Czytaj więcej:
Ucieczka od wolności okładka

Średnia Ocena:Ucieczka od wolności

Ucieczka od wolności to element studium o strukturze charakteru współczesnego człowieka i o wzajemnej zależności czynników psychologicznych i socjologicznych. Fromm bada mechanizmy ucieczki od wolności, usiłuje odpowiedzieć na pytania, dlaczego wolność nie jest dla człowieka wartością absolutną, dlaczego można go bez trudu podporządkować, zniewolić, dlaczego niezbędny mu jest wódz i poczucie identyfikacji z grupą. Nie jest to jednak książka ebook o jakimś konkretnym, nazistowskim czy komunistycznym, zniewoleniu, lecz o dobrowolnym poddawaniu się człowieka każdemu zniewoleniu, które daje poczucie bezpieczeństwa i oddala samotność.

Szczegóły
Tytuł Ucieczka od wolności
Autor: Fromm Erich
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Spółdzielnia wydawnicza Czytelnik
Rok wydania: 2015

Tytuł Data Dodania Rozmiar
Zobacz podgląd Ucieczka od wolności pdf poniżej lub w przypadku gdy jesteś jej autorem, wgraj własną skróconą wersję książki w celach promocyjnych, aby zachęcić do zakupu online w sklepie empik.com. Ucieczka od wolności Ebook podgląd online w formacie PDF tylko na PDF-X.PL. Niektóre ebooki nie posiadają jeszcze opcji podglądu, a inne są ściśle chronione prawem autorskim i rozpowszechnianie ich jakiejkolwiek treści jest zakazane, więc w takich wypadkach zamiast przeczytania wstępu możesz jedynie zobaczyć opis książki, szczegóły, sprawdzić zdjęcie okładki oraz recenzje.

 

 

Ucieczka od wolności PDF Ebook podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby pdf był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

 

Wgraj PDF

To Twoja książka? Dodaj kilka pierwszych stron
swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu!

Recenzje

  • marta ciemniewska

    Mądra książka, która objaśnia zjawiska społeczne w dzisiejszej Polsce, mimo iż napisana w 1941 r.

  • Małgorzata Raszewska

    O książce pdf tej napisano dużo i z pewnością zasługuje na wszystkie słowa pochwały. Ja mogę dodać od siebie, że bardzo pomogła mi w zrozumieniu mechanizmów kierujących postępowaniem ludzi. Wcześniej nie rozumiałam, jak to jest, że im bardziej się starałam w małżeństwie, żeby panowała zgoda i harmonia, tym uzyskiwane wyniki były gorsze. Kiedy dochodziłam zrozpaczona "do ściany" i zaczynałam się buntować sytuacja się "odwracała" i było dobrze. Żeby w domu był spokój ja musiałam być "zła", za każdy gest dobroci z mojej strony "obrywałam". Jakaś paranoja, którą dopiero zrozumiałam czytając tę książkę. Zalecam każdemu, kogo interesuje ludzka "psyche", zarówno na poziomie indywidualnym, jak i całych społeczeństw.

