Treblinka 43. Bunt w fabryce śmierci okładka

Średnia Ocena:


Treblinka 43. Bunt w fabryce śmierci

Treblinki nie można było przeżyć. Najsprawniejsza fabryka śmierci w machinie Holocaustu zabijała tylu ludzi, że nie starczało ziemi, by wszystkich zakopać. Gigantyczne ruszty do palenia ciał dynamicznie okazały się za małe. Treblińska ziemia krwawiła. A jednak wyniszczeni i odarci z godności ludzie odważyli się wzniecić bunt. 2 sierpnia 1943 roku wywołali zbrojne, zakończone sukcesem powstanie w obozie zagłady. Większe i bardziej spektakularne niż to w Sobiborze. Jak wyglądała konspiracja, jeśli w Treblince za najmniejsze przewinienie groziła śmierć? Jak więźniowie zdołali przejąć broń, zaatakować strażników i uciec? Czy AK pomogła powstańcom i dlaczego jej raporty są pełne sprzeczności? Czy uciekinierzy mogli liczyć na pomoc Polaków? Książka Michała Wójcika to wciągająca rekonstrukcja tego mało słynnego i nieprawdopodobnego buntu. Opowiadanie o wyjątkowym bohaterstwie, wierze, nadziei i o tym, że nawet w największym piekle może zdarzyć się cud.

Szczegóły
Tytuł Treblinka 43. Bunt w fabryce śmierci
Autor: Wójcik Michał
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Rok wydania: 2018
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Treblinka 43. Bunt w fabryce śmierci w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Treblinka 43. Bunt w fabryce śmierci PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.

Recenzje

  • anula

    Treblinka. Obóz śmierci. Powierzchnia ok. 20 hektarów. Cel: wymordować w jak najkrótszym okresie jak najwięcej ludzi. Udało się. W okresie działania obozu, tj. od maja 1942 r. do listopada 1943 r. wymordowano niemal milion ludzi. Lecz jak to było możliwe, skoro obsługa obozu to zaledwie 30-40 Niemców i Austriaków a także ok.90-120 wachmanów „Ukraińców” ( w większości sowieckich jeńców wojennych, którzy przeszli na stronę niemiecką). Kolejni komendanci obozu mieli jasno postawiony cel. Stworzyć „miasto idealne”, w którym wszystko ma być wygodne, estetyczne, pasować do siebie po to by ułatwić wykonanie planu. By dynamicznie i sprawnie zrealizować plan tzw. Ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej. Jednak potrzebowali do tego pomocy więźniów, wybranych spośród tłumów ludzi, którzy przyjeżdżali kolejnymi transportami. Głównie młodych facetów i fachowców, którzy docelowo również byli skazani na śmierć. Nielicznym udało się przeżyć, i dzięki ich relacjom możemy się dowiedzieć jak funkcjonowała ta fabryka śmierci. I mimo doznanego upodlenia i wycieńczenia znaleźli się wśród nich tacy, którzy odważyli się pomyśleć o buncie, a przede wszystkim o zemście na oprawcach. Książka ebook tym ciekawsza, że nie mówi tylko o samym buncie, lecz także sięga dalej. Mówi o dalszych losach tych, którym udało się uciec i przeżyć, o stosunkach polskiej ludności względem uciekinierów. A także o roli AK w tym wydarzeniu, tak różnie przedstawianej i interpretowanej przez historyków i uczestników ówczesnych wydarzeń. Jak zawsze autor, Michał Wójcik daje nam dawkę niesamowitej historii, pełnej detali i ciekawostek. Lecz również analizuje i zestawia ze sobą fakty, zostawia miejsce do namysłu. Fantastyczna okazja by dowiedzieć się o tym mało znanym fakcie historycznym.

  • Małgorzata W.

