W pisarskim czyśćcu. Sylwetki dwudziestowiecznych pisarzy okładka

Średnia Ocena:


W pisarskim czyśćcu. Sylwetki dwudziestowiecznych pisarzy

Nie ma literatury polskiej bez Zbigniewa Herberta, lecz i bez Wisławy Szymborskiej, bez Tadeusza Konwickiego i Marka Nowakowskiego, bez zapisującego w jej historii najwieższe epizody Jarosława Marka Rymkiewicza. O nich wszystkich i o wielu innych dwudziestowiecznych pisarzach polskich opowiada książka ebook Krzysztofa Masłonia.Każdy z bohaterów książki zmierzał swoją drogą do pisarskiego nieba, niejednego jednak poprowadziła ona w odwrotnym kierunku. A, jak to zwykle bywa, dla większości metą okazał się półmetek – znaleźli się w literackim czyśćcu. Od czytelników zależeć będzie, kiedy i czy w ogóle się z niego  wydostaną.

Szczegóły
Tytuł W pisarskim czyśćcu. Sylwetki dwudziestowiecznych pisarzy
Autor: Masłoń Krzysztof
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Wydawnictwo Zysk i S-ka
Rok wydania:
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki W pisarskim czyśćcu. Sylwetki dwudziestowiecznych pisarzy w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

W pisarskim czyśćcu. Sylwetki dwudziestowiecznych pisarzy PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.

Recenzje

  • Kosz z Książkami

    Zbigniew Herbert, Wisława Szymborska, Agnieszka Osiecka, Edward Stachura – to nazwiska w Polsce nieźle znane, nawet jeśli nie zawsze łączy się to ze znajomością ich twórczości. Krzysztof Masłoń w własnej książce pdf W pisarskim czyśćcu. Sylwetki dwudziestowiecznych pisarzy postanawia przybliżyć ich, a także wielu innych, czytelnikowi trochę bardziej, wyjść poza ramy tego co utarło się wiedzieć na ich temat. Kilka słów o autorze. Krzysztof Masłoń jest polonistą, dziennikarzem, publicystą i krytykiem literackim. Słynny jest jako specjalista wywiadów z pisarzami, a także z pisania o nich. W pisarskim czyśćcu. Sylwetki dwudziestowiecznych pisarzy nie jest jego pierwszą książką z tej dziedziny. Spisał m.in. Od glorii do infamii. Sylwetki dwudziestowiecznych pisarzy. Publikacje różnią się tym, że w Od glorii zawarł przede wszystkim nazwiska pisarzy emigracyjnych, podczas gdy W pisarskim czyśćcu – tych, którzy zdecydowali się na pozostanie w Polsce. Skąd wziął się tytuł i dlaczego właśnie ci pisarze się w nim znaleźli? Twórca tłumaczy, że wybrał twórców, którzy publikując dążyli do „pisarskiego nieba” albo „pisarskiego piekła”, lecz historia owego okresu i ich życie sprawiały, że utknęli w tzw. „pisarskim czyśćcu” i tylko czytelnicy mogą zadecydować, czy się z niego uwolnią. Mimo, że wybór i opinie autora były raczej subiektywne wykonał on naprawdę dobrą i rzetelną pracę. Nie jest to klasyczna biografia każdego z pisarzy, lecz głównie ciekawostki z życia, które miały pokazać inną twarz tych „legend”. Twórca przybliża ich twórczość, opinie krytyków dotyczące pisarzy (zarówno o nich samych jak i o ich dziełach), jakie nagrody zdobywali a wszystko to okraszone licznymi cytatami, elementami wierszy i co najistotniejsze – z podaniem bibliografii. Nie są to więc typowe „plotki”, a twórca książki nawet mając własne sympatie i antypatie wszystko dokumentuje faktami opartymi na źródłach. Łącznie czytelnik może znaleźć w książce pdf trzydzieści dwie opowieści o pisarzach XX wieku, zarówno już dawno zmarłych jak i żywych. Mimo, że publikacja jest dość specyficzna, napisano ją zrozumiałym, przyjemnym w odbiorze językiem. Jest idealna dla polonistów, studentów, lecz także fanów literatury, którzy chcą wiedzieć coś więcej o osobach, których książki czytali. Jednocześnie czytanie jej zachęca do zapoznania się z literaturą dwudziestowieczną, do odkrywania jej na nowo.

