Czytaj więcej:
Życie towarzyskie i uczuciowe okładka

Średnia Ocena:Życie towarzyskie i uczuciowe

Warszawa, lecz przede wszystkim warszawka w latach 1946-1959. Któż znał ją lepiej od Leopolda Tyrmanda, pisarza, publicysty, jazzmana, kobieciarza, bon-vivanta, a jednocześnie trzeźwego i uważnego obserwatora otaczającej go rzeczywistości. Człowieka, który nie zgodził się przekroczyć granic dobrego smaku, przez co został wykreślony nie tylko z podręczników, lecz i z inteligenckiej świadomości pokoleń Polaków.Na łamach Życia towarzyskiego i uczuciowego Tyrmand bezlitośnie obnaża małość postaw środowiska inteligencji twórczej, pisarzy, reporterów i filmowców, a przede wszystkim ich służalczość względem komunistów. Książki nie udało mu się w Polsce wydać, co stało się ostatecznym powodem emigracji pisarza. Fragment, jaki ukazał się w tygodniku Kultura, wywołał skandal. Nic dziwnego. Wielu luminarzy polskiej kultury rozpoznało wśród bohaterów samych siebie.Dziś, kiedy znamy już nazwiska nie tylko tych, którzy chwalili socjalistyczną ojczyznę dla wymiernych codziennych korzyści, lecz i tych, którzy skwapliwie donosili na kolegów, odczytujemy tę opowieść na nowo. I odbiór jej staje się tym bardziej gorzki.

Szczegóły
Tytuł Życie towarzyskie i uczuciowe
Autor: Tyrmand Leopold
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Wydawnictwo Mg
Rok wydania: 2016

Tytuł Data Dodania Rozmiar
Zobacz podgląd Życie towarzyskie i uczuciowe pdf poniżej lub w przypadku gdy jesteś jej autorem, wgraj własną skróconą wersję książki w celach promocyjnych, aby zachęcić do zakupu online w sklepie empik.com. Życie towarzyskie i uczuciowe Ebook podgląd online w formacie PDF tylko na PDF-X.PL. Niektóre ebooki nie posiadają jeszcze opcji podglądu, a inne są ściśle chronione prawem autorskim i rozpowszechnianie ich jakiejkolwiek treści jest zakazane, więc w takich wypadkach zamiast przeczytania wstępu możesz jedynie zobaczyć opis książki, szczegóły, sprawdzić zdjęcie okładki oraz recenzje.

 

 

Życie towarzyskie i uczuciowe PDF Ebook podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby pdf był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

 

Wgraj PDF

To Twoja książka? Dodaj kilka pierwszych stron
swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu!

Recenzje

  • Jolanta Jabłońska

    Obnaża on bezlitośnie postawy środowisk inteligencji twórcze,j pisarzy, reporterów i filmowców a przede wszystkim ich służalczość względem komunistów.

  • Triskel

    Leopold Tyrmand w gorzkich i dosadnych słowach omawia życie Warszawy lat 1946-1959. Twórca z wrodzoną sobie dosadnością i bezkompromisowością przedstawia życie inteligencji polskiej żyjącej w tamtych czasach. Tyrmand omawia służalcze podejście środowisk inteligencji twórczej, dziennikarzy, pisarzy czy filmowców względem ustroju komunistycznego. Książka ebook jest klasycznym dziełem dla Leopolda Tyrmanda, której nie udało się autorowi wydać w komunistycznej Polsce. W książce pdf znajdziemy dużo ciekawostek rodem z PRL-u a także poznamy spojrzenie autora na tamten okres historyczny. „Życie towarzyskie i uczuciowe” jest pozycją nietuzinkową i w pewien sposób jedyną w swoim rodzaju. Tyrmand potrafi jak mało kto ośmieszyć i wytknąć błędy wielu artystów żyjących w czasach komunizmu. Dziś dowiadujemy się, kto czerpał dużo korzyści na współpracy z władzą komunistyczną a także kto bez skrupułów donosił na własnych kumpli po fachu. Książka ebook ta nie jest łatwą lekturą, pokazującą mroczne strony tamtych czasów, gdzie lub szło się na współpracę, lub było się wrogiem systemu. Realia PRL-u zostały wyraziście pokazane, książka ebook ukazuje dzieje człowieka, który stara się być w porządku, ale częstokroć nie za nieźle na tym wychodzi. Całość została napisana barwnym językiem, sprawiającym, że lekturę czyta się dość szybko. Jest to klasyczna dla autora pozycja, która nie szczędzi mocnych porównań i trafnych komentarzy. Miejscami, aż nazbyt dosadna potrafi całkiem wiernie oddać dziejące się wówczas wydarzenia. Z pewnością sięgnę jeszcze po kolejne książki, spod pióra Leopolda Tyrmanda, gdyż są jak najbardziej godne uwagi. „Życie towarzyskie i uczuciowe” pozwala zanurzyć się nam w mrocznym świecie pełnym spisków i intryg. Nikt nie mógł czuć się wówczas do końca bezpiecznie, w szczególności, jeżeli chciał skrytykować panującą wówczas władzę. Potyczka o ciepłą posadę i przywileje w postaci dóbr luksusowych toczyła się zażarcie, bez żadnych skrupułów. Choć czy i dziś się tak nie dzieje? http://fantasy-bestiarium.blogspot.com/2017/05/zycie-towarzyskie-i-uczuciowe-leopold.html

