Średnia Ocena:
Bostończycy
Po raz pierwszy w Polsce! Jedna z najbardziej prowokacyjnych i fascynujących powieści Henry’ego Jamesa.Basil Ransom, młody, konserwatywny prawnik z Missisipi, przyjeżdża w odwiedziny do własnej dalekiej kuzynki Olive, zamieszkałej w Bostonie zamożnej emancypantki. Idzie z nią na spotkanie sufrażystek, gdzie oboje poznają Verenę Tarrant, młodą działaczkę wątpliwego pochodzenia. Mimo dezaprobaty dla jej poglądów, Basil jest oczarowany dziewczyną, usiłuje „nawrócić” ją na swój punkt widzenia i podbić jej serce, ale Olive ma względem niej swoje plany. Rozpoczyna się zaciekła, bezkompromisowa potyczka o duszę i umysł dziewczyny…„Bostończycy” to portret świata rozdartego między sferą zamierzchłych wartości i duchem czasu a także bezlitosna satyra społeczna na postęp, który bywa zaskakująco wsteczny.
Szczegóły | |
---|---|
Tytuł | Bostończycy |
Autor: | James Henry |
Rozszerzenie: | brak |
Język wydania: | polski |
Ilość stron: | |
Wydawnictwo: | Prószyński Media |
Rok wydania: |
Tytuł | Data Dodania | Rozmiar |
---|
Bostończycy PDF Ebook podgląd:
Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby pdf był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.
Wgraj PDF
To Twoja książka? Dodaj kilka pierwszych stronswojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu!
Recenzje
Opowieść Henry Jamesa to opasłe tomiszcze, typowe dla XIX-wiecznej literatury. Zalecam fanom długich opisów ludzkich uczuć, emocji. Akcja bardzo powolna, a finał dość przewidywalny.
Henry James (ur. 15 kwietnia 1843 w Świeżym Jorku zm. 28 lutego 1916) – amerykańsko-brytyjski pisarz, krytyk i teoretyk literatury.Henry James narodził się jako drugie z pięciorga dzieci (William, ur. 1842, Garth Wilkinson, ur. 1845, Robertson, ur. 1846, i Alice, ur. 1848) Henry'ego Jamesa seniora i Mary Robertson Walsh. Dzięki fortunie dziadka rodzina nie znała kłopotów finansowych. Brat Henry'ego Jamesa, William James, został profesorem Uniwersytetu Harvarda i jednym z prekursorów pragmatyzmu. Istniała pomiędzy nimi pewna rywalizacja, mimo że więzi, które ich łączyły, były bardzo silne.Po 5-letnim pobycie w Europie rodzina przeniosła się do Nowej Anglii, gdzie pozostała do końca wojny domowej. We wrześniu 1862 Henry zapisał się na wydział prawa Uniwersytetu Harvarda, który potem porzucił, poświęcając się twórczości literackiej. Pierwszą swą nowelę opublikował w 1864 anonimowo. The Story of the Year, jego pierwsze podpisane opowiadanie, ukazało się w marcu 1865 w "Atlantic Monthly".Od lutego 1869 do wiosny 1870 James podróżował po Europie, udając się najpierw do Anglii, potem do Francji, Szwajcarii i Włoch. Po powrocie do Cambridge opublikował Watch And Ward (1871).W 1915, zawiedziony postawą USA względem Wielkiej Wojny, przyjął obywatelstwo brytyjskie. Umarł kilka tygodni później, 28 lutego 1916 roku, po dwóch atakach serca. Nie ocenia się książki po okładce, lecz w tym przypadku jest ciężko na nią nie zwrócić uwagi. Spacer faceta i kobiety, jak się domyślamy na podstawie tytułu ma miejsce w Bostonie. Sama historia jest przewrotna i niespieszna. To wychodzi książce pdf na plus. Przecież opowiadanie dotyczy delikatnej i płochliwej miłości. I tutaj jest problem. Ta miłość nie miała prawa się narodzić. Basil Ransom przyjeżdża do dalekiej kuzynki Olive mieszkającej w Bostonie u bogatej emancypantki. Olivia zabiera kuzyna na spotkanie kobiet, na którym poznają Basil Ransom, kobietę pełną wiary we własne, słuszne działania. Basil usiłuje przemienić jej punkt widzenia i pokazać to, co w jego przekonaniu jest słuszne. Zaczyna się potyczka o kobietę, jej przekonania i ciało. Henry James pokazał zazębiające się przekonania, odmienne światy, zniechęconych sobą ludzi i powstanie czegoś nowego w Ameryce. Kobieta, która zabiera publicznie głos, łamiąc święte i wielopokoleniowe zasady nie może być niezauważona. Na ile są zdolni poświęcić siebie? Co jest ważniejsze? Miłość, pożądanie, a może wszystko doprowadzi do ścieżki tragedii? Twórca prezentuje rewolucje obyczajowe, a za nimi zmiany myślenia. Na ile człowiek jest godny nagiąć swoje przekonania? Konserwatysta kontra feministka. Lektura godna polecenia, przemycająca ponadczasowe prawdy o człowieku. Polecam.
Tytułowi Bostończycy to przede wszystkim troje głównych bohaterów: stara panna Olive, biedny kawaler Basil i młodziutka Verena, mająca zdumiewający talent do porywania ludzi własnymi przemowami. Cała trójka spotyka się na wieczorku poświęconym emancypacji kobiet. Verena zostaje przedstawiona jako niewinna, a wręcz naiwna kobieta z sercem na dłoni. Jej przemowa rzeczywiście porywa zgromadzonych… i całkowicie odmienia jej życie. Olive znajduje w kobiecie broń do własnej świętej krucjaty przeciwko mężczyznom, z kolei Basil postanawia wybić Verenie z głowy te głupoty i przekonać ją, że jej miejsce jest u jego boku, w roli cichej, pięknej żony.Fanatyzm przerażał mnie od zawsze, niezależnie od sprawy, jakiej dotyczył, ani strony, którą zajmował. Olive i Basil są fanatyczni w własnych przekonaniach – ona gardzi mężczyznami, on uważa dziewczyny jedynie za ozdoby. I nie chodzi nawet o to, że oboje trzymają się własnego zdania niezależnie od wszystkiego, a o to, że żadne z nich nie jest w stanie wykrzesać choćby odrobiny szacunku do zdania drugiej osoby. Kpią otwarcie nie tylko z poglądów, lecz i z siebie nawzajem, a każdy argument tylko utwierdza drugą stronę w jej uporze. I między tym wszystkim znajduje się Verena, pozostająca pod olbrzymim wpływem Olive, lecz jeszcze nie do końca w nią zmieniona."Bostończycy" byli fascynującą lekturą, swego rodzaju studium ludzkiego fanatyzmu i egoizmu. I, jak to zwykle bywa z powieściami, które są zaliczane do mniej albo bardziej szerokiej klasyki, także i ta ma oddźwięk uniwersalny. Współczesne skrajne feministki z pewnością odnalazłyby tu hasła, według których żyją i prowadzą własne kampanie. Udałoby się to też ich zagorzałym przeciwnikom. A ja znalazłam potwierdzenie tego, by od jednych i drugich trzymać się z daleka…
Głównym wątkiem powieści jest "walka o duszę" młodej sufrażytski Vereny między Basilem a jego kuzynką Olive. Ta zakamuflowana wojna toczy się na podłożu ideologicznym w kwestii takiej jak wyzwolenie dziewczyn z ucisku patriarchatu. Rzecz napisana zgrabnie, ciekawie z fenomenalnie nakreślonym obrazem społeczeństwa schyłku XIX wieku.