Czytaj więcej:
Nieczułość okładka

Średnia Ocena:


Nieczułość

Opowieść o wielkiej historii i kobietach, które jako jedyne są w stanie się jej przeciwstawić Brawurowy debiut literacki i hołd złożony kobiecej solidarności   Dziewicza Góra, niewielka wieś na Kaszubach. To właśnie tu, w domu wybudowanym za pieniądze z ubezpieczenia po zmarłym tragicznie mężu, Rozela wychowuje trzy córki. Najstarsza Gerta przypomina matkę, jest rzetelna i aż do przesady odpowiedzialna, średnia Truda, odwrotnie, umie korzystać z życia i prosto daje się ponieść porywom serca, z kolei najmłodsza Ilda dużo myśli o śmierci i wielbi prowokować wszystkich wokół.   W rozpisanej na dużo lat i głosów opowieści poznajemy dzieje dziewczyn – najpierw dramatyczne wydarzenia wojenne, a później czasy, gdy nastała świeża władza. Bohaterki, żeby przetrwać, muszą nauczyć się nie okazywać uczuć. Nieczułość staje się ich tarczą przed przeciwnościami losu i złymi językami. Tam, gdzie inni by się załamali, Rozela i jej córki prą do przodu. Mimo pozornej nieczułości wszystkie są ze sobą bardzo związane, a rodzinny dom w Dziewczej Górze przyciąga je jak magnes. Nieważne, jak daleko wypuszczają się w świat, zawsze tu wracają po „nieczule czułe” wsparcie, miłość i bliskość.   Martyna Bunda stworzyła wciągającą sagę, która zadziwia nastrojem, kompozycją i idealnie odmalowanymi postaciami. "Nieczułość" to opowieść o Polkach, a także o skomplikowanych ostatnich kilkudziesięciu latach polskiej historii. Bunda porusza kluczowe tematy i dotyka stale niezabliźnionych ran, robi to jednak nie po to, żeby prowokować, lecz by oddać hołd kobiecej solidarności, naszym matkom, babkom i ich wielkiej sile.Od wydawcy:   Trzy siostry szły ramię w ramię, but w but. Wędrowały przez mroki okupacji i koszmar powojennej Polski. Próbowano odebrać im wszystko: miłość, rodzinę, szczęście. By przetrwać, zdecydowały się na rzecz najtrudniejszą. Na NIECZUŁOŚĆ. Rozela wraz z trzema córkami - lldą,Trudą i Gertą, róż¬nymi tak, jak mogą się od siebie różnić tylko siostry - żyje w kaszubskiej Dziewczej Górze. Do małej miejscowości co rusz docierają zagrożenia, które niesie Wielka Historia, Rozela jednak się nie poddaje. Twarda, samodzielna i oschła - chce, by jej córki nieustanny się podobne do niej. Gdy te dorosną, każda pójdzie swoją wyboistą drogą, lecz rodzinny dom będzie przyciągał je jak magnes. Nieważne, jak daleko wypuszczają się w świat, zawsze wracają do domu. Po wsparcie i bliskość. „To książka ebook o kobietach, których los rozpisać by można na kilka pokoleń. Mimo przemocy i śmierci, przemarszów wojsk, świata mężczyzn, którzy odchodzili i umierali, pod pancerzem nieczułości zachowały czułość”. Martyna Bunda

Szczegóły
Tytuł Nieczułość
Autor: Bunda Martyna
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Rok wydania: 2017
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Zobacz podgląd Nieczułość pdf poniżej lub w przypadku gdy jesteś jej autorem, wgraj własną skróconą wersję książki w celach promocyjnych, aby zachęcić do zakupu online w sklepie empik.com. Nieczułość Ebook podgląd online w formacie PDF tylko na PDF-X.PL. Niektóre ebooki nie posiadają jeszcze opcji podglądu, a inne są ściśle chronione prawem autorskim i rozpowszechnianie ich jakiejkolwiek treści jest zakazane, więc w takich wypadkach zamiast przeczytania wstępu możesz jedynie zobaczyć opis książki, szczegóły, sprawdzić zdjęcie okładki oraz recenzje.

 

 

Nieczułość PDF Ebook podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby pdf był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

 

Wgraj PDF

To Twoja książka? Dodaj kilka pierwszych stron
swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu!

Recenzje

 • Monika

  Historia trzech sióstr i matki, ich wzajemnej, czasem trudnej, miłości na tle historii Polski i Kaszub. Gerta trwająca w nieszczęśliwym małżeństwie, lecz zawsze poukładana i rozsądna, patrząca na to, co ludzie powiedzą. Roztrzepana Truda, po traumach wojennych, czeka na powrót niemieckiego narzeczonego. Najmłodsza Ilda, buntowniczka, kochanka żonatego artysty. I Rozelia - matka, zgwałcona przez Rosjan w okresie wojny do końca życia nie potrafi unieść się z traumy, co ma wpływ także na życie jej córek. Książka ebook trudna, lecz zalecam z czego serca.

 • Monika

  Początkowo gubiłam się w imionach sióstr, lecz gdy udało mi się to poukładać w głowie, czytanie było czystą przyjemnością, choć wątki nie zawsze dotyczyły lekkich spraw.

 • Anonim

  Tę książkę przyjemnie się czyta, są w niej oryginalne obrazy (jazda na świni czy świń owych strzyżenie np), choć raczej zainteresuje głębiej tylko kobiety. Dla mnie kłopot polegał na czymś innym. Mam wrażenie, że podobne rzeczy czytałem wielokroć. Jest przyjemność, lecz nie ma olśnienia i zachwytu obcowania z opowieścią, która zapadnie głęboko, zmieni coś w głowie. Pisząc "to już było" nie mam tu na myśli na przykład historii o rozsypanych perłach, niemalże identycznej jak w "Ciemno, niemal noc" Bator, tylko ogólne poczucie jakiegoś braku. W narracji, zgrabnej i dojrzałej, jest również pewien reporterski chłód, a ja jestem czytelnikiem, którego pociąga odpał, szaleństwo, choćby wymowa była niezgodna z moimi poglądami i gustami (jak w "Królu" Twardocha np).

 • Anna

  Fantastyczna, dojrzała opowieść dla dziewczyn

 • Beata Igielska

  RECENZJA PRZEDPREMIEROWA – książka ebook ukaże się 26 października 2017 r. nakładem Wydawnictwa Literackiego „Nieczułość” to piękna, dojrzała i wzruszająca kobieca saga. To też opowiadanie o wojnie i jej ofiarach, o miłości, przyjaźni, zdradzie i lojalności. Aż ciężko uwierzyć, że do debiut! Martyna Bunda stworzyła mądrą książkę o ludziach wpisanych wbrew swojej woli w olbrzymią historię. To przede wszystkim Gerta, Truda i Ilda, trzy siostry, a także ich matka Rozela. Dzięki retrospekcjom poznajemy i babkę Otylię, która – mimo iż jest postacią marginalną – idealnie pasuje do własnej córki i wnuczek. Burzliwe dzieje dziewczyn poznajemy na tle kluczowych wydarzeń: drugiej wojny światowej, zwłaszcza wkroczenia do kaszubskiej wsi Armii Czerwonej, a także lat powojennych, z których najcięższe i najstraszliwsze okazują się czasy stalinowskie. W porównaniu z nimi późniejszy peerel wydaje się igraszką, jednak również wymaga od bohaterek wielkiej siły, sprytu i samozaparcia w pokonywaniu systemowych absurdów. Prócz kobiecych postaci w powieści występują mężczyźni: mężowie, kochankowie, synowie, ojcowie… Ich obecność jest ważna, ponieważ wpływa diametralnie na codzienność kobiet, jednak tak naprawdę odnosi się wrażenie, że bohaterki idealnie radzą sobie same. Czasem potrzebują psychicznego wsparcia i fizycznej pomocy, lecz potrafią przezwyciężyć i przetrzymać wiele, znacznie więcej niż tak zwana silna płeć. Mężczyźni są tu raczej źródłem wiecznych kłopotów, sami wymagają opieki i przysparzają trosk. „Jak to faceci” – chciałoby się powiedzieć, lecz bez seksistowskich podtekstów, ponieważ książka ebook Martyny Bundy nie wpisuje się w nurt wojującego feminizmu. To po prostu pełna emocji opowiadanie o życiu, jego smutkach i radościach, dużych dramatach, lecz i namiętnościach, macierzyństwie, marzeniach a także pragnieniu szczęścia. Autorce udało się stworzyć ciekawe i intrygujące postaci kobiet. Są one wyjątkowe dzięki łączącym je więzom, poczuciu solidarności i odruchom serca. Życie Rozeli i jej trzech córek nie jest usłane różami, a one nie zawsze się zgadzają. Całej czwórce daleko do sielankowego obrazka, na którym ludzie piją sobie z dzióbków. Siostry różnią się i wyglądem, i usposobieniem, jednak w najtrudniejszych chwilach potrafią przezwyciężyć uprzedzenia i zapomnieć o grzechach z przeszłości. Opowieść napisana jest dojrzałym stylem. Ciężko nie zwrócić uwagi na piękny, barwny, czasem bardzo ujmujący mowa i na klimatyczny charakter, w którym powaga przeplata się z poczuciem humoru. Całość czyta się jednym tchem i z olbrzymimi emocjami, więc zalecam z czystym sumieniem. BEATA IGIELSKA

 • jeke5

  Kaszuby, wieś Dziewcza Góra. Rozela i jej matka Otylia prowadzą pustelnicze życie w ostatniej i najbiedniejszej chałupie we wsi. Dziewczynka jest nieślubnym dzieckiem, gdyż Otylia nie doczekała się przed ołtarzem w kościele na przybycie narzeczonego. Choć napiętnowane przez sąsiadów noszą wysoko głowy, by nie czuć wstydu, a Rozela zawsze ma we włosach wplecione wstążki. Dorosła Rozela wychodzi za mąż za Abrama Groniowskiego, który przez przypadek trafia do wsi i rodzi mu trzy córki: Gertę, Trudę i Ildę. Rozela usiłuje żyć jak należy i iść swoją drogą nie oglądając się na nikogo. Tak zaczyna się saga o pokoleniu wyjątkowych kobiet, które solidarnie stawiają czoła przeciwnościom losu na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Najstarsza Gerta zawsze rzetelna, wrażliwa na to co ludzie powiedzą, konkretna do przesady, pracowita, zaradna, odważna. Ciemnowłosa, zbudowana jak pływaczka. Najbardziej z sióstr podobna do matki Rozalii. Średnia Truda zawsze w centrum uwagi, trzpiotka mówiąca za dużo, emanująca jakimś szczególnym wdziękiem, kochająca życie. Płaska jak deska, krótkonoga, długoszyja, z bujnymi jasnymi włosami. Najmłodsza Ilda lubi prowokować i myśleć o śmierci. Bujnie zbudowana, lecz z krzywymi nogami. Jeździ na motorze w skórzanym kombinezonie i zadaje się z żonatym rzeźbiarzem. Siostry wraz z matką wspólnie zmagają się z kolejnymi przeciwnościami w życiu. Płacą wysoką cenę za przeżycie podczas II wojny światowej. Gwałty, drwiny, znęcanie się, okaleczanie, bicie, kopanie ... Truda zostaje na trzy lata wywieziona na przymusowe roboty do Niemiec. Wraca do domu tylko dzięki Jakobowi, który półżywą wyciąga spod gruzów i na podrobionych dokumentach przewozi pociągami towarowymi do Dziewczej Góry. Rozela przez dużo dni gwałcona i okaleczana przez żołnierzy rosyjskich za wszelką cenę stara się chronić Ildę ukrytą w schowku pod podłogą. Po wojnie złe wspomnienia bledną. Na zboczu Dziewczej Góry, gdzie leżały dziesiątki zabitych wyrastają mlecze. Rozsiane bezwładnie groby obrastają koniczyną, a puste domy wypełniają się pokrzywami. Po pięciu latach wojenna gehenna kończy się i wszystko może wrócić na właściwe tory w życiu. Choć los stale nie szczędzi dziewczynom zawirowań w komunistycznej Polsce. Narracja w powieści prowadzona jest na zmianę przez siostry i Rozalię. Dzięki temu można lepiej poznać bohaterki i ich spojrzenie na rodzinne wydarzenia. Wszystkie relacje zazębiają się i dają pełny obraz kolejnych wydarzeń z paru perspektyw. Opowieść buzuje różnorakimi emocjami i nie pozwala być obojętnym na to czego doświadczają kobiety. ,,Nieczułość" to wstrząsająca opowieść o sile dziewczyn i historii, która usiłuje wciągnąć je w własne nieczułe tryby. Kolejne pokolenia dźwigają traumatyczne doświadczenia wojenne, wstyd i zażenowanie. Dziewczyny starają się nie okazywać uczuć, by przeżyć. Choć na pozór nieczułe, to tak naprawdę kochają, cieszą się z drobiazgów, wychowują dzieci, wspierają się i zawsze mogą na siebie liczyć w Dziewczej Górze. Idealny i zaskakujący debiut Martyny Bundy. Serdecznie polecam:) https://magiawkazdymdniu.blogspot.com/

 O nas

PDF-X.PL to narzędzie, które pozwala Ci na darmowy upload plików PDF bez limitów i bez rejestracji a także na podgląd online kilku pierwszych stron niektórych książek przed zakupem, wyszukiwanie, czytanie online i pobieranie dokumentów w formacie pdf dodanych przez użytkowników. Jeśli jesteś autorem lub wydawcą książki, możesz pod jej opisem pobranym z empiku dodać podgląd paru pierwszych kartek swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu. Powyższe działania dotyczą stron tzw. promocyjnych, pozostałe strony w tej domenie to dokumenty w formacie PDF dodane przez odwiedzających. Znajdziesz tu różne dokumenty, zapiski, opracowania, powieści, lektury, podręczniki, notesy, treny, baśnie, bajki, rękopisy i wiele więcej. Część z nich jest dostępna do pobrania bez opłat. Poematy, wiersze, rozwiązania zadań, fraszki, treny, eseje i instrukcje. Sprawdź opisy, detale książek, recenzje oraz okładkę. Dowiedz się więcej na oficjalnej stronie sklepu, do której zaprowadzi Cię link pod przyciskiem "empik". Czytaj opracowania, streszczenia, słowniki, encyklopedie i inne książki do nauki za free. Podziel się swoimi plikami w formacie "pdf", odkryj olbrzymią bazę ebooków w formacie pdf, uzupełnij ją swoimi wrzutkami i dołącz do grona czytelników książek elektronicznych. Zachęcamy do skorzystania z wyszukiwarki i przetestowania wszystkich funkcji serwisu. Na www.pdf-x.pl znajdziesz ukryte dokumenty, sprawdzisz opisy ebooków, galerie, recenzje użytkowników oraz podgląd wstępu niektórych książek w celu promocji. Oceniaj ebooki, pisz komentarze, głosuj na ulubione tytuły i wrzucaj pliki doc/pdf na hosting. Zapraszamy!