  • Katarzyna

    Ta książka ebook opowiada o wielu dwudziestowiecznych pisarzach polskich. Są wśród nich m.in. Tadeusz Konwicki, Zbigniew Herbert, Wisława Szymborska, Stanisław Barańczak, Agnieszka Osiecka, Tadeusz Gajcy, Leon Kruczkowski i wielu, wielu innych. Bohaterów książki łączyło to, iż tworzyli oni po polsku, w Polsce w XX wieku, lecz także to, iż droga ich życia, ich twórczości była częstokroć bardzo trudna, wyboista. Nierozerwalnie byli oni związani z polską historią. Wiadomo jaka ona była w XX wieku. Nierzadko zamiast pozwolić w spokoju tworzyć, czy żyć w glorii sławy (na co wielu bohaterów książki zasługiwało), prowadziła wręcz do tytułowego czyśćca ...poprzez piekło. Dodatkowo na dzieje wielu z pisarzy miał wpływ także (i to nierzadko bardzo duży) ich swój charakter. Z reguły był on trudny, aby nie rzec bardzo trudny. Wielu było nonkonformistami, ludźmi gwałtownymi. Byli jednak wśród nich tacy, którzy nieźle żyli z władzą w PRL-u, wręcz byli z nią zaprzyjaźnieni. Przykładem może być choćby Roman Bratny, pisarz wyjątkowo słynny w czasie powojennym. Jak wyglądało ich życie, jak przebiegała ich twórczość? Tego dowiecie się z niniejszej książki. Zachęcam do lektury. Jednak od razu zaznaczam, nie jest to książka ebook do czytania beletrystyka, nie usiądziemy na kilka godzin i nie poznamy połowy książki za jednym razem. Nie da się. Jest to pozycja, którą należy poznawać, czytać fragmentami. Nie jest to jednak kalendarium, nie znajdziemy w książce pdf kolejno omówionych lat życia i twórczości pisarzy. Ot jest to bardzo interesująca gawęda o pisarzach, poparta faktami, anegdotami, źródłami. Cennym uzupełnieniem są liczne opinie krytyków dot. pisarzy, całości ich twórczości, lecz także konkretnych dzieł. Napisana prostym jeżykiem, będąca kompedium wiedzy o bohaterach, o tym jak i dlaczego tak żyli, co tworzyli. Bez wątpienia warto poznać i mieć W pisarskim czyśćcu. Z pewnością będzie to interesująca lektura dla każdego miłośnika polskiej literatury.

  • Anna Drewniak

    Agnieszka Osiecka, Tadeusz Konwicki, Zbigniew Herbert, Wisława Szymborska... kto nie zna tych nazwisk? Wszyscy wiemy kim byli, znamy ich twórczość. Krzysztof Masłoń postanawia przybliżyć nam tych twórców troszkę pod innym kątem. W doborze pisarzy twórca książki kierował się bardzo intrygującym kluczem. Wybrał tych twórców, którzy poprzez własne dzieła zmierzali do pisarskiego nieba, lecz ich życie, różnorakie wydarzenia nie raz sprowadziły ich na manowce. Według Masłonia, wówczas to utknęli w tzw. "pisarskim czyśćcu". Teraz tylko od czytelników zależy, czy się z niego uwolnią. Każda z sylwetek składa się z niewielkiego nawiązania do biografii twórców, lecz również z odwołania do różnorakich opinii a także zdarzeń. Masłoń przedstawia te momenty z życia, bądź te elementy twórczości, które w jakiś sposób osłabiają legendę tych osób. Przez to można dowiedzieć się wielu intrygujących faktach, o których być może nie wiedzieliście. Mnie osobiście zaskoczyły zarzuty o uprawianie polityki poezją przez Wisławę Szymborską, czy dosyć ostre obnażenie niektórych tekstów Agnieszki Osieckiej, choroba Edwarda Stachury i wiele, dużo innych. Ta książka ebook jest na pewno subiektywnym spojrzeniem Krzysztofa Masłonia na twórczość wspomnianych osób. Niemniej jednak, każdy z epizodów czyta się ciekawie. Mam wrażenie, ze pewne obnażanie autorów, przybliża ich do czytelników. Okazuje się, że nawet Ci którzy zostali postawieni na piedestał, czasem z niego schodzili, byli po prostu ludźmi. Książka ebook ma specyficzny charakter. Spodoba się raczej tym, którzy interesują się literaturą, których fascynuje poznawanie życia i twórczości własnych ulubionych twórców od całkiem innej strony. Poniekąd stanowi ona lekcję literatury, lecz również i nie małą lekcję historii. Polecam! Więcej recenzji na fifraku.blogspot.com Zapraszam !