16368
Szczegóły |
Tytuł |
16368 |
Rozszerzenie: |
PDF |
Jesteś autorem/wydawcą tego dokumentu/książki i zauważyłeś że ktoś wgrał ją bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres
[email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zabroniony dokument w ciągu 24 godzin.
16368 PDF - Pobierz:
Pobierz PDF
Zobacz podgląd pliku o nazwie 16368 PDF poniżej lub pobierz go na swoje urządzenie za darmo bez rejestracji. Możesz również pozostać na naszej stronie i czytać dokument online bez limitów.
16368 - podejrzyj 20 pierwszych stron:
Śpiewnik Kościelny
Jan Matejko, Anioł. Szkic do polichromii Kościoła Najświętszej Marii Panny w Krakowie
Ks. Jan Siedlecki
Śpiewnik Kościelny
cJ.
AD OCULOS
Warszawa - Rzeszów 2007
Redakcja, opracowanie edytorskie, wybór Andrzej Żmuda
Skład tekstu i nut Ewa Michalik
Korekta i redakcja nut Paulina Rzucidło
Redakcja techniczna
SWR KOMPUGRAF
Agnieszka i Marcin Pazdanowie
Projekt okładki
© Joanna Szczęśniak
Zdjęcie na okładce © Marcin Hydzik
© ks. Wojciech Lewkowicz
W publikacji wykorzystano fragmenty
„Śpiewnika Parafialnego".
Agencja Wydawnicza Ad Oculos Warszawa-Rzeszów 2007
Wydanie pierwsze w tej edycji ISBN 978-83-60222-22-3
/
Przedmowa do wydania jubileuszowego z 1928 roku
Dawno już uznano doniosłą rolę pieśni kościelnych w językach narodowych jako czynnika wychowującego i kształcącego lud i młodzież pod względem etyczno-religijnym.
0 naszych polskich pieśniach kościelnych można śmiało twierdzić, iż zawarły w sobie całą dogmatykę katolicką
1 katolickie zasady moralności, obok całej historii życia dziecięcego i męki P. Jezusa, a może nawet i całej hagio-logii. Poza treścią dydaktyczną, jakżeż obszerną skalę uczuć zawiera nasza polska pieśń kościelna, począwszy od uczuć naiwnej, niemal prostaczej pobożności, a skończywszy na subtelnych wzniesieniach duszy w dziedzinę ascezy czy może nawet mistyki. Ile zarazem odcieni, ile faz przejściowych tai się w polskiej pieśni kościelnej między treścią pochwalną a przebłagalną, dziękczynną a błagalną, radosną a żałosną, między miłością a skruchą, ufnością a bojaźnią, wiarą w Wielkość Straszliwego Majestatu Bożego a wyznaniem nicości ludzkiej, godnej pogardy! Toteż nic dziwnego, że polska pieśń kościelna stała się tak droga naszemu ludowi, że pieśni tej nie będzie można pozbawić go nigdy, bez narażenia na szwank praktycznej strony jego wiary. Co więcej, jak w czasach minionej niewoli, tak dziś na obczyźnie widzi w niej lud polski żywy, wprost odczuwalny znak przynależności swej do katolicyzmu. Ten czynnik wtórny, czynnik narodowy, zupełnie w czasach powstawania polskiej pieśni kościelnej niezamierzony, zrósł
^
Przedmowa do wydania jubileuszowego z 1928 roki;
się w okresie niewoli, czy na obczyźnie w pojęciach ludu naszego z katolicyzmem do tego stopnia, iż w otoczeniu akatolickim polskość i katolicyzm stały się dla niego synonimami. W rdzennie polskich stronach naszej wolnej i niepodległej Ojczyzny zatraca dziś oczywiście polska pieśń kościelna tę ostatnią cechę, ale na obczyźnie, chociażby w otoczeniu z nazwiska katolickim, lecz w praktyce pod względem religijnym często obojętnym pozostaje ona nadal najpotężniejszym czynnikiem utrzymującym naszą emigrację blisko Kościoła, więc i przy praktykach religijnych i jego wierze. Gdzie polska pieśń zanika, względnie gdzie napotyka na trudności w kościołach katolickich obcych narodów, tam wkrada się zobojętnienie religijne. Praktyczny zanik wiary, indyferentyzm religijny, można nieraz zauważyć już w pierwszym pokoleniu emigrantów, a w drugim, o ile już nie w pierwszym, dochodzi nieraz do uwikłania się naszego ludu w błędy niewiary. Podać temu ludowi do ręki dobry i obszerny śpiewnik, znaczy spełnić doniosły czyn dla podtrzymania świętej wiary w szerokich masach naszego ludu.
Wśród duchowieństwa polskiego, tak świeckiego jak zakonnego, zrozumieniem roli, jaką odgrywa wobec ludu polskiego polska pieśń kościelna, odznaczali się także Księża Misjonarze, to jest ci, którym zarówno za czasów dawnej Polski niepodległej, jak i po czasy ostatnie z różnych stron przyznawano tę niewątpliwą zasługę, że pielęgnują staranne wykonywanie ceremonii liturgicznych i śpiewu gregoriańskiego. Z tego zrozumienia znaczenia polskiej pieśni
Przedmowa do wydania jubileuszowego z 1928 roku
kościelnej powstał „Śpiewnik kościelny" ks. Michała Marcina Mioduszewskiego (1787-1868), a kiedy ten śpiewnik, układany w trudnych warunkach przez cały szereg lat (tom pierwszy wyszedł w roku 1838, tom trzeci w 1853 rj, okazał się ze względu na swe trzy tomy, chociażby ujęte w jedną grubą książkę, mniej odpowiedni dla celów praktycznych, rzucono wówczas w świat wyciąg ze śpiewnika Mioduszewskiego, dokonany przez ks. Jana Siedleckiego. Od chwili ukazania się pierwszego wydania „Śpiewniczka kościelnego" ks. J. Siedleckiego minęło właśnie pięćdziesiąt lat. W tym półwiekowym okresie pojawiły się oczywiście nowe śpiewniki. Niektóre z nich stanęły na nieporównanie wyższym poziomie naukowym i artystycznym i doczekały się, jak na przykład cenny, „Śpiewnik kościelny" ks. J. Surzyńskiego (r. 1886), kilku wydań; mimo to ilość tych wydań i ilość puszczonych w obieg egzemplarzy nie może jednak być porównywana z wziętością „Śpiewniczka"ks.J. Siedleckiego. Jakie są tego przyczyny? Wobec faktu, że dalsze wydania tych śpiewników już się nie pojawiają, można z całą swobodą wskazać na te przyczyny, wyświetlenie ich nie wzbudzi już dziś najmniejszego nawet podejrzenia o chęć niepożądanej konkurencji handlowej, a wyjaśni popyt, jakim się cieszył „Śpiewniczek" ks. J. Siedleckiego. Wspomnianym śpiewnikom zaszkodziły nieuzasadnione, choć uchodzące wówczas wśród pewnych sfer za dogmat naukowy, teorie o niecelowości ujmowania pieśni w ramy taktu i o konieczności upodabniania ich do chorału. Ponadto poddał się ks.J. Surzyński jednostronnemu przekonaniu o wyższości
Przedmowa do wydania jubileuszowego z 1928 roku
artystycznej tego co najstarsze, nad tym co jest nowszego pochodzenia. Zwycięstwo poglądu zamiłowanego historyka nad poglądem trzeźwego praktyka jest o tyle uderzające, że mimo całych swoich zasług w dziedzinie nauki był jednak ks. J. Surzyński lepszym praktykiem i organizatorem, niż uczonym. Prądowi wyłącznie archeologicznemu w śpiewie kościelnym przeciwstawiał się przecież - prawda, że nieco później - Papież Pius X, gdy szło o odrodzenie dla celów praktycznych nawet chorału tradycyjnego. Ks. J. Surzyński zajął nieco niechętne stanowisko wobec pieśni nowszego pochodzenia, a ponadto przeoczył również charakterystyczne cechy temperamentu polskiego, gdy wykluczał ze swego śpiewnika niemal wszystko, co nie posiadało surowej powagi, jaką się odznaczają chorały niemieckie. Wobec takiego odnoszenia się ks. J. Surzyńskiego do pieśni kościelnej, „Śpiewniczek" ks. J. Siedleckiego zdobywał coraz szersze kręgi, choć późniejsze jego wydania wykazywały nieraz duże braki, zwłaszcza pod względem opracowania strony muzycznej.
