Szczenięce lata / Ziele na kraterze / Ojciec i córki - korespondencja okładka

Średnia Ocena:


Szczenięce lata / Ziele na kraterze / Ojciec i córki - korespondencja

Drugi tom z serii dzieł Melchiora Wańkowicza (po znanej "Bitwie pod Monte Cassino") zawiera „rodzinną” beletrystykę pisarza a także unikatowy zestaw listów, jakie Wańkowicz wymieniał z obiema córkami – Krystyną i Martą. "Szczenięce lata" opisują nieistniejący już świat dworów na Kresach. Ta prawdziwa gawęda, pisana piękną polszczyzną, jest kopalnią wiadomości na temat ówczesnych zwyczajów i tradycji. "Ziele na kraterze" zajmuje szczególne miejsce wśród ebooków Wańkowicza, nie tylko ze względu na zawarty w niej zapis osobistej tragedii pisarza, który utracił w Powstaniu Warszawskim ukochaną córkę Krystynę. Ta książka ebook ma wiele głębsze przesłanie – jest afirmacją życia, rodziny i miłości. "Ojciec i Córki – korespondencja" to zestaw listów, jakie Melchior Wańkowicz wymieniał z córkami (Martą i Krystyną) w latach 1921-1941. Z ich treści wyłania się obraz skomplikowanych relacji rodzinnych Wańkowiczów. Korespondencja ta jest również bezcennym i fascynującym uzupełnieniem zarówno "Ziela na kraterze" jak i "Szczenięcych lat", które należą do najpopularniejszych i wielokrotnie wznawianych utworów pisarza. "Co zachwyca i wybija się na pierwszy plan w jego ebookach – to po pierwsze jakość języka: mięsistego, klarownego i zindywidualizowanego. Po drugie: akcja, która jest zawsze misternie skonstruowana. Po trzecie wreszcie: klimat, który Wańkowicz potrafił wyczarować jak rasowy gawędziarz z Kresów". Piotr Kępiński "Wańkowicz cenił humor jako materię literacką. Uważał, że czytelnika bądź słuchacza należy „odśmiać”, czyli pozwolić mu co jakiś czas na głębszy oddech, na odpoczynek, na śmiech. Anegdoty, śmieszne dygresje, żarciki, przekora, owe, jak je nazywał, „witaminy humoru” są wciąż obecne w „Szczenięcych latach”". Anna Bernat "Wańkowicz w "Zielu na kraterze" z olbrzymią atencją i pietyzmem pokazał lata okupacji niemieckiej w Polsce a także rozpacz matki po stracie córki w Powstaniu Warszawskim (te elementy książki należą do jednych z najbardziej przejmujących obrazów ludzkiego bólu). Autor, który był poza krajem w okresie II wojny światowej, potrafił z dużym literackim kunsztem odtworzyć atmosferę powstańczych dni walczącego miasta. Po ukazaniu się w państwie "Ziela na kraterze" w 1957 roku czytelnicy dziennika "Życie Warszawy" uznali tę książkę za najlepszą publikację poświęconą powstańczej Warszawie". Aleksandra Ziółkowska-Boehm

Szczegóły
Tytuł Szczenięce lata / Ziele na kraterze / Ojciec i córki - korespondencja
Autor: Wańkowicz Melchior
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Prószyński Media
Rok wydania: 2016
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Szczenięce lata / Ziele na kraterze / Ojciec i córki - korespondencja w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Szczenięce lata / Ziele na kraterze / Ojciec i córki - korespondencja PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.