Czytaj więcej:
Warszawa skamandrytów okładka

Średnia Ocena:Warszawa skamandrytów

Debiutowali u progu Drugiej Rzeczypospolitej. Tworzyli najbardziej znaną i reprezentatywną grupę poetycką okresu międzywojennego. Kiedy niecałe trzy tygodnie po odzyskaniu przez Polskę niepodległości wtargnęli na literacką scenę w kawiarni Pod Pikadorem, byli nie tylko młodzi i zdolni, lecz przede wszystkim niecierpliwi, ambitni, spragnieni natychmiastowego sukcesu. W "Traktacie poetyckim" Czesław Miłosz nazwał ich piękną plejadą. Gombrowicz zazdrościł im sławy i dowodził, że "ci chłopcy" skutecznie "sterroryzowali" warszawską ulicę i prasę. Warszawa była nie tylko miastem ich młodości, ale przede wszystkim przestrzenią spełniania twórczych marzeń, miejscem odnoszenia spektakularnych sukcesów a także budowania życiowej stabilizacji. "Warszawa skamandrytów" to pierwsza na rynku wydawniczym obszerna publikacja obrazująca związki "wielkiej piątki" (Tuwima, Słonimskiego, Lechonia, Wierzyńskiego, Iwaszkiewicza) z miastem, "gdzie wszystko się zaczęło". Wyjątkowo barwna galeria postaci ukazanych na tle przedwojennej stolicy, miasta szybko przeobrażającego się z zapóźnionego zakątka na styku Wschodu i Zachodu w prawdziwie kosmopolityczną europejską metropolię.

Szczegóły
Tytuł Warszawa skamandrytów
Autor: Sadkowska-Mokkas Lidia
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Wydawnictwo Bellona
Rok wydania: 2016

Tytuł Data Dodania Rozmiar
Zobacz podgląd Warszawa skamandrytów pdf poniżej lub w przypadku gdy jesteś jej autorem, wgraj własną skróconą wersję książki w celach promocyjnych, aby zachęcić do zakupu online w sklepie empik.com. Warszawa skamandrytów Ebook podgląd online w formacie PDF tylko na PDF-X.PL. Niektóre ebooki nie posiadają jeszcze opcji podglądu, a inne są ściśle chronione prawem autorskim i rozpowszechnianie ich jakiejkolwiek treści jest zakazane, więc w takich wypadkach zamiast przeczytania wstępu możesz jedynie zobaczyć opis książki, szczegóły, sprawdzić zdjęcie okładki oraz recenzje.

 

 

Warszawa skamandrytów PDF Ebook podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby pdf był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

 

Wgraj PDF

To Twoja książka? Dodaj kilka pierwszych stron
swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu!

Recenzje

  • Agata

    Książka ebook "Warszawa skamandrytów" zrobiła na mnie ogromne wrażenie pod każdym względem: rzetelnego warsztatu polonistycznego, pogłębionego przygotowania varsavianistycznego, umiejętnego połączenia biografistyki z wiedzą o mieście, pretendującym w czasie dwudziestolecia międzywojennego do miana Paryża Północy. Nowatorskie (wręcz innowacyjne) ujęcie tematu świadczy o kreatywności autorki. Na szczególną uwagę zasługuje nie tylko przedstawienie poszczególnych postaci, lecz także ich akolitów i całego wyjątkowo barwnego życia kulturalnego. Autorka "Warszawy skamandrytów" nie pozostawia czytelnika w niedosycie i jako jedyna prawdopodobnie (do tej pory) przedstawia emigracyjne dzieje poetów ( w państwie pozostaje tylko Iwaszkiewicz), tęsknoty, trudne decyzje dotyczące powrotów do ukochanego miasta, wahania a także rozterki. W ostatnim rozdziale zatytułowanym, niemalże symbolicznie, "Wracamy pomimo wszystko"zostały odmalowane dzieje powojenne "pięknej plejady", trudne relacje i jak pisze autorka "sentymenty i resentymenty", czyli nieustanne powroty do najszczęśliwszych pikadorsko-skamandryckich czasów. "Warszawa skamandrytów"nie jest , moim zdaniem, wyabstrahowanym przedstawieniem dziejów wielkiej piątki, lecz książką żywą, barwną, poruszającą, a przede wszystkim zmuszającą do refleksji. Mogę śmiało polecić tę lekturę każdemu zainteresowanemu przedwojennym i powojennym życiem literackim.

