Upload dokumentów - promocja książek - darmowy hosting pdf - czytaj fragmenty
"Wanna z kolumnadą" Filipa Springera to pasjonująca opowiadanie autora o planowaniu przestrzennym w naszym kraju. Tuż przed wojną Polska miała jeden z najlepszych systemów planowania przestrzennego w Europie! Dużo krajów brało z nas przykład. Po wojnie jednak system został scentralizowany i odszedł w zapomnienie. Dzisiaj już nikt nie planuje ani centralnie ani przestrzennie. Panuje u nas jeden duży chaos. Autor uparł się jednak i postanowił znaleźć w tym szaleństwie jakąś metodę. Przemierzył Polskę wszerz i wzdłuż, obserwując planowanie przestrzenne w naszym kraju. I tak z pozornie mało interesującego, nudnego zagadnienia, powstała intrygująca opowiadanie o naszym państwie i jego ludziach, którzy tworzą naszą rzeczywistość. Trochę straszna, lecz i czasami zabawna. "Wanna z kolumnadą" to historia o ładzie przestrzennym, czyli o czymś, o czym każdy w Polsce słyszał, lecz nikt od dawna tego nie widział. "Z prawdziwą satysfakcją i czystym sumieniem zalecam książkę Filipa Springera. Po pierwsze dlatego, że poruszył wyjątkowo ważki temat. Po drugie ze względu na wyjątkowo atrakcyjną formę narracji. Twórca idealnie opanował umiejętność tworzenia w rzadko spotykanym gatunku: reportażu poświęconego nie ludziom, lecz miejscom, kłopotom i zjawiskom. A w pisaniu nigdy nie idzie na skróty". Piotr Sarzyński, "Polityka" "Filip Springer dał się poznać jako idealny znawca architektury i idealny pisarz. Połączenie tych talentów i zainteresowań owocuje nową książką, w której twórca opowiada o estetyce polskiej przestrzeni miejskiej. O niełatwych zagadnieniach pisze przystępnie i ciekawie, wykorzystując do ich opisów indywidualne historie, fragmenty reportażu śledczego i prasowego. W barwny sposób przedstawia pozornie skomplikowane urbanistyczne kłopoty i pokazuje, jak stosunkowo prosto można je rozwiązać. Polscy czytelnicy bardzo potrzebują tej książki!" Joanna Mytkowska, dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Szczegóły | |
---|---|
Tytuł | Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni |
Autor: | Springer Filip |
Rozszerzenie: | brak |
Język wydania: | polski |
Ilość stron: | |
Wydawnictwo: | Wydawnictwo Czarne |
Rok wydania: | 2013 |
Tytuł | Data Dodania | Rozmiar |
---|
PDF Upload - Zapytania o Książki - Dokumenty © 2018 - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Recenzje
Po ciężkim temacie "13 pięter" przyszedł u mnie czas na "Wannę z kolumnadą" Filipa Springera, czyli zgodnie z podtytułem "reportaż o polskiej przestrzeni". A inaczej - o tym, dlaczego w Polsce jest, no może bywa, brzydko. A tych przejawów brzydoty jest dużo - poczynając od braku ładu przestrzennego, przez chorobę pastelozy elewacji polskich bloków, po atak reklam wielko- i małopowierzchniowych. A to przecież nie wszystko. Aby poczuć klimat książki, jak pisze Autor, "możemy polecieć samolotem, wsiąść w Monachium (na wieży lotniska zobaczymy napis "Munchen") lub w Pradze (na wieży będziemy mogli przeczytać "Praha") i wylądować w Warszawie (na wieży powita nas "Samsung").... No właśnie. Z tego się akurat uśmiałam, lecz przewracając każdą kolejną stronę zrzedła mi mina. I mimo że ktoś może uznać temat książki za czepialstwo, ponieważ przecież Polska taka ładna (owszem, taka również jest), to moim zdaniem reportaże Filipa eS. są bardzo kluczowe i potrzebne. Nie po to, by się tylko smucić czy złościć, lecz by mieć świadomość i najlepiej coś z tą świadomością zrobić.
