Średnia Ocena:
Stulecie kryminału
Ryszard Ćwirlej, Wojciech Chmielarz, Robert Małecki, Anna Bińkowska i inni. Miliony możliwych scenariuszy. Osiemnaście mistrzowskich opowiadań i tylko jeden temat - zbrodnia. Osiemnaście mistrzowskich kryminalnych opowiadań. Opowieści o zbrodni i sprawiedliwości. Historie policyjne inspirowane prawdziwymi zdarzeniami. Nie do zapomnienia. W lipcu 1919 roku ogłoszono w Polsce dekret o powołaniu Policji i tym samym urodziła się polska kryminalistyka. Od nad stu lat policjanci stanowią niekiedy jedyną pomoc w potyczce z niesprawiedliwością, ludzką podłością i złem. Jak wyglądała praca policji wtedy, sto lat temu? Z jakimi wyzwaniami funkcjonariusze policji mierzą się dziś? I jak może wyglądać tropienie bandytów za kolejnych sto lat? Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Szczegóły | |
---|---|
Tytuł | Stulecie kryminału |
Autor: | Małecki Robert , Chmielarz Wojciech , Ćwirlej Ryszard , Bińkowska Anna , Spławska Ewa , Woźniak Marcel , Skorupski Grzegorz , Kott Margota , Imielski Sebastian , Skręt Katarzyna , Lewandowska-Rosa Magdalena , Weisbrodt Stefan , Kłosińska Joanna , Szuster Łukasz , