Kobiety na marginesach. Trzy siedemnastowieczne życiorysy okładka

Średnia Ocena:


Kobiety na marginesach. Trzy siedemnastowieczne życiorysy

Natalie Zemon Davis wydobywa z mroków historii trzy indywidualne życiorysy. Jak większość żyjących w XVII wieku kobiet, Glikl bas Judah Leib, Marie de l’Incarnation i Maria Sibylla Merian – wszystkie równie wybitne, lecz przy tym zupełnie inne –nie były królowymi czy szlachciankami. Żyły „na marginesach” siedemnastowiecznej Europy, Ameryki Północnej i Południowej. Lecz te niezwykłe dziewczyny – Żydówka parająca się handlem i matka dwanaściorga dzieci, katolicka mistyczka i protestancka artystka – zostawiły po sobie wspomnienia i pisma, będące punktem wyjścia do trzech fascynujących opowieści.

Szczegóły
Tytuł Kobiety na marginesach. Trzy siedemnastowieczne życiorysy
Autor: Zemon Davis Natalie
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Rok wydania:
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Kobiety na marginesach. Trzy siedemnastowieczne życiorysy w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Kobiety na marginesach. Trzy siedemnastowieczne życiorysy PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.

Recenzje

  • anetapzn

    Autorka zabiera nas do europejskiego i amerykańskiego świata, świata siedemnastowiecznego, świata gdzie dziewczyny (nieważne czy zamożne czy biedne) nie miały w zasadzie nic do powiedzenia. Davis pokazuje nam dzieje trzech wyjątkowych jak na tamte czasy kobiet, kobiet, które nie bały się walczyć o swoje, ruszyć do boju z losem i życiem, rzucić wyzwanie ówczesnym konwenansom. Relacja Davis jest o tyle poruszająca, że oparta na faktach, a konkretnie na pismach, listach, notatkach i pamiętnikach pozostawionych przez bohaterki książki. Davis ukazała dzieje niezwykłe, a zrobiła to w sposób zarówno naukowy, jak i prosty, przystępny także dla historycznego laika. Książkę czyta się doskonale, a w trakcie lektury ma się wrażenie, jakby te trzy wspaniałe dziewczyny opowiadały same o sobie siedząc na fotelu obok nas.W książce pdf prócz życiorysów w/w dziewczyn znajdziemy także bardzo wiele opisów dot. życia, obyczajów, zachowania w XVII w. w miejscach, gdzie nasze bohaterki żyły.

  • Alicja

    Idealna opowiadanie o trzech wyjątkowych kobietach napisana przez znakomitą Natalie Zemon Davis. Idealnie udokumentowana książka.

  • maryalexp

    Nie zmieniły świata, nie przyczyniły się do jego naprawy, nie były żonami dużych panów czy władców. Nie mnie jednak one same są nietuzinkowe, choć były przedstawicielkami największej grupy społecznej - średniej. Żydówka, matka dwanaściorga dzieci na co dzień trudniąca się handlem, katoliczka - mistyczka i protestancka artystka. Wywodziły się z tak różnorakich środowisk, lecz to co ich łączyło to płeć i czas w którym przyszło im żyć. Wszystkie trzy mieszkały w miastach, trudniły się podobnymi zajęciami. To co interesujące to zaburzenie hierarchicznej zasady posłuszeństwa w małżeństwie, było to spowodowane zaangażowaniem bohaterek książki Natalii Davis w biznes rodzinny. Jest to książka ebook o kobietach, lecz nie tylko dla kobiet. Prze pryzmat ich historii poznajemy życie codzienne mieszkańców Europy i Ameryki- widzimy to z perspektywy kobiet, bardzo samodzielnych jak na owe czasy. Jedynym minusem książki jest znaczna ilość przypisów (1/3 objętości).