Pojawiające się obecnie jubileuszowe wydanie zostało opracowane przez fachowców. Jego główny twórca ks. Wen-delin Świerczek wykazał już swe kwalifikacje do tego rodzaju pracy w „Śpiewniczku Młodzieży Polskiej" (pieśni świeckie), wydanym w sześćdziesięciu pięciu tysiącach egzemplarzy, nazwisko zaś współtwórcy — Bolesława Wallek-Walewskiego, mówi samo za siebie, gdy chodzi o muzyczną stronę śpiewnika.
ks. Hieronim Feicht, CM
Pieśni na Adwent
Rok kościelny roryoczyna się Adwentem^ który jest czasem przegotowania na proście Pana, na Boie JVa-rodxente. Z kaidej pieśni adwentowej tcnnie tęsknota
Pieśni na Adwent
11
1. Archanioł Boży Gabryjeł
*=*
1. Ar-cha-nioł Bo - ży Ga-bry - jel,* Po-słando Pan-
ny Ma - ry - jej* ZMa-je-sta - tu
Trój - cy Świę - tej,*
Tak spra-wo - wal po-sel-stwo k'Niej:* Zdro-waś Pan - no
i=fc
ta - skiś peł - na,* Pan jest z Tobą, to rzecz pew - na.
1. Archanioł Boży Gabryjeł, * Posłań do Panny Maryjej,
* Z Majestatu Trójcy Świętej, * Tak sprawował poselstwo k'Niej: * Zdrowaś Panno, łaskiś pełna, * Pan jest z Tobą, to
rzecz pewna.
2. Panna się wielce zdumiała * Z poselstwa, które słyszała; * Pokorniuchno się skłoniła, * Jako Panna świątobliwa;
* Zasmuciła się z tej mowy, * Nic nie rzekła Aniołowi.
3- Ale poseł z wysokości, * Napełnion Boskiej mądrości,
* Rzekł Jej: „Nie bój się Maryja, * Najszczęśliwszaś, Panno miła; * Znalazłaś łaskę u Pana, * Oto poczniesz Jego Syna.
4. Jezus nazwiesz imię Jego, * Będzie Synem Najwyż-
12
Pieśni na Adwent
szego; * Wielki z strony człowieczeństwa * A niezmierny z strony Bóstwa, * Wieczny Syn Ojca wiecznego, * Zbawiciel świata całego".
5. „A jakożby to mogło być, * Jęła Panna k'niemu mówić,
* Ja nie chcę męża nigdy znać". * Jął Jej Anioł tak powiadać: * Iż Duch Święty z Swej miłości * Sprawi to w Tobie w czystości.
6. Temu Panna uwierzyła. * Przyzwalając, tak mówiła:
* „O Pośle Boga wiecznego, * Gdyż to wola Pana mego,
* Toć ja służebnica Jego, * Stań się według słowa twego".
7. Rychlej, niżby kto mgnął okiem, * Stał się Syn Boży człowiekiem * W żywocie Panny najczystszej * Ze krwie czystego serca Jej, * Sprawą Boga wszechmocnego, * Miłośnika człowieczego.
8.1 toć wielka miłość była * Boga Ojca, Jego Syna, * Iż dla człowieka grzesznego * Z majestatu najświętszego * Z miłości wiecznej przed wiekiem * Stał się Syn Boży człowiekiem.
9. O Aniele Gabryjelu, * Najszlachetniejszy z tak wielu!
* O Pośle najznakomitszy, * Nie jest równy tobie inszy! * Z poselstwa, któreś sprawował, * Znać, że cię Bóg umiłował.
10. Pośle Boga wszechmocnego, * Gdyś w tak wielkiej łasce Jego, * Módl się do Pana za nami * I do tej Najświętszej Panny, * Abyśmy z grzechów powstali, * Po śmierci z Nim królowali.
11. Bogu Ojcu wszechmocnemu, * Synowi Jego miłemu
* I Duchowi Najświętszemu, * Bogu w Trójcy jedynemu * Dziękujmy w uniżoności * Za ten cud Jego miłości.
Pieśni na Adwent
13
2. Boże wieczny
1. Bo-że wiecz-ny, Bo - że ży-wy,* Od - ku - pi - cie -
u ' j u i
j j
lu praw - dzi - wy.* Wy - stu - chaj nasz głos pla - czli - wy.
2. Któryś jest na wysokości, * Schyl nieba, użycz litości,
* Spuść się w nasze głębokości.
3. O niebieskie góry srogie, * Spuśćcie rosę na ubogie,
* Dajcie nam Zbawienie drogie.
4. Nie trzymajcie Przejrzanego, * Chmury, swoim dżdżem naszego * Przynieście Sprawiedliwego.
5. Przyjdź co rychlej, Miłosierny! * O Boże, człowiek mizerny * Ciebie czeka, Tobie wierny.
6. Obejdź się z nami łaskawie, * Zmiłuj się po nagłej sprawie, * Racz przyjść ku Twej wiecznej sławie.
7. Odmień, Panie, gniew Twój srogi, * Odmień, niech człowiek ubogi * Nawiedzi Twe święte progi.
8. Usłysz płacz stworzenia Swego, * Daj doczekać uciesznego * Narodzenia Syna Twego.
9. Amen, zakrzykniem wdzięcznymi * Głosy, by nas Bóg z świętymi * Złączył poczty Anielskimi.
14
Pieśni na Adwent
3. Głos wdzięczny z nieba wychodzi
Creator alme siderum
1. Głos wdzię - czny z nie - ba wy - cho - dzi,*
Gwia - zdę nam no - wą wy - wo - dzi,*
J)
Któ - ra roz - świe - ca ciem - noś - ci,*
J)
J>
od - kry
sze zlo - ści.
2. Z różdżki Jesse kwiat zakwita, * Który zbawieniem świat wita; * Pan Bóg zesłał Syna swego, * Przed wieki narodzonego.
3- Ojcowie tego czekali,* Prorocy przepowiadali, * Że się Bóg światu miał zjawić, * Od śmierci człeka wybawić.
4. Człowieka chytry wąż zdradził * Z rajskich rozkoszy wysadził; * Skusił, by z drzewa rajskiego * Skosztował zakazanego,
5. Przez co był z raju wygnany * I na wieczną śmierć skazany; * Lecz Pan użalił się tego, * Myślał o zbawieniu jego.
6. Wnet Anioł Pannie zwiastował, * O czym Prorok
Pieśni na Adwent
15
prorokował: * Iż miał powstać Syn zacnego * Plemienia Dawidowego.
