Czytaj więcej:
Mroczny spadek okładka

Średnia Ocena:



Mroczny spadek

Fascynująca, trzymająca w napięciu historia dziewczyny, która w odziedziczonym mieszkaniu znajduje zagadkowy skarb. Okazuje się jednak, że liczba chętnych do jego przejęcia jest zaskakująco długa. Majka Zalewska walczy nie tylko z długami, niespłaconymi kredytami, lecz także musi zmierzyć się z demonami dzieciństwa. Na jaw zaczyna wychodzić podwójna tożsamość jej dziadka – pierwszego właściciela lokalu, który okazuje się radzieckim żołnierzem oddelegowanym do Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego na terenie Polski. Duże emocje, tragiczne zwroty akcji i… miłość do intrygującego intelektualisty na motorze. Z pomocą przyjaciółki stara się odnaleźć skrytkę, do której klucz wmurował w ścianę łazienki jej przyszywany dziadek. Komu ostatecznie przypadnie spadek i jaką mroczną historię skrywa znalezisko z warszawskiej kamienicy?

Szczegóły
Tytuł Mroczny spadek
Autor: Mossakowska-Górnikowska Małgorzata
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Psychoskok
Rok wydania: 2017

Tytuł Data Dodania Rozmiar
Zobacz podgląd Mroczny spadek pdf poniżej lub w przypadku gdy jesteś jej autorem, wgraj własną skróconą wersję książki w celach promocyjnych, aby zachęcić do zakupu online w sklepie empik.com. Mroczny spadek Ebook podgląd online w formacie PDF tylko na PDF-X.PL. Niektóre ebooki nie posiadają jeszcze opcji podglądu, a inne są ściśle chronione prawem autorskim i rozpowszechnianie ich jakiejkolwiek treści jest zakazane, więc w takich wypadkach zamiast przeczytania wstępu możesz jedynie zobaczyć opis książki, szczegóły, sprawdzić zdjęcie okładki oraz recenzje.

 

 

Mroczny spadek PDF Ebook podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby pdf był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

 

Wgraj PDF

To Twoja książka? Dodaj kilka pierwszych stron
swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu!

Recenzje

 • Recenzent

  Donata Bosak Czasami mamy marzenie o tym, by nagle otrzymać spadek. By nie martwić się o jutro i zacząć żyć na przyzwoitym poziomie. A co jeśli taki spadek okazał by się tylko lawiną kłopotów? Tak jest w przypadku Majki Zalewskiej. Wraz z odziedziczonym mieszkaniem, odziedziczyła długi, niespłacone kredyty i pozostałych spadkobierców. Kobieta od samego początku nie może liczyć na spokój i powolną walkę z demonami przeszłości. Gdy podczas sprzątania mieszkania znajduje klucz wmurowany w ścianie, zaczyna wraz z przyjaciółmi poszukiwania zagadkowej skrzynki do której mógłby on pasować. "Po kolei odłupywała niewielkie płytki. Wreszcie, gdy wszystkie już odpadły, Majka ze zdumieniem stwierdziła, że ktoś wmurował w podłogę metalowe pudełko." Znaleziony skarb staje się łakomym kąskiem dla innych. Lista chętnych osób do jego przejęcia jest zaskakująco długa. Majka sama nie wie, komu może ufać a komu nie. Dodatkowych wątpliwości nabiera, gdy, na jaw zaczyna wychodzić podwójna tożsamość jej dziadka – pierwszego właściciela lokalu, okazuje się, że był on radzieckim żołnierzem oddelegowanym do Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego na terenie Polski. Komu ostatecznie przypadnie spadek i jaką mroczną historię skrywa znalezisko z warszawskiej kamienicy? "Mroczny spadek" to fascynująca, trzymająca w napięciu historia dziewczyny, której życie nie rozpieszcza. Przygody, intrygi i zagadki to główna domena tej powieści. Tragiczne zwroty akcji sprawiają, że nie sposób się od niej oderwać. Dopełnieniem tego wszystkiego jest...miłość do intrygującego intelektualisty na motorze. Bohaterowie są bardzo wyraziści, a fabuła charakteryzuje się dużą dbałością o szczegóły. Opisy warszawskich ulic i położonych obok okolicznych obiektów nas w tym utwierdzają. Poza tym ze szczegółami omówiona jest również "biurokracja" związana z przejęciem spadku. Może trochę jej wiele w opisie, lecz wierzcie, że jak przebrniecie przez nią, to nic Was już nie powstrzyma przed dokończeniem czytania. Dajcie się porwać! https://czytam-dajeslowo.blogspot.com/2018/02/mroczny-spadek-magorzata-mossakowska.html

