Wojna jest zawsze przegrana. Polscy reporterzy wojenni opowiadają o tym, czego do tej pory nie ujawniali okładka

Średnia Ocena:


Wojna jest zawsze przegrana. Polscy reporterzy wojenni opowiadają o tym, czego do tej pory nie ujawniali

Są zwykłymi ludźmi. Również się wzruszają, również płaczą, również czasami odwracają wzrok i chcą uciec – jak wielu z nas. Lecz nie robią tego. Lub robią, lecz zaraz później wstają, ocierają łzy i z podniesioną głową, gotowym aparatem, włączonym wizjerem wchodzą w najgorsze ludzkie koszmary. Czasami to zbyt dużo – i niektórzy już nie wracają. Kim są ludzie, którzy ryzykują życie, abyśmy poznali prawdę? Dlaczego decydują się na takie życie? Czy ich działaniom przyświeca jakiś wyższy cel, czy to tylko praca? Jak wygląda ich życie po powrocie do domu? Jaką cenę płacą za dobre reportaże, doskonałe ujęcia i wzruszające wywiady? Honorata Zapaśnik rozmawia z najlepszymi polskimi reporterami wojennymi i odkrywa to, czego zwykle nam nie ujawniają: dramatyczne osobiste historie, skrajne emocje, traumy, poczucie niemocy i bezsilności, lecz i olbrzymią wiarę w sens własnej pracy. Wojna jest zawsze przegrana. Dziennikarz wojenny nie może pomóc wszystkim. "Przez piętnaście lat jeździłem w miejsca konfliktów. [...] Kiedy zrobiło się zbyt niebezpiecznie, stwierdziłem, że trzeba z tym skończyć. [...] Nie chciałem robić z siebie bohatera, leżeć na Powązkach w grobie przysypanym liśćmi i odwiedzanym przez kogoś raz na rok. Poza tym założyłem rodzinę. Obiecałem żonie, że razem wychowamy syna." Jacek Czarnecki Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Szczegóły
Tytuł Wojna jest zawsze przegrana. Polscy reporterzy wojenni opowiadają o tym, czego do tej pory nie ujawniali
Autor: Zapaśnik Honorata
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Wydawnictwo Otwarte
Rok wydania: 2019
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Wojna jest zawsze przegrana. Polscy reporterzy wojenni opowiadają o tym, czego do tej pory nie ujawniali w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Wojna jest zawsze przegrana. Polscy reporterzy wojenni opowiadają o tym, czego do tej pory nie ujawniali PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.

Recenzje

  • prosto_o_ksiazkach

    Dlaczego jeżdżą w miejsca, z których wszyscy uciekają? Dlaczego tam wracają? Jak przeżywają to, co widzieli? Czy stawiają sobie jakieś granice? Co na to ich bliscy? Czy mają dość krwi, wystrzałów, zabitych? Jak relacje telewizyjne maja się do filmików na Youtube wrzucanychprzez naocznych swiadków zaraz "po". Z reporterami wojennymi rozmawiała Honorata Zapaśnik. "Wojna jest zawsze przegrana" to zapis tych rozmów i choć trudno oceniać tego typu literaturę, ponieważ przecież nie da się kwestionować tego co czują i mówią naoczni swiadkowie wojny, to muszę przyznać, że przeszkadzał mi trochę chaotyczny charakter tych rozmów. Czasami miałam wrażenie, że zapytania nie są ze sobą związane, a kolejne nie wynikają z udzielonych odpowiedzi. Przeszkadzały mi także, w moim odczuciu zbyt krótkie wypowiedzi bohaterów, rwane opowieści. To wszystko sprawiło, że nie mogłam w pełni poczuć dramaturgii wydarzeń, a nie mam żadnych wątpliwości, że wszyscy bohaterowie mają do opowiedzenia kawał ważnej historii. Właśnie po to tam jeżdżą. I pokazują to okiem kamery, rozmawiając z mieszkańcami i żołnierzami. Oceńcie sami. Temat ważny.

  • alexx

    „[Ludwik Krasucki] uważał, że o tym, co się wydarzyło, należy mówić, gdyż może dzięki temu ludzie, zamiast walczyć, zaczną ze sobą rozmawiać.”, czyli oblicza wojny oczami dziennikarzy wojennych. Są zwykłymi ludźmi. Również się wzruszają, również płaczą, również czasami odwracają wzrok i chcą uciec – jak wielu z nas. Lecz nie robią tego. Lub robią, lecz zaraz później wstają, ocierają łzy i z podniesioną głową, gotowym aparatem, włączonym wizjerem wchodzą w najgorsze ludzkie koszmary. Czasami to zbyt dużo – i niektórzy już nie wracają. Kim są ludzie, którzy ryzykują życie, abyśmy poznali prawdę? Dlaczego decydują się na takie życie? Czy ich działaniom przyświeca jakiś wyższy cel, czy to tylko praca? Jak wygląda ich życie po powrocie do domu? Jaką cenę płacą za dobre reportaże, doskonałe ujęcia i wzruszające wywiady? Honorata Zapaśnik rozmawia z najlepszymi polskimi reporterami wojennymi i odkrywa to, czego zwykle nam nie ujawniają: dramatyczne osobiste historie, skrajne emocje, traumy, poczucie niemocy i bezsilności, lecz i olbrzymią wiarę w sens własnej pracy. Wojna to wyjątkowo kluczowy i niełatwy temat, który jednak czasami jest omijany. Honorata Zapaśnik rozmawiała z reporterami wojennymi. „Nawet najtwardszemu żołnierzowi może się poprzestawiać w głowie, jeśli nie zrobi sobie przerwy i nie odpocznie.” Dziennikarze ukazują miejsca konfliktów, zbrodnie, traumę i bezsilność. Oni są tylko ludźmi. Nie są w stanie pomóc wszystkim. W Wojna jest zawsze porażka ukazana jest wojna na bliskim wschodzie. Dziennikarze opisują sytuację panującą w państwach objętych wojną. Nie bawią się w konwenanse. Mówią, jak jest. Autorka ograniczyła się do zadawania pytań i czasami krótkich wtrąceń. To dziennikarze grają tutaj pierwsze skrzypce. Ośmioro ludzi, którzy wierzą w sens własnej pracy, narażając własne życie starą pokazać światu, jak wygląda sytuacja na bliskim wschodzie. Wojna jest zawsze porażka jest w formie wywiadu, dlatego może się nie spodobać niektórym osobom. Jak dla mnie nie jest to problem, a książka ebook jest warta uwagi. Szkoda tylko, że nie ma zdjęć w środku ukazujących pracę dziennikarzy – urozmaiciłoby to opowiadane historie.