Symboliczne i realne podstawy tożsamości społecznej w średniowieczu okładka

Średnia Ocena:


Symboliczne i realne podstawy tożsamości społecznej w średniowieczu

Publikacja dotyczy problematyki szeroko rozumianych tożsamości i ich kształtowania się w średniowieczu a także związków pomiędzy tożsamością a pamięcią, różnorakich nośników pamięci i mechanizmów budowania tożsamości zbiorowych. Autorzy nawiązują do współczesnych dyskusji ponad pochodzeniem więzi narodowych, mechanizmami przekształcania indywidualnych doświadczeń w opowieści o zbiorowej przeszłości funkcjonujące w przestrzeni społecznej, powstawaniem systemu znaków budujących poczucie wspólnoty i symboliczne panowanie ponad terytorium. Dużo miejsca poświęcono specyficznym dla epoki średniowiecza kłopotom źródłowym związanym z rolą ustnych i pisemnych przekazów pamięci dla poczucia wspólnej tożsamości.W centrum uwagi odnalazł się blok tematyczny odnoszący się do genezy polskiej tożsamości narodowej. Pokazano mechanizmy powstawania i kulturowy sens zbiorowej nazwy Polaków a także zamieszkanej przez nich ziemi. Stabilizacja składników wspólnotowych narracji dotyczących pochodzenia i historycznych losów Polaków związana była z rozwojem kultury piśmiennej. Powstanie rozwiniętego poczucia świadomości narodowej przypadło na XIII wiek. Bardzo znaczącą rolę odegrała legenda o Kazimierzu Mnichu - słynna opowiadanie tożsamościowa objaśniająca pochodzenie odrębności Polaków. W późnym średniowieczu rozwój różnorakich nośników pamięci umożliwił dotarcie wiedzy o początkach Polski jako chrześcijańskiego królestwa do stosunkowo szerokich kręgów społecznych.Analizy wielu twórców skupiły się na strategiach konstruowania kronikarskich zapisów narracji tożsamościowych, m.in. Galla Anonima, Janka z Czarnkowa, Jordanesa, Liutpranda z Cremony a także Kroniki Halicko-Wołyńskiej, a także na próbach rekonstrukcji dziejopisarskich strategii narracyjnych.W książce pdf pokazywane są liczne zagadnienia szczegółowe: rola kancelarii miejskich przy powstawaniu tożsamości komunalnej, zmiany reguł sukcesji dynastycznej na obszarze pokarolińskiej Europy Środkowej, przekształcenia w funkcjonowaniu struktur pokrewieństwa podczas tzw. rewolucji feudalnej, zjawisko umieszczania depozytów w gałkach na wieżach kościołów i budynków komunalnych jako swoisty przejaw polityki pamięci, sposób rozumienia różnic pomiędzy poganinem a chrześcijaninem w czasach karolińskich, wykorzystanie zjawiska pamięci liturgicznej, zapisanej w źródłach kommemoracyjnych, do badań tożsamości rodzinnej, badania ponad rolą narracji fundacyjnych przy budowaniu tożsamości konwentów klasztornych, formy chrześcijańskiej tożsamości demonstrowane w obliczu śmierci na podstawie testamentów przedstawicieli elit magnackich sporządzanych w Dużym Księstwie Litewskim, pochodzenie i znaczenie kulturowe nazw „Polanie – Polacy – Polska”, powstanie opowieści o pobycie Kazimierza Odnowiciela w klasztorze w Cluny i jej funkcjonowanie w polskim dziejopisarstwie, narracje dotyczące początków Polski jako królestwa chrześcijańskiego. wzorzec osobowy biskupa w świadomości członków jego kapituły.

Szczegóły
Tytuł Symboliczne i realne podstawy tożsamości społecznej w średniowieczu
Autor: Gawlas Sławomir, Żmudzki Paweł
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego
Rok wydania: 2017
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Symboliczne i realne podstawy tożsamości społecznej w średniowieczu w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Symboliczne i realne podstawy tożsamości społecznej w średniowieczu PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.