Czytaj więcej:
Jesień Wasza Wiosna Nasza okładka

Średnia Ocena:Jesień Wasza Wiosna Nasza

"Strajk w Stoczni Gdańskiej, 16 miesięcy karnawału „Solidarności”, wreszcie „jesień ludów” w roku 1989 pokazały, że możliwy jest spontaniczny, pokojowy, masowy i efektywny udział społeczeństwa w potyczce na rzecz demokracji, wolności i poprawy warunków życia. Czy dorobek Polaków, Czechów, Słowaków, Węgrów i Niemców, obywateli zaangażowanych w walkę o lepszy świat, musi pozostać wyłącznie doświadczeniem historycznym? Opisywane przez Timothy’ego Gartona Asha, obserwatora i uczestnika tamtych wydarzeń, demokratyczne rewolucje to potencjalne źródło wspaniałego politycznego mitu, którego do dzisiaj nie wykorzystano. Składające się na ten tom Polska rewolucja a także Wiosna obywateli to nie tylko zapis wspomnień. To dwie opowieści o społecznej podmiotowości. O tym, jak luźny zestaw jednostek zaczyna rozumieć wspólne interesy i na bieżąco tworzy strategie potyczki o nie, jak organizuje swą polityczną reprezentację, jak domaga się swych praw, jak tworzy wspólnotę. Pierwszą „Solidarność” i jesień ludów traktuje się jako akty założycielskie demokracji w Europie Środkowej. Dzisiaj jednak masowe ruchy społeczne zastąpiła technokratyczna władza elit – wpływ obywateli na proces polityczny jest coraz bardziej znikomy. Jesień wasza, wiosna nasza – bo tradycja rewolucji demokratycznych to wyzwanie dla naszego pokolenia, a nie muzealny eksponat. Oto przesłanie książki: odzyskać demokrację dla obywateli, lecz także ruch masowy dla demokracji. Dlaczego? – Ponieważ to obywatele są siłą napędową historii. „Jeżeli nas porzucicie, będziemy zgubieni!” – krzyczała Henryka Krzywonos, dziewczyna o męskiej posturze, która przewodziła kierowcom tramwajów i autobusów. – „Autobusy nie zwyciężą czołgów!”. Alina Pieńkowska, dzielna pielęgniarka z Wolnych Związków Zawodowych z gry­masem napięcia na szczupłej twarzy, i Ewa Ossowska, działaczka Ruchu Mło­dej Polski, próbowały zatrzymać potok robotników opuszczających Stocznię, lecz głosy ich zagłuszało stoczniowe radio. Niektóre dziewczyny z tłumu na zewnątrz bramy szydziły z wychodzących mężczyzn. Wałęsa wysłuchał protestów, wyczuł gniew ludzi i dynamicznie przemienił zdanie. (fragment książki) Timothy Garton Ash (1955) – brytyjski historyk, profesor St. Anthony’s College Uniwersytetu w Oksfordzie, znawca Europy Środkowo-wschodniej, zwłaszcza Polski i Niemiec. Wciąż publikuje w „The Guardian” i „New York Review of Books”. Jeden z najbardziej wpływowych ekspertów od tematyki środkowoeuropejskiej na świecie, laureat licznych nagród (m.in. Somerset Maugham Award z 1984 za Polską rewolucję). Spośród jego ebooków w Polsce opublikowano m.in. Niemieckość NRD (1999), Wolny świat: dlaczego kryzys Zachodu jest szansą naszych czasów (2005), Teczka. Historia osobista (2006)."

Szczegóły
Tytuł Jesień Wasza Wiosna Nasza
Autor: Ash Timothy Garton
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Wydawnictwo Krytyka Polityczna
Rok wydania: 2009

Tytuł Data Dodania Rozmiar
Zobacz podgląd Jesień Wasza Wiosna Nasza pdf poniżej lub w przypadku gdy jesteś jej autorem, wgraj własną skróconą wersję książki w celach promocyjnych, aby zachęcić do zakupu online w sklepie empik.com. Jesień Wasza Wiosna Nasza Ebook podgląd online w formacie PDF tylko na PDF-X.PL. Niektóre ebooki nie posiadają jeszcze opcji podglądu, a inne są ściśle chronione prawem autorskim i rozpowszechnianie ich jakiejkolwiek treści jest zakazane, więc w takich wypadkach zamiast przeczytania wstępu możesz jedynie zobaczyć opis książki, szczegóły, sprawdzić zdjęcie okładki oraz recenzje.

 

 

Jesień Wasza Wiosna Nasza PDF Ebook podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby pdf był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

 

Wgraj PDF

To Twoja książka? Dodaj kilka pierwszych stron
swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu!

Recenzje

  • Henryk Młodawski

    W latach „polskiego przełomu” i quasi wolnych wyborów byłem uważnym obserwatorem sceny politycznej, a jednak książka ebook Ash Timothy Garton‘a przekazuje wiele interesujących faktów i komentarzy. Zalecam zainteresowanym najwieższa historią Polski.

 

 


O nas

PDF-X.PL to narzędzie, które pozwala Ci na darmowy upload plików PDF bez limitów i bez rejestracji a także na podgląd online kilku pierwszych stron niektórych książek przed zakupem, wyszukiwanie, czytanie online i pobieranie dokumentów w formacie pdf dodanych przez użytkowników. Jeśli jesteś autorem lub wydawcą książki, możesz pod jej opisem pobranym z empiku dodać podgląd paru pierwszych kartek swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu. Powyższe działania dotyczą stron tzw. promocyjnych, pozostałe strony w tej domenie to dokumenty w formacie PDF dodane przez odwiedzających. Znajdziesz tu różne dokumenty, zapiski, opracowania, powieści, lektury, podręczniki, notesy, treny, baśnie, bajki, rękopisy i wiele więcej. Część z nich jest dostępna do pobrania bez opłat. Poematy, wiersze, rozwiązania zadań, fraszki, treny, eseje i instrukcje. Sprawdź opisy, detale książek, recenzje oraz okładkę. Dowiedz się więcej na oficjalnej stronie sklepu, do której zaprowadzi Cię link pod przyciskiem "empik". Czytaj opracowania, streszczenia, słowniki, encyklopedie i inne książki do nauki za free. Podziel się swoimi plikami w formacie "pdf", odkryj olbrzymią bazę ebooków w formacie pdf, uzupełnij ją swoimi wrzutkami i dołącz do grona czytelników książek elektronicznych. Zachęcamy do skorzystania z wyszukiwarki i przetestowania wszystkich funkcji serwisu. Na www.pdf-x.pl znajdziesz ukryte dokumenty, sprawdzisz opisy ebooków, galerie, recenzje użytkowników oraz podgląd wstępu niektórych książek w celu promocji. Oceniaj ebooki, pisz komentarze, głosuj na ulubione tytuły i wrzucaj pliki doc/pdf na hosting. Zapraszamy!