Tworki okładka

Średnia Ocena:


Tworki

Najlepsza i najczęściej nagradzana opowieść laureata Literackiej Nagrody Nike 2012. Akcja tej powieści rozgrywa się w roku 1943 w podwarszawskich Tworkach. Jej bohaterowie to grupka dwudziestolatków, dziewcząt i chłopców, Polaków i Żydów, którzy pracują w pozostającym pod niemieckim zarządem szpitalu psychiatrycznym. Okazuje się, że jedynym zwyczajnym miejscem w nienormalnym świecie jest zakład dla obłąkanych. Znajdują tu azyl, dający nadzieję na w miarę spokojne i godne przetrwanie okupacji. W chwilach wolnych od zajęć młodzi bawią się, flirtują, spacerują po malowniczej okolicy, deklamują wiersze. Wydaje się, że piekło okupacji hitlerowskiej ich nie dotyczy. Ta beztroska nijak się ma do ponurych czasów, w których przyszło im żyć, a których grozę w pełni zdaje się początkowo odczuwać prawdopodobnie tylko czytelnik. Ale ni stąd ni zowąd, po cichu i niezauważenie, znikają z kart powieści jej kolejni bohaterowie. Pozostają po nich tylko pożegnalne listy.

Szczegóły
Tytuł Tworki
Autor: Bieńczyk Marek
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Wielka Litera
Rok wydania: 2012
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Tworki w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Tworki PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.

Recenzje

  • Cris Yansky

    Mądrala opisu narracji i języka, czytam jednym tchem, Mam wszystkie Pana książki, Panie Marku, dziękuję!

  • Anna Pruska

    Poezja słów....poezja opowieści...poezja w prozie...POLECAM !

  • Agnieszka Biczynska

    Marek Bieńczyk zaserwował nam wyjątkowo oryginalną lekturę, pisaną specyficznym, poetyckim wręcz językiem, której nie sposób ogarnąć za pierwszym razem, zrozumieć każdy jej szczegół, odnaleźć przesłanie w pozornym potoku rzeczy banalnych. Sposób opowiadania, notorycznie wysuwający się na pierwszy plan, może drażnić, ponieważ trzeba do niego przywyknąć i przyjąć go takim jaki jest. „Tworki” nie są książką, w której przedstawia się zagładę Żydów czy również niemiecką okupację w sposób podobny do tego, jaki nieźle znamy choćby z lektur szkolnych (na początku nawet ciężko zorientować się, że twórca pisze o wojnie!). Nie są także publikacją pisaną pod wpływem swoich doświadczeń, ponieważ Marek Bieńczyk narodził się w roku 1956, a więc wojny nie miał szansy przeżyć. Widać tu za to niezwykłą wrażliwość autora, skłonność do liryzmu, umiłowanie poezji, która bardzo nierzadko staje się bohaterem tej powieści i uniwersalizm samej historii. Zalecam serdecznie!