Jakie piękne samobójstwo. Dlaczego Polacy walczyli o swoje zniewolenie? okładka

Średnia Ocena:


Jakie piękne samobójstwo. Dlaczego Polacy walczyli o swoje zniewolenie?

Wielka klęska może być początkiem dużego sukcesu. Duży sukces może poprowadzić wprost do wielkiej klęski. Rafał A. Ziemkiewicz otwiera świeży epizod własnej twórczości, do którego dojrzewał w trakcie ostatniej dekady. To już nie jest normalna publicystyka, to rzetelna analiza tego, w jaki sposób na przestrzeni dziejów Polacy walczyli o zniewolenie. Idealnie zaobserwowane i znajdujące potwierdzenie w dokumentach źródłowych analogie i procesy nieuchronnie prowadzące do niepotrzebnego rozlewu polskiej krwi na frontach całego świata. Siedemdziesiąt lat od zakończenia II Wojny Światowej można już bez kompleksów obalać mity i bajki, którymi karmiono nas z pokolenia na pokolenie.

Szczegóły
Tytuł Jakie piękne samobójstwo. Dlaczego Polacy walczyli o swoje zniewolenie?
Autor: Ziemkiewicz Rafał A.
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Fabryka Słów Sp. z o.o.
Rok wydania: 2014
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Jakie piękne samobójstwo. Dlaczego Polacy walczyli o swoje zniewolenie? w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Jakie piękne samobójstwo. Dlaczego Polacy walczyli o swoje zniewolenie? PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.

Recenzje

  • Jacek Szulc

    Ciekawie napisana. Ziemkiewicz ma bardzo trafne spostrzeżenia, lecz nie ma również co ukrywać, że jego oceny są bardzo subiektywne. Warto to brać pod uwagę czytając. Niemniej jednak warto po jego książki sięgać.

  • radlip

    Fakty o ktorych sie nie mowi glosno a sa niezmiernie ważne żeby zrozumiec dziwnosc naszej historii.

  • jambrozik

    Całkiem inne spojrzenie na naszą historię. Inne od tego, czego uczono nas w szkole. Warto przeczytać i zastanowić się ponad argumentami Ziemkiewicza.

  • Monika Kurkowska

    odrobina prawdy, dzięki niej możemy wrócić do tamtych lat

  • krystian_w28

    Mogą ludzie się wkurzać na to co przeczytają ale w mym odczuciu książka ebook trafia w sedno problemu, czytam jedną z wcześniejszych ocen i trochę mnie dziwi brak jego rozeznania w otaczającym nas świecie, walcząc po stronie aliantów i tak jesteśmy dzisiaj postrzegani przez świat jako kraj antysemicki, to czy walcząc po stronie Niemców to by coś zmieniło -nie sądzę, a wręcz myślę że sytuacja Polski lepiej by wyglądała...

  • Ryszard Kowalski

    Nad 50 lat po wojnie możemy pozwolić sobie na rozważenie alternatywnych odsłony historii. Nie do pomyślenia jeszcze kilkanaście lat temu rozważania m in na temat czy w II Wojnie Światowej walczyliśmy po właściwej stronie.

  • Michał Nowak

    To moje pierwsze spotkanie z Ziemkiewiczem, jednakże na pewno nie ostatnie. Widać, że twórca posiada olbrzymią wiedzę historyczną, którą wykorzystuje w własnych książkach, co więcej potrafi na tej podstawie dobudować bardzo ciekawą fabułę, od której czytelnik nie ma ochoty się oderwać. Zalecam gorąco!

  • Henryk Młodawski

    Można się zgadzać lub nie z główna teza, lecz fakty są takie ze przelewaliśmy krew w ostatniej wojnie nie zawsze za siebie i za polskie sprawy. Rafał Ziemkiewicz po prostu układa fakty w logiczny sposób. Historia nie zawsze się układa według „ziemskiej” logiki, lecz ja zgadzam się z autorem i myślę ze lepiej będzie jak Polacy będą się kierować bardziej „naszą” niż „waszą”. Czy naprawdę powinniśmy tak uparcie angażować się w konflikt Ukrainy z Rosja? Książka ebook skłania do takich refleksji. Gorąco poleca.Mo

