Czytaj więcej:
Podniebna kawaleria okładka

Średnia Ocena:Podniebna kawaleria

POLSKA PODNIEBNA KAWALERIA ZNÓW W NATARCIU! Witold A. Herbst to najstarszy żyjący myśliwiec dywizjonów 303 i 308, uczestnik m. in. operacji „Overlord” i „Market Garden”, pilot legendarnych spitfire’ów. W własnych wspomnieniach z czasów wojny pokazuje, że wykreowany przez literaturę i kino obraz pilotów myśliwskich nie jest pełny. Przedstawiani zwykle jako współcześni herosi, w rzeczywistości byli zwykłymi ludźmi, którzy mieli własne dobre i złe chwile. Dawali się ponieść emocjom, byli pełni buty, lecz równocześnie pokornie spoglądali na własny los, zdając sobie sprawę, że każda następna misja może być dla nich ostatnia. Taka jest Podniebna kawaleria — to restrykcyjna wojenna codzienność Polaków walczących pod obcym niebem z dala od ojczyzny. „To nie szkolna lektura dla grzecznych chłopców i nie zbiorowe pamiętniki, lecz swoje wspomnienia pozbawione propagandy, cenzury, przemilczeń, czy przeinaczeń. A w nich czysty patriotyzm, bez podpierania się bieżącym interesem politycznym. Podniebna kawaleria to szczera, bolesna, lecz nierzadko także normalnie zabawna i nieco pikantna opowiadanie człowieka, który dużo dał z siebie, i do dzisiaj nie wyolbrzymia własnych zasług”. Sławomir Ciok, Krzysztof Poraj-Kuczewski, producenci filmowi „Każdy człowiek to osobna opowieść. Losy lotniczej służby kpt. pil. Witolda Herbsta pokazują wyjątkowa osobowość autora, jego temperament, odwagę i umiejętność działania w ekstremalnych sytuacjach służby w dywizjonach 303 i 308. To idealny autoportret lotnika o silnej i imponującej swą bezkompromisowością postawie względem zła czasu wojny”. Dr Krzysztof Mroczkowski, Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie Witold Aleksander Herbst narodził się w 1919 roku w Warszawie. Od 1938 roku uczęszczał do Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie. Po wybuchu wojny ewakuował się przez Bukareszt, Stambuł i Marsylie do Lyonu, by trafić ostatecznie do Wielkiej Brytanii. Tam najpierw latał w dywizjonie 308, potem 303. Został trzykrotnie zestrzelony, lecz ani razu nie dał się złapać przez wroga. Uczestniczył w wielu ryzykownych misjach. Otrzymał brytyjski Krzyż Walecznych. Po wojnie ukończył London School of Economics. Pod koniec lat 60. przeniósł się do Nowego Jorku. Po 1989 roku sprowadzał do Świecia ponad Wisła — miasta, w którym się wychował — amerykańskich wolontariuszy uczących angielskiego w okresie wakacji. Uhonorowany został przez polskie władze krzyżem kawalerskim Polonia Restituta i medalem Pro Memoria. Emeryturę spędza z rodzina w Edmonds niedaleko Seattle.

Szczegóły
Tytuł Podniebna kawaleria
Autor: Herbst Witold A.
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Wydawnictwo Zysk i S-ka
Rok wydania: 2013

Tytuł Data Dodania Rozmiar
Zobacz podgląd Podniebna kawaleria pdf poniżej lub w przypadku gdy jesteś jej autorem, wgraj własną skróconą wersję książki w celach promocyjnych, aby zachęcić do zakupu online w sklepie empik.com. Podniebna kawaleria Ebook podgląd online w formacie PDF tylko na PDF-X.PL. Niektóre ebooki nie posiadają jeszcze opcji podglądu, a inne są ściśle chronione prawem autorskim i rozpowszechnianie ich jakiejkolwiek treści jest zakazane, więc w takich wypadkach zamiast przeczytania wstępu możesz jedynie zobaczyć opis książki, szczegóły, sprawdzić zdjęcie okładki oraz recenzje.