Twórca wyjątkowo lekkim piórem omawia to czego nie dostrzegamy na co dzień...czającej się w różnorakich zakamarkach naszego państwie brzydoty którą sami sobie uczyniliśmy. Może lektura tej właśnie książki otworzy oczy tym, którzy cieszą się na widok pani reklamującej stroje kąpielowe na banerach w centrach miast albo planujących budowę kolejnego maszkarona mającego być "ozdobą" albo atrakcją turystyczną. Zalecam
F. Springerr - jego książki to moje kochane perełki. Uwielbiam wszystkie!!! Ebooków Springera nigdy dość!!! Chętnie kupuję je też na upominki (oczywiście dla tych, których interesuje architektura i sztuka).Żal, że na okładce koszmarek z mojego rodzinnego miasta, lecz taka Polska właśnie :(.
Bardzo niezła książka, fajnie napisana, wiele zdjęć. Wpędza co prawda w raczej ponury nastrój, lecz warta polecenia.
ukazuje jak cudowny mamy kraj ;D i jak pomysłowych ludzi - oczywiście z przymrużeniem oka... a jednak wszystko jest najprawdziwsze i nierzadko bardzo blisko nas.
Wanna z kolumnadą Springera to książka ebook poruszająca tematykę planowania przestrzennego w Polsce. Publikacja szczegółowo omawia różnorakie zakątki Polski z naciskiem na rozplanowanie poszczególnych przestrzeni, zarówno w ujęciu miast, regionów, jak i całego kraju. Z tego opisu wyłania się prymitywny obraz Polski i wielkie kłopoty współczesnej urbanizacji. Springer wytyka najbardziej powtarzalne wady m.in. odgradzanie od reszty miasta, budowanie osiedli zamkniętych, wszechobecny reklaming i bilbording. Z drugiej strony prezentuje również pozytywne przykłady, dzięki czemu gdzieś w środku tli się jeszcze nadzieja, że Polacy jeszcze trochę zadbają o ład i estetykę.
Uwaga, po zakończonej lekturze możliwy napad złego samopoczucia.
Książka ebook ma bardzo ciekawą tematykę. Zanim ją przeczytałem nigdy wcześniej nie spotkałem się z pojęciem planowania przestrzennego, jednakże teraz coraz częściej zacząłem zwracać uwagę na krajobraz, który mnie otacza. Brawo dla autora, który włożył mnóstwo trudu, żeby pokazać i omówić te wszystkie wspaniałe miejsca.
Ksiażka jest rewelacyjna. Pierwszy raz spotkałem się pojęciam planowania przestrzennego na tak szeroką skalę. Co więcej dzięki tej książce pdf poznałem Polskę z zupełnie innej strony. Brawo dla autora, który włożył tyle trudu żeby czytelnikowi pokazać ogrom ciekawych miesjc w Polsce. Poelcam gorąco
Jako planista przestrzenny z ciekawością sięgnęłam po tą pozycję i szczerze polecam.Brutalna prawda o polskim systemie planowania przestrzennego, przedstawiona w sposób dosłowny, a jednocześnie ciekawy.Duży plus za fotografie.
spodziewałem się czegoś więcej, a książkę odłożyłem po przejrzeniu fotografii i przeczytaniu kilku fragmentów. Moze jeśli sie przeczyta całą to jest lepsze wrażenie, więc nie do końca skreślam tą książkę.
Jest to lektura wyjątkowo interesująca, wskazująca na tendencje organizacyjne otaczającej nas przestrzeni. Twórca jako główne bolączki wymienia: grodzone osiedla (i oddzielanie wszystkiego płotami), budowanie nieprzystosowanych do sprawnego funkcjonowania osiedli na obrzeżach miast, "pastelozę" osiedli mieszkaniowych i zawalanie każdego skrawka przestrzeni plakatami reklamowymi.Smutna, skłaniająca do przemyśleń lektura, otwierająca oczy na otaczające nas zjawiska.
Po przeczytaniu książki, mogę stwierdzić, że napisana jest lekkim mową i stosunkowo nieźle się ją czyta. Natomiast co do treści: czasem zabawne czasem nie bardzo. Sprawa planowania przestrzennego w Polsce omówiona w sposób nie pozostawiający złudzeń co do prymitywizmu naszego państwie i wielkich kłopotów współczesnej urbanistyki. Niestety prezentuje prawdziwe oblicze polskiego "ładu przestrzennego".Całkowicie brakuje pozytywnego przesłania a już na pewno pomysłów autora na wprowadzenie zmian... Sprawa jest ukazana jako skomplikowana a Polacy jako głupki urbanistyczne i absolutni ignoranci wszelkiego porządku i estetyki. Krytyka ostra lecz brakuje wniosków. Moim zdaniem za bardzo reporterski styl i w związku z tym mało wnoszący- jak jest każdy widzi. Mimo tego książka ebook warta przeczytania. Kłopot szeroki, sprawa zbyt skomplikowana do jednoznacznej oceny i po lekturze wnioski nie są optymistyczne. Ilustrowany apel do osób decydujących w sprawach urbanistyki a także zwykłych użytkowników.
