Czytaj więcej:
Wiosna 1941 okładka

Średnia Ocena:Wiosna 1941

Po wkroczeniu Niemców na wschodnie ziemie Polski w 1941 roku żyjący na tych terenach Żydzi rozpaczliwie poszukują schronienia. Artur i Klara wraz z córeczką uciekają na wieś, do Emilii, chłopki, której mąż zginął na froncie. „Dobry wygląd” umożliwia Arturowi przebywanie na zewnątrz. Klara i ich córka są brunetkami o ciemnej karnacji, dlatego całe dnie spędzają w kryjówce na strychu. Ich świat to elementy obrazów widziane przez szpary w ścianach. Wkrótce pomiędzy Arturem a Emilią rodzi się uczucie…Opowiadanie Rozmowa Idy Fink to najważniejsze, choć nie jedyne źródło inspiracji autorów Wiosny 1941, polsko-izraelskiego filmu w reżyserii Uriego Barbasha. Pisarka spogląda na świat Holokaustu oczami ofiar i tych, którzy ocaleli „do następnego razu”. W jej lakonicznych i idealnie skonstruowanych opowiadaniach nie ma wzniosłości ani patosu, jest skupienie na szczególe, wrażliwość i głęboka prawda o człowieku. Twórcy filmu wybrali tę sama optykę.W skład tomu Wiosna 1941 wchodzą głośne i nagradzane na świecie opowiadania ze zbiorów Skrawek czasu i Ślady, opublikowane także w Odpływającym ogrodzie (W.A.B. 2003), książce pdf zbierającej wszystkie krótkie utwory autorki.

Szczegóły
Tytuł Wiosna 1941
Autor: Fink Ida
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Wydawnictwo W.A.B.
Rok wydania: 2011

Tytuł Data Dodania Rozmiar
Zobacz podgląd Wiosna 1941 pdf poniżej lub w przypadku gdy jesteś jej autorem, wgraj własną skróconą wersję książki w celach promocyjnych, aby zachęcić do zakupu online w sklepie empik.com. Wiosna 1941 Ebook podgląd online w formacie PDF tylko na PDF-X.PL. Niektóre ebooki nie posiadają jeszcze opcji podglądu, a inne są ściśle chronione prawem autorskim i rozpowszechnianie ich jakiejkolwiek treści jest zakazane, więc w takich wypadkach zamiast przeczytania wstępu możesz jedynie zobaczyć opis książki, szczegóły, sprawdzić zdjęcie okładki oraz recenzje.

 

 

Wiosna 1941 PDF Ebook podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby pdf był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

 

Wgraj PDF

To Twoja książka? Dodaj kilka pierwszych stron
swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu!

Recenzje

  • Ósemkowy Klub Recenzenta

    Ida Fink narodziła się w Zbarażu w 1921 roku. W 1942 uciekła z getta i ukrywała się do końca wojny. Od 1957 roku mieszka w Izraelu. Napisała m.i.n . „Skrawek czasu”, „Podróż”, „Ślady”. Otrzymała nagrodę Buchmanna, a także Premio Moravia, Sapir Prize i nagrodę im. Anny Frank. Jej nazwisko znalazło się na ogłoszonej przez National Jewish Book Center w Świeżym Yorku liście stu najistotniejszych twórców żydowskich. Przeczytałam książkę jej autorstwa pt. „Wiosna 1941”. Historia rozpoczyna się od opisu czasu. Tamten czas dzieli się na dwa rodzaje. Pierwszy to czas mierzony latami. Drugi jest słowem lub pojęciem. Opowieść omawia sytuację Żydów w czasie drugiej wojny światowej. Książka ebook zawiera dużo wątków. We mnie wzbudziła takie emocje, jak złość, smutek, żal, zdumienie, przerażenie. Obrazuje okrucieństwo Niemców względem Żydów. Polacy nierzadko kryli Żydów we swoich domach. Wielu pomagało temu narodowi z czystego serca. Niestety niektórzy potępiali taką postawę ze strachu przez zawiścią Niemców. Naziści tworzyli getta, w których ludzie byli poniżani. Traktowani w sposób nieludzki. Nierzadko ludziom współczesnym ciężko wyobrazić sobie życie w takim miejscu. Niektórzy wyznawcy Judaizmu zdobywali aryjskie papiery i udawało im się przeżyć parę lat na fałszywych dokumentach. W sytuacji, gdy prawda wychodziła na jaw, byli mordowani z zimną krwią przez Niemców.Najbardziej w pamięć zapadła mi historia dziewczynki, która miała zaledwie pięć lat, a bardzo nieźle rozumiała, co grozi Żydom. Jej rodzina została złapana przez gestapo. Mieli zostać rozstrzelani. Ojciec, chcąc ocalić dziecko, kazał dziewczynce biec. Miała wtopić się w tłum ludzi idących do kościoła. Jej tata łudził się, że ocali malutką. Niemcy zastrzelili ją. Ojcu kazali nieść zakrwawione ciało przez całą drogę. Rodzic przepraszał córkę. Tulił jej zwłoki. Jest to przykład bestialskiego zachowania Niemców. Zalecam opowieść wszystkim, których interesuje historia z okresu drugiej wojny światowej. Książka ebook jest napisana prostymi słowami.Kasia, lat 16

 

 


O nas

PDF-X.PL to narzędzie, które pozwala Ci na darmowy upload plików PDF bez limitów i bez rejestracji a także na podgląd online kilku pierwszych stron niektórych książek przed zakupem, wyszukiwanie, czytanie online i pobieranie dokumentów w formacie pdf dodanych przez użytkowników. Jeśli jesteś autorem lub wydawcą książki, możesz pod jej opisem pobranym z empiku dodać podgląd paru pierwszych kartek swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu. Powyższe działania dotyczą stron tzw. promocyjnych, pozostałe strony w tej domenie to dokumenty w formacie PDF dodane przez odwiedzających. Znajdziesz tu różne dokumenty, zapiski, opracowania, powieści, lektury, podręczniki, notesy, treny, baśnie, bajki, rękopisy i wiele więcej. Część z nich jest dostępna do pobrania bez opłat. Poematy, wiersze, rozwiązania zadań, fraszki, treny, eseje i instrukcje. Sprawdź opisy, detale książek, recenzje oraz okładkę. Dowiedz się więcej na oficjalnej stronie sklepu, do której zaprowadzi Cię link pod przyciskiem "empik". Czytaj opracowania, streszczenia, słowniki, encyklopedie i inne książki do nauki za free. Podziel się swoimi plikami w formacie "pdf", odkryj olbrzymią bazę ebooków w formacie pdf, uzupełnij ją swoimi wrzutkami i dołącz do grona czytelników książek elektronicznych. Zachęcamy do skorzystania z wyszukiwarki i przetestowania wszystkich funkcji serwisu. Na www.pdf-x.pl znajdziesz ukryte dokumenty, sprawdzisz opisy ebooków, galerie, recenzje użytkowników oraz podgląd wstępu niektórych książek w celu promocji. Oceniaj ebooki, pisz komentarze, głosuj na ulubione tytuły i wrzucaj pliki doc/pdf na hosting. Zapraszamy!