Czytaj więcej:
Indonezja. Po drugiej stronie raju okładka

Średnia Ocena:



Indonezja. Po drugiej stronie raju

Palmy kokosowe pochylające się ponad zalanymi słońcem piaszczystymi plażami, wokół intensywnie turkusowa woda i kolorowe łódki uśmiechniętych rybaków. Indonezja – tropikalny raj, doskonała sceneria dzikich wakacji na końcu świata. Lecz czy ten raj pozostanie bez skazy, jeśli poznamy go lepiej? Anna Jaklewicz zabiera nas w głąb świata położonego z dala od turystycznych kurortów, odkrywa jego mniej słynne oblicze – zaskakujące, czasem nawet mroczne. Prezentuje obraz Indonezji bez retuszu. Czy istnieje piąta płeć? Jak indonezyjskie duchy pomagają swatać? Do czego służą cukierki z cyjanku potasu? Kto pokłada bomby w oceanie? Jak dużo krwi przelano za goździki i gałkę muszkatołową? Czy można mieszkać trzy lata ze zmarłym? Dlaczego bawół jest droższy od samochodu? Ile talerzy warta jest śmierć dziecka? By się tego dowiedzieć, autorka bierze udział w szamańskich rytuałach, ceremoniach pogrzebowych, mieszka z morskimi cyganami w domach na palach i z ludźmi lasu w głębi dżungli. Usiłuje zrozumieć i omówić ich świat, unikając jednoznacznych ocen. Jej książka ebook to mistrzowskie połączenie autorefleksyjnej prozy podróżniczej, pasjonującego szkicu antropologicznego i frapującego reportażu. W książce: piąta płeć -  opowieść o androgenicznych szamanach, odsłaniająca konflikt pomiędzy świętością a naturą ludzką, morscy cyganie - legendarni ludzie-ryby i rybacy uwikłani w międzynarodowy proceder nielegalnego połowu ryb przy pomocy cyjanku potasu i bomb swojej produkcji, wyspy korzenne - historia krwawych podbojów kolonialnych i konfliktów etnicznych, rozgrywająca się w cieniu drzew muszkatołowych i wonnych goździkowców, śmierć w tana toraja  - świat, w którym pogrzeby są ważniejsze niż wesela, zmarli traktowani jak żywi, a ceną za pozaziemski raj jest śmierć setek bawołów, ludzie lasu -  spotkanie z rdzennymi mieszkańcami lasów tropikalnych, których dziewiczy świat ulega szybkim zmianom pod wpływem kontaktów z cywilizacją.

Szczegóły
Tytuł Indonezja. Po drugiej stronie raju
Autor: Jaklewicz Anna
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Wydawnictwo Bezdroża
Rok wydania: 2017

Tytuł Data Dodania Rozmiar
Zobacz podgląd Indonezja. Po drugiej stronie raju pdf poniżej lub w przypadku gdy jesteś jej autorem, wgraj własną skróconą wersję książki w celach promocyjnych, aby zachęcić do zakupu online w sklepie empik.com. Indonezja. Po drugiej stronie raju Ebook podgląd online w formacie PDF tylko na PDF-X.PL. Niektóre ebooki nie posiadają jeszcze opcji podglądu, a inne są ściśle chronione prawem autorskim i rozpowszechnianie ich jakiejkolwiek treści jest zakazane, więc w takich wypadkach zamiast przeczytania wstępu możesz jedynie zobaczyć opis książki, szczegóły, sprawdzić zdjęcie okładki oraz recenzje.

 

 

Indonezja. Po drugiej stronie raju PDF Ebook podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby pdf był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

 

Wgraj PDF

To Twoja książka? Dodaj kilka pierwszych stron
swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu!

