Średnia Ocena:
Chemia śmierci. Zbrodnie w najtajniejszym obozie III Rzeszy
Zapomniany obóz III Rzeszy na Dolnym Śląsku. Eksperymenty na więźniach w tajnym komandzie SS. Broń, która miała odmienić dzieje II wojny światowej. Mała miejscowość Dyhernfurth na Dolnym Śląsku. Niemcy budują tu olbrzymi zakład przemysłowy, który rozpoczyna produkcję śmiercionośnej broni. Hitler marzy bowiem o Wunderwaffe, która zapewniłaby mu szybkie zwycięstwo. Jednak to nie rakiety V1 i V2 czy bomba atomowa mają zapewnić Führerowi triumf, a broń chemiczna produkowana przez więźniów obozu ukrytego w lesie na rubieżach Rzeszy. Naukowcy syntetyzują dla Wehrmachtu tabun i sarin, bojowe środki trujące. Testują je najpierw na małpach w ściśle tajnym laboratorium, a następnie na więźniach obozu, których nazywają elfami. Skutki oddziaływania tych substancji na organizmy są przerażające. Użyte na froncie mogą zapewnić wygrana III Rzeszy. Produkowane są ich tysiące ton. Bomby i pociski wypełnione toksycznym gazem czekają na właściwy moment wojny. Jak duże spustoszenie ta broń siała wśród więźniów? Ile zabrakło, by II wojna światowa zakończyła się inaczej? Jakie sekrety ujawnili Ci, którzy przetrwali te nieludzkie eksperymenty a także marsze śmierci, które wyruszyły z obozu ukrytego w dolnośląskim lesie? Jaką karę ponieśli ludzie odpowiedzialni za te zbrodnie? Tomasz Bonek, reporter i twórca reportaży historycznych, przeprowadza śledztwo, w którym odkrywa nieznane karty wojennej historii i przytacza przerażające wspomnienia więźniów. O tajnym obozie i eksperymentach, o których wszyscy chcieliby zapomnieć. Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Szczegóły | |
---|---|
Tytuł | Chemia śmierci. Zbrodnie w najtajniejszym obozie III Rzeszy |
Autor: | Bonek Tomasz |
Rozszerzenie: | brak |
Język wydania: | polski |
Ilość stron: | |
Wydawnictwo: | Znak Horyzont |
Rok wydania: | 2021 |
Tytuł | Data Dodania | Rozmiar |
---|
Chemia śmierci. Zbrodnie w najtajniejszym obozie III Rzeszy PDF Ebook podgląd:
Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby pdf był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.
Wgraj PDF
To Twoja książka? Dodaj kilka pierwszych stronswojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu!
Recenzje
Wielkim szacunkiem darzę autorów, którym chce się grzebać w starych, archiwalnych dokumentach w poszukiwaniu prawdy historycznej. II Wojna Światowa stale nie jest tematem wyeksploatowanym do końca, stale dużo faktów zaskakuje. Tomasz Bonek w swoim najwieższym reportażu odsłania najściślej strzeżoną tajemnicę III Rzeszy, fabrykę chemiczną w Dyhernfurth (Brzeg Dolny), która miała zagwarantować wygraną fanatycznemu przywódcy NSDAP. Zadziwiające, jak mało mówi się o Elfenhain (jak nazywał ją dyrektor Otto Ambros, wielbiciel mitologii germańskiej). Nie sposób sobie wyobrazić, jak straszne to było miejsce, skoro więźniowie przyjeżdżający tam z Auschwitz mówili, że do tej pory mieli rajskie warunki. Praca przy środkach chemicznych konsekwentnie uśmiercała kolejne ludzkie istnienia. Nie było mowy o zabezpieczeniach. Jednak w Dyhernfurth nie zabijała tylko sama chemia. Mordowali zwykli ludzie, którzy po wojnie zasłaniali się wypełnianiem obowiązków służbowych (sic!) Wszystko opierało się tu na kłamstwach. III Rzesza nie wysyłała w świat wagonów z bronią chemiczną (notabene zakazaną już w roku 1675), ona przesyłała jedynie "środki chemiczno-piorące". Niewiarygodne. Tyle rozpaczy w jednym miejscu, że nie sposób o tym pisać. Reportaż "Chemia śmierci. Zbrodnie w najtajniejszym obozie III Rzeszy" w sposób przystępny dla czytelnika prezentuje świat, o którym każda ze stron wolałaby zapomnieć. Życie codzienne, potyczka o przetrwanie, ból ludzi, który przelewa się w serce czytającego. Zachęcam do lektury. Własną drogą zobaczcie, jak Los czy jak to tam nazwać, bywa okrutnie złośliwy. Gaz, którym wymordowano miliony Żydów stworzył - Żyd. Fabryka, w której żywot skończyło tysiące ludzi stale funkcjonuje i należy do - firmy niemieckiej. Czytajcie po prostu. IG @angelkubrick
Każdemu nieźle słynny jest obóz w Auschwitz i beztialstwo do jakiego tam doszło. Mniej słynne są inne obozy, które były równie bestialskie, a być może jeszcze gorsze. Oboz w Sieniawce o którym pisała J. Lamparska w własnej książce pdf "Imperium małych piekieł" czy "Mała Norymberga" A. Dobkiewicz o niemieckich oprawcach Gross-Rosen. Tomasz Bonek zabiera nas do miejscowości Dyhernfurth (Brzeg Dolny). Malutka miejscowość niedaleko Gross-Rosen. To tutaj powstała fabryka produkująca broń chemiczną. Była ona budowana rękami więźniów pod nadzorem Niemców. Niemcy prowadzili badania ponad chemią, która miała służyć do usuwania szkodników z roślin. Jednak w późniejszym okresie to ludzie stali się dla nich szkodnikami, szczególnie innej rasy niż oni sami. Testowali to nie tylko na zwierzętach, lecz przede wszystkim na ludziach, więźniach tam pracujących. To co działo się w obozie było niewyobrażalne. Głód, wszy, choroby, gwałty, eksperymenty na więźniach, morderstwa, znęcania się przede wszystkim fizyczne, wybijanie złotych zębów. Jak zniszczony musi być człowiek, że jest w stanie zjeść swoje odchody czy mięso z martwego współwięźnia. Są to rzeczy, których nie jesteśmy sobie w stanie wyobrazić. Książka ebook zawiera zdjęcia, przypisy a także fakty udokumentowane. Wiecie kim są elfy? Przeczytajcie a poznacie historię, która nie jest słodkim, cukierkowym obrazkiem. Mowa jakim posługuje się twórca jest przejrzysty. Książka ebook podzielona jest na trzy części. Bardzo nieźle usystematyzowana tematycznie. Bardzo się cieszę z poznania tej historii. Duże uznanie dla autora za dotarcie do tylu faktów i interesujących, do tej pory nie słynnych materiałów.
Idealny reportaż historyczny