Świat, człowiek, moralność w filozofii Artura Schopenhauera okładka

Średnia Ocena:


Świat, człowiek, moralność w filozofii Artura Schopenhauera

Artur Schopenhauer obecnie już przebrzmiały filozof, podejmuje stale aktualne pytania. Inna sprawa do jakich wniosków dochodzi, trzeba jednak przyznać, że oryginalność jego myśli powoduje, że nie można przejść obojętnie obok pism tego myśliciela. Schopenhauer nie waha się podejmować spraw niełatwych i kontrowersyjnych; w jego filozofii nie znajdziemy tematów tabu. Filozof kwestionuje tak oczywiste poglądy jak pewność postępu, dobra, istnienia harmonii we wszechświecie, czystość sumienia czy sens życia. Wyjątkowo ciekawe są podejmowane przez Schopenhauera kwestie religijne, jego stosunek do chrześcijaństwa i filozofii indyjskiej, notabene przeniknięte ateistycznym światopoglądem myśliciela. Najważniejsze jest podejście Schopenhauera do szeroko rozumianej etyki, gdzie ustosunkowanie się do życia, do świata, do drugiego człowieka jest głównym fragmentem jego filozofii. Bez wątpienia jakaś element pesymizmu badacza jest efektem trudnego, można wręcz powiedzieć neurotycznego charakteru, jednak Schopenhauer jest dobrym obserwatorem otaczającego go świata. Ciekawy jest wniosek Schopenhauera, w którym przekonuje, że lepiej by było aby świat nie istniał. Filozof idealnie określa kto i co jest adresatem tych słów. Wszystkiemu na poziomie świata empirycznego, a więc świata do którego są skierowane te słowa i możliwe do wypowiedzenia jedynie w ramach tego świata, odpowiada ich brzemię. Człowiek i wszelkie żywe stworzenia skazani są na konieczność zaspakajania swoich potrzeb, narażeni tym samym na stałe rozpacz jakie niesie życie. Nie tylko dlatego myśl Schopenhauera zasługuje na uwagę po dzisiaj dzień. Schopenhauer jako pierwszy zwraca uwagę na czynnik sfery popędowej i na długo przed samym Freudem dokonuje zwrotu w zachodniej myśli zorientowanej wokół świadomości. Wskazuje także, że poznanie człowieka jako fragment cielesności jest na usługach woli, czyli jest przyrównane do czegoś na kształt instynktu samozachowawczego, a w tym najogólniejszym sensie, jak zaznacza filozof, człowiek dysponuje jedynie quasi-poznaniem.

Szczegóły
Tytuł Świat, człowiek, moralność w filozofii Artura Schopenhauera
Autor: Maciaszczyk Karolina
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: E-bookowo
Rok wydania: 2009
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Świat, człowiek, moralność w filozofii Artura Schopenhauera w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Świat, człowiek, moralność w filozofii Artura Schopenhauera PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.