Pytania z Kosmosu. Kim jesteśmy, skąd się wzięliśmy i dokąd zmierzamy okładka

Średnia Ocena:


Pytania z Kosmosu. Kim jesteśmy, skąd się wzięliśmy i dokąd zmierzamy

Bardzo jesteśmy ciekawi, jak to wszystko się zaczęło, zwłaszcza że „to, co najciekawsze w dziejach Wszechświata, zdarzyło się w pierwszej tysięcznej części sekundy”. Wniosek z tego płynie taki, że cała reszta nie ma większego znaczenia. Lecz czy na pewno? Równie mocno intryguje, jak to wszystko się skończy. Jedną z możliwych wizji jest Duże Rozdarcie, którego scenariusz autorzy już przygotowali: „Trzy miesiące przed Rozdarciem rozpadnie się Układ Słoneczny. Pół godziny przed finałem odległość pomiędzy atomami zwiększy się tak bardzo, że nastąpi dezintegracja wszystkiego, co materialne: planet, skał, ludzi…”. Jakie inne warianty końca są zakładane? A gdyby tak się zastanowić, co ma Nic do Wszystkiego? Biskup XIII-wiecznego Paryża na liście tez zakazanych umieścił wiarę w istnienie próżni obok zaklęć przyzywających diabła, toteż „rozmowa o istnieniu czegoś w oderwaniu od rozważań o istnieniu niczego” może się wydawać absurdalna. A jednak taka być nie musi, co przejrzyście wykładają dwa światłe umysły – astrofizyk Neil deGrasse Tyson a także profesor fizyki James Trefil z sukcesami popularyzujący wiedzę o Wszechświecie. Książka daje wskazówki, a jednocześnie rozbudza ciekawość. Hipotezy poparte naukowo (przystosowani górą!), logiczne łamigłówki (dlaczego kosmici nie zapukali jeszcze do naszych drzwi?), kulisy wyjątkowych odkryć (co się przydarzyło pewnemu laureatowi Nagrody Nobla w piwnicznym laboratorium?), ograniczone, egocentryczne myślenie człowieka, który zakłada, iż wszystko, co żyje, musi być skonstruowane na podobieństwo tego, co zna – to wszystko i dużo, wiele więcej można znaleźć w tej efektownie wydanej książce. Ponieważ na tym właśnie polega magia Tysona i Trefila – o tajemnicy ludzkiego życia, o zagadkach Wszechświata, o niełatwej do pojęcia potędze Kosmosu snują opowieści, które czyta się z zapartym tchem. Dwaj kosmiczni specjaliści rzucają światło na zachodzące gdzieś wysoko ponad naszymi głowami najbardziej skomplikowane procesy i zjawiska, które stają się dzięki temu znacznie przystępniejsze, wprawiają w zachwyt, fascynują, intrygują. Szukajmy w Pytaniach z Kosmosu odpowiedzi – a znajdziemy je na pewno! Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Szczegóły
Tytuł Pytania z Kosmosu. Kim jesteśmy, skąd się wzięliśmy i dokąd zmierzamy
Autor: de Grasse Tyson Neil , Trefil James
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Słowne (dawniej Burda Media Polska)
Rok wydania: 2021
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Pytania z Kosmosu. Kim jesteśmy, skąd się wzięliśmy i dokąd zmierzamy w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Pytania z Kosmosu. Kim jesteśmy, skąd się wzięliśmy i dokąd zmierzamy PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.

Recenzje

  • Mysilicielka

    Neil de Grasse Tyson jest obecnie prawdopodobnie najpopularniejszym astrofizykiem na świecie. Występuje w serialach, udziela się w mediach społecznościowych, popularyzuje wiedzę o kosmosie na każdym polu. Jego najwieższa książka ebook to praca napisana wspólnie z Jamesem Trefilem "Pytania z kosmosu. Kim jesteśmy, skąd się wzięliśmy i dokąd zmierzamy". Stara się w niej odpowiedzieć na najbardziej nurtujące ludzkość pytania, przybliża czytelnikowi trochę historii nauki i obala powszechne mity. Już starożytni wiedzieli, że Ziemia nie jest płaska, lecz za to nie uznawali jej za planetę. Czemu tak było, tego wam nie powiem, musicie sami sprawdzić w pierwszym rozdziale. Wydanie tej książki zasługuje na osobny akapit. Wymiary ma trochę większe od standardowej pozycji, jest wypełniona masą wysokiej jakości zdjęć (logo National Geographic zobowiązuje!) i tak samo papier wygląda na taki z wyższej półki. Estetycznie cieszy oczy bez dwóch zdań. W środku poza tekstem podstawowym jest dużo ciekawostek wyszczególnionych w osobnych ramkach, każdy epizod otwierają hasła, które będą w nim rozwijane, miłym dodatkiem są też... tweety Neila de Grasse'a Tysona. To było zaskakujące zobaczyć słynnego niebieskiego ptaszka w książce, lecz to również oddaje ducha naszych czasów, w których chętniej czytamy krótkie chwytliwe komunikaty od nużących obszernych tekstów. Wygląd książki, który przed chwilą opisałam, przypomina mi odrobinę podręcznik szkolny. Na pewno takie bogactwo graficzne spodoba się osobom, które czują przerażenie na widok kartki zapisanej samym tekstem z góry na dół. W opisie "Pytań z kosmosu" znajdziemy, że to lektura dla czytelnika w każdym wieku. Ja przede wszystkim poleciłabym ją młodzieży lub osobom, które o kosmosie wiedzą niewiele. Autorzy książki przyznają, że składa się ona z odpowiedzi na zapytania słuchaczy ich podcastu, dlatego można znaleźć tu dosłownie wszystko, lecz omówione raczej w luźny sposób i pokrótce. To może być niezły wstęp do swoich poszukiwań wiedzy o kosmosie w innych źródłach.