Recenzje

  • dobrerecenzje.pl

    Książka ebook Anny Jaklewicz „Indonezja. Po drugiej stronie raju” jest zajmującą opowieścią o życiu w tym prawdopodobnie mało znanym rejonie świata. Jest to zestaw reportaży opisujących różnorakie aspekty życia w Indonezji. Autorka wprowadza nas w świat szamanów i uzdrowicieli, prezentuje jak mieszkańcy wysp zarabiają (konstruując na przykład bomby przy pomocy których łowią ryby, nierzadko narażając przy tym swoje życie) uświadamia czytelnikowi, że kraj ten kojarzony głównie z wakacjami i słońcem ma własne problemy, jak chociażby ochronę środowiska. Opis dna morskiego, a raczej tego co można w nim znaleźć w okresie odpływu jest jaskrawym dowodem, na to że raj ma również własną ciemną stronę. Całość barwnej opowieści dopełniają cudowne fotografie ilustrujące i dokumentujące tekst autorki. Możemy więc zobaczyć kolorowe stroje żałobników uczestniczących w pochówku zmarłych (podobno zmarły w Indonezji czeka na własny pogrzeb trzy lata, a cała uroczystość trwa nad tydzień) lecz także piękną młoda parę w okresie wesela. Państwo młodzi całą uroczystość spędzają nieruchomo na specjalnych tronach. Szczególne wrażenie zrobiły na mnie fotografie z rytualnego uboju bawołów, a opis tego wydarzenia zalecam tylko ludziom o mocnych nerwach. Książka ebook jest ładnie wydana na papierze dobrej jakości co niewątpliwie ma wpływ na jakość zdjęć. Mogę polecić ją właściwie każdemu, ponieważ każdy znajdzie w niej coś interesującego dla siebie. Dla osób lubiących podróżować będzie to dopełnienie obrazu rajskiej Indonezji słynnej z przewodników turystycznych. Czytelnicy, którzy chętniej pozostają w domu, znajdą tu doskonałe źródło informacji o tym dzikim kraju, a fotografie tak idealnie uzupełniają całość, że po przeczytaniu ma się wrażenie jakbyśmy odbyli daleką, czasami nawet niebezpieczna podróż. Liczba stron w książce pdf (271) pozwala na szybką lekturę, lecz także umożliwia zabranie książki w podróż bez zbędnego obciążania bagażu. Jedynym minusem jak dla mnie jest okładka. Co prawda idealnie odzwierciedla tytuł, lecz za mało przyciąga uwagę czytelnika. Ciężko będzie ją znaleźć na półce w księgarni wśród wielu innych kolorów. Polecamy, zespół dobrerecenzje.pl

  • Northman1984

    Urok i mrok w jednym z najbardziej malowniczych zakątków świata. Właśnie tego rodzaju książki o tematyce podróżniczej cenię sobie najbardziej... To nie jest przewodnik turystyczny pełen miejsc do polecenia, peanów na cześć cudowna przyrody, kurortów, całkowicie pomijający ludzi i świat, do którego na kilka albo kilkanaście dni wkroczy przyszły turysta... Ta książka ebook pokazuje, jak żyją ludzie, jak i gdzie można ujrzeć mroczne strony cudownych miejsc a także usiłuje uchwycić istotę rzeczy, istotę mentalności, by jak najwierniej oddać rzeczywistość pewnego zakątka świata... Takie książki naprawdę warto czytać. "Indonezja. Po drugiej stronie raju" to tak naprawdę bardzo rozbudowany, wydany w formie książki refleksyjny reportaż pełen faktów i wartościowych opisów... miejsc, ludzi, zwyczajów... zagrożeń... ciemnej strony raju... Według mnie tak właśnie powinien brzmieć tytuł tej książki: "Indonezja - po mrocznej stronie raju". Mroku tu bowiem wiele... Od tragicznej nieraz codzienności mieszkańców wiążących koniec z końcem przez niebezpieczne praktyki i ciemne interesy, poprzez skomplikowane relacje społeczno-religijne, będące zlepkiem zwyczajów, przemieszania się islamu z lokalnymi wierzeniami, które nieraz trącą o niezrozumiały dla Europejczyka zabobon, aż do lokalnego szamaństwa i zachowanych fragmentów zamierzchłych tradycji, które są równie fascynujące, jak urzekające i dla otwartego, interesującego świata umysłu, niezmiernie ciekawe. A wszystko to losy się w tle... W cieniu palm, leżaków i słońca... Bez takich ebooków nierzadko nie widać tego, co jest w ich cieniu. Po lekturze nie sposób oprzeć się myśli, że Indonezja to nie jest to zakątek świata składający się tylko ze wspomnianych przeze mnie chwilę temu palm, piaszczystych plaż i świecącego ponad leżakiem słońca... O nie... Indonezja to świat całkiem inny niż Europa. Pełen fascynujących sprzeczności. I to dla nich właśnie warto ten zakątek świata odwiedzić. Poznać. Zdecydowanie warto to zrobić. Serdecznie dziękuję Wydawnictwu Bezdroża i całej Grupie Wydawniczej Helion za egzemplarz recenzencki! Recenzja znajduje się także na moim blogu: http://cosnapolce.blogspot.com/2017/04/indonezja-po-drugiej-stronie-raju-anna.html Zapraszam!