7. Weselcie się ziemskie strony! * Opuściwszy niebios trony, * Bóg idzie na te niskości, * Z niewymownej swej litości.
8. Weselcie się i Anieli, * A bądźcie z tego weseli, * Że się nam Bóg w ciele stawi, * Ten upadek nasz naprawi.
9. Weselcie się wszyscy święci! * I wy, ludzie smutkiem zdjęci; * Idzie na świat Odkupiciel, * Strapionych wszystkich Zbawiciel.
10. Wesel się, stary Adamie, * Wesel się i Abrahamie, * Już wstaje Twe pokolenie, * Wszystkich narodów zbawienie.
11. Wesel się i Ty Dawidzie, * Oto Król do ciebie idzie,
* Który na tronie twym siądzie, * Na wieki królować będzie.
12. Weselcie się i dziateczki, * Matki i cne panieneczki:
* Oto Panna Syna rodzi, * Niech ta wieść wszystkich dochodzi.
13- Którą Archanioł pozdrowił, * A te słowa do Niej mówił: * Zdrowaś bądź, pełnaś światłości, * Porodzisz Syna w czystości.
14. Panna, gdy to usłyszała, * Pokornie odpowiedziała:
* Otom służka Pana mego, * Stań się według słowa twego.
15. Przez Twą pokorę prosimy, * Niech tej łaski doznajemy, * By nam grzechy nie szkodziły, * Od Boga nas nie dzieliły.
16. Zjednaj nam u Syna Twego, * Zbawiciela świata tego,
* Czystość, miłość i pokorę, * Uzdrów nasze serca chore.
16
Pieśni na Adwent
4. Gwiazdo morza głębokiego
Gwia - zdo - mo - rza głę - bo - kie - go,*
Mat - ko Bo - ga naj - wy
Pa - nien - ko, bądź po - zdro
wio - na,"
Fur - to raj - ska o
rzo - na.
1. Gwiazdo morza głębokiego, * Matko Boga najwyższego, * Panienko, bądź pozdrowiona, * Furto rajska otworzona.
2. Od Aniołaś pozdrowiona, * Gdyś poczęła w sobie Pana;* Imię matki, naszej Ewy, * Odmieniaj ku pokojowi.
3. Rozwiąż związki zadłużonym, * Przynieś światło zaślepionym, * Odmień, co złe z naszej strony, * Nie wypuszczaj nas z obrony.
4. Iżeś Matką, niech poznamy! * Gdy się więc modlisz za nami, * Niechaj Cię Syn Twój wysłucha, * Ku nam grzesznym skłoni ucha.
Pieśni na Adwent
17
5. Hejnał wszyscy zaśpiewajmy
1. Hej - nał wszy - scy za - śpię - waj - my,* Cześć i chwa - lę
Pa - nu daj - my,* Na - boż - nie k'Nie - mu wo - laj - my.
2. Mocny Boże z wysokości, * Ty światłem swej wszechmocności * Rozpędź piekielne ciemności.
3. Jużci ona noc minęła, * Co wszystek świat ucisnęła,* A początek z grzechu wzięła.
4. Na to Boży Syn jedyny, * By ciemności zniósł i winy, * W żywot zstąpił świętej Panny.
5. Temu Bóg dał nas w opiekę, * By czartowską zniósł z nas rękę * I piekielną odjął mękę.
6. Ten łaskawie nas przyjmuje, * Z wiecznych ciemności wyjmuje, * Światłość zbawienną gotuje.
7. Tylko nam ta noc zostanie, * Co jest na odpoczywanie, * A odnawia pracowanie.
8. Lecz i prace i wsze sprawy * Da szczęśliwe Bóg łaskawy, * Byle Bogu był człek prawy.
9. Boże prawdziwa światłości, * Ty oświeć nasze ciemności, * Wiodąc do Twojej jasności.
10. Ty, któryś jest dobrotliwy, * Odmień Swój gniew sprawiedliwy, * A racz nam być miłościwy.
18
Pieśni na Adwent
6. Matko Odkupiciela
Mat - ko Gwiaz - do
Od - ku - pi mor - ska, do
cie
nie
la, ba
z nie - wiast naj - sław
ścież - ko naj - proś
niej ciej
sza,-
s/a.'
Tyś jest prze - chód - nią
bra
mą
4-'" j j J j u
do ra - ju wiecz - ne - go,* Tyś je - dy - ną na -
dzie
czto - wie - ka grze
szne - go.
2. Racz podźwignąć, prosimy, lud upadający, * W grzechach swych uwikłany, powstać z nich pragnący, * Tyś cudownie zrodziła światu Zbawiciela, * Tyś sama wykar-miła Twego Stworzyciela.
3. Panno przedtem i potem, z świata podziwieniem * Uczczona Gabriela wdzięcznym pozdrowieniem, Racz się wstawić, o Panno, za nami grzesznymi * Ratuj nas, opiekuj się sługami Twoimi.
Pieśni na Adwent
19
7. Mądrości, która
j u
1. Mą-dro-ści, któ - ra z Bo-żych ust wy - pły - wasz,'
Wszys-tko u - rzą-dzasz, ze-wsządcel do - by - wasz;*
4'1 j i j ij-j i i i i j
Przy - bądź i na - ucz nas dróg roz - tro -
pno - ści,* Wie - czna Mą - dro
Sci.
O Adonai!
2. O Adonai! Wodzu Izraela, * Coś go wybawił z rąk nieprzyjaciela, * Przybądź upadłym pod ciężkim brzemieniem, * Z silnym ramieniem!
O Radix!
3. Korzeniu Jesse! Tyś chorągwią ludów, * Zamilkną króle na widok Twych cudów: * Przybądź i pospiesz, użal się złej doli, * Wybaw z niewoli!
O Clavis!
4. Kluczu Dawidów! Izraela Boże, * Co Ty otworzysz, nikt zamknąć nie może; * Przybądź, a wywiedź mocą Twej prawicy * Więźniów z ciemnicy!
Pieśni na Adwent
19
7. Mądrości, która
li\l i I J
JH
r
1. Mą-dro-ści, któ - ra z Bo-żych ust wy - pły - wasz,*
Wszys-tko u - rzą-dzasz, ze-wsządcel do - by - wasz;*
PPPi
#
Przy - bądź i na - ucz nas dróg roz - tro -
^
pno - ści,* Wie - czna Mą - dro
ści.
O Adonai!
2. O Adonai! Wodzu Izraela, * Coś go wybawił z rąk nieprzyjaciela, * Przybądź upadłym pod ciężkim brzemieniem, * Z silnym ramieniem!
O Radix!
3. Korzeniu Jesse! Tyś chorągwią ludów, * Zamilkną króle na widok Twych cudów: * Przybądź i pospiesz, użal się złej doli, * Wybaw z niewoli!
O Clavis!
4. Kluczu Dawidów! Izraela Boże, * Co Ty otworzysz, nikt zamknąć nie może; * Przybądź, a wywiedź mocą Twej prawicy * Więźniów z ciemnicy!
20
Pieśni na Adwent
O Oriens!
5. O Wschodzie ranny! światło wiekuiste, * Sprawiedliwości słońce promieniste, * Przybądź i oświeć w ciemnościach siedzące * Nędznych tysiące!
O Rex!
6. Królu narodów! Tyś ich upragnieniem, * Tyś jest węgielnym jedności kamieniem, * Przybądź, niech człowiek przez Ciebie stworzony, * Będzie zbawiony!
