Zgred okładka

Średnia Ocena:


Zgred

Napisana w formie dziennika opowieść Zgred obejmuje czas między lutym a kwietniem 2010 roku.           Nie ma czegoś takiego, jak literatura „prawicowa”. Jest tylko pewna wpływowa koteria w krytyce literackiej i mediach,która domaga się, by literatura omawiała nie realnie istniejącą III RP,ale, jak w czasach socrealizmu, rzeczywistość postulowaną − „państwo, będące największym sukcesem w dziejach Polaków”. A pisarzy, którzy się temu nie podporządkowują próbuje wykluczyć taką właśnie etykietą.Ludzie lubią utożsamiać pisarza z bohaterem literackim i niektórzy twórcy świadomie na tym grają. A opowieść to przecież fikcja. To, że zdarzenia w moich powieściach są prawdziwe, nie znaczywcale, że się kiedykolwiek zdarzyły. I tak samo jest z bohaterami… Mój Boże, przecież bohater „Trans-Atlantyku” wprost przedstawia się jako Witold Gombrowicz, a nikt nie twierdzi, że topamiętnikarski zapis pobytu pisarza w Buenos Aires we wrześniu 1939.(z wywiadów z autorem)

Szczegóły
Tytuł Zgred
Autor: Ziemkiewicz Rafał A.
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Wydawnictwo Zysk i S-ka
Rok wydania: 2011
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Zgred w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Zgred PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.

Recenzje

  • lukbar

    RAZ publikuje w formie dziennika refleksje ponad Polską polityką. Idealnie się czyta.

  • oscar

    Publicystyka Ziemkiewicza przepleciona dziennikami Rafalskiego. Mocna lektura o trudnej rzeczywistości III RP z jednej strony, z drugiej ciepła opowiadanie o potyczce z chorobą i o rodzinie.

  • jakmarcin

    Zgred to dwie książki w jednej. Z jednej strony dostajemy kawał solidnej publicystyki, z której Ziemkiewicz jest słynny szerokiemu gronu czytelników. Z drugiej - poznajemy portret rodziny, bardzo szczęśliwej rodziny, która jawi się jak bezpieczna przystań, oaza normalności dla głównej postaci książki, publicysty Rafalskiego. Całość jest napisana w formie dziennika, co każe odnieść Zgreda do diariuszy Tyrmanda i Kisiela. Tu widoczna jest pierwsza różnica, o ile Tyrmand i Kisiel pisali do szuflady i nie kamuflowali własnych osądów a także ich adresatów, o tyle Ziemkiewicz uciekł w fikcję z kluczem (bardzo łatwym do odczytania, lecz kluczem). Całość czyta się świetnie, aż do bardzo poruszającego finału, w którym Rafalski pisze o emocjach i wyborach Ziemkiewicza. I tu jest jak dla mnie największa słabość Zgreda, skaczemy od Rafalskiego do Ziemkiewicza, od Ziemkiewicza do Rafalskiego, czyli od dziennika do fikcji, co wygładza trochę siłę przekazu. Pomimo tego książka ebook jest warta lektury.

  • Quarx

    trzyma poziom ;) miła lektura. Więcej takich publicystów, mniej zawszonego lewactwa.pozdrawiam.

  • Bungo

    Następny bełkot z pogranicza fantasy i pop-historii. Zalecam frustratom.

  • Anonim

    RAZ, ileż można czekać. Przecież ostatnia Żywina to był 2008 rok. Wiem, było coś w międzyczasie, jakieś alfabety, skróty i wywiady, lecz sam przyznasz, że to typowe zapchajdziury. Szkoda tylko, że nie zdążyłeś przed majówkami. Nie masz tematów to pisz o historii, wyczuwam wśród znajomych, że może to chwycić, ponieważ wszyscy już mają dość historii wpychanej przez Daviesa. Zresztą coś niemal już miałeś na ukończeniu.