Wyklęte życiorysy okładka

Średnia Ocena:


Wyklęte życiorysy

Przez lata mówiono o nich i pisano źle, najczęściej jednak milczano. Jedni jako „wrogowie ustroju” nie mieścili się w peerelowskiej historiografii, inni zginęli z rąk NKWD czy UB. Wykreśleni z historii żołnierze września 1939 i podziemia po wojnie – jeśli ją przetrwali – musieli żyć w skrajnej nędzy. Jeśli poszli do podziemia i zostali zgładzeni, to rodzinom nie było wolno odnaleźć straconych lub położyć kwiatów na ich grobach. Na tę książkę składają się opowieści o kapitanie Franciszku Dąbrowskim, majorze Macieju Kalenkiewiczu ps. Kotwicz, generale Kazimierzu Tumidajskim ps. Marcin i kapitanie Julianie Grunerze.

Szczegóły
Tytuł Wyklęte życiorysy
Autor: Drużyńska Jolanta, Jankowski Stanisław
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Rok wydania: 2009
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Wyklęte życiorysy w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Wyklęte życiorysy PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.

Recenzje

  • Kominek

    Książka, z którą musiałem się przeprosić. Gdyż po rozpoczęciu lektury na jakiś czas została odłożona na półkę, choć zupełnie niepotrzebnie.Faktem jest, że jest to pozycja, którą zalecam gorąco wszystkim sympatykom historii najnowszej, historii II wojny światowej i działań ruchu oporu po wkroczeniu Armii Czerwonej na ziemie polskie w 1944 roku. Nie jest to lektura łatwa, lecz niezwykle nieźle opracowana i dająca idealny pogląd na trudne uwarunkowania okresu okupacji, 'wyzwolenia' i działalności podziemnej w potyczce z władzą ludową.Za sprawą autorów, Jolanty Drużyńskiej i Stanisława M. Jankowskiego możemy poznać sześć obszernych życiorysów. Uwagę zwracają karty z życia kapitana Dąbrowskiego, dzięki któremu Westerplatte broniło się, aż siedem dni, czy majora Kalankiewicza - 'Kotwicza', który własną walkę z okupantem rozpoczął we wrześniu 1939 roku pod dowództwem majora Henryka Dobrzańskiego, 'Hubala'. Dwa z sześciu bardzo kluczowych świadectw. Dwa, na które zwracam uwagę, choć każde z nich jest cenne i dotykające losów polskich bohaterów.https://www.facebook.com/Koominek