Popkultura. Pop Czy Kultura okładka

Średnia Ocena:


Popkultura. Pop Czy Kultura

Kiedy popkulturowe produkcje, takie jak "Lśnienie Kinga", film "Mała Miss" czy seriale "Californication" i "Czysta krew", niosą ze sobą wyłącznie niewymagającą rozrywkę dla mas, a kiedy stanowią okno, przez które można podglądać dzieła kultury i odkrywać klasyki kina, muzyki czy sztuki? Aria operowa w reklamie sieci komórkowej, gangsterska ekranizacja Romea i Julii, Luciano Pavarotti nagrywający piosenki z gwiazdami muzyki popularnej. Profanacja największych osiągnięć kultury wysokiej czy udane próby komercjalizacji i przybliżenia ich masowemu odbiorcy? Jak bardzo nieznajomość albo ignorowanie powszechnych zjawisk popkultury wpływa na rozumienie tego, czego doświadczamy? Na te zapytania stara się odpowiedzieć Joanna Bogusławska, która na kartach "Popkultury" przeanalizowała wartość i potencjał omawianego zjawiska, przybliżając nie tylko produkcje nieźle słynne w Polsce, ale też te, które dopiero czekają u nas na odkrycie. W XXI wieku granica pomiędzy kulturą wysoką a niską zaciera się coraz bardziej. Doceniane są potrzeby odbiorcy masowego, który otrzymuje produkty coraz lepszej jakości, a sama popkultura w widoczny sposób kształtuje naszą rzeczywistość. W niniejszej książce pdf poddano analizie co ciekawsze zjawiska popkulturowe w telewizji, kinie i literaturze, żeby pokazać, jak wiele kultury wysokiej może być odnalezione w ich treściach.

Szczegóły
Tytuł Popkultura. Pop Czy Kultura
Autor: Bogusławska Joanna
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Novae Res
Rok wydania: 2011
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Popkultura. Pop Czy Kultura w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Popkultura. Pop Czy Kultura PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.

Recenzje

  • Zenon Stefanowski

    Książka ebook Pani Bogusławskiej napisana jest przystępnym językiem, dlatego żaden odbiorca nie powinien mieć kłopotów z szybkim zapoznaniem się z jej treścią. Jest to zestaw recenzji, przemyśleń autorki odnośnie produktów kultury masowej ( telewizja, kino, muzyka słynna itd.). W sposób przejrzysty prezentuje nam, jak blisko przebiega granica między kulturą masową a wysoką, a także w jaki sposób obie kultury przenikają się, korzystając ze własnych osiągnięć. Czytając artykuł o „Cudownych chłopcach” przypominałem sobie poszczególne sceny, jednocześnie śmiejąc się do rozpuku. Ciekawy wybór autorki w poszczególnych kategoriach kultury masowej sprawia że każdy powinien znaleźć tu coś dla siebie. Od seriali telewizyjnych, przez muzykę i kino, na ebookach kończąc. Jeżeli ktoś nie wie kim jest Michael Scott czy Grady Tripp, bądź nie zna piosenek duetu „Flight of the Conchords” to myślę że czas nadrobić zaległości .Gorąco zalecam i życzę przyjemnej lektury

  • miki

    Książka ebook napisana przystępnym i zrozumiałym językiem, czyta się przyjemnie. Można ją traktować jako jedną całość albo jako zestaw niezależnych artykułów. Treści w niej zawarte są wyjątkowo ciekawe nie tylko z naukowego punktu widzenia jako źródło informacji badawczej dla kulturoznawców i w ogóle osób zainteresowanych współczesną kulturą, lecz także dla zwykłych konsumentów tejże kultury, którzy dzięki zwróceniu przez autorkę książki uwagi na kilka mniej w naszym państwie słynnych pozycji (lub niemal w ogóle nieznanych z powodu braku polskiego tłumaczenia), sami mają szansę poznać coś nowego, a jednocześnie wartościowego. Podsumowując, lektura tej książki pozwala na głębsze przyjrzenie się pewnym kłopotom czy wątkom zawartym w filmach, ebookach czy serialach, które wszyscy (albo niemal wszyscy) znamy, albo znać powinniśmy, a także intryguje i zachęca do zapoznania się z tymi, o których słyszymy (czytamy) pierwszy raz. Zalecam jako źródło wiedzy a także drogowskaz do dalszych poszukiwań.

  • Agata Mioduszewska

    Recenzja„Popkultura – Pop czy kultura?” to absolutny „must-read”! Któż z nas nie czeka z wytęsknieniem na ulubiony serial, kolejne wyświetlenie ukochanego filmu, zdmuchniecie kurzu z kilkakrotnie przewertowanej i słynnej na pamięć książki, czy również muzyczny wieczór ze własnymi idolami. Czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się jednak ponad wartością wybieranych przez nas, wspomianych wyżej, czaso-umilaczy? Czy staramy się w nich dostrzec „coś” więcej? Czy rozumiemy to „coś” gdy już je dostrzeżemy? Gdzie jest granica pomiędzy kulturą wysoką i niską? Czy taka granica w ogóle istnieje?Joanna Bogusławska stawia trudne pytania, a idealnie napisana przez nią książka ebook po kawałku serwuje nam przepyszny tort odpowiedzi. Co więcej, dzięki tej książce pdf możemy odkryć nowe, być może do tej pory nam nieznane, znakomite, pełne artyzmu i źródeł wiedzy dzieła współczesnej popkultury. ABSOLUTNIE POLECAM!!

  • kolmanka

    Czym jest popkultura? Ano, według większości z nas jest to rozrywka dla mas, relaks dla mało wybrednych, kultura trafiająca w przeciętne gusta. Według autorki książki współczesna popkultura ma do zaoferowania znacznie więcej i udowadnia nam, że może stać się źródłem do rozwinięcia wiedzy o kulturze wysokiej: teatrze, operze, literaturze, religii, muzyce czy socjologii.Joanna Bogusławska swą analizę zaczyna od słynnych seriali produkcji amerykańskiej, takiej jak pomiędzy innymi "Czysta krew" (True Blood). Usiłuje zrozumieć jego fenomen, tłumaczy główne watki serialu, analizuje grę aktorów i szał, jaki ostatnio panuje na wampirze tematy. Doszukuje się także podobieństw i różnic pomiędzy tą produkcją a słynną sagą o miłości Edwarda i Belli. Jej analiza doprowadza ją do konkluzji, że obecnie w sitcomach, remakach i innych "tasiemcach", reżyserzy i scenarzyści nawiązują do słynnych postaci, produkcji filmowych, zdarzeń i książek.