Wołynianki. Mieszkanki Wołynia. Tułaczki po PRL okładka

Średnia Ocena:


Wołynianki. Mieszkanki Wołynia. Tułaczki po PRL

Książka ebook Piotra Jaźwińskiego, zabiera nas do PRLu. Twórca wspomina własną rodzinę, a dokładnie rzecz biorąc Wołynianki: własną babcię, mamę i ciocię. Narracja książki rozpoczyna się w 1939 roku ucieczką z Wołynia, a następnie przenosi się do lat 1959-68 do czasów gomułkowskiej małej stabilizacji. To opis zmagań inteligencji wychowanej w II RP z systemem komunistycznym w codziennej, żmudnej potyczce o ocalenie tego co było dla nich najcenniejsze: pamięci, kultury, honoru. "Wołynianki" to książka ebook trochę sentymentalna, trochę smutna lecz momentami wesoła, pisana z perspektywy kilku, a później kilkunastoletniego chłopca, a w końcu dorosłego mężczyzny. Przewija się przez nią galeria różnorakich typów ludzkich od cwaniaka z Radości, przez partyjnego aparatczyka, księdza-prałata, po rotmistrza kawalerii.

Szczegóły
Tytuł Wołynianki. Mieszkanki Wołynia. Tułaczki po PRL
Autor: Jaźwinski Piotr, Jaźwiński Aleksander
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Instytut wydawniczy Erica
Rok wydania: 2014
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Wołynianki. Mieszkanki Wołynia. Tułaczki po PRL w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Wołynianki. Mieszkanki Wołynia. Tułaczki po PRL PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.

Recenzje

  • Majus

    Wołynianki, dwie kobiety, zapraszają nas do poznania ich historii, plecionej zdarzeniami wojennymi, tułaczką, odnajdywaniem własnego miejsca w dziwacznych czasach i dziwacznym miejscu, między dziwacznymi ludźmi. Dziewczyny pochodzące ze starej inteligencji, ze szlachty zaściankowej, w wyniku działań wojennych a następnie stalinowskich trafiają do podwarszawskiej Radości, by tam uczyć się na nowo żyć, walczyć o własne przekonania, pamiętać o przeszłości, jej zasadach, jej pięknie. Historia dorastania chłopca, narodzonego na początku nowego porządku świata, lecz wychowywanego według starej kultury, ze wszystkimi jej moralnymi prawami, z odpowiedzialnością i szacunkiem dla starszych. Historia cichej wojny, by nie zapomnieć i nie dać się stłamsić. Historia, która wzruszyła mnie niejednokrotnie, która ukazuje, że warto się starać, warto zadbać o pamięć, kulturę i honor. Nie ma słów, które ujęłyby moją wdzięczność do autorów, za jej napisanie. Jedyne, co mogę zrobić, to zachęcić wszystkich Państwa do sięgnięcia po nią i przeczytania.