  • justa21

    Inna perspektywa Na Indonezję można spoglądać przez pryzmat kolorowych folderów biur podróży i prześlicznych zdjęć lazurowej wody, piaszczystych plaży i palm. Takie wyjazdy dla wymagających podróżników mają własną cenę, lecz w zamian turyści otrzymują możliwość pobytu niemal w raju. Organizatorzy kuszą idealnymi wschodami słońca ponad wulkanem Kelimutu, jednymi z najładniejszych raf koralowych świata, endemicznymi gatunkami zwierząt, wizytami na plantacjach przypraw czy degustacjami najdroższej kawy świata – Kopi Luwak. Ta przesłodzona wizja Indonezji niewiele ma jednak wspólnego z prawdziwym życiem i prawdziwym obliczem tego wyspiarskiego państwa. O tym, jak wygląda mieszkanie w tym „rajskim” zakątku świata, frapująco pisze podróżniczka Anna Jaklewicz w własnej książce pdf – reportażu „Po drugiej stronie raju”. Dzięki opublikowanej nakładem wydawnictwa Bezdroża relacji z niemal dwuletniej wędrówki autorki, mamy okazję poznać Indonezję dogłębnie, też od strony jej niechlubnej historii, krwawych rozgrywek między mieszkańcami a Holendrami, nielegalnych praktyk łowienia ryb, będących właściwie gospodarką rabunkową, kurczących się populacji zwierząt, ascetycznych warunków, braku opieki lekarskiej czy ograniczonego dostępu do edukacji. Widzimy cudowne wyspy, na których przetrwanie wymaga jednak znacznej dozy determinacji, a niekiedy nawet podjęcia kończącego się śmiercią ryzyka. To lektura dla tych, którzy zamiast zamykać się w luksusowych hotelach wolą poznawać lokalny koloryt, którzy cenią sobie rozmowę z mieszkańcami i mają sobie tolerancję dla odmienności i szokującego niekiedy podejścia do wielu kwestii. Jaklewicz zabiera nas na niezapomnianą wyprawę, rozpoczynającą się od wizyty u Bugijczyków na południu Sulawesi, a kończącą się pobytem w Palu i spotkaniem z ludźmi lasu. Z wypiekami na twarzy czytamy o wierzeniach, które powoli wypierane są przez przekonania muzułmańskich radykałów, o koncepcji pięciu płci, wśród których jest ta najbardziej wyjątkowa – bissu. To osoby reprezentujące tę piątą płeć uważani są za wybrańców Allaha i dlatego pełnią oni funkcje szamanów, mają również moc przebudzenia wyjątkowo kluczowego elementu lokalnych wierzeń. Język tu o świętym pługu, który śpi w Domu Arajang, zaś uroczystości związane ze składaniem przed jego pobudką darów duchom są częścią dużego święta mappalili, w którym też mamy okazję uczestniczyć. Czytamy też o Bajo, czyli „ludziach rybach” – świetnych żeglarzach, rybakach i wspaniałych nurkach. Jak głosi legenda zamiast płuc mieli oni kiedyś skrzela, może właśnie dlatego są w stanie wytrzymać pod wodą dłużej, niż przeciętni ludzie. Autorka odwiedza wioskę Bajo – Sampelę, niewielka drewnianą osadę na morzu, gdzie ma okazje przyglądać się ciężkiemu życiu mieszkańców zmuszonych do potyczki o przetrwanie. Czytamy o życiu zgodnie z rytmem przypływów i odpływów, o połowach kałamarnic i poszukiwaniu ośmiornic, lecz także o zatrważających sposobach łowienia rym. Język tu o stosowaniu bomb, co często kończy się tragiczną śmiercią rybaków, a także o łowieniu „na trutkę”, czyli podtruwaniu ryb cyjankiem. Odwiedzamy też pachnące przyprawami Wyspy Banda, gdzie otoczeni zapachem muszkatołowców zwiedzamy pierwszy holenderski fort, będący symbolem minionej potęgi „białych”. Zatrzymujemy się także w Lempo Sengbua, gdzie uczestniczymy w tradycyjnym pogrzebie Torajów, zaś z Palu wyruszamy wraz z autorką do świata plemienia Wana. Każda strona książki to nowe twarze mieszkańców Indonezji, lecz również nowe kłopoty i … kolejne różnice kulturowe, które zauważamy. Z fotograficzną dokładnością autorka odwzorowała atmosferę panującą w odwiedzanych przez siebie miejscach, zaś mistrzowskie władanie słowem sprawia, że wydarzenia, w których Jaklewicz uczestniczyła, rozgrywają się niemalże na naszych oczach. Wyobraźnię dodatkowo pobudzają załączone do książki zdjęcia, którym daleko do sielskich obrazków w katalogach, lecz dzięki własnej autentyczności są piękne. To następna już oferta autorki, po którą sięgnąć można bez wahania – otrzymujemy bowiem nie tylko relację z wyprawy, lecz sporą dawkę wiedzy teoretycznej, a także emocji i niezapomnianych wrażeń, których lektura dostarcza. Justyna Gul (Qultura słowa)