O Emmanuel!
7. Emanuelu! Królu! Prawodawco, * Oczekiwanie narodów i Zbawco; * Przybądź i nasze wysłuchaj wołanie, * Boże, nasz Panie!
O Emmanuel!
8. W czterotysięcznej utęsknienia nocy * Patriarchowie, Króle i Prorocy, * I naród cały takie głosy wznosił, * O Zbawcę prosił.
O Emmanuel!
9- Też głosy wznosim dziś w kościele nowym * W czte-roniedzielnym czasie Adwentowym, * Pamiętni skutków upadku ciężkiego * Adamowego.
O Emmanuel!
10. Ty, coś z szatańskiej wykupił nas ręki, * O Chryste przyjmij cześć naszą i dzięki; * Daj Twój obchodzić w czystości sumienia * Dzień narodzenia. Amen.
Pieśni na Adwent
21
8. Oto Pan przybywa
O - to Pan przy - by - wa pro - stuj - cie
J j
dro - gi swe - go ty - cia! 1. Poś - piesz, nam Bo - że,
z po - mo - cą,* wy - zwól nas z pęt grze - chów na - szych.*
J>
Po - śpiesz, a dłu - żej nie zwie - kaj. Wzbudź
w nas po - tę - gę swą na no - wo!
2. Oto Pan... O Boże, tchnij nowe życie i okaż swe miłosierdzie * Ciebie czekamy z tęsknotą, obiecanego Zbawiciela.
3- Oto Pan... Oto nadchodzi nasz Zbawca, aby panować nad nami * Mocą swej wielkiej ofiary, On zgładzi grzechy całej ziemi.
4. Oto Pan... Ukaż nam blask Twojej drogi, którą do Ciebie idziemy. * Prawdy światłością nas oświeć, byśmy zdążali do Królestwa. Oto Pan...
Pieśni na Adwent
21
8. Oto Pan przybywa
O - to Pan przy - by - wa pro - stuj - cie
J) J>
dro - gi swe - go ty - cia! 1. Poś - piesz, nam Bo - że,
j
z po - mo - cą,* wy - zwól nas z pęt grze - chów na - szych.*
Po - śpiesz, a dlu - żej nie zwie - kaj. Wzbudź
w nas po - tę gę swą na no - wo!
2. Oto Pan... O Boże, tchnij nowe życie i okaż swe miłosierdzie * Ciebie czekamy z tęsknotą, obiecanego Zbawiciela.
3- Oto Pan... Oto nadchodzi nasz Zbawca, aby panować nad nami * Mocą swej wielkiej ofiary, On zgładzi grzechy całej ziemi.
4. Oto Pan... Ukaż nam blask Twojej drogi, którą do Ciebie idziemy. * Prawdy światłością nas oświeć, byśmy zdążali do Królestwa. Oto Pan...
2.2
Pieśni na Adwent
9. Po upadku człowieka grzesznego
f
1. Po u
pad - ku
czto - wie - ka grze - szne - go,'
~f r r r r r
ża - lit
się
Pan stwo - rze - nia
go:'
rrr
r
Ze - stal na świat
Ar - cha - nio - ta
cne - go.
2. „Idź do Panny, imię Jej Maryja, * Spraw poselstwo; Zdrowaś, łaski pełna, * Pan jest z Tobą, nie bądźże troskliwa".
3- Znalazłaś łaskę u Pana swego, * Ty się masz stać Matką Syna Jego, * Ta jest wola Boga wszechmocnego".
4. ,A będzie Mu dane imię Jezus, * Ten będzie Zbawicielem wszystkich dusz. * Raczysz, miła Panno, przyzwolić już?"
5. „Ponieważ wielce pragnęłam tego, * Bym mogła być sługą Matki Jego, * Stańże mi się według słowa twego".
6. Panno, gdyś Ty takowej mocy, * Wołamy do Ciebie we dnie i w nocy: * Raczysz nam być grzesznym przy pomocy.
7. Byśmy Panno przez Twe przyczynienie * Mieli tu swych grzechów odpuszczenie, * A potem wiekuiste zbawienie.
Pieśni na Adwent
23
10. Spuście nam na ziemskie niwy
i i '
z6=
1. "Spuść - cie nam na ziem - skie ni - wy* Zbaw -
Świat przez grze - chy nie - szczę - śli - wy,* Wo -
ce z nie - bios o - bło - ki";* łal wno - cy głe - bo - kiej;'
Gdy wśród Czart pa -
§irr r r r
prze-kleń-stwa od Bo - ga*
no - wał, śmierć i trwo-ga,*
A cię - żkie prze - wi -
nie - nia* Zam - kły bra - my zba - wie - nia.
2. Ale Ojciec się zlitował * Nad nędzną ludzi dolą, * Syn się chętnie ofiarował, * By spełnił wieczną wolę; * Zaraz Gabryjel zstępuje * I Maryi to zwiastuje: * łże z Ducha Świętego * Pocznie Syna Bożego.
3- Panna przeczysta w pokorze * Wyrokom się poddaje, * Iszczą się wyroki Boże, * Słowo Ciałem się staje. * Ach! Ciesz się, Adama plemię, * Zbawiciel zejdzie na ziemię; * Drzyj, piekło, On twe mocy * W wiecznej pogrąży nocy.
24
Pieśni na Adwent
11. Stworzycielu gwiazd świecących
J J J
:J J J t
1. Stwo - rzy - cie - lu gwiazd świe - cą - cych,*
r i r
Wie - czne świa - tło
nas wie - rzą - cych,*
' i i i i
mm
Zba - wi - cie - lu
wszyst - kich lu - dzi,'
= j j j
J j J
Niech Cię glos po - kor - nych wzbu - dzi.
2. Ty żałując świata wszego, * Śmiertelnie zachorzałego, * Przyniosłeś lekarstwo drogie, * Leczyć grzesznym rany srogie.
3. Już się miał świat ku zmrokowi, * Gdyś rówien Oblubieńcowi, * Wyszedł, jako zdrój z krynicy, * Z Matki, Przeczystej Dziewicy.
4. Prosim, Panie litościwy, * Przyszły Sędzio sprawiedliwy, * Broń nas, dokąd czas jest tego, * Od szatana zdradliwego.
5. Chwała Ojcu Przedwiecznemu * I Synowi Mu równemu, * I z Duchem Świętym społecznie, * Niechaj nie ustanie wiecznie.
Pieśni na Adwent
25
12. Zdrowaś bądź, Maryja
Ave hierarchia (z XV w.)
1. Zdro-waś bądź Ma - ry - ja,* Nie-bie-ska li - li - ja,*
rrrr r
Pa - nu Bo - gu mi - la,* Mat - - ko li - toś - ciwa
f
rr r
t
Tyś jest na-sza u-ciecz-ka,* Naj-świę-tsza Ma - ry - ja.
1. Zdrowaś bądź Maryja! * Niebieska lilija, * Panu Bogu miła, * Matko litościwa, * Tyś jest nasza ucieczka, * Najświętsza Maryja.
2. Maryjo wielebna, * Ukaż drogę pewną * Przykazania Twego * Boga Wszechmocnego, * On ci wszystka nadzieja
* Zbawienia naszego.
3. Łaskiś pełna Pańskiej, * Czystości anielskiej, * Pannaś nad pannami, * Święta nad świętymi, * O najświętsza Maryjo,
* Módl się dziś za nami.