  • aliceeZ

    🪐RECENZJA🪐 Tytuł: "Pytania z kosmosu. Kim jesteśmy, skąd się wzieliśmy i dokąd zmierzamy." Autor: Neil DeGrasse Tyson i James Trefil Wydawnictwo: Burda Jeżeli lubisz programy National Geographic, interesujesz się kosmosem, tym co losy się we Wszechświecie, to książka ebook jest właśnie dla Ciebie. Bogactwo pięknych, kolorowych i bardzo realistycznych fotografii, ubarwia i nadaje książce pdf charakteru. Lektura tego dzieła otwiera oczy i umysł na postrzeganie otaczającego nas świata. Dużo zjawisk fizycznych omówionych w książce pdf losy się na co dzień, pomimo tego iż nie dostrzegamy ich, bądź nie zastanawiamy się ponad nimi. Autorzy przytaczają trochę historii z dziejów astronomii, początków obserwacji nieba i pierwszych "wynalazków" do obserwacji świata. Mamy również dużo ciekawostek, wpisy z Twittera czy opisy reakcji fizycznych a także chemicznych, czyli coś dla mnie 🤭😁 Myślę, że książka ebook przyda się nie tylko wielbicielom kosmosu, lecz także uczniom w szkole. Sposób przekazania informacji a także ilustracje są ciekawsze, niż te w podręcznikach, dlatego również będzie to ciekawym uzupełnieniem wiedzy.

  • Pachnące

    Ostatnio coraz częściej zdarza mi się sięgać po literaturę popularno-naukową. To miła odmiana przeczytać coś odmiennego od kryminałów czy obyczajówek, co wniesie coś nowego do mojego życia, zainteresuje, pogłębi wiedze. A wiedzę z zakresu astronomii, fizyki i innych przedmiotów ścisłych mam naprawdę niewielką. Zdarzało się że właśnie brak wiedzy zniechęcał mnie do sięgania po takie pozycje – że coś co pisze twórca będzie dla mnie niepojęte, że nie zrozumiem treści, trudnego słownictwa, zanudzi albo zaraz wywietrzeje z głowy. Nieźle jest trafiać na książki w których coś dla siebie znajdzie zarówno laik jak i zapalony wielbiciel nauk ścisłych ze skarbnicą wiedzy w głowie. Osoba niemająca na co dzień styczności z tematami wymienianymi w spisie treści zostanie skutecznie zainteresowana, a ktoś na co dzień obcujący z tymi zagadnieniami albo hobbystycznie zagłębiający się w taką literaturę z pewnością usystematyzuje własną wiedzę a być może i zaktualizuje o nowe zagadnienia czy odkrycia które musiały mu umknąć. Gdy pierwszy raz trzymałam tą książkę w rękach przeglądałam ją z rozdziawioną buzią. Myślałam; „wow, to jest książka ebook popularno-naukowa? Wygląda tak interesująco!”. Muszę przyznać że wydanie „Pytań z kosmosu” zachwyca na samym wstępie. Wnętrze zostało stworzone w taki sposób żeby faktycznie nie zniechęcić „początkujących”. Nie znajdziemy tu kolumn tekstu pisanego drobnym druczkiem który zlewa się w całość, skomplikowanych wzorów które nie mówią nam o niczym, i przypisów umieszczonych na końcu rozdziału, do których musielibyśmy przenosić się co parę zdań. Całość wzbogacona jest o dużo ilustracji i zdjęć, praktycznie nie ma strony bez takiego uatrakcyjnienia. Ciekawym pomysłem jest również zamieszczenie w środku Twittów autora. Neil deGrasse Tyson i James Trefil starają się jak najdokładniej odpowiedzieć na zapytania nurtujące każdego człowieka. Co poprzedzało duży wybuch? Jak faktycznie wyglądało powstanie świata? Przybliża zagadnienia związane z ewolucją a także urodziny chemii którą początkowo interesowali się alchemicy. Bardzo zainteresował mnie temat kontynentów które stale zmieniają własne położenie, i które zdaniem geologów w przyszłości połączą się w jeden superkontynent, a także wzór (!!!) pozwalający oszacować liczbę cywilizacji które mogą próbować się z nami skontaktować. Ta książka ebook uświadamia nam że liczba rzeczy które już wiemy (a jest ona bardzo duża) to tak naprawdę nic w porównaniu z tym co jeszcze do odkrycia. Zdecydowanie zalecam osobom które chcą dowiedzieć się czegoś więcej o otaczającym nas świecie i o tajemnicach skrywanych nad chmurami. „Pytania z kosmosu” to bardzo nieźle opracowana pozycja, która zaintryguje Was na tyle, że po lekturze będziecie chcieli sięgnąć po inne książki o podobnej tematyce.

  • szembor

    Niesamowicie wydana książka, cudowny papier i ilustrację. Więcej takich! po przeczytaniu pierwszych stron muszę powiedzieć że zapowiada się bardzo ciekawie. Mam również Kosmos - możliwe światy, tak samo cudownie wydana. W książce pdf jest dużo interesujących informacji podanych w łatwy sposób nawet dla osób początkujących które interesują się Wszechświatem. Zalecam :)