  • Mysza

    Muszę przyznać, że sięgnęłam po tę książkę z olbrzymią ochotą, niestety trochę mnie ona rozczarowała. Autorka nie mogła zdecydować się, czy pisze opracowanie naukowe czy przewodnik, czy również esej popularnonaukowy. Książka ebook sytuuje się gdzieś między i niestety nie wychodzi to jej na dobre. Jest rzetelna kwerenda, jest ogromna wiedza i jest także kiepski styl. Zdania (dla przykładu):" Płakali wszyscy: kobiety, kabareciarze, muzycy. Płakał Jarossy" a także "W stolicy ponad Wisłą mieszkali w tym okresie też prawosławni i ewangelicy" to tzw. humor zeszytów szkolnych. Nie wiem, gdzie autorka studiowała polonistykę, lecz na ćwiczeniach ze stylistyki prawdopodobnie nie była częstym gościem. Możemy się również dowiedzieć, że ojciec Iwaszkiewicza był księgowym w niewielkiej cukierni zamiast w cukrowni. Mam wrażenie, że na poziomie stylistycznym autorka poległa niczym uczennica na maturze pisemnej. Razi również pomieszanie stylów, zwłaszcza razi wprowadzanie klasycznych konstrukcji stylistycznych dla wypowiedzi przewodnika wycieczek. Tu i ówdzie przeziera dziennikarska nowomowa, której w publikacji tego typu być nie powinno. Zważywszy na ogrom pracy i przeczytanych opracowań jest mi szczerze żal, że redakcja wydawnictwa przepuściła błędy stylu. Być może jednak akurat w tej sprawie redakcja zrobiła co mogła, ponieważ materiał pierwotny przedstawiał się jeszcze gorzej. Ogólnie jednak książka ebook jest przyjemna w odbiorze. Autorka stara się w miarę rzetelnie odmalować losy poetów Skamandra i całej formacji, kreśli ciekawie tło epoki. Wbrew tytułowi nie jest to jednak opowiadanie o Warszawie skamandrytów. A szkoda, ponieważ kupiłam ją nie po to, aby jeszcze raz czytać wiadomości o poetach, tylko o ówczesnej Warszawie. Autorka wprawdzie lojalnie uprzedza we wstępie o tym, iż napisała o Skamandrytach jeszcze jedno opracowanie, pod wobec wiedzy i informacji nie wnosi ono jednak niczego nowego do wiedzy o poetach Skamandra, jest pracą o charakterze ściśle informacyjnym. Na uznanie zasługują fotografie zamieszczone w "Warszawie skamandrytów", ukazujące miejsca, w których skamandryci bywali. I od tej strony wg mnie publikacja ta jest najciekawsza.

 

 


O nas

PDF-X.PL to narzędzie, które pozwala Ci na darmowy upload plików PDF bez limitów i bez rejestracji a także na podgląd online kilku pierwszych stron niektórych książek przed zakupem, wyszukiwanie, czytanie online i pobieranie dokumentów w formacie pdf dodanych przez użytkowników. Jeśli jesteś autorem lub wydawcą książki, możesz pod jej opisem pobranym z empiku dodać podgląd paru pierwszych kartek swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu. Powyższe działania dotyczą stron tzw. promocyjnych, pozostałe strony w tej domenie to dokumenty w formacie PDF dodane przez odwiedzających. Znajdziesz tu różne dokumenty, zapiski, opracowania, powieści, lektury, podręczniki, notesy, treny, baśnie, bajki, rękopisy i wiele więcej. Część z nich jest dostępna do pobrania bez opłat. Poematy, wiersze, rozwiązania zadań, fraszki, treny, eseje i instrukcje. Sprawdź opisy, detale książek, recenzje oraz okładkę. Dowiedz się więcej na oficjalnej stronie sklepu, do której zaprowadzi Cię link pod przyciskiem "empik". Czytaj opracowania, streszczenia, słowniki, encyklopedie i inne książki do nauki za free. Podziel się swoimi plikami w formacie "pdf", odkryj olbrzymią bazę ebooków w formacie pdf, uzupełnij ją swoimi wrzutkami i dołącz do grona czytelników książek elektronicznych. Zachęcamy do skorzystania z wyszukiwarki i przetestowania wszystkich funkcji serwisu. Na www.pdf-x.pl znajdziesz ukryte dokumenty, sprawdzisz opisy ebooków, galerie, recenzje użytkowników oraz podgląd wstępu niektórych książek w celu promocji. Oceniaj ebooki, pisz komentarze, głosuj na ulubione tytuły i wrzucaj pliki doc/pdf na hosting. Zapraszamy!