Czytaj więcej:
Powiedziała, że nie żałuje okładka

Średnia Ocena:Powiedziała, że nie żałuje

Przenikliwe i zaskakujące spojrzenie na wojnę oczami kobiet. Obie decyzje, o pozostaniu i ruszeniu w dalszą drogę, były tak samo trudne, choć wymagały od dziewczyn innego rodzaju siły. Jednakowo ciężko było spoglądać na coraz słabiej widoczne plecy tych, które poszły dalej, co na niknące na tle krajobrazu sylwetki tych, które zostały.  Jest wiosna 1945 roku, świat zmienia się nieodwracalnie. Na granicy norwesko-fińskiej pięć dziewczyn wyrusza z obozu jenieckiego w kierunku Finlandii. Wędrując przez zniszczone tereny Laponii, widzą brutalne skutki wojny, która odcisnęła piętno na miejscowych krajobrazach i ludności. Przemieniła również bohaterki. Kilka lat wcześniej każda z nich odnalazła się na życiowym zakręcie. Połączyły je przypadkowość losu i wspólne doświadczenie, które uznano za zdradę. Poczucie wstydu miesza się ze świadomością, że wędrówka wiedzie nie tylko w rejony, gdzie każdy źle postawiony krok będzie kosztował życie, lecz i w głąb siebie. To opowiadanie o utracie domu, państwie i tożsamości. O tym, czy możliwe jest życie po klęsce, kiedy nie ma dokąd wracać i nie wiadomo, czy ci, których się kiedyś kochało, stale na nas czekają. Tommi Kinnunen oddaje głos dziewczynom i prezentuje zupełnie nową perspektywę wojennych przeżyć. "Powiedziała, że nie żałuje” to wyjątkowa i niełatwa herstoria. Opowiadanie zapomnianych i wzgardzonych, w których świecie nic nie jest czarno-białe. Agnieszka Jankowiak-Maik, Babka od histy Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Szczegóły
Tytuł Powiedziała, że nie żałuje
Autor: Kinnunen Tommi
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
Rok wydania:

Tytuł Data Dodania Rozmiar
Zobacz podgląd Powiedziała, że nie żałuje pdf poniżej lub w przypadku gdy jesteś jej autorem, wgraj własną skróconą wersję książki w celach promocyjnych, aby zachęcić do zakupu online w sklepie empik.com. Powiedziała, że nie żałuje Ebook podgląd online w formacie PDF tylko na PDF-X.PL. Niektóre ebooki nie posiadają jeszcze opcji podglądu, a inne są ściśle chronione prawem autorskim i rozpowszechnianie ich jakiejkolwiek treści jest zakazane, więc w takich wypadkach zamiast przeczytania wstępu możesz jedynie zobaczyć opis książki, szczegóły, sprawdzić zdjęcie okładki oraz recenzje.

 

 

Powiedziała, że nie żałuje PDF Ebook podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby pdf był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

 

Wgraj PDF

To Twoja książka? Dodaj kilka pierwszych stron
swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu!

Recenzje

  • wogrodzieliter

    Wojna lapońska, a właściwie jej druzgocące konsekwencje nieustanny się literackim tłem dla książki Tommi Kinnunena. "Powiedziała, że nie żałuje" wychodzi jednak poza nieźle słynne i utarte schematy. Kinnunen nie omawia konfliktu zbrojnego, ale przedstawia wojnę oczami dziewczyn – Finek, które po kapitulacji Niemiec wracały pieszo z Norwegii do porzuconych domów w Finlandii – i spotykały się z zawiścią i społecznym ostracyzmem. Interesujące zatem jest nie tylko historyczne tło i kobieca perspektywa, lecz też kwestie dotyczące moralności, współudziału a także odpowiedzialności indywidualnej i zbiorowej. W książce pdf Kinnunena kobieca siła, poczucie winy, trudne decyzje i niepewność jutra splatają się ze sobą tworząc przejmującą opowiadanie drogi. Pięć dziewczyn odbywa powojenną wędrówkę: dosłownie – przemierzając zrównaną z ziemią Laponię; i metaforycznie – zaglądając w głąb swojego serca. Cudownie napisana i wartościowa książka ebook – bez moralizowania, a z dużą dozą literackiego talentu, psychologicznej przenikliwości a także ludzkiej wrażliwości i otwartości. To kobieca opowiadanie o utraconej ojczyźnie i tożsamości a także niełatwych powrotach. A dla mnie także o różnorakich odcieniach samotności – egzystencjalnych wątpliwościach, przypadkowości losu i próbie przejęcia ponad nim kontroli. Tommi Kinnunen dotyka niezagojonych ran i oddaje głos dziewczynom – warto poznać ich historie. Idealna książka. Zostanie ze mną dłużej (i z pewnością trafi na listę ulubieńców 2023). Warto przeczytać, polecam.

 

 


O nas

PDF-X.PL to narzędzie, które pozwala Ci na darmowy upload plików PDF bez limitów i bez rejestracji a także na podgląd online kilku pierwszych stron niektórych książek przed zakupem, wyszukiwanie, czytanie online i pobieranie dokumentów w formacie pdf dodanych przez użytkowników. Jeśli jesteś autorem lub wydawcą książki, możesz pod jej opisem pobranym z empiku dodać podgląd paru pierwszych kartek swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu. Powyższe działania dotyczą stron tzw. promocyjnych, pozostałe strony w tej domenie to dokumenty w formacie PDF dodane przez odwiedzających. Znajdziesz tu różne dokumenty, zapiski, opracowania, powieści, lektury, podręczniki, notesy, treny, baśnie, bajki, rękopisy i wiele więcej. Część z nich jest dostępna do pobrania bez opłat. Poematy, wiersze, rozwiązania zadań, fraszki, treny, eseje i instrukcje. Sprawdź opisy, detale książek, recenzje oraz okładkę. Dowiedz się więcej na oficjalnej stronie sklepu, do której zaprowadzi Cię link pod przyciskiem "empik". Czytaj opracowania, streszczenia, słowniki, encyklopedie i inne książki do nauki za free. Podziel się swoimi plikami w formacie "pdf", odkryj olbrzymią bazę ebooków w formacie pdf, uzupełnij ją swoimi wrzutkami i dołącz do grona czytelników książek elektronicznych. Zachęcamy do skorzystania z wyszukiwarki i przetestowania wszystkich funkcji serwisu. Na www.pdf-x.pl znajdziesz ukryte dokumenty, sprawdzisz opisy ebooków, galerie, recenzje użytkowników oraz podgląd wstępu niektórych książek w celu promocji. Oceniaj ebooki, pisz komentarze, głosuj na ulubione tytuły i wrzucaj pliki doc/pdf na hosting. Zapraszamy!