  • Vorvi

    Gratuluję bardzo dobrego występu na Kolosach! Tam się Pani dała poznać jako osoba, która umie pasjonująco zdawać relację, a to jest wiele trudniejsze niż pisanie. Pozdrawiam i dziękuję za autograf!

  • axum

    Książka ebook ma bardzo ciekawą formułę rozdzielenia na zwięzłe opowiadania. Niezwykle nieźle dobrana tematyka prezentuje jakby „jeszcze więcej egzotyki” w i tak dla nas egzotycznej Indonezji. Zalecam do zaczytania się.

  • AyALA

    Indonezja wcale nie jest rajem, prawdopodobnie tylko na zdjęciach, również byłam i dużo widziałam. Pani Jaklewicz oczywiście dotarła do niezwykłych miejsc i ma barwne wspomnienia i świetne zdjęcia. Bardzo chciałabym odwiedzić tych Ludzi Morza, to jest niesamowite jak żyją do dzisiaj.

  • igorro

    Tak się robi opisy końca świata. Ile takich obrzędów, świąt, plemion, kultur już zupełnie zginęło. I to zanim ktoś do nich dotarł, zobaczył, zapisał dla następnych pokoleń. Jaklewicz dzielnie i z poświęceniem szuka takich światów wartych zapisu. I ważne, że niewątpliwie umie je utrwalać.

  • Yolka

    Zainteresowałam się, ponieważ sama byłam w Indonezji już 2 razy, lecz tylko turystycznie. Wiadomo, że można lepiej poznać kraj, jak się posiedzi rok i porusza z wyspy na wyspę. Zazdroszczę autorce takiej podróży i świetnego porozumienia z różnorakimi mieszkańcami Indonezji. Opisy zwyczajów i życia tych ludzi, plemion i rodzin, są niesamowitą nauką.

  • Turg

    Samo mięso prawdziwej wyprawy. Samotna kobieta, niewygody wśród egzotyki, czary-mary itd. Nieźle się to czyta, wartościowe spostrzeżenia i refleksje Autorki pokazują, że Polka w podróży nie musi szukać musli czy muszli. Również klozetowej.

