Zapomniana historia nauki czyli fantazje i facecje naszych dziadków okładka

Średnia Ocena:


Zapomniana historia nauki czyli fantazje i facecje naszych dziadków

Jednym ze wspomnień mojego wczesnego dzieciństwa jest miesięcznik "Horyzonty techniki" prenumerowany przez ojca. Niczym bohater schulzowskiego opowiadania "Księga" pochłaniający historię Anny Csillag i jej cudownego środka na porost włosów, z wypiekami na twarzy czytywałem wówczas rubrykę "Fantazje i facecje" naszych dziadków. Do dzisiaj pamiętam malunki przedstawiające majestatyczne zeppeliny i duże maszyny parowe, lub panów w melonikach (jak gdyby wyjętych wprost z obrazów Magritte'a) pedałujących z jakąś dziwną zawziętością, by w ten sposób poruszać skrzydłami ornitopterów. Autor„Zapomniana historia nauki …” to zestaw ciekawych, przewrotnych esejów opisujących mniej słynne fakty naukowe. Twórca prezentuje jak długą i żmudną drogę należało przebyć, abyśmy mogli korzystać ze dobrodziejstw współczesnej techniki. Niewątpliwą zaletą książki jest wybór tematów mało znanych, dotyczących zaskakujących aspektów ludzkiej aktywności. Twórca prezentuje naukę od mniej koturnowej strony, wraz z jej ślepymi uliczkami, curiosami, paranauką, także cechy osobowości (te pozytywne i te wstydliwe) ludzi usiłujących rozwijać wiedzę i technikę. Przybliża także czytelnikowi nietuzinkowe i barwne osobowości. Nie unika przy tym tematów kontrowersyjnych, starając się pokazać ich uwarunkowania psychologiczne, społeczne czy historyczne.

Szczegóły
Tytuł Zapomniana historia nauki czyli fantazje i facecje naszych dziadków
Autor: Rejmer Krzysztof
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Rok wydania: 2017
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Zapomniana historia nauki czyli fantazje i facecje naszych dziadków w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Zapomniana historia nauki czyli fantazje i facecje naszych dziadków PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.

Recenzje

  • Anonim

    Cóż to się losy pomiędzy niebem a Ziemią? Kiedyś ciekawscy ludzie szukali dziury w całym, a teraz poszukują dziury w Ziemi. Ludzie chcąc wyruszyć na księżyc, budowali jakieś balony, sterowce, samoloty. Chcieli tam na górze spotkać polskiego szlachcica? Na szczęście wymyślili tez spadochrony, ponieważ jak tu niespodziewanie wylądować bezpiecznie… >Dla postępu ponosić trzeba ofiary<, lecz może ich być mniej. Dobrze, że tę „Zapomnianą historię nauki czyli fantazje i facecje naszych dziadków” Krzysztof Rejmer opisał. Technika była i jest przydatna. Dobrze, że ludzie ją tworzyli. Czegóż to nie robili, aby osiągnąć sławę, władzę, fortunę i szczęście. Wynalazcy, myśliciele, podróżnicy, awanturnicy, oszuści, alchemicy, oszołomy. Własne miejsce znaleźli na stronach tej książki też ludzie mniej znani, lecz oryginalni i wyjątkowo interesujący. Brat nazisty pomagający szczególnie Żydom. Czeski ksiądz, który żył jak Beduin. Światowej sławy biegacz stawał do zawodów z końmi, ponieważ zdobyte wcześniej medale nie mogły napełnić żołądka. Odkrywców, wynalazców zawsze prowokowały i inspirowały do działania cztery żywioły – ogień, powietrze, woda i ziemia. Podziwiano i krytykowano budowle bardzo różniące się od typowych zabytków. Własne zdobycze chcieli oczywiście sprzedawać. Nawet cebulki kwiatów jeszcze nie wyhodowanych. To w Holandii tłumy wołały: >My również pragniemy sprzedać naszą nadzieję!< Wszystko mogło wówczas przynieść szczęście, nawet garb kalekiego mężczyzny, na którym podpisywano najkorzystniejsze transakcje. Jakichże atrakcji poszukiwali ludzie, którym fortuna nie sprzyjała? Pchli cyrk; rozpędzone i dymiące maszyny parowe; publiczne egzekucje. Twórca tej bardzo ciekawej książki przypomniał dużo faktów z dziejów świata. Pan Rejmer jest Polakiem, więc element treści jest związana z Polską i jej historią. Przytoczył też kilka kłamstw i plotek. Zalecam tę książkę, którą można czytać wyrywkowo. Wybór dowolnego rozdziału mogą ułatwić ciekawie brzmiące tytuły zawarte w spisie treści. Bibliografia zawiera też adresy internetowe.