Teoretyczne i Empiryczne Podstawy Samowychowania okładka

Średnia Ocena:


Teoretyczne i Empiryczne Podstawy Samowychowania

Inspiracją do napisania tej pracy był ciekawy Autora od początku jego pracy naukowej kłopot samowychowania jako kategorii pedagogicznej, która stale jest traktowana marginalnie. Twórca zwrócił uwagę na to, że ta problematyka nie doczekała się tak w naszym państwie jak i poza jego granicami należytego opracowania. Pierwsza element niniejszej pracy jest poświęcona ekonstrukcji logicznej definicji samowychowania, jakie sformułowali na użytek swoich badań empirycznych zarówno polscy, jak i zagraniczni naukowcy. Dorobek empiryczny nauk społecznych w odniesieniu do tego zagadnienia obejmuje prace, które były podejmowane w różnorakim czasie czasu, miejscu i przez różnorakich autorów. Twórca zwrócił uwagę na bariery i trudności, które utrudniają nadawanie sensu empirycznego, a co za tym idzie i możliwości badania, samowychowania. Interesowało go zatem to, jakie czynniki zdeterminowały w konkretnych badaniach określony sposób operacjonalizacji pojęcia samowychowanie a także jakie były przyjęte przez twórców założenia teoretyczne. W drugiej części niniejszej rozprawy przedstawiono dociekania ponad istotą samowychowania, bazujące na refleksji filozoficzno – pedagogicznej. Kryterium porządkującym je uczyniono trzy rodzaje sytuacji, w jakich może przebiegać samowychowanie. Każdej z nich poświęcono odrębny rozdział, gdyż rozpatrywanie samowychowania w kategorii intraakcji, samosprzężenia, w relacjach interpersonalnych a także w interakcjach grupowych może stanowić właściwy punkt wyjścia do opisywania i wyjaśniania tego pojęcia. Główną intencją niniejszej rozprawy było podjęcie się próby wyjaśnienia sensu pojęcia samowychowanie poprzez krytyczną analizę jakże bogatego dorobku wielu naukowych pokoleń. Twórca nie zamierzał jednak restrykcyjną w niektórych miejscach krytyką eliminować określonych prac badawczych z kumulowanej w naukach społecznych wiedzy o samowychowaniu, nadając im tam, gdzie to było możliwe i potrzebne nową interpretację a także rozszerzając punkty widzenia. Być może takie właśnie podejście do tego zagadnienia sprawiło, że ciężko jest o sformułowanie wniosków natury ogólnej. Stosunkowo dużo miejsca poświęcił Twórca w rozważaniach semantycznemu aspektowi samowychowania, starając się nie tyle dopracować swojej definicji, ile wykazać różnorakie znaczenia tego wyrazu, w jakich mniej albo bardziej powszechnie jest używany.

Szczegóły
Tytuł Teoretyczne i Empiryczne Podstawy Samowychowania
Autor: Śliwerski Bogusław
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls
Rok wydania: 2010
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Teoretyczne i Empiryczne Podstawy Samowychowania w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Teoretyczne i Empiryczne Podstawy Samowychowania PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.