  • Marta Zagrajek

    Jak można uciec od wolności? I czemu w ogóle pragnąć od niej uciekać? Przecież wydaje się to nielogiczne! Każdy człowiek na przestrzeni wieków chciał być wolny, walczył o wolność, dlaczego zatem mielibyśmy się jej dobrowolnie wyzbywać? A może wolność oznacza w pewnym sensie zbyt olbrzymią liczbę wyborów, których nie jesteśmy w stanie dokonać? A może tylko nam się wydaje, że jesteśmy wolni i żyjemy iluzją dostępnych możliwości? Erich Fromm to dwudziestowieczny niemiecki filozof, który spisał dużo książek, a „Ucieczka od wolności” była jego pierwszą, która zresztą przyniosła mu szeroką sławę na świecie. W tym dziele Fromm nakreśla, dlaczego człowiek jest gotowy do przystosowywania się do bardzo różnorakich warunków, które zostają mu narzucone. Są pewne rzeczy, które są w naszym życiu na tyle plastyczne, że możemy je naginać do konkretnej sytuacji, lecz są również potrzeby, bez których nie jesteśmy w stanie egzystować zbyt długo, nawet gdybyśmy chcieli (głód, sen). Idealnie zdajemy sobie sprawę, jak bardzo uzależnieni jesteśmy od tych potrzeb i choćbyśmy bardzo nie chcieli, to potrafimy przemieniać własną naturę w drastyczny sposób, gdy ich zabraknie (wojna, powszechna bieda, głód, obozy pracy).Erich jest zdania, że człowiek nie potrafi żyć w izolacji, musi współpracować z innymi. Nie pragniemy żyć w samotności, za wszelką cenę szukamy własnego miejsca, w którym zostaniemy zaakceptowani i znajdziemy swoją świadomość. Stąd wynika nasza potrzeba przynależności do jakiejś grupy społecznej, obojętne czy będzie to jakaś grupa bardziej albo mniej powszechnie akceptowalna. Sami dobrowolnie wyzbywamy się własnej wolności na rzecz akceptacji i odnalezienia swojego miejsca, w którym będziemy mogli spokojnie przeżyć własne życie.Trochę smutny jest fakt, gdy zdamy sobie sprawę, że współczesna wolność jest jedynie iluzją tego, do czego dążyły poprzednie pokolenia. Świat ze wszystkimi jego niebezpieczeństwami potrafi być przytłaczający dla jednostki, lecz czy to jedyna przyczyna naszej ucieczki od wolności? Fromm wyróżnia wolność negatywną i pozytywną. O ile pierwsza jest dość dostępna (uciekamy od więzi determinujących nasze zachowania), o tyle wolność pozytywna, czyli realizacja własnej osobowości w pełni jest wyjątkowo niełatwa do osiągnięcia.Książka Ericha Fromma jest świetną lekturą dla osób, które chcą zgłębić naturę człowieka, mechanizmy jego postępowania, ujętych w bardzo przystępny i logiczny sposób. Twórca nierzadko nawiązuje do twórczości innych filozofów, co uzupełnia nam obraz wolności, którą pragnie nam przedstawić. Po lekturze tej pozycji, Czytelnik zaczyna się zastanawiać, które decyzje przez niego podjęte, były tylko iluzją wolności wyboru, a w rzeczywistości zostały mu narzucone z góry. „Ucieczka od wolności” otwiera nowe horyzonty, zmusza do myślenia i pozwala zrozumieć mechanizmy, w których jako jednostka uczestniczymy albo znamy je z historii.

 

 


O nas

PDF-X.PL to narzędzie, które pozwala Ci na darmowy upload plików PDF bez limitów i bez rejestracji a także na podgląd online kilku pierwszych stron niektórych książek przed zakupem, wyszukiwanie, czytanie online i pobieranie dokumentów w formacie pdf dodanych przez użytkowników. Jeśli jesteś autorem lub wydawcą książki, możesz pod jej opisem pobranym z empiku dodać podgląd paru pierwszych kartek swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu. Powyższe działania dotyczą stron tzw. promocyjnych, pozostałe strony w tej domenie to dokumenty w formacie PDF dodane przez odwiedzających. Znajdziesz tu różne dokumenty, zapiski, opracowania, powieści, lektury, podręczniki, notesy, treny, baśnie, bajki, rękopisy i wiele więcej. Część z nich jest dostępna do pobrania bez opłat. Poematy, wiersze, rozwiązania zadań, fraszki, treny, eseje i instrukcje. Sprawdź opisy, detale książek, recenzje oraz okładkę. Dowiedz się więcej na oficjalnej stronie sklepu, do której zaprowadzi Cię link pod przyciskiem "empik". Czytaj opracowania, streszczenia, słowniki, encyklopedie i inne książki do nauki za free. Podziel się swoimi plikami w formacie "pdf", odkryj olbrzymią bazę ebooków w formacie pdf, uzupełnij ją swoimi wrzutkami i dołącz do grona czytelników książek elektronicznych. Zachęcamy do skorzystania z wyszukiwarki i przetestowania wszystkich funkcji serwisu. Na www.pdf-x.pl znajdziesz ukryte dokumenty, sprawdzisz opisy ebooków, galerie, recenzje użytkowników oraz podgląd wstępu niektórych książek w celu promocji. Oceniaj ebooki, pisz komentarze, głosuj na ulubione tytuły i wrzucaj pliki doc/pdf na hosting. Zapraszamy!