Made in Poland okładka

Średnia Ocena:


Made in Poland

Stanisław Likiernik (ur. 1923) – jeden z dwóch pierwowzorów znanego „Kolumba” – Stanisława Skiernika z powieści Romana Bratnego Kolumbowie. Rocznik 20. To jego wojenne doświadczenia złożyły się na literacką postać, która dała nazwę całemu pokoleniu, legendzie Polski Walczącej. Po siedemdziesięciu latach od Powstania Warszawskiego zdecydował się opowiedzieć o wstrząsających, prawdziwych losach żołnierzy i dowódców AK, o kulisach pracy w dywersji, o niełatwych wyborach dotyczących życia i śmierci wrogów i przyjaciół. Stanisław Likiernik jako żołnierz Kedywu brał udział w najistotniejszych akcjach sabotażowych, wykonywał wyroki podziemnego sądu. W Powstaniu Warszawskim walczył na Woli, Starym Mieście i Czerniakowie. Był kilkakrotnie ranny. Został odznaczony orderem Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych. Od 68 lat na emigracji we Francji. Nigdy nie krył własnego krytycznego stosunku do powstania. O grupie dowódców wysyłających bohaterską młodzież na barykady mówi bardzo ostro (podkreślając, że nie dotyczy to J. Bokszczanina i K. Iranka-Osmeckiego). Jednocześnie broni honoru, godności i solidarności powstańczej młodzieży. – Byliśmy żołnierzami, musieliśmy wykonywać rozkazy – przypomina. Jego zdaniem rozsądek nie musi oznaczać tchórzostwa, chłodna analiza nie musi być podszyta cynizmem, a obrona wolności nie musi być samobójstwem. Tę wiarę ukształtowały w nim wspomnienia młodości.

Szczegóły
Tytuł Made in Poland
Autor: Wójcik Michał, Marat Emil
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Wielka Litera
Rok wydania: 2014
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Made in Poland w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Made in Poland PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.

Recenzje

  • BP1986

    Bardzo wciągająca lektura w formie wywiadu-rzeki, więc lekko się czyta. Pan Likiernik mówi szczerze co myśli o tamtych wydarzeniach, nie popada w polityczną poprawność, nie robi superbohaterów z ludzi podziemia. Mówi mową żywym, jakby omawiał niedawne wydarzenia (szacunek budzi idealna pamięć i kondycja umysłowa!). Odbiór psują nieco przeprowadzający wywiad, który pchają się na pierwszy plan, wiedzą lepiej i maniakalnie dopytują a antysemityzm.

  • Bruno Michalik

    Niesamowicie prawdziwa, poruszająca książka, która ukazuje kawałek naszej historii z perspektywy człowieka, który stanowi jej część. Podziwiam takich ludzi jak Stanisław Likiernik za waleczność, patriotyzm, odwagę, lecz i za to, że zdecydował się opowiedzieć o tak niełatwych rzeczach. Tę książkę po prostu trzeba przeczytać.