Czucie i wiara. Mistyczna koncepcja Mickiewicza na przykładzie liryki lozańskiej okładka

Średnia Ocena:


Czucie i wiara. Mistyczna koncepcja Mickiewicza na przykładzie liryki lozańskiej

Czy Mickiewicz był mistykiem? - to zapytanie jest kluczem do pełnego zrozumienia dzieł naszego wieszcza. A dlaczego? Jak przedstawia Radosław Lemański, twórca publikacji "Czucie i wiara. Mistyczna koncepcja Mickiewicza na przykładzie liryki lozańskiej", to właśnie duchowe poszukiwania poety są kluczem do pełnego zrozumienia jego dzieł, lecz i działań, zwłaszcza w późniejszym czasie jego "życio - pisania". W powszechnej świadomości sam termin "mistycyzm" nie przystaje do naszego największego poety, którego wizerunek kreślony jest przez dziesięciolecia w ten sam, mechaniczny, „narodowy” sposób. Poprzez to obraz poety coraz bardziej się cementuje w powszechnej świadomości i tworzy się kamienny posąg lub zwiewny, ulotny w pamięci fresk, który odstaje od rzeczywistości. Czy naprawdę musimy miłować Mickiewicza dlatego, że „wielkim poetą był”? A może zamiast słuchać obiegowych opinii warto zaufać „czuciu” i „wierze”, sięgnąć po zapomniane pisma poety i samemu „poczuć”, na czym jego prawdziwa wielkość polegała…? Dla zainteresowanych tematem ta pozycja to „prawdziwa gratka”. Jeśli szukasz czegoś więcej niż szkolna interpretacja dzieł poety - sięgnij po "Czucie i wiara. Mistyczna koncepcja Mickiewicza na przykładzie liryki lozańskiej ", a uchylisz rąbka na prawdziwy światopogląd poety - mistyka. "Najbardziej mnie cieszy, że wreszcie ktoś usiłuje dotrzeć do prawdziwego sedna i obnażyć „wieszcza”. Patriotyzm, tęsknota za „Litwą” – to u mistyka jedynie parawan literacki; alegoria nie dla każdego dostępna. Mało kto chce obnażać własne duchowe wnętrze przed profanami. Smutne, że całe pokolenia historyków literatury nie mogły dostrzec niczego więcej poza patriotyzmem i tęsknotą za Litwą w sensie dosłownym. Swedenborg, Boehme i Towiański, to jedynie etapy w wewnętrznej przygodzie Mickiewicza. Na szczęście, biorąc z ich prac tylko to, co naprawdę istotne, Mickiewicz wyniósł się o dużo wyżej."Piotr Listkiewicz, pisarz, tłumacz, publicysta

Szczegóły
Tytuł Czucie i wiara. Mistyczna koncepcja Mickiewicza na przykładzie liryki lozańskiej
Autor: Lemański Radosław
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: E-bookowo
Rok wydania: 2012
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Czucie i wiara. Mistyczna koncepcja Mickiewicza na przykładzie liryki lozańskiej w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Czucie i wiara. Mistyczna koncepcja Mickiewicza na przykładzie liryki lozańskiej PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.