Utrudnianie postępowania karnego. Wybrane zagadnienia teorii i praktyki okładka

Średnia Ocena:


Utrudnianie postępowania karnego. Wybrane zagadnienia teorii i praktyki

Monografia prawnicza, którą macie Państwo przed sobą, w przeważającej mierze polega na analizach dogmatycznych poświęconych odpowiedzalności karnej za utrudnianie albo udaremnianie postępowania karnego, w tym w szczególnym kontekście, jakim jest tzw. przestępczość zorganizowana. Praca dotyka wielu wątków, a każdy z nich zasługiwał na odrębne rozwinięcie i omówienie. Stąd element zagadnień, z uwagi na założoną skrótowość opracowania, nie została poddana pogłębionej analizie, a jedynie sygnalizacyjnie wspomniano je, z uwagi na doniosłość ich znaczenia dla tematu podstawowego. Analizy wzbogacono o wnioski płynące z badania akt prawomocnie zakończonych spraw sądowych, a dla realizacji zadania szczególnie kluczowy był fakt uczestniczenia przez autorkę w programie badań naukowych prowadzonych pod auspicjami Ministerstwa Nauki i Informatyzacji Nr PBZ – MIN 004/T00/2002. I choć zasadnicza element analiz opiera się na analizie dogmatycznej przestępstwa poplecznictwa, to problematyka utrudniania postępowania karnego została też oceniona przez pryzmat problematyki przestępczości zorganizowanej i reguł deontologii zawodów prawniczych, co prezentuje na wszechstronność czynionych analiz. Autorka zauważa, że w pierwszym rzędzie rolą deontologii zawodowej jest dookreślanie postaw pożądanych, dawanie porad w zakresie godnego i rzetelnego wykonywania profesji. Z drugiej strony odpowiedzialność zawodowa oznacza możliwość poniesienia konsekwencji ze strony profesjonalisty za zachowania, które nie spełniają oczekiwań, jakie towarzyszą wykonywaniu profesji. Odpowiedzialność zawodowa zatem w ujęciu autorki pełni ważną rolę w kontekście czynionych rozważań: po pierwsze, kara nakładana jako konsekwencja odpowiedzialności zawodowej ma piętnować osobę jej poddaną, po wtóre jednak chroni też wymiar sprawiedliwości i wszystkie podmioty współdziałające z wymiarem sprawiedliwości przed tymi przedstawicielami profesji, którzy nie zachowali się w sposób bezprawny, a jedynie moralnie naganny. Można rzec, że na tym tle odpowiedzialność zawodowa stanowi system „wczesnego ostrzegania” przed tymi z profesjonalistów, którzy potencjalnie mogą swoim zachowaniem prowadzić do naruszenia niezła chronionego prawem, jakim jest niezakłócone sprawowanie wymiaru sprawiedliwości. Przedmiotem analiz monografii uczyniono zatem zarówno aspekt prawnokarny związany z utrudnianiem postępowania karnego, jak i problematykę odpowiedzialności dyscyplinarnej.

Szczegóły
Tytuł Utrudnianie postępowania karnego. Wybrane zagadnienia teorii i praktyki
Autor: Wysoczyńska Małgorzata
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Wydawnictwo C.H. Beck
Rok wydania: 2014
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Utrudnianie postępowania karnego. Wybrane zagadnienia teorii i praktyki w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Utrudnianie postępowania karnego. Wybrane zagadnienia teorii i praktyki PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.