 • Klaudia Grabowska

  Zapraszam do zapoznania się z całością recenzji: http://zaczytanawniesamowitychksiazkach.blogspot.com/2018/02/206-mroczny-spadek-magorzata.html <3 ,,Mroczny spadek" wciągnie was w sam środek starego mieszkania warszawskiej kamienicy, który skrywa tajemnice pragnące wyjść na jaw. Wciągająca, trzymająca w napięciu a także wyjątkowo intrygująca powieść, której nie sposób odłożyć na bok, bo mami czytelnika kolejnymi epizodami coraz bardziej przybliżającymi rozwiązanie. Małgorzata Mossakowska - Górnikowska zabiera czytelnika w ekscytującą podróż poprzez nieokiełznane ludzkie pragnienia, zakręcającą na rodzinnych tajemnicach. ,,Mroczny spadek" to opowiadanie o tym, jak wybaczać a także pozorach, które każdy z nas usiłuje utrzymać. W tej książce pdf nie zabraknie też wątku miłosnego, a raczej kilku, które hipnotyzują czytelnika i sprawiają, iż pragnie dowiedzieć się więcej o uczuciach targających bohaterami. Majka nie pozwoli, żeby cokolwiek ją powstrzymało i tak będzie też z wami, moi drodzy. ,,Mroczny spadek" skradnie wasze serca i otworzy wam oczy na dużo kluczowych spraw. Z niecierpliwością czekam, aż w moje ręce wpadną kolejne pozycje autorki, która potrafi zawładnąć myślami czytelnika i pokazuje, że polska literatura nie jest wcale gorsza od tak bardzo słynnej - zagranicznej. Czy jesteście gotowi odkryć wszystkie sekrety starej warszawskiej kamienicy? Zdołacie pomóc Majce w odkryciu prawdy? Spróbujcie, a nie pożałujecie! ,,Spodziewała się, że prawdziwe zakochanie uderzy w nią jak obuchem w głowę, odbierając zwyczajne postrzeganie świata i zastępując je stanem nieprzemijającej euforii. Czekała na motyle w brzuchu, które delikatnym łopotem skrzydełek będą ją unosić ponad ziemią, dając w jednej chwili poczucie niewyobrażalnego szczęścia, kojąc choć na moment niespokojne drżenie serca. Tego wszystkiego nie było. I nie wiedziała jeszcze, czy to wszystko mogłoby się zdarzyć." ,,Mroczny spadek" nie pozwoli wam, choć na chwilę o sobie zapomnieć. Sprawi, że z olbrzymią niecierpliwością będziecie wyczekiwali chwili, gdy znów będziecie mogli zagłębić się w jego historię. Autorka w wyjątkowo interesujący sposób prowadzi akcję, która oscyluje zarówno wokół sekretów starego, zniszczonego mieszkania, a raczej odnalezionej w niej skrzyni, jak i zaufaniu do drugiego człowieka, które tak prosto zdradzić, a wyjątkowo ciężko odzyskać. ,,Mroczny spadek" pochłonie wasze myśli bez reszty i poprowadzi przez idealnie skonstruowany labirynt niedomówień, intryg a także uczuć. Niech nie zrani niektórych z was polskie nazwisko, bo autorka tej powieści udowadnia, że nasza ojczysta literatura jest równie zachwycająca, co obca. Pozwólcie jej udowodnić, że nie trzeba mieszkać za granicą, żeby podbić serca czytelników. Polecam!