  • Ósemkowy Klub Recenzenta

    Anna Jaklewicz z wykształcenia jest archeologiem, a z zamiłowania antropologiem i podróżniczką. Książka ebook „Indonezja. Po drugiej stronie raju” jest opisem wrażeń po podróży do Indonezji. Człowiek po tej lekturze może dojść do wniosku, że Indonezja to niezwykły kraj, który warto odwiedzić. Opowieść składa się z opisów zdarzeń, osób, rytuałów, z jakimi zetknęła się główna bohaterka. Dzięki tej książce pdf można poznać Indonezję trochę z innej strony. Nasza podróżniczka poznaje to miejsce, nie od strony kurortów, lecz z perspektywy zwykłego prostego człowieka, który żyje tam na co dzień. W Indonezji większość mieszkańców wyznaje Allacha, lecz tuż obok muzułmanów występują mniejszości religijne. Wielu ludzi także wyznaje islam z domieszką wierzeń zachowanych sprzed kilkudziesięciu, a nawet setek lat. Rdzenni mieszkańcy wierzą, że istnieje pięć różnorakich płci. Nie zdradzę w własnej recenzji jakich, bo nie chce psuć Wam przyjemności z czytania lektury. Anna poznała wielu szamanów. Dowiedziała się, jak wygląda zwyczajny dzień takiego człowieka. Prócz tego, że obchodzi on różnorakie święta, musi pracować na własne utrzymanie. Wielu z nich zajmuje się organizowaniem ślubów. W tamtejszej kulturze sama uroczystość ma trochę inny charakter niż w kulturze europejskiej. Na weselu jest muzyka, lecz się nie tańczy. Panuje bardziej uroczysta atmosfera. Myślę, że dużo Europejczyków nie potrafiłoby się w niej odnaleźć. Nasza bohaterka spędza miesiąc na wyspie. Spędza czas z rodziną, która nie jest zbyt bogata. Po tym, jak ojciec miał wypadek, rodzina ledwo wiąże koniec z końcem. Anna sprawia dzieciakom prezenty, co wprawia w zakłopotanie ich mamę, która chciałaby dzieci czymś obdarować, lecz nie ma pieniędzy. Po przeczytaniu tej historii nasuwa się jedna myśl: „Indonezja to naprawdę miejsce warte zobaczenia!". Mieszkańcy żyją zupełnie inaczej niż Europejczycy. Zalecam tę książkę pasjonatom podróży a także osobom, które po prostu interesują się geografią. Ta lektura pozwala zatrzymać się na chwilę w naszym zabieganym życiu. Kasia, lat 18 źródło: osemkowyklubrecenzenta.blogspot.com

  • Gaston

    Fajnie napisane. Nie dziennik, nie zapiski, lecz całe, konkretne historie. A ja lubię, jak twórca ma pomysł na przekazanie tego, co widział i przeżył, a nie tylko spisze, wklei fotki i ma książkę. Tu jest Książka.

  • samon

    Tak napisane, że ja nie mam wrażenia, że się Pani wybrała do Indonezji aby napisać książkę. Raczej być z ludźmi tam, mieszkać i żyć jak oni. Wyszło bardzo prawdziwe opowieść losów.

  • Marta Legut

    Szczerze zalecam tą książkę. Doskonale napisana, cudowne fotografie i niesamowite historie. Autorka skupia się przede wszystkim na ludziach. Omawia nieznaną do tej pory stronę tego słynnego nam raczej z cudownych zdjęć plaży kraju. Książka ebook dla wszystkich tych, którzy są ciekawi jak naprawdę wygląda życie w Indonezji.

 

 


O nas

PDF-X.PL to narzędzie, które pozwala Ci na darmowy upload plików PDF bez limitów i bez rejestracji a także na podgląd online kilku pierwszych stron niektórych książek przed zakupem, wyszukiwanie, czytanie online i pobieranie dokumentów w formacie pdf dodanych przez użytkowników. Jeśli jesteś autorem lub wydawcą książki, możesz pod jej opisem pobranym z empiku dodać podgląd paru pierwszych kartek swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu. Powyższe działania dotyczą stron tzw. promocyjnych, pozostałe strony w tej domenie to dokumenty w formacie PDF dodane przez odwiedzających. Znajdziesz tu różne dokumenty, zapiski, opracowania, powieści, lektury, podręczniki, notesy, treny, baśnie, bajki, rękopisy i wiele więcej. Część z nich jest dostępna do pobrania bez opłat. Poematy, wiersze, rozwiązania zadań, fraszki, treny, eseje i instrukcje. Sprawdź opisy, detale książek, recenzje oraz okładkę. Dowiedz się więcej na oficjalnej stronie sklepu, do której zaprowadzi Cię link pod przyciskiem "empik". Czytaj opracowania, streszczenia, słowniki, encyklopedie i inne książki do nauki za free. Podziel się swoimi plikami w formacie "pdf", odkryj olbrzymią bazę ebooków w formacie pdf, uzupełnij ją swoimi wrzutkami i dołącz do grona czytelników książek elektronicznych. Zachęcamy do skorzystania z wyszukiwarki i przetestowania wszystkich funkcji serwisu. Na www.pdf-x.pl znajdziesz ukryte dokumenty, sprawdzisz opisy ebooków, galerie, recenzje użytkowników oraz podgląd wstępu niektórych książek w celu promocji. Oceniaj ebooki, pisz komentarze, głosuj na ulubione tytuły i wrzucaj pliki doc/pdf na hosting. Zapraszamy!