 

 

Podniebna kawaleria PDF Ebook podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby pdf był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

 

Wgraj PDF

To Twoja książka? Dodaj kilka pierwszych stron
swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu!

Recenzje

  • Miroslaw Zalewski

    NIestety juz niezyjacy autor, Wirold Herbst, zmarl 25 maja w pieknym wieku 99 lat, jest naszym przewodnikiem po tamtym czasie. Na ksiazke trafilem razem z informacja o smierci jej autora. W dniu pogrzebu Witolda Herbsta, 3 czerwca, skonczylem czytanie. Zamykajac ostatnia strone e-wydania zostalem z glowa wypelniona refleksjami ponad zyciem. Bez watpienia jest to jedna z najlepszych ksiazek lotniczych, a przeczytalem ich dziesiatki w moim juz dlugawym zyciu. Czytalem je jako nastolatek marzacy o lataniu i zazdroszczacy tym, ktorzy latali na Spitfirach, stale czytam te ksiazki, niejako "z drugiej strony zycia", zblizajac sie do emerytury pilota komunikacyjnego. Szczegolnie dla tych, ktorzy rozumieja "Los jest mysliwym" E. Ganna, pozycja ta, uczciwym jezykiem opisujaca zycie mlodego pilota, Polaka uwiklanego w tamten czas, podsumowujacego nieco swe zycie w latach 70-tych, bedzie powodem do zadumy. Ksiazka tworzy trojwymiarowy swiat, w ktorym postacie nie sa jedynie posagowymi bohaterami Polskich Skrzydel i legendami. Bohaterowie opowiadania pana Witolda, sa ludzmi, ktorzy zyli wieloma marzeniami a skonczyli bez ojczyzny, czesto z gorycza dziwacznego zycia na niezasluzonym wygnaniu, na koniec zadajacym sobie zapytanie czy nie laskawszym byl los dla tych, ktorzy odeszli w okresie gdy sen o powrocie do wysnionej ojczyzny, do ukochanej kobiety, byl jeszcze snem a nie gorzkim zawodem, z ktorym przyszlo zyc "szczesliwcom".

 

 


O nas

PDF-X.PL to narzędzie, które pozwala Ci na darmowy upload plików PDF bez limitów i bez rejestracji a także na podgląd online kilku pierwszych stron niektórych książek przed zakupem, wyszukiwanie, czytanie online i pobieranie dokumentów w formacie pdf dodanych przez użytkowników. Jeśli jesteś autorem lub wydawcą książki, możesz pod jej opisem pobranym z empiku dodać podgląd paru pierwszych kartek swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu. Powyższe działania dotyczą stron tzw. promocyjnych, pozostałe strony w tej domenie to dokumenty w formacie PDF dodane przez odwiedzających. Znajdziesz tu różne dokumenty, zapiski, opracowania, powieści, lektury, podręczniki, notesy, treny, baśnie, bajki, rękopisy i wiele więcej. Część z nich jest dostępna do pobrania bez opłat. Poematy, wiersze, rozwiązania zadań, fraszki, treny, eseje i instrukcje. Sprawdź opisy, detale książek, recenzje oraz okładkę. Dowiedz się więcej na oficjalnej stronie sklepu, do której zaprowadzi Cię link pod przyciskiem "empik". Czytaj opracowania, streszczenia, słowniki, encyklopedie i inne książki do nauki za free. Podziel się swoimi plikami w formacie "pdf", odkryj olbrzymią bazę ebooków w formacie pdf, uzupełnij ją swoimi wrzutkami i dołącz do grona czytelników książek elektronicznych. Zachęcamy do skorzystania z wyszukiwarki i przetestowania wszystkich funkcji serwisu. Na www.pdf-x.pl znajdziesz ukryte dokumenty, sprawdzisz opisy ebooków, galerie, recenzje użytkowników oraz podgląd wstępu niektórych książek w celu promocji. Oceniaj ebooki, pisz komentarze, głosuj na ulubione tytuły i wrzucaj pliki doc/pdf na hosting. Zapraszamy!