    Chętnie czytam wspomnienia byłych więźniów i nierzadko przytaczane fakty pokrywają się w paru relacjach. Tak traumatyczne doświadczenia pozostawiają piętno i na całe życie pozostają w pamięci. Wracają jak senne koszmary, od których nie można się uwolnić. Treblinka 43. Bunt w fabryce śmierci. Opowiadanie o funkcjonowaniu obozu zagłady w Treblince to książka ebook zawierająca mnóstwo informacji na temat życia w obozie, a przede wszystkim organizacji wystąpienia przeciwko Niemcom sprawującym nadzór ponad więźniami. Do tego rodzaju wystąpień nie dochodziło często, bo przebywający w odosobnieniu więźniowie byli wyczerpani ciężką pracą fizyczną przy niedostatecznym wyżywieniu, co sprawiało, że każdy myślał tylko jak przeżyć następny dzień. Twórca pisząc o zdarzeniach z obozu oddał hołd uczestnikom buntu w Treblince, ponieważ ich determinacja i męstwo zasługują na pamięć. W potyczce chyba wzięło udział około 600 osób. 100 odmówiło albo nie było w stanie walczyć ani uciekać. Około 400 osób zginęło, pozostali zdołali uciec. Niektórzy dotarli do stolicy. Michał Wójcik podkreśla, że ta spektakularna akcja z militarnego punktu widzenia okazała się dużym sukcesem. Książka ebook jest wzbogacona archiwalnymi fotografiami a także planami obozu w Treblince, co czyni ją jeszcze wartościowszą. Zawiera też listę 85 więźniów, którzy wzięli udział w buncie i przeżyli do wyzwolenia obozu. W książce pdf wspomniano także postać Henryka Goldszmita, powszechnie słynnego jako Janusz Korczak. Nawiazano również do próby podjęcia współpracy z Polskim Państwem Podziemnym, która zakończyła się niepowodzeniem. Żyjemy w czasach pokoju i teoretycznie nic podobnego nie może nas spotkać, lecz czy ludzie z dwudziestolecia międzywojennego nie myśleli podobnie?

  • Gaudencjusz

    Michał Wójcik jak zawsze podszedł do trudnego tematu z reporterską dokładnością. W niniejszej książce pdf nie ogranicza się tylko do przedstawienia samego przebiegu powstania. Zobrazowując życie w treblińskim obozie, ukazuje czynniki, które doprowadziły do jego wybuchu. Ilustruje proces werbowania współtowarzyszy, pozyskiwanie broni, a także próby konspiracji. Nie kończy książki na samym wybuchu powstania, wręcz przeciwnie - przedstawia jego konsekwencje. Wójcik, pomimo balastu tematycznego, przedstawił historię w przystępny sposób. Zaś ukazana opowiadanie zainteresuje każdego czytelnika parającego się historią II wojny światowej.

  • aangela.k

    W książce pdf opisywane jest powstanie w obozie koncentracyjnym Treblinka. Opis buntu jest poprzedzony przedstawieniem sposobu, w jaki funkcjonowała cała „machina” a także analizą obozowego życia. Twórca pokazuje, jak przebiegała organizacja powstania, zarówno w zakresie werbowania bliskich współpracowników, którzy mieli być odpowiedzialni za poszczególne zadania, jak i zbrojenia się, opracowywania planu działania i całej siatki powiązań (co wydaje się niemożliwe w tak strzeżonym miejscu, a jednak...). Powstanie rozpoczęło się 2 sierpnia 1943 r. Twórca przedstawia przebieg zdarzeń konfrontując ze sobą przekazy z różnorakich źródeł i wyciągając wnioski z zestawienia posiadanych informacji. Powstanie miało dramatyczny przebieg, jednakże uciekinierzy opowiadali, że nie mniej dramatyczny był brak wsparcia ze strony napotkanych ludzi, a wręcz wrogość. W późniejsze przekazy o obozie, buncie i następujących po nim zdarzeniach wplata się polityka i tu już czasem ciężko dojść do tego, co jest prawdą, a co stosowną w danym okresie propagandą. Książka ebook jest bardzo niełatwa ze względu na temat. Twórca podszedł do sprawy systematycznie, kompleksowo, pokazując cały kontekst powstania w Treblince, jego przebieg a także info z różnorakich źródeł. Setki tysięcy zamordowanych, spalonych na ogromnych rusztach mężczyzn, dziewczyn i dzieci… I wielka desperacja tych, którzy nie chcieli podzielić tego losu albo mieli na celu dokonanie zemsty na oprawcach.