  • Dariusz Lis

    Twórca podjął się interesującego zadania analizy sytuacji geopolitycznej poprzedzajacej wybuch II wojny światowej. Obawiam się jednak ze w swej ocenie osiągnął błędne wnioski. Sytuacja geopolityczna Polski nie pozwalała na zbyt wielkie manewry. Wbre temu co co twórca twierdzi i uważa większość komentatorów polityka Polski polegała na kupnie czasu poprzez współpracę z Niemcami chociażby w zajęciu Zaolzia. Zgadzam się natomiast z autorem ze nie wykorzystano wszystkich dostępnych środków do wzmocnienia potencjału obronnego kraju. Długoterminowy sojusz z Hitlerem i wspólny atak na Rosjie zakończyłyby się jeszcze większa klęska a przede wszystkim podzieliły naród i postawił Polskę po stronie przegranych. Nie zgodzę się z autorem ze pakt z Hitlerem nie doprowadziłoby do polskiej militarnej agresji na Rosję , czego przykładem niech bedą udział Rumunii albo Węgier. Będąc sojusznikiem Polska musiałaby wziąć jawny i otwarty udział w eksterminacji Żydów Polskich a to ani chwały ani szacunku by nam nie przyniosło. Główna myśl książki mówi o bezsensownej potyczce i konieczności przewidywania zmieniających się trendów żeby w porę przyjąć postawę pozwalająca na przetrwanie poprzez kolanoracje z agresorem. Niestety takie wniosek prowadzi do jedynej słusznej konkluzji - współpraca z okupantesoweickim była jak najbardziej konieczna jako ze eliminowanie bezsensowna walkę . No lecz z tym argumentem twórca zapewne się nie zgodzi.

  • stal

    Bardzo mocna książka ebook wciska w fotel i zdejmuje mity dużego pseudo mocarstwa jakim się uważaliśmy. Pokazuję prawdę historyczną która jest nie komfortowa i jest tabu. Jest bardzo otrzeźwiająca i pokazuję że każdy rząd dba o interes państwie i jego obywateli poza Polską która wie lepiej ponieważ jest pseudo mocarstwem i pokaże Hitlerowi gdzie raki zimują. Udowadnia że powstanie Warszawskie było bezsensowne i że to ZSRR nas podjudzało, że nic nie robimy więc rzucaliśmy się z gołymi rękami na uzbrojonych Niemców, czołgi ,pistolety i armaty. A przez wymordowanie dużej wykształconej ludności w Warszawie sowietyzacja była łatwiejsza.

  • elfroga

    Z Rafalem Ziemkiewiczem to jest tak- kochac albo nienawidzic.Otoz...ja, nie moge ani kochac ani nienawidzic. Pisze sama prawde i trzeba urazy pochowac. Zamknac dume i uprzedzenia. Zas nienawidzic za porownania o ktorych oststnio bylo glosno o pijanym i ofierze. Zreszta to jest zycie pywate a tu nie chodzi o to przeciez by kierowac sie emocjami. Jakie piekne samobojstwo to po Myslach nowoczesnego endeka następny pieknie omówiony mit. Swietne uchwycenie perspektywy tamtych czasow od Marszalkowcow, Mikolajczykow az do Andersa, Sikorskiego i Gibraltaru.. Krotko ponieważ krotko o Wyspie Wezy lecz i taka wzmianka( hmm wzmianka obozy na wyspie Bute, Szkocka Bereza) lecz nie mozna Rafalowi Ziemkiewiczowi zadac klina, ze sie tak do konca nie zna. Mężczyzna otoz zna sie na rzeczy a i jak kazdy nagina dla siebie jedna sluszna sprawe. Co by bylo gdyby od zawsze towarzyszy historykom i nie tylko w rozwiklaniach zagadek, ktore i czasem sa łatwe a czasem i nie chca takowe byc. Analiza historyczna bardzo cenna. Tylko mozna sie nie zgodzic tak negowac idee pilsudczykow i samego Marszalka. Przychylam sie do tezy o naszej glupocie narodowej lecz jednak blizej mi do Marszalka niz do Dmowskiego niestety. Ksiazka swietna i naprawde polecam.

  • Krzysztof Konieczyński

    Temat genezy II wojny światowej wg tego co uczono pokolenie wczesnego Gierka diametralnie odbiega od zdarzeń przedstawionych przez p. Ziemkiewicza. Spojrzenie kontrowersyjne i niewygodne dla prawicy, z którą sympatyzuję, spuściło na głowę pisarza deszcz niepochlebnych komentarzy. Z faktami jednak się nie dyskutuje. Książka ebook jest wartościowym źródłem wiedzy, która, jak sam twórca powtarza w własnych wywodach, słynna jest od dawna historykom, ale nie była rozpowszechniana. Nie jest to książka ebook "gdybająca", ale faktograficzna i to mi się w niej podoba najbardziej.