  • Arturion

    Dla mnie najlepsza książka ebook Tyrmanda, choć niekoniecznie najlepiej napisana. Jej wartość polega na "świecie przedstawionym". Nikt tak drastycznie i realistycznie nie omówił życia inteligencji polskiej w epoce wczesnego Gomółki. Jej totalnego upadku moralnego. A że wiele w tym opisie elementu satyry (pod niektóre postaci można podłożyć pierwowzory), książka ebook ta byłą długo traktowana jak wypadek przy pracy świetnego skądinąd pisarza, a przynajmniej lekceważona.A mamy wspaniałe bagienko wzajemnej adoracji, gdzie jeden Mikołaj (sam Tyrmand?) jest w porządku, lecz "i on świnia" (a przynajmniej naiwniak). W bagienku trwa stała przepychanka o cieplejsze miejsce i lepszy dostęp do koryta. Głównym bohaterem jest Andrzej Falski (Edmund Osmańczyk?), twórca głośnego zbioru reportaży z Niemiec Zachodnich pod doskonałym tytułem "Pikelhauba z pleksiglasu". Niesyty chwały (pieniądze na wyjazd od Niemców, honoraria i nagrody w Polsce), pragnie teraz napisać o Danii... No i realia życia codziennego. Powinna to być lektura szkolna, lecz czy - nawet współczesne - elity na to pozwolą? ;-)

 

 


O nas

PDF-X.PL to narzędzie, które pozwala Ci na darmowy upload plików PDF bez limitów i bez rejestracji a także na podgląd online kilku pierwszych stron niektórych książek przed zakupem, wyszukiwanie, czytanie online i pobieranie dokumentów w formacie pdf dodanych przez użytkowników. Jeśli jesteś autorem lub wydawcą książki, możesz pod jej opisem pobranym z empiku dodać podgląd paru pierwszych kartek swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu. Powyższe działania dotyczą stron tzw. promocyjnych, pozostałe strony w tej domenie to dokumenty w formacie PDF dodane przez odwiedzających. Znajdziesz tu różne dokumenty, zapiski, opracowania, powieści, lektury, podręczniki, notesy, treny, baśnie, bajki, rękopisy i wiele więcej. Część z nich jest dostępna do pobrania bez opłat. Poematy, wiersze, rozwiązania zadań, fraszki, treny, eseje i instrukcje. Sprawdź opisy, detale książek, recenzje oraz okładkę. Dowiedz się więcej na oficjalnej stronie sklepu, do której zaprowadzi Cię link pod przyciskiem "empik". Czytaj opracowania, streszczenia, słowniki, encyklopedie i inne książki do nauki za free. Podziel się swoimi plikami w formacie "pdf", odkryj olbrzymią bazę ebooków w formacie pdf, uzupełnij ją swoimi wrzutkami i dołącz do grona czytelników książek elektronicznych. Zachęcamy do skorzystania z wyszukiwarki i przetestowania wszystkich funkcji serwisu. Na www.pdf-x.pl znajdziesz ukryte dokumenty, sprawdzisz opisy ebooków, galerie, recenzje użytkowników oraz podgląd wstępu niektórych książek w celu promocji. Oceniaj ebooki, pisz komentarze, głosuj na ulubione tytuły i wrzucaj pliki doc/pdf na hosting. Zapraszamy!