Uchodźcy wojenni i polscy żołnierze internowani na Litwie w czasie II Wojny Światowej okładka

Średnia Ocena:


Uchodźcy wojenni i polscy żołnierze internowani na Litwie w czasie II Wojny Światowej

Litwa i Polska. Drogi obydwu tych państw i narodów krzyżują się od stuleci, dlatego nie ma Litwina, który byłby obojętny względem Polaków, i nie ma Polaka, który byłby obojętny względem Litwinów. Zapewne najgorszym okresem w relacjach między oboma narodami było trzecie i czwarte dziesięciolecie XX wieku. Po wybuchu II wojny światowej na Litwę ruszyli uchodźcy z Polski szukając tam schronienia i ratunku. Jak na to spoglądali Litwini? Jaka była ich reakcja? Jak odnosili się do tych, których spotkało nieszczęście? Na Litwie na ten temat powstało bardzo mało prac. Niewiele o tym napisano też w Polsce. Przyczyny tego należy upatrywać w tym, że w czasach sowieckich był to temat niepożądany, a dokumenty na temat uchodźców były rozproszone po zbiorach specjalnych i dostępne tylko dla nielicznych; z tych samych powodów także niektóre opublikowane w Polsce artykuły powstały jedynie w oparciu o wspomnienia i ówczesną prasę. Dzięki wsparciu Ambasady Republiki Litwy polski czytelnik ma szansę zapoznania się z monografią płk dr Gintautasa Surgailisa, która w znaczący sposób wypełnia lukę w polskiej historiografii dotyczącej stosunków polsko-litewskich w latach 1939-40.

Szczegóły
Tytuł Uchodźcy wojenni i polscy żołnierze internowani na Litwie w czasie II Wojny Światowej
Autor: Surgailis Gintautas
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Instytut wydawniczy Erica
Rok wydania: 2013
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Uchodźcy wojenni i polscy żołnierze internowani na Litwie w czasie II Wojny Światowej w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Uchodźcy wojenni i polscy żołnierze internowani na Litwie w czasie II Wojny Światowej PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.

Recenzje

  • BeataRosa

    Bardzo ciekawa pozycja biorąc pod uwagę jej aspekty historyczny. Nie da się ukryć, że istnieje stale wielkie napięcie pomiędzy obydwoma narodami, także ze względu na niełatwą historię. Tym bardziej potrzebne są podobne publikacje, w których twórca unika emocji, za możliwie obiektywnie i wnikliwie stara się podejść do sprawy.

  • Katarzyna

    Dzięki wsparciu Ambasady Republiki Litwy mamy szansę zapoznania się z monografią płk dr Gintautasa Surgailisa, która w znaczący sposób wypełnia lukę w polskiej historiografii dotyczącej stosunków polsko-litewskich w latach 1939-40. Dotychczas temat ten w zasadzie nie był poruszany w literaturze. Trzeba przyznać, iż twórca podszedł do zadania wyjątkowo dokładnie. Książka ebook zawiera dużo zdjęć internowanych osób, zdjęcia dokumentów, listów, nazwiska przetrzymywanych w obozach etc. Surgailis poruszył temat ważny, lecz i mocno kontrowersyjny.Jak sam twierdzi w jednym z wywiadów, zdaje sobie sprawę z tego, że w jego książce pdf mogą znaleźć się rzeczy nie do przyjęcia dla polskich czytelników, jednak on przedstawia litewski ogląd sprawy. Niezależnie od tego, czy pracę tę uznamy częściowo za stronniczą, czy nie, trzeba przyznać, iż twórca wykonał bardzo wiele pracy, książka ebook opatrzona jest wieloma przypisami, bibliografią, a narracja jest wyjątkowo interesująca i prowadzona przystępnym językiem.