4. Pełna wszech światłości, * Wielkiej pokorności, * Bez grzechuś poczęła, * Wielką sławę wzięła, * Przez Twoje narodzenie * Wziął świat pocieszenie.
Pieśni na Adwent
5. Pan stworzył Adama, * Ojca wszystkich ludzi, * Z niego Ewę matkę, * Co zgrzeszyli jabłkiem * Aleś Ty naprawiła,
* Co Ewa straciła.
6. Z Tobą był Duch Święty, * Syn Boży poczęty, * W Twym żywocie czystym, * Trójcy Świętej miłym, * I z Ciebie się narodził, * Obyczajem dziwnym.
7. Błogosławionaś Ty * Nad wszystko stworzenie, * Pan Bóg wszechmogący * Dał przez Cię zbawienie; * Jezus, Syn Twój, odkupił * Całe ludzkie plemię.
8. Tyś jest litościwa, * Matka nasza miła, * Jaśniejsza nad słońce, * W najświętszej zasłudze; * W Twojej są obronie
* Wszyscy grzeszni ludzie.
9- Między niewiastami, * Czystymi pannami, * Tyś sama najczystsza, * Królowo Anielska; * Nie była Panu Bogu * Żadna nad Cię milsza.
Amen.
Pieśni na BoLe
^ od łacińskiego wurazM. calendacy czuli pierwszy dzień miesialca) oz.nacz.ata u nas yocz.a\kowo flowu Ro^ później ź.\jcz.cnia) iarv i śpiewu noworocz.nt) a w 6oń" cu taLLe pieśń na Boże JVarodz.enie. Jiolędu śpiewa sit od Boieao JVaro(3z.enia do święta Mat^i Boskiej Gromnicznej.
/
Pieśni na Boże Narodzenie
13. Ach, ubogi żłobie
7 ?r^
1. Ach, u - bo gi żło - bie,* Cóż ja wi - dze
w to - bie?* Dróż - szy wi - dok niż ma nie - bo,*
W ma-lert-kiej o
nr
so - bie,* Dróż-szy wi - dok
r
pr u
r
niż ma nie - bo,* W ma - lerl - kiej o - so - bie.*
2. Zbawicielu drogi, * Takżeś to ubogi! * Opuściłeś śliczne niebo, * Obrałeś barłogi.
3- Czyżeś nie mógł sobie * W największej ozdobie * Obrać pałacu drogiego, * Nie w tym leżeć żłobie?
4. Na twarz upadamy, * Czołem uderzamy, * Witając Cię w tej stajence * Między bydlętami.
5. Zmiłuj się nad nami, * Obmyj z grzechów łzami * Przyjmij serca te skruszone, * Które Ci składamy.
30
Pieśni na Boże Narodzenie
14. Ach, witaj że, pożądana
ttptantti
1. Ach, wi - taj - że, po - żą - da - na per - lo dro - ga Gdy świat ca - ty u - pra-gnio - ny A - niel-skie - go
z nie - ba.* chle - ba!'
W cie - le ludz - kim Bóg jest skry - ty*
Na po-karm lu - dziom ob - fi - ty;* Cia-lem kar - mi,
Krwią na - po - i,* By czlo-wie - ka w chwa-le swo - jej*
Mię - dzy wy - bra - ny - mi po - li - czył. |
1. Ach, witajże, pożądana perło droga z nieba. * Gdy a świat cały upragniony Anielskiego chleba! * W ciele ludzkim
Bóg jest skryty * Na pokarm ludziom obfity; * Ciałem karmi, j
/
Pieśni na Boże Narodzenie
krwią napoi, * By człowieka w chwale swojej * Między wybranymi policzył.
2. Czyliż nie dość, Boskie Dziecię, żeś na świecie z nami,
* Ale jeszcze zimno cierpisz między bydlętami! * Malu-sieńki Jezu w żłobie, * Co za wielka miłość w Tobie! * Czyliż nie są wielkie dziwy: * W ciele ludzkim Bóg prawdziwy * Przyszedł na zbawienie człowieka?
3. O miłości niepojęta, jakżeś wielką była, * Iżeś się tu z niebieskiego tronu sprowadziła, * A to do pustej szopiny,
* O niesłychane nowiny! * Ach pokorny Baraneczku, * Twój odpoczynek w żłóbeczku * Z dalekiej podróży niebieskiej.
4. Panna czysta, gdy powiła, całuje członeczki, * Nakarmiwszy Go piersiami, przywiera powieczki; * Józef Go siankiem okrywa, * Maryja kołysząc śpiewa: * Lulaj, o moje kochanie, * Synu mój, Stwórco i Panie, * Lulajże pieszczoty serdeczne!
5. Dlaczegóż tak ostre życie Zbawiciel zaczyna? * Złości nasze zawiniły, cóż winna Dziecina? * Uważ przeto, każdy wierny, * Jak wielce Bóg miłosierny: * Odżałował Syna Swego, * By krew przelał dla grzesznego * Człowieka, by wiecznie nie zginął.
6. Niech Ci, Jezu, będą dzięki za Twe narodzenie, * Bo przez nie zacząłeś nasze sprawować zbawienie. * Miłość, która to sprawiła, * Iż Cię do nas sprowadziła, * Niech swą iskrą nas zapali, * Abyśmy Cię miłowali * Teraz i bez końca w wieczności.
32
Pieśni na Boże Narodzenie
15. A czemuż mój Jezus tak ubogo leży
1. A cze-muż mój Je - zus A - ni po kró-lew - sku,
tak u - bo-go le - ży?* ni w dro-giej o-dzie - ży?*
¦¦
Znać dla te - go, Czar - tow - skie - go
by grzesz - ni - ka,"
nie - wol - ni - ka,"
TT
Od pie - kła wy - ba - wił, przez u - bó - stwo zba - wał.
2. Czemuż nie w pałacach rodzi się Dziecina, * Wszak świat, niebo, ziemia, Jego jest dziedzina, * Ale w stajence ubogiej, * Na sianeczku w ten mróz srogi? * W kamiennym żłóbeczku zimno Paniąteczku.
3. A cóż za dworzany ma małe Dzieciątko, * Syn Ojca wiecznego, miłe pacholątko? * Osioł z wołem to dworzany, zważ człeku Pana nad Pany, * Bydlęta Mu służą, jak Bogu posłużą.
4. A ty Mu jak służysz? Żałość Mu zadajesz, * Gdy za Jego dobroć czartu się oddajesz; * Porzuć twoje złe nałogi, Jezusowi łzy na nogi * Wylewaj serdecznie, będziesz żył z Nim wiecznie!
Pieśni na Boże Narodzenie
33
16. Anieli w niebie śpiewają
1. A - nie - li w nie - bie śpię - wa - ją,*
Bo - gu cześć, chwa - tę od - da - ją;'
J>
J' !>
fTj
We - se - łe o - po - wia - da - ją;* Wsze - mu świa - tu
znać da - wa - ją.* Ko - lę
da.
2. Narodził się nam Zbawiciel, * Wszego świata Odkupiciel, * Izajasz prorokował, * Że się z Panny narodzić miał. * Kolęda.
3- Otóż się nam już narodził, * By świat z grzechów wyswobodził, * Anioł pasterzom objawił, * Że się na świat Jezus zjawił. * Kolęda.
4. W Betlejem, żydowskim mieście, * Tam się do Niego pospieszcie; * Leży w żłobie łzy roniący * Zbawiciel nasz wszechmogący. * Kolęda.
34
Pieśni na Boże Narodzenie
17. Anioł pasterzom mówił
Angelus pastoribus (XI w.)
j j J J i J J j
l.A-niol pas - te - rzom mó-wil;* "Chrys-tus się wam
rf r i r r f 'r r r r
na ro-d2ił* W Be-tle-jem, nie bar-dzo pod - łym mieś-cie,*
JJ
r
Na - ro - dzil się wu-bós-twie* Pan wsze-go stwo-rze-nia".
2. Chcąc się dowiedzieć tego * Poselstwa wesołego, * Bieżeli do Betlejem skwapliwie, * Znaleźli Dziecię w żłobie, * Maryję z Józefem.
3. Taki Pan chwały wielkiej * Uniżył się Wysoki; * Pałacu kosztownego żadnego * Nie miał zbudowanego * Pan wszego stworzenia!
4. O dziwne narodzenie, * Nigdy nie wysłowione! * Poczęła Panna Syna w czystości, * Porodziła w całości * Panieństwa swojego.
5. Słuchajcież Boga Ojca, * Jako wam Go zaleca: * Ten ci jest Syn najmilszy, jedyny, * W raju wam obiecany, * Tego wy słuchajcie.
6. Bogu bądź cześć i chwała, * Która by nie ustała, * Jak Ojcu, tak i Jego Synowi, * I Świętemu Duchowi, * W Trójcy Jedynemu.
Pieśni na Boże Narodzenie
35
18. A wczora z wieczora
i IJ1 j'
1. A Przy
WC2O
szła
ra z wie - czo
nam no - wi
a
przy
wczo szła
ra z wie - czo - ra* nam no - wi - na,'
Z nie - bie -Pan - na
i
skie - go dwo - ra ro - dzi Sy - na,
z nie - bie Pan - na
skie - go dwo ro - dzi Sy
2. Boga prawdziwego, * Nieogarnionego, * Za wyrokiem Boskim, * W Betlejem żydowskim.
3. Pastuszkowie mali, * W polu wtenczas spali, * Gdy anioł z północy * Światłość z nieba toczy.
4. Chwałę oznajmując, * Szopę pokazując, * Gdzie Panna z dzieciątkiem, * Wołem i oślątkiem.
5. I z Józefem starym! * Nad Jezusem małym, * Chwałę Boga tego, * Dziś nam zrodzonego.
6. „Tam Panna Dzieciątko * Miłe Niemowlątko, * Owija w pieluszki, * Pospieszcie pastuszki"!
7. Natychmiast pastuszy, * Spieszą z całej duszy, * Weseli bez miary, * Niosą z sobą dary.
36
Pieśni na Boże Narodzenie
19. Bóg się rodzi, gwiazda wschodzi
1. Bóg się ro - dzi, Tu z da - ra - mi,
gwia - zda wscho - dzi* o - fia - ra - mi*
Trzej Kró - 10 - wie od wscho - du,*
Do Be-tle -jem, gdzie zto-żo- ny,* Z Pan-ny Chry- stus j
¦
na - ro - dzo- ny,* Ja - dą z li - czny - mi dwo-ry.
2. Murzynowie Arabowie, * Z Tarsu to są Królowie, * Nauczeni, oświeceni, * Ci święci trzej magowie * Przez proroka Balama, * Co potwierdza gwiazda sama, * Prowadząca do szopy.
3. Nie leniwi, lecz skwapliwi, * Swoje kraje rzucają, * A w te strony, * Swe Korony * W szopie Panu składają, * Jeruzalem nawiedzając * I Heroda się pytając, * Gdzie Król Chrystus narodzon.
4. Herod wita, Królów pyta, * Co to za Król na świecie,
* Obiecany i przysłany, * W którym judzkim powiecie! * Na co rzekną, że prorocy * O niebieskiej jego mocy * Piszą z Ducha Świętego.
5. Pozdrowiwszy, nawiedziwszy * Jeruzalem żegnają * A bez zwłoki, spieszne kroki * Do Betlejem zdążają, * Melchior z Baltazarem, * Kacper znacznym złota darem, * W szopie raczą Chrystusa.
6. Lubo w żłobie, jednak sobie * Dziecię Boga szacują,
* Otworzywszy skarb, złożywszy wonność, mirę darują; * A w najczystsze Panny ręce, * Matki Bożej, swej Panience
* Wdzięczne dary złożyli.
7. Złoto Pana, a kapłana * Kadzidło oznaczało * Mira znakiem, mękę smakiem * W tych darach wyrażało: * Co Królowie gdy oddali, * Pana w żłobie pożegnali, * Z matką Jego Maryją.
8. Więc w Krainę, w swą dziedzinę * Święci spieszą panowie, * A w spocznieniu i w zaśnieniu * Z nieba stoją posłowie, * Świętych Królów proste drogi, * Rozkazując w domu progi * Inszym wracać gościńcem.
9.1 tak święci w łaskę wzięci * Od Pana wcielonego, * Przy radości, wesołości * dla nas narodzonego. * Wierni będąc ogłaszali, * Że Bóg zrodzon to wyznali, * Aby zbawił narody.
10. I my dary, z serc ofiary * Dajmy Panu z Królami, * Miłość w złocie, zapach w cnocie, * Mirę gorzką i z nami:
* Prosząc Pana poznanego, * Boga w żłobie złożonego, * By nas niebem darował.
38
Pieśni na Boże Narodzenie
20. Bóg się rodzi, moc truchleje
j,
1. Bóg się ro O - gień krze
- dzi, moc tru - chle - je,*
- pnie, blask ciem - nie - je,*
}¦
Pan nie - bio - sów ob - na - żo - ny!* Ma gra - ni - ce Nie - skon - czo - ny;*
4 ;.
1 J
Wzgar - dzo - ny o
kry - ty chwa - łą, Refren
J- j> j> > i i' i' J J i J- ;>
Śmier - tel - ny Król nad wie - ka - mi! A Sło - wo cia -
m
J u. ,h
iem się sta * ło i miesz-ka - ło mię-dzy na - mi.
1. Bóg się rodzi, moc truchleje, * Pan niebiosów obnażony! * Ogień krzepnie, blask ciemnieje, * Ma granice Nieskończony. * Wzgardzony, okryty chwałą, * Śmiertelny Król nad wiekami.
A Słowo Ciałem się stało, I mieszkało między nami.
Pieśni na Boże Narodzenie
39
2. Cóż masz, niebo, nad ziemiany? * Bóg porzucił * szczęście swoje, * Wszedł między lud ukochany, * Dzieląc z nim trudy i znoje. * Niemało cierpiał, niemało, * Żeśmy byli winni sami.
A Słowo Ciałem się stało, I mieszkało między nami.
3. W nędznej szopie urodzony, * Żłób Mu za kolebkę dano! * Cóż jest, czym był otoczony * Bydło, pasterze i siano. * Ubodzy, was to spotkało * Witać Go przed bogaczami!
A Słowo Ciałem się stało, I mieszkało między nami.
4. Potem i króle widziani * Cisną się między prostotą, * Niosąc dary Panu w dani: * Mirę, kadzidło i złoto. * Bóstwo to razem zmieszało * Z wieśniaczymi ofiarami.
A Słowo Ciałem się stało, I mieszkało między nami.
5. Podnieś rękę, Boże Dziecię, * Błogosław ojczyznę miłą, * W dobrych radach, w dobrym bycie * Wspieraj jej siłę swą siłą, * Dom nasz i majętność całą * I wszystkie wioski z miastami.
A Słowo Ciałem się stało, I mieszkało między nami.
i O
Pieśni na Boże Narodzenie
21. Cicha noc, święta noc
1. Ci - cha noc, świe - ta noc!*
Po - kój nie - sie lu - dziom wszem,*
J J
A u żtó - bka Ma - tka świę - ta*
J J !¦!¦• J>J U. J> J
Czu - wa sa - ma u - śmiech - nię - ta,*
r r
Nad Dzie - cią - tka sne - m
J -J
-J J
Nad
Dzie - cią
tka snem.
2. Cicha noc, święta noc, * Pastuszkowie od swych trzód * Biegną wielce zadziwieni * Za anielskich głosem pieni, * Gdzie się spełnił cud, * Gdzie się spełnił cud.
3. Cicha noc, święta noc, * Narodzony Boży Syn, * Pan wielkiego majestatu * Niesie dziś całemu światu * Odkupienie win, * Odkupienie win.
Pieśni na Boże Narodzenie
41
22. Dzieciątko się narodziło
Puer natus in Betleem (XIV w.)
i
"
1. Dzie-ciąt - ko się na - ro - dzi - ło,* Wszys-tek świat u - we - se - li - to.
We - so - la Po - wi - la
no - wi - na, nam Sy - na,
Ma - ry
2. Wzięło na się człowieczeństwo, * Co pokryło Jego Bóstwo. * Wesoła nowina...
3. Poznał to i wół i osioł, * Że to był niebieski Poseł. * Wesoła nowina...
4. Trzej Królowie przyjechali, * Dary trojakie Mu dali. * Wesoła nowina...
5. Wchodząc do szopy klękali, * Bogu cześć, chwałę oddali. * Wesoła nowina...
6. Przynieśli Mu dary, oto: * Mirę, kadzidło i złoto. * Wesoła nowina...
7. Na to Boże Narodzenie, * Wesel się wszystko stworzenie. * Wesoła nowina...
8. Świętą Trójcę wysławiajmy, * Bogu cześć i chwałę dajmy. * Wesoła nowina...
42
Pieśni na Boże Narodzenie
23. Dzisiaj w Betlejem
T\ J
1. Dzi - siaj w Be - tle - jem, dzi - siaj w Be - de - jem
Że Pan - na czy - sta, że Pan - na czy - sta
J J
we - so - ła no po - ro - dzi - la
wi - na,* Sy - na.*
Chry - stus się ro - dzi,
nas o-swo-bo-dzi,* A - nie - li gra-ją, Kró - le wi-ta-j
Pa - ste - rze śpię - wa - ją, by - dlę - ta klę - ka - ją.
Cu - da, cu - da o - gla - sza
1. Dzisiaj w Betlejem, dzisiaj w Betlejem wesoła nowina, * Że Panna czysta, że Panna czysta, porodziła syna. * Chrystus się rodzi, nas oswobodzi, * Anieli grają, Króle witają, * Pasterze śpiewają, bydlęta klękają. * Cuda, cuda ogłaszają.
Pieśni na Boże Narodzenie
43
2. Maryja Panna Dzieciątko piastuje * I Józef święty Ono pielęgnuje. * Chrystus się rodzi, nas oswobodzi, * Anieli grają, Króle witają, * Pasterze śpiewają, bydlęta klękają. * Cuda, cuda ogłaszają.
3- Choć w stajeneczce Panna Syna rodzi, * Przecież On wkrótce ludzi oswobodzi. * Chrystus się rodzi, nas oswobodzi, * Anieli grają, Króle witają, * Pasterze śpiewają, bydlęta klękają. * Cuda, cuda ogłaszają.
4. I Trzej Królowie od wschodu przybyli * I dary Panu kosztowne złożyli. * Chrystus się rodzi, nas oswobodzi, * Anieli grają, Króle witają, * Pasterze śpiewają, bydlęta klękają. * Cuda, cuda ogłaszają.
5. Pójdźmy też i my przywitać Jezusa, * Króla nad królami uwielbić Chrystusa. * Chrystus się rodzi, nas oswobodzi, * Anieli grają, Króle witają, * Pasterze śpiewają, bydlęta klękają. * Cuda, cuda ogłaszają.
6. Bądźże pochwalon dziś, nasz wieczny Panie, * Któryś złożony na zielonym sianie. * Chrystus się rodzi, nas oswobodzi, * Anieli grają, Króle witają, * Pasterze śpiewają, bydlęta klękają. * Cuda, cuda ogłaszają.
7. Bądź pozdrowiony Boże nieskończony, * Wsławiamy Ciebie Boże niezmierzony.* Chrystus się rodzi, nas oswobodzi, * Anieli grają, Króle witają, * Pasterze śpiewają, bydlęta klękają. * Cuda, cuda ogłaszają. * Chrystus się rodzi, nas oswobodzi, * Anieli grają, Króle witają, * Pasterze śpiewają, bydlęta klękają. * Cuda, cuda ogłaszają.
44
Pieśni na Boże Narodzenie
24. Gdy się Chrystus rodzi
j j J j
1. Gdy się Chry-stus ro - dzi,
Ciem - na noc w ja - sno - ści
i na świat przy -pro - mie - ni - stej
' i ¦"' i
cho - dzi,' bro - dzi;*
A - nio - lo - wie się ra - du - ją,'
V.....J i u j J J j U. J-,i
Pod nie - bio - sy wy - śpię - wu - ją: Glo - ri - a,
glo - ri - a, glo - ri - a in ex - cel - sis De - o!
2. Mówią do pasterzy, którzy trzód swych strzegli, * Aby do Betlejem czym prędzej pobiegli, * Bo się narodził Zbawiciel, * Wszego świata Odkupiciel:
Gloria, gloria, gloria in excelsis deo!
3- „O niebieskie Duchy i posłowie nieba, * Powiedzcież wyraźniej, co nam czynić trzeba; * Bo my nic nie pojmujemy, * Ledwo od strachu żyjemy".
Pieśni na Boże Narodzenie
Gloria, gloria, gloria in excelsis deo!
4. „Idźcież do Betlejem, gdzie Dziecię zrodzone, * W pieluszki powite, w żłobie położone; * Oddajcie Mu pokłon boski, * On osłodzi wasze troski".
Gloria, gloria, gloria in excelsis deo!
5. A gdy pastuszkowie wszystko zrozumieli, * Zaraz do Betlejem spieszno pobieżeli, * I zupełnie tak zastali, * Jak anieli im zeznali.
Gloria, gloria, gloria in excelsis deo!
6. A stanąwszy w miejscu pełni zdumienia, * Iż się Bóg tak zniżył do swego stworzenia, * Padli przed Nim na kolana * I uczcili swego Pana.
Gloria, gloria, gloria in excelsis deo!
7. Wreszcie kiedy pokłon Panu już oddali, * Z wielką wesołością do swych trzód wracali, * Że się stali być godnymi * Boga widzieć na tej ziemi.
Gloria, gloria, gloria in excelsis deo!
46
Pieśni na Boże Narodzenie
25. Mędrcy świata, monarchowie
1. Mędr-cy świa-ta, mo - nar - cho-wie,' Gdzie śpiesz-nie dą -
/t1 !¦
r f 'f
;
ży - cie?' Po - wiedz - cięż nam, Trzej Kró - lo - wie,*
Chce - cie wi - dzieć Dzie - cię?* O - no w żło - bie J
'Ul
i i f
nie ma tro - nu*
ber - ta nie dzier - ży,*
A pro-roc-two Je - go zgo-nu" Już się wświe-cie sze - rzy.
