Zwyczajny faszyzm. Położenie prawne obywateli II Rzeczypospolitej w Generalnym Gubernatorstwie 1939-1944 okładka

Średnia Ocena:


Zwyczajny faszyzm. Położenie prawne obywateli II Rzeczypospolitej w Generalnym Gubernatorstwie 1939-1944

Pierwsza element monografii dr. M. Mitery zawiera opis ustroju Generalnego Gubernatorstwa (GG) a także prawnego charakteru tego podmiotu. Ideologiczną podstawę do stosowania odpowiednich rozwiązań prawnych stanowiły segregacja rasowa, antysemityzm, imperializm. Na bazie tych założeń ideologicznych powstawały przepisy, które eliminowały społeczność obcą rasowo z obszarów życia społecznego, prawnego, kulturalnego i gospodarczego III Rzeszy i terytoriów podbitych przez Niemców. Krótko przedstawiono ewolucję planów A. Hitlera względem Polski, a w późniejszym czasie względem GG. Konsekwencją tych planów był podział administracyjny podbitych obszarów i stworzenie według określonego wzorca administracji Generalnego Gubernatorstwa.Następnie twórca przedstawia zagadnienia struktury narodowościowej na terenie Generalnego Gubernatorstwa. Ukazuje podziały narodowościowe wśród grup zamieszkujących ówczesną II RP, tj. Polaków, Żydów, Ukraińców i innych mniejszych grup narodowościowych (niemieckich, rosyjskich, białoruskich czy czeskich) ze szczególnym uwzględnieniem podziału terytorialnego. Istniejące różnice pomiędzy grupami narodowościowymi na tle etnicznym zostały wykorzystane w planach nazistowskich do realizacji nowego ładu na okupowanym terenie.Najwięcej uwagi M. Mitera poświęca rozwiązaniom prawno-materialnym, które obowiązywały na terenie Generalnego Gubernatorstwa, ze szczególnym uwzględnieniem prawa karnego, cywilnego, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Regulacje prawa administracyjnego przedstawione zostały w odniesieniu do sytuacji ludności GG w kontekście warunków życia, cen, funkcjonowania pewnych grup zawodowych. Wśród opisanych zagadnień znalazły się m.in. ograniczenie swobód obywatelskich i restrykcje w dostępie do kultury i szkolnictwa. Realizacja tych wszystkich narzuconych przez okupanta reglamentacji odbywała się za pomocą prawa karnego. Stworzony przez Niemców system zakazów i nakazów musiał być egzekwowany z całą konsekwencją i surowością. Na usługach tego systemu odnalazła się nie tylko administracja, lecz przede wszystkim wymiar sprawiedliwości a także policja, opisywane w końcowej części monografii.

Szczegóły
Tytuł Zwyczajny faszyzm. Położenie prawne obywateli II Rzeczypospolitej w Generalnym Gubernatorstwie 1939-1944
Autor: Mitera Maciej
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Agencja Wydawnicza CB
Rok wydania: 2017
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Zwyczajny faszyzm. Położenie prawne obywateli II Rzeczypospolitej w Generalnym Gubernatorstwie 1939-1944 w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Zwyczajny faszyzm. Położenie prawne obywateli II Rzeczypospolitej w Generalnym Gubernatorstwie 1939-1944 PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.