 • recenzje

  Pióro Małgorzaty Mossakowskiej-Górnikowskiej miałam przyjemność poznać przy okazji smakowania pięknej i emocjonującej a także wyjątkowo subtelnej w swoim wyrazie biografii zatytułowanej "Pani Nela z Saskiej Kępy". Dlatego również bez wahania wyraziłam chęć zaznajomienia się z najnowszą powieścią autorki. Ponury i enigmatyczny tytuł a także wyzwalający ciekawość i pobudzający wyobraźnię opis fabularny z pewnością przyciągają uwagę i zachęcają do zagłębienia się w świat stworzony przez pisarkę. Jakie zatem wnętrze kryje się za intrygującym i tajemniczym opakowaniem? Czy podróż nazwana "Mrocznym spadkiem" okazała się udana i niezapomniana? Zapraszam na recenzję. Małgorzata Mossakowska-Górnikowska - absolwentka Wydziału Dziennikarstwa UW, od urodzenia mieszka w Warszawie. W czerwcu 2016 nakładem Wydawnictwa Psychoskok ukazała się jej książka ebook "Pani Nela z Saskiej Kępy" - poruszająca, fabularyzowana biografia nietuzinkowej Anieli Bińkowskiej przedstawiona na tle zmieniającej się Warszawy i jej pełnej uroku dzielnicy - Saskiej Kępy. (źródło: okładka książki) Po śmierci ojca Maja i Igor postanawiają udać się do mieszkania na czwartym piętrze w kamienicy położonej w centrum Warszawy, żeby przyjrzeć mu się bliżej. Kiedy przestępują jego próg, nie kryją przerażenia wszechogarniającym bałaganem, przemieszczającymi się po jego kątach prusakami i wydobywającym się z niego potwornym smrodem. Okazuje się, że przez pewien czas owe mieszkanie stanowiło melinę, ojciec zapraszał szemrane towarzystwo na pijackie imprezy i libacje. Rodzeństwo decyduje się wynająć profesjonalną ekipę, która całkowicie oczyści mieszkanie, pozostawiając jedynie gołe ściany. Kiedy po wykonaniu zlecenia mężczyźni opuszczają lokum, Maja postanawia się jeszcze po nim rozejrzeć. W łazience pod płytkami zauważa pewną wypukłość, skrywającą zaskakujące znalezisko. W metalowym pudełku dostrzega dokumenty, pieniądze, paszport na rosyjskie nazwisko, klucze i pistolet... Nikomu z "rodziny" nie ujawnia, co odkryła. To przyjaciółka Julka i nowo poznany Adam Szyperski są tymi osobami, z którymi dzieli się ową wiadomością. Tych troje podejmuje się rozwikłania niebywałej zagadki... Niestety to nie jedyny dylemat Majki. Z każdym kolejnym dniem młoda dziewczyna otrzymuje coraz więcej pism urzędowych i wezwań do zapłaty pod rygorem podjęcia czynności windykacyjnych. Ojciec miał spore długi, związane zarówno z opłatami czynszowymi, jak i z zaciągniętymi pożyczkami w paru bankach. Dodatkowo Majkę nagabują pozostali spadkobiercy, których celem jest jak najszybsza sprzedaż mieszkania... Tymczasem do odziedziczonego mieszkania ktoś się włamuje... Z podekscytowaniem i niemałym napięciem rozpoczęłam przygodę z prozą "Mroczny spadek". Początek zapowiadał się wyśmienicie, spotęgował niepewność i zintensyfikował zafrapowanie. Niestety po pewnym okresie ekscytacja i zainteresowanie towarzyszące lekturze z każdą kolejną stroną malało, a to za sprawą obszernych i aż nadto szczegółowych w mojej ocenie opisów, które chwilami wprawiały w stan znużenia. Tym metodą przez pierwsze sto pięćdziesiąt stron normalnie przebrnęłam, co zajęło mi aż cztery dni. Dlaczego zatem się nie poddałam i kontynuowałam przygodę z ową powieścią? Albowiem na szczęście rozwój i tym samym rozwiązanie poszczególnych wątków na tyle mnie absorbowały, że postanowiłam poddać się wtenczas pozbawionemu dynamizmu biegowi owej historii. I to była jak najbardziej słuszna decyzja. Opowiadanie nabrała intensywnego tempa, pojawiały się zarówno coraz to nowe fakty w toczących się sprawach, jak i nowe postacie dodające smaczku tejże powieści. Kolejno wplatane tajemnice, zawiązywane konspiracje i intrygi, następujące nagłe zwroty w przebiegu co poniektórych akcji, i co najważniejsze, odkrywane tajemnicze skarby stanowiące urozmaicenie powieści sprawiły, iż całkowicie wciągnęłam się w wir zdarzeń i z olbrzymią uwagą śledziłam ich postęp. Nie ukrywam, że nie potrafiłam oderwać się od fascynujących losów bohaterów. I nie tylko nie wiedziałam, jaki kierunek obiorą pojedyncze nici kłębka fabularnego, lecz nade wszystko nie byłam w stanie wskazać ostatecznego zakończenia prozy. A to, trzeba przyznać, okazało się dla mnie nie lada zaskoczeniem. Atutami najwieższej powieści autorki niewątpliwie są jej wielowątkowość a także nieprzewidywalność (przynajmniej w przeważającej części), a także uwzględnienie nawiązań do działań prowadzonych przez ludzi w czasach wojennych (obejmujących również okres przed i po) - choć zbyt lapidarne w moim odczuciu. Plusami opowieści są też osadzenie głównej akcji w stolicy i wykazanie się doskonałą znajomością tamtejszych ulic i zarazem położonych przy nich obiektów a także przeniesienie na krótki czas biegu historii do Poznania ze znikomym jego ukazaniem, i Pułtuska ze wskazaniem jego walorów turystycznych. Pozytywną stroną moim zdaniem jest również zastosowanie trzecioosobowej narracji, poprowadzonej głównie z perspektywy najistotniejszej bohaterki powieści, lecz czasami uzupełnionej głosami pozostałych, równie ważnych postać

