Dwie drogi okładka

Średnia Ocena:


Dwie drogi

„Choć nie jestem osobą egzaltowaną, wiele niestety we mnie życiowego realizmu (jestem matką dzieciom, żoną mężowi, gospodynią domową, pracuję zawodowo itd., itp.), to jednak wzruszyłam się i popłakałam na końcu powieści. Piszę o tym, by zrozumiał Pan, że jest w tej powieści jakaś magia.” W literaturze po 1989 r. nagminnie pojawiają się powieści, których celem jest odebranie magii wielu sferom życia, pokazanie np. „prawdy” o miłości, poprzez odarcie tego uczucia z subtelnych odcieni emocji i odbieranie mu mocy sprawczej. Kluczowe stany życiowe, np. umieranie czy śmierć, pozbawiane są wzniosłości i przynależnego szacunku. Zdarzają się jednak powieści, które wbrew modom literackim niosą typowy prze-kaz, który nie tylko jest ważny, lecz także poprzez warsztatowe plusy ciekawy w swoim formalnym kształcie. Do takich należy utwór „Dwie drogi”. Powieść Krzysztofa Kozłowskiego nawiązuje do tradycji powieści psychologicznej. Jej celem jest przekazanie przebiegu wewnętrznych przeżyć bohatera a także ich drobiazgowa analiza. Świat ukrywanych przed światem komplikacji stanowi pierwszy plan utworu. Jego fabuła opiera się na paru ważnych zdarzeniach, za to pokazanych w całej swej wyrazistości. Mimo tej skromności przedstawień rzeczywistych, świat wewnętrznych doznań głównego bohatera – Jana, jest wyjątkowo bogaty i odtworzony z dokładnością śledztwa. Narrator tożsamy z Janem skupia na sobie baczną uwagę, nie pozwalając na rozproszenie. Widać, że twórca korzysta z najlepszych wzorów powieści psychologicznej, reprezentowanej przez Alberta Camus, Jarosława Iwaszkiewicza, czy również Włodzimierza Odojewskiego. „Dwie drogi” to też przykład tzw. realizmu magicznego, którego najwybitniejszym przedstawicielem jest Gabriel Garcia Marquez. W powieści poznajemy historię miłości układającej się w formę dramatycznego romansu, rozłożonego w czasie, dodatkowo ukazanego jako retrospekcja. Zasługą autora jest takie konstruowanie fabuły, że akcja trzyma w napięciu do samego końca, a dzięki umiejętnościom piszącego poznajemy opowiadanie jedyną i pierwszą. Opowieść ta jest także ważnym dyskursem w sprawie wiary i kapłańskiego powołania a także przenikania tych kłopotów do życia doczesnego. Prawdziwym walorem powieści są umiejętności stylistyczne autora. Z olbrzymią wprawą prowadzi on narrację, która nie nuży, mimo że tekst stanowi głównie opis wewnętrznych rozterek i przeżyć bohatera. Opowieść „Dwie drogi” jest dowodem na to, że prawda o psychologii człowieka jest niezmienna, a jej przedstawienia mogą być uniwersalne, mimo przełomów literackich a także zmiany pokoleń. dr hab. Joanna Chłosta-Zielonka Zakład Literatury Współczesnej Instytut Filologii Polskiej UWM w Olsztynie

Szczegóły
Tytuł Dwie drogi
Autor: Kozłowski Krzysztof
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Optimum
Rok wydania:
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Dwie drogi w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Dwie drogi PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.

Recenzje

  • marcell

    Krzysztof Kozłowski serwuje nam przepiękną opowieść obyczajową, którą skonstruował w iście mądry sposób. Główny jej wątek, choć dość słynny i chętnie opisywany przez wielu pisarzy, w ujęciu Kozłowskiego staje się czymś zupełnie nowatorskim . Książka ebook jest pełna tajemnic, dylematów i emocjonalnych rozterek bohatera. Niekiedy można się wzruszyć. Bez wątpienia warto ją przeczytać.