  • aniaD

    Gdyby nie obowiązki domowe, chyba tak by było. Książka ebook została przeze mnie pochłonięta w półtorej dnia. Jest to jedna z lepszych książek, jaką udało mi się ostatnio kupić. Przyznam szczerze, że na początku byłam sceptyczna, po przeczytaniu niektórych tez autora, ponieważ wtedy były one dla mnie jedynie tezami. Najbardziej niepokojącą była ta o tym, że Polacy mogli sprzymierzyć się z Niemcami. Jak to!? Okazuje się, że nie znamy naszej historii. Nie wiemy czym były powstania, tak chętnie przez nas wzbudzane. Nawet jeśli się z autorem nie zgadzamy warta przeczytania - pobudza szare komórki! Zalecam gorąco!

  • ketrina

    Jakie cudowne samobójstwo to kolejne dzieło Ziemkiewicza, które zasługuje na olbrzymią uwagę. Ziemkiewicz nie przebiera w słowach, prezentuje nam, że to, co uważamy dzisiaj za wolność, wcale wolnością nie ma. Analizuje, stawia tezy i stawia solidne argumenty, że Polska jako kraj walczyła o wolność, lecz nie swoją. Uświadamia nam jak mało słynny naszą historię i jak o wielu lat wpiera się nam, że mity są prawdą. Jak to w kawale: są trzy prawdy - szczera prawda, tylko prawda i g... prawda.

  • Himer

    Książka ebook jest odpowiednia na przeczytanie w każdym czasie, lecz w przededniu rocznicy Powstania Warszawskiego jej oddźwięk staje się jeszcze bardziej wymowny. Warto spojrzeć na trudną historię Polski także od innej strony, od tej o której pisze Ziemkiewicz. Ciekawe, bardzo śmiałe tezy nikogo nie pozostawią obojętnym, tym bardziej, że temat polskiej wolności stale prowokuje do burzliwych dyskusji.

  • Kazimierz Rygiel

    Rafał A. Ziemkiewicz „Jakie cudowne samobójstwo”. Współczesny esej historyczny ukazujący bezsens polityki polskiej w 1939 r., a także i później, podczas nocy okupacyjnej. Objaśniający też genezę owych bezsensownych, późniejszych zachowań polskich elit w latach 1939-45. Ciężko się z autorem nie zgodzić, choć nie podzielam wielu jego refleksji i dygresji. Lecz w zakresie tytułowym, podstawowym - chylę czoło i przyznaję mu rację. Książka ebook jest jakby kontynuacją, innym (choć zasadniczo zgodnym) spojrzeniem na tematykę przedstawioną przez Piotra Zychowicza w „Pakcie Ribbentrop-Beck” i „Obłędzie 44”.Książkę napisano z pasją, mową nienaukowym, czyta ją się prosto - pod warunkiem posiadania przyzwoitego minimum wiedzy z historii Polski i powszechnej. Aby bowiem zrozumieć wersję alternatywną niektórych wydarzeń, trzeba przede wszystkim znać ich faktyczny przebieg. Poza tym twórca czyni dużo dygresji i porównań historycznych. Przyjemnej lektury.

  • Bogdan A

    Bardzo interesująca analiza tego jak Polscy na przestrzeni dziejów walczyli o swoja wolność. Tylko właśnie twórca stawia zapytanie czy na pewno o swoja wolność? Czy może o wolność innych. Mnie ksiązka bardzo zaciekawiła. Uważam, że warto się z nią zapoznać bo książka ebook pozostawia z wieloma kluczowymi zapytaniami i refleksjami.

  • robwars

    Uważny czytelnik dynamicznie zauważy, że natura naszego życia politycznego wcale nie przemieniła się tak bardzo w stosunku do II RP. Kto nie zna historii skazany jest na jej powtórzenie. Dlatego jest to pozycja obowiązkowa dla wszystkich zainteresowanych dalszymi dziejami naszej ojczyzny. Brutalna i bolesna, lecz prawdziwa. Zachęcam do czytania.

  • Fulko102

    Po Polactwie najlepsza książka ebook publicystyczna Ziemkiewicza.

  • Bicior

    Lepsza od obydwu ebooków Zychowicza, bardziej wyważona. Ważne, że zaczęło się analizowanie klęski jaką była II WŚ bez jednoczesnego plucia na bohaterów tamtych wydarzeń. Prawda jest nie tylko ciekawa, lecz nierzadko bywa także brutalna i bolesna. Czyta się naprawdę dynamicznie i przyjemnie. Gorąco zalecam ten zakup.