowska, Michalina Mościcka i Maria Mościcka. W naszych czasach jednak nikt już o nich nie pamięta. Kamil Janicki w swej książce pdf przywraca do życia te trzy dziewczyny i opowiada, jak w czasach II Rzeczypospolitej wyglądała codzienność u boku głowy państwa. Dzieje trzech pierwszych dam były skomplikowane, pogmatwane i niełatwe. Często wykazywały się one ciekawszą osobowością niż ich mężowie, lecz miały też własne słabości. Interesująca książka ebook łącząca fakty historyczne z opowieściami o normalnym życiu.
Tym razem o II RP nie od strony historycznych dużych wydarzeń, ale z punktu widzenia losów prezydenckich małżonek. „Pierwsze damy II Rzeczpospolitej” Kamila Janickiego pokazują zapomniane oblicze tamtego burzliwego okresu. Autor, bazując na dokumentach i pamiętnikach, pisze o życiu prywatnym, jakie toczyło się na zapleczu dużych wydarzeń, wbrew pozorom wpływając na nie. Trzy bohaterki tej książki to dziewczyny o bardzo wyrazistych charakterach, z którymi życie niejednokrotnie gładko się nie obchodziło. To historie trzech kobiet, które nie tyle były prezydenckimi małżonkami, ale przede wszystkim dziewczynami o niezwykłych życiorysach. Warto sięgnąć!
Książka ebook jest bardzo ciekawa i utrzymuje czytelnika w ciągłym zainteresowaniu. Po każdej stronie, zdaniu w głowie pojawiało mi się zapytanie „Co będzie dalej? Jak ona poradziła sobie z tym?” Janicki idealnie przeplata info biograficzne, źródła i historię. Napisanie trzech biografii okazało się dobrym pretekstem do ukazania realiów XIX i XX-wiecznej Polski. Jednak nie to jest najważniejsze. Najistotniejsze jest życie trzech bohaterek. Ich poświęcenie rodzinie, praca, miłość, oddanie. Połączenie tego wszystkiego sprawia, że książkę tę czyta się jak opowiadanie o koleżance albo praprababce. Idealna rzecz.
Z olbrzymią przyjemnością zanurzyłam się w lekturze, którą oferuje nam Kamil Janicki, traktującej o życiu trzech kobiet. Michaliny i Marii Mościckich a także Marii Wojciechowskiej. Ta pierwsza i ostatnia, zasłużyły się w potyczce z okupantami, ich ciężkie życie pokazuje, jaką olbrzymią siłą i determinacją dysponowały. Po ich biografiach widać, co się dla nich liczyło i jak cudowne zasady moralne posiadały. Nie należy jednak omijać tej ostatniej, Marii Mościckiej, która przejęła schedę po własnej poprzedniczce, u której boku pracowała przez dużo lat. Ta dynamicznie, konkretnie napisana książka ebook prezentuje jak kluczowe są Pierwsze Damy w życiu Państwa kierowanego przez ich mężów - prezydentów. Idealna przygoda.
Podróż w dwudziestolecie międzywojenne rozpoczyna się już wcześniej. Opisywane są dzieje kobiet, które urodziły się jeszcze w dziewiętnastym wieku, a czas prezydentury poprzedzony był okresem potyczki okupacyjnej (w przypadku Marii Wojciechowskiej i Michaliny Mościckiej). Wraz z ich historią poznajemy także politykę tego okresu i jego obyczajowość. Książkę czyta się jak powieść, sylwetki Michaliny i dwóch Marii wciągają, ich życie jest barwne tak jak kolorowe było życie w odbudowującej się Polsce.
Wraz z czytaniem książki Janickiego „Pierwsze Damy II Rzeczpospolitej” powracają do nas obrazy dawnej Polski, Polski przedwojennej, eleganckiej, intelektualnej, wytwornej, Polski, która już nigdy nie powróci. Lecz nie tylko dlatego warto po nią sięgnąć. Janicki przybliża nam sylwetki trzech wyjątkowych kobiet: Marii Wojciechowskiej, Michaliny Mościckiej i Marii Mościckiej. Twórca prezentuje jak odbiegały one od stereotypu dziewczyny tamtych czasów, jak potajemnie rozwiązywały kłopoty własnych mężów, jak wpływały na decyzje i działania najistotniejszych w kraju osób. Trzy historie przesycone są interesującymi „smaczkami”, momentami przypominają opowieści rodem z harlequina, a jednak wszystko, co omawia twórca wydarzyło się naprawdę. Jeżeli chcecie dowiedzieć się, jakie małe grzeszki miały na sumieniu Pierwsze Damy lub u kogo jadał Piłsudski i czy mu smakowało, zapraszam do czytania. Polecam!