 • Mirosława Dudko

  Książka ebook wciąga lecz nie od razu. Początkowo przerażała mnie ilość stron jaka leżała przede mną, gdyż opowieść ma 511 stron! Jednak, gdy zaczęłam ją czytać, ten fakt utracił na znaczeniu. Zostałam wciągnięta w historię Majki dogłębnie i niepostrzeżenie na tyle, że nie zauważyłam jak dynamicznie rosła ilość przeczytanych stron. Sytuacja zagęszcza się wraz z kolejnymi niewyjaśnionymi tajemnicami rodzinnymi, tajemniczymi wydarzeniami, groźnymi wydarzeniami i fragmentami sensacyjno - romantycznej układanki. Olbrzymią zaletą książki jest sposób prowadzenia przez autorkę narracji i język, którego w niej używa. Napisana została ze smakiem, umiejętnie dobranym słownictwem i z nieźle przemyślaną fabułą. Jedynie do czego mogłabym się przyczepić to zbyt szczegółowe opisy niektórych działań, którym autorka poświęca zbyt wiele miejsca. Dotyczy to na przykład załatwiania przez Majkę spraw urzędowo - bankowych, które według mnie, są zbyt obszernie, nie mają zbyt dużego znaczenia i wyhamowują dramaturgię. Mimo to sądzę opowieść za godną uwagi, gdyż im dalej wgłębiałam się w kolejne rozdziały, tym bardziej byłam wciągana w toczącą się akcję. Cała recenzja: https://ezo-ksiazki.blogspot.com/2017/11/385-mroczny-spadek.html