Ksiązka F. Springera to niesamowity manifest dziennikarza, który spogląda - i WIDZI. Ma ten, dość rzadki u przeciętnych ludzi, a powszechny wśród artystów, dar wrażliwości na świat. Twórca bardzo precyzjyjnie punktuje choroby polskiej przestrzeni, tej miejskiej, objawiającej się przy termomodernizacjach modernistycznej architektury, tej naturalnie nas otaczającej, jak zanikanie rzek w Łodzi. Omawia niebezpieczeństwa grożące przestrzeni, która narażona jest na nie zawsze odpowiedzialne działanie polityków i projektantów. Nie brak również w tym zbiorze reportaży przykładów pozytywnych, podnoszących na duchu. Jednak zarówno autor, jak i czytelnik (po lekturze tej pozycji), zauważa, że to kropla w morzu potrzeb. I że Polacy potrzebują uwrażliwienia i potraktowania przestrzeni jako niezła wspólnego.Książka przerażająca. Zalecam wszystkim - nie tylko tym, którym zależy na wyglądzie i kondycji naszych miast, lecz również tym, którzy uważają, że to sprawa drugorzędna i nie warta ich uwagi. Zwłaszcza tym.
Gdyby ktoś powiedział mi, że mieliśmy kiedyś najlepszy system planowania przestrzennego w Europie nie uwierzyłabym... A właśnie tak powiada ta książka ebook :), prezentuje też jak prosto zniszczono wszystkie plany i wprowadzono przestrzenny chaos w którym obecnie żyjemy... Książka ebook w brew pozorom jest interesująca i nie trzeba być architektem by po nią sięgnąć.
Świetne i przerażające. Fajny, niereportażowy styl.
Dla osób interesującym się tym tematem będzie to książka ebook wręcz idealna. Twórca omawia wręcz z chirurgiczną precyzją, jak z pięknego kraju, jakim była i po części jest Polska, zrobić architektoniczny koszmarek. Niestety smutne to, lecz prawdziwe. Zalecam książki tego autora, ponieważ widać, że zna się na swoim fachu!
Mądra książka. Nie widziałam jeszcze takiej pozycji na naszym rynku! Książka ebook udowadnia, że w Polsce jest cudowne budownictwo. Ciężko nam to dostrzec, bo teraz nikt nie planuje już przestrzeni a konserwatorzy zabytków zbyt nierzadko zgadają się na stawianie koszmarków. Fajny tekst który pozwala inaczej spojrzeć na nasze miasta!
Książka ebook dla wszystkich których interesuje przestrzeń miejska na terenie całej Polski. Dla tych którzy wierzą, że może być piękniej, lub wiedzą, że kiedyś było pięknie. Twórca odnajduje stale śliczne miejsca i te, które uroku zostały pozbawione. Fajna podróż po różnorakich zakątkach w poszukiwaniu architektonicznych perełek!
Książka ebook Springera jest idealnym manifestem człowieka, który wyjechał w Polskę, zobaczył jak ona wygląda po nad 20 latach od upadku komunizmu, i załamał ręce. Książka ebook omawia nam budowalne cuda naszego kraju, tak pięknego a tak zeszpeconego przez nieudolnych biurokratów i zachłanne firmy budowalne. Twórca przytacza nam plany jakie były na rozbudowę choćby nawet Warszawy kilka lat przed wojną. Gdyby nie Hitler i przyjaciele Sowieci, bylibyśmy teraz potęgą, a Warszawa mogła by się równać z Paryżem, Londynem, Barceloną. Lecz niestety. Springer w własnej serii reportaży prezentuje jak wygląda obecnie stan polskiego budownictwa, rozplanowania infrastruktury i poziomy wiedzy architektonicznej. Wszystko wzbogacone o zdjęcia. Szczerze polecam, ponieważ to co omawia twórca jest niesamowite.