2. Mędrcy świata, złość okrutna* Dziecię prześladuje, Wieść okropna, wieść to smutna, * Herod spisek knuje.
Nic Monarchów nie odstrasza, Do Betlejem śpieszą,
A
Pieśni na Boże Narodzenie
47
Gwiazda Zbawcę im ogłasza, Nadzieją się cieszą.
3. Przed Maryją stają społem, * Niosą Panu dary, * Przed Jezusem biją czołem, * Składają ofiary.
Trzykroć szczęśliwi Królowie,
Któż wam nie zazdrości?
Cóż my damy, kto nam powie,
Pałając z miłości?
4. Tak, jak każą nam kapłani, * Damy dar troisty; * Modły, pracę niosąc w dani * I żar serca czysty.
To kadzidło, mirę, złoto
Niesiem, Jezu, szczerze,
Co dajemy Ci z ochotą,
Od nas przyjm w ofierze!
5. Mędrcy świata, monarchowie, * Gdzie spiesznie dążycie? * Powiedzcież nam, Trzej Królowie, * Chcecie widzieć Dziecię?
Ono w żłobie nie ma tronu
I berła nie dzierży, A proroctwo Jego zgonu Już się w świecie szerzy.
48
Pieśni na Boże Narodzenie
26. Mizerna cicha, stajenka licha
1. Mi - zer - na ci - cha, sta - jen - ka li - cha,'
.....
Pet - na nie bie
skiej chwa - ty;*
mm
O - to le - żą - cy przed na - mi śpią - cy*
j j J i i ^
W pro - mie - niach, Je - zus ma - ty.
2. Nad Nim anieli w locie stanęli * I pochyleni klęczą, *
* 2 włosy złotymi, z skrzydły białymi, * Pod malowaną tęczą.
3. Wielkie zdziwienie: wszelkie stworzenie, * Cały świat orzeźwiony; * Mądrość Mądrości, Światłość Światłości, * Bóg-Człowiek tu wcielony!
4. I oto, mnodzy ludzie ubodzy * Radzi oglądać Pana.
* Pełni natchnienia, pewni zbawienia, * Upadli na kolana.
6. Hej, ludzie prości, Bóg z nami gości, * Skończony czas niedoli! * On daje siebie, chwała na niebie, * Mir ludziom dobrej woli.
Pieśni na Boże Narodzenie
49
27. Narodził się Jezus Chrystus
1. Na - ro - dzil się Je - zus Chry - stus, bądź - my we - se -
Cha - łę Mu na wy - so - koś - ci nu - cą A - nie ¦
u,*
li;'
Glo - ri
glo
in ex - cel - sis
Dc
Glo
ri - a,
glo
ex - cel - sis
De
2. Na kolana wół i osioł przed Nim klękają, * Jego swoim Stworzycielem, Panem uznają. * Gloria...
3. Pastuszkowie przybiegają na znak im dany, * Cześć oddają i witają Pana nad Pany. Gloria...
4. Trzej Królowie przyjechali z wielkimi dary, * Złoto, mira i kadzidło, oto ofiary. * Gloria...
5. I my także chwałę dajemy Dzieciątku temu, * Jako Panu nieba, ziemi, Zbawcy naszemu. * Gloria...
&.
*•
50
Pieśni na Boże Narodzenie
28. Na Boże Narodzenie
In natali Domini (XIV w.)
^F
1. Na Bo - że Na A - nio - łów u
r
ro - dze - nie* cie - sze - nie,*
Gdy z we - se - lem Bo - gu cześć, chwa ¦
r
r
śpię - wa - ją,* łę da - ją.
Pan - na Sy - na Chry - stu - sa po
po - wil - ła, ro - dzi - ła,
Pan - ną
r
bę - dąc
r
jak
by
2. Pasterzom to wesele * Przyniósł anioł, że w ciele * Bóg się ludziom narodził, * Z grzechu ich oswobodził. * Panna Syna powiła...
3- Trzej Królowie przybyli, * Darami Go uczcili, * Jako Pana swojego, * Zbawcę rodu ludzkiego. * Panna Syna powiła...
4. Gwiazda się pojawiła, * Co Królów prowadziła. * Prowadząc, im świeciła, * Gdzie Panna z Synem była. * Panna Syna powiła...
5. Z Bożego Narodzenia, * Wznawiajmy dziękczynienia, * Nieustannie śpiewając, * Bogu cześć, chwałę dając. * Panna Syna powiła...
Pieśni na Boże Narodzenie
29. Narodził się nam Zbawiciel
Quem pastores laudavere
1. Na - ro - dzil się nam Zba - wi-ciel,* Je - zus
Chry - stus, Od - ku - pi - ciel,' W Be - tle - jem, ży -
dow-skim mie-ście,* ZPan-ny
Ma
czy - stej.
1. Narodził się nam Zbawiciel, * Jezus Chrystus, Odkupiciel,
* W Betlejem , żydowskim mieście, * Z Panny Maryi czystej.
2. Maryja, Panienka czysta, * Porodziła Jezu Chrysta;
* Tegoż w pieluszki powiła * A do żłobu włożyła.
3- Gdy pasterze w nocy paśli, * Stanął przy nich Anioł jasny. * Widząc taką jasność Boską, * Bali się bojaźnią wielką.
4. Rzekł im Anioł: „Nie bójcie się. * Ale się z tego weselcie! * Narodził się Zbawiciel wam, * Który rzeczon Chrystus Pan".
5. Tedy Anieli śpiewali * A wielkim głosem krzyczeli: * „Chwała Bogu z takiej łaski * W niebie na wysokości!"
6. Chwała, chwała Chryste Tobie * Z Ojcem, z Duchem Świętym w niebie, * Żeś się dla nas tak uniżył, * A lud swój wyswobodził.
52
Pieśni na Boże Narodzenie
30. Niechaj będzie głośno wszędzie
l.Nie - chaj Niech stwo
bę rze
dzie nie
gło - śno wy - da
wszę -pie -
dzie, nie,
z na - ro - dze - nia Pa wy - da - jąc Het - ma
na,'
Wi - taj, Je - zu
r
Zba - wi
Wi - taj
nasz Od -
ku - pi - cie - lu,* Wi - taj, wi - taj nasz kró - lu.
2. Niech brzmią głosy pod niebiosy, niech muzyka płynie;
* Z aniołami mieszkańcami w niebieskiej krainie: * Witaj z Panny narodzony, * Witaj w żłobie położony, * Witaj, witaj nasz Zbawco.
3. Kto więc zdoła, niech wesoła brzmi z ust jego chwała
* Jezusowi Chrystusowi, a niech będzie stała! * I Maryi wsze stworzenie * Niech zanuci głośne pienie: * Witaj, witaj Maryjo!
Pieśni na Boże Narodzenie
53
31. Nowy rok bieży
I1 I1
f'/
1. No-wy rok bie - ży, w ja - seł - kach le - ży:*
\
i
i-—f—r=r
A kto, kto?* Dzie - cią - tko ma - le,
1 J 11
daj - cie Mu chwa - łę* Na zie mi.
2. Leży Dzieciątko jako jagniątko: * A gdzie, gdzie? * W Betlejem mieście, tam się pośpieszcie, * Znajdziecie.
3. Jak Go poznamy, gdyż Go nie znamy, * Jezusa? * Biednie uwity, nie w aksamity, *