 • recenzje

  Recenzja z bloga kulturalnamysz.blogspot.com 20 lat temu pokochałam książki Joanny Chmielewskiej. Wsiąkłam w nie, pochłaniałam jedną za drugą, a czasami wracałam do przeczytanych - i to wielokrotnie. Kryminały zawsze były bliskie mojemu sercu - nie tylko dlatego, że ich akcja wciąga i trzyma w napięciu, lecz właśnie temu, że moja miłość do literatury rozpoczęła się od pokochania powieści polskiej królowej kryminału. I przez te wszystkie lata, kiedy sięgałam po inne pozycje, próbowałam odnaleźć podobne - stylem i klimatem. I oto jest, kryminał tak mało kryminalny, a tak piękny zarazem. Ciepło na sercu zrobiło mi się, kiedy zobaczyłam w dwóch głównych bohaterkach ślady Tereski i Okrętki. Tak, jest współcześnie, poważniej, kobiety są dorosłe, a z bandytami nie ma żartów, lecz gdzieś tam na kartach odnalazłam treści, na których się wychowałam i klimat, którego na próżno szukałam w powieściach innych autorów. Mój zachwyt nie ma granic! Majka to niespełna trzydziestoletnia dziewczyna, która pracuje w Poznaniu w firmie rodzinnej własnej przyjaciółki. Nagle umiera jej ojciec i spadają na nią same nieprzyjemności spadkowe. Mieszkanie zadłużone, dodatkowo mnóstwo niespłaconych kredytów i pożyczek - to tylko kropla w morzu problemów, z którymi musi się zmierzyć. Dodatkowo nie jest jedyną dziedziczącą, do podziału majątku zgłasza się kilka osób. Niestety nie wykazują chęci pomocy, a każda instytucja jedynie piętrzy problemy, zamiast ułatwić cokolwiek biednej dziewczynie. W bibliotece Majka poznaje Adama - długowłosy, utykający na jedną nogę chłopak miesza jej trochę w głowie. W tej historii pojawia się również kumpel ze studiów - Filip. Najwięcej wsparcia dostarcza kobiecie przyjaciółka Julka, której kłopoty spadkowe wydają się ciekawsze niż praca u ojca. W łazience pod podłogą Maja znajduje skarb - skrzynkę, w której prócz pieniędzy znajdują się również kluczyki i pistolet. Zaczyna drążyć temat i grzebać w historii własnej rodziny. Okazuje się, że były mąż jej babci miał niejasną i skomplikowaną przeszłość, która ciągnie się do teraźniejszości. Kobiety wpadają w kłopoty, a na dodatek narażają na zagrożenie innych - chociażby sąsiadów. Akcja toczy się niespiesznie, chociaż w kulminacyjnych momentach trzyma w napięciu. Miejscami aż za mocno. Zakończenie natomiast wprawia w zdumienie. I z jednej strony prosi się o kontynuację, a zarazem ciąg dalszy po takiej akcji wydaje się całkiem niemożliwy. Autorka stworzyła wspaniałe postaci, których nie da się nie lubić. Nawet największy drań ma w sobie coś takiego, że wzbudza sympatię. Ujmują nienachalne wątki miłosne, które gdzieś tam się pojawiają, lecz nieśmiało, subtelnie i bez zdominowania całej akcji. Dynamicznie skończyła mi się ta książka ebook - za szybko. Jest to idealna lektura na długie, zimowe wieczory i na pewno warto się z nią zapoznać. http://kulturalnamysz.blogspot.com/2017/11/mroczny-spadek-magorzata-mossakowska.html

 • Marta Karska

  Podsumowanie: "Mroczny spadek" to niezwykła pozycja, a fani gatunku na pewno będą zadowoleni. Akcja cały czas gna przed siebie, w historii jest mnóstwo emocji, a autorka ma bardzo przyjemny i lekki styl. Jeśli jednak ktoś nie przepada za długimi opisami musi się takie przygotować.Wielkim plusem powieści jest to, że jej akcja toczy się w Warszawie i Poznaniu. Więc jeśli nie macie jeszcze planów czytelniczych na nadchodzącą olbrzymimi krokami jesień, zalecam wam tą historię, w której możecie odkryć historię z przeszłości, która ma duży wpływ na teraźniejszość, a także samemu odnaleźć w łazience klucz. To, co? Podejmujesz wyzwanie? https://zlodziejka-zapisanych-stron.blogspot.com/2017/10/mroczny-spadek-magorzata-mossakowska.html

 • Recenzent

  Iwona Trojan - recenzentka Fascynująca historia pewnego spadku. 27- letnia Majka wraz z innymi spadkobiercami dziedziczy po ojcu zadłużone i zapuszczone mieszkanie w Warszawie. Mimo młodego wieku i wielu niełatwych doświadczeń z przeszłości musi zderzyć się z kłopotami spłaty wielotysięcznych wierzytelności po nieodpowiedzialnym rodzicu. Okazuje się, że nie będzie to jedyne wyzwanie, przed którym stanie dziewczyna. W odziedziczonym mieszkaniu ukryty jest bowiem zagadkowy skarb, który bardzo namiesza w życiu Majki a także osób z jej otoczenia. Unikalne znaleziska, wątki kryminalne, zaskakujące zwroty akcji, skomplikowane sprawy uczuciowe i duchy przeszłości sprawiają, że: „Mroczny spadek” autorstwa Małgorzaty Mossakowskiej - Górnikowskiej to wciągająca, ciekawa i godna uwagi powieść, którą szkoda przegapić. „(…) nie miała wątpliwości, że chłopak ją śledził. Na Boga, lecz po co? Nie wyglądała na bogatą pasażerkę, której można było w chwili nieuwagi wyciągnąć coś cennego z torby”. Warto zapoznać się z 500 stronami fabuły dotyczącej perypetii Majki i jej znajomych, żeby dowiedzieć się, jak ostatecznie zakończą się zagmatwane sprawy spadkowe, historia ze skarbem a także jakie będą osobiste wybory głównych bohaterów. Po zaznajomieniu się z lekturą nie mam wątpliwości, że publikacja wydawnictwa Psychoskok to oryginalna i gorzko-słodka opowieść, w którą warto się zagłębić. Napięcie w książce pdf utrzymane jest bowiem do samego końca. Nawet na ostatnich stronach możemy poczytać o ważnych zdarzeniach dla poszczególnych bohaterów. Minusem powieści jest zbytnia szczegółowość w opisach, przez co powstaje uczycie przesytu np. co do informacji o poszczególnych krokach bohaterki przy załatwianiu spraw spadkowych i spłacaniu nierozsądnie zaciąganych kredytów. Niektóre elementy utworu odbiera się przez to jako nużące. Gdy jednak przymknie się oko na „zbędne” fragmenty w narracji, a skupi na przygodach wykreowanych przez autorkę postaci, „Mroczny spadek” powinien wydać się wam lekturą, której warto poświęcić własny czas. Walorem powieści są absorbujące wątki, sympatyczni bohaterowie a także wszystkie te strony, na których akcja nabiera tempa. Książka ebook intryguje, pobudza czytelniczą ciekawość, bawi, wzrusza. Mimo pokaźnych gabarytów i nadmiernej drobiazgowości jest to czytadło, które warto mieć na półce w własnej domowej biblioteczce.

 • julita91

  Testament, zagadkowy skarb, mroczne sekrety, zwroty akcji, idealnie wykreowani bohaterowie, tej książce pdf niczego nie brakuje, jest naprawdę godna polecenia. Poznajemy Maję Zalewską, która nagle zostaje spadkobierczynią mieszkania jej dziadka. Kiedy wszystko zdaje się iść po jej myśli, okazuje się, że nie tylko jej ono przysługuje. Sprawy zaczynają się komplikować, długi i ogromne kredyty zaczynają wypływać, a do tego nadeszła wojna z demonami przeszłości. Niezwykła sytuacja, w której znajdzie się dziewczyna nie jest spotęgowana tylko poznaniem przystojnego mężczyzny, lecz też faktem, że w mieszkaniu ukryty jest skarb. Udało się odnaleźć klucz wmurowany w łazienkę, ale gdzie jest pasujący do niego zamek ? Fascynująca opowieść, od której nie sposób się oderwać. Zalecam !

 • Recenzent

  Recenzja Bookhuntera - Agata Spadek nie zawsze wiążę się z dynamicznie i prosto odziedziczoną fortuną o czym dobitnie przekonuje się Maja, 27 - letnia bohaterka „Mrocznego Spadku”. Długi w bankach, zrujnowane mieszkanie czy chciwa i nieskora do pomocy rodzina jest właśnie tym co spotyka „szczęśliwego” spadkobiercę. Po śmierci toksycznego ojca to na jego dzieci spada obowiązek uporządkowania dawnego mieszkania i właśnie w takiej sytuacji poznajemy Majkę i jej młodszego brata Igora. Jak się okazuje mieszkanie w warszawskiej kamienicy oprócz mnóstwa insektów i nieświeżej żywości kryje w sobie też inne, równie niebezpieczne sekrety. Zagadkowe pudło staje się początkiem dużych i jak się okazuje groźnych poszukiwań skarbów i ukrytych tajemnic rodzinnych. W chwili gdy Maja zdaje się być bezlitośnie pozostawiona na pastwę banków i urzędów spotyka tajemniczego Adama. Wśród głównych postaci występuję również Julka, najlepsza przyjaciółka bohaterki a także Filip, kumpel ze studiów i moim zdaniem najciekawiej wykreowana postać w „Mrocznym Spadku”. Książka ebook autorstwa Małgorzaty Mossakowskiej- Górnikowskiej zapowiadała się ciekawie. Sierota, odziedziczone mieszkanie, intrygująca przeszłość dziadka bohaterki, zagadkowy facet w tle, co tutaj się może nie udać? A jednak. Wydaje mi się, że historia nie poszła w dobrym kierunku. Motywy, już i tak mocno wyświechtane, nie zostały nieźle wykorzystane, lecz przede wszystkim irytowały mnie liczne dłużyzny. Do pewnego momentu pokazywanie kłopotów z dokumentami, ciągła potyczka z bankami i inne tego typu historię były prozą z życia wziętą, lecz zdecydowanie zbyt powtarzalną i w pewnym momencie po prostu denerwującą. Miałam nadzieję na opowieść sensacyjną, a niekoniecznie na opis relacji bank- klient. W kontekście całej powieści zdecydowanie lepiej wypada jej druga połowa w której akcja nabiera tempa. Cała książka ebook jest napisana łatwym w odbiorze mową co jest zdecydowanym plusem powieści. Jakby odjąć dłużyzny to dałabym ocenę „7”, lecz bo było ich trochę za wiele daję mocne „6”.

 • Recenzent

  Każdy w swoim życiu marzył o spadku. Najlepiej w postaci miliona dolarów albo willi w Malibu, po starej i nikomu nieznanej ciotce z Ameryki. Ponieważ spadek to w powszechnym przekonaniu manna z nieba i niespodziewany dobrostan. Najczęściej jednak okazuje się, że to duży worek niechcianych i nieprzewidzianych kłopotów. Niechby jeszcze ostatecznie zrekompensowanych… Niestety, taki scenariusz zdarzeń to rzadkość. Nawet jeśli spadek pojawi się na horyzoncie, razem z nim nadlatują sępy pod postacią przyrodniego rodzeństwa, wujostwa, poprzednich małżonków i ich potomstwa. Każdy z nich chce wyrwać coś dla siebie. Fabułę „Mrocznego spadku” w znacznej części napisało życie. W naszej kulturze o zmarłych zwykło nie mówić się źle. Jednak to właśnie oni zostawiają najbliższym sprawy, których sami nie potrafili rozwiązać czy doprowadzić do końca. Nierzadko dopiero po ich śmierci wychodzi na jaw, jak nieodpowiedzialny i niedojrzały wiedli żywot. I właśnie to stanowi kanwę powieści. Młoda kobieta musi niespodziewanie poradzić sobie z nie własnymi długami, bezdusznymi wierzycielami a także licznymi spadkobiercami, którzy nie zamierzają partycypować w żadnych, odziedziczonych kosztach. Ponieważ okazuje się, że aby coś dostać, trzeba najpierw własną element zapłacić. A interesuje ich wyłącznie zysk. Majka, główna bohaterka to silna, młoda kobieta. Po studiach, wbrew obowiązującemu trendowi szukania pracy w stolicy, wyjechała z przyjaciółką z rodzinnej Warszawy do Poznania. Jednak po śmierci ojca, którego hulaszcze życie stanowiło smutną stronę jej dzieciństwa, wraca ze zdwojoną siłą jak huragan. Sprowadzając ją z powrotem do Warszawy. Akcja powieści rozgrywa się w centrum miasta, głównie w kwadracie ulic Poznańskiej, Wilczej, Hożej i Marszałkowskiej. To w nim znajduje się odziedziczone mieszkanie, w którym dochodzi do niespodziewanych odkryć, gorączkowych poszukiwań, serii włamań, lecz także przyjacielskich miłych wieczorów i spotkań. To tam okazuje się, że przez lata można było ukrywać własną prawdziwą tożsamość i prowadzić podwójne życie skutecznie maskując mroczne sekrety z przeszłości. Kamienica przy Poznańskiej stanowi nieustające źródło odkryć. Nie tylko pod postacią zrolowanych banknotów, lecz także skrzętnie skrywanego romansu, zranionego uczucia i osobistych tragedii. Wśród wszystkich problemów pojawia się miłość. Wysiada ona razem z główną bohaterką z autobusu i usiłuje dotrzymać jej kroku przy najtrudniejszych wyzwaniach. Jednak nie jest to miłość cukierkowa i oczywista. Okazuje się pełna wahań i chłodnych powiewów. Majka pragnie uczucia, lecz równocześnie się przed nim broni. A może nie umie się zaangażować, mając w pamięci obrazy trudnego małżeństwa rodziców. Asekuracyjnie ucieka do Poznania jak do miejsca, które da jej bezpieczny azyl. Jednak tam również jest jej źle. Szuka i marzy o swoim miejscu na ziemi. Zarówno miłość jak i przyjaźń, bez których podejmowanie wyzwań nie byłoby możliwe, nie raz zostaje wystawiona na próbę. Lojalność okazuje się nie lada wyzwaniem w obliczu ogromnych pieniędzy. A miłość potrafi pokazać bohaterom własną wyszukaną twarz. Prócz przyjaźni i miłości, „Mroczny spadek” Małgorzaty Mossakowskiej-Górnikowskiej to też gangsterzy i wątek szpiegowski. Zleceniodawca z Moskwy, okruchy II wojny światowej, PRL-owscy prominenci. Tysiące zagadek prowadzących do skrzętnie ukrytego skarbu. http://warszawska-kulturalna.pl/gangsterzy-watek-szpiegowski-prl-owscy-prominenci

 

 


O nas

PDF-X.PL to narzędzie, które pozwala Ci na darmowy upload plików PDF bez limitów i bez rejestracji a także na podgląd online kilku pierwszych stron niektórych książek przed zakupem, wyszukiwanie, czytanie online i pobieranie dokumentów w formacie pdf dodanych przez użytkowników. Jeśli jesteś autorem lub wydawcą książki, możesz pod jej opisem pobranym z empiku dodać podgląd paru pierwszych kartek swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu. Powyższe działania dotyczą stron tzw. promocyjnych, pozostałe strony w tej domenie to dokumenty w formacie PDF dodane przez odwiedzających. Znajdziesz tu różne dokumenty, zapiski, opracowania, powieści, lektury, podręczniki, notesy, treny, baśnie, bajki, rękopisy i wiele więcej. Część z nich jest dostępna do pobrania bez opłat. Poematy, wiersze, rozwiązania zadań, fraszki, treny, eseje i instrukcje. Sprawdź opisy, detale książek, recenzje oraz okładkę. Dowiedz się więcej na oficjalnej stronie sklepu, do której zaprowadzi Cię link pod przyciskiem "empik". Czytaj opracowania, streszczenia, słowniki, encyklopedie i inne książki do nauki za free. Podziel się swoimi plikami w formacie "pdf", odkryj olbrzymią bazę ebooków w formacie pdf, uzupełnij ją swoimi wrzutkami i dołącz do grona czytelników książek elektronicznych. Zachęcamy do skorzystania z wyszukiwarki i przetestowania wszystkich funkcji serwisu. Na www.pdf-x.pl znajdziesz ukryte dokumenty, sprawdzisz opisy ebooków, galerie, recenzje użytkowników oraz podgląd wstępu niektórych książek w celu promocji. Oceniaj ebooki, pisz komentarze, głosuj na ulubione tytuły i wrzucaj pliki doc/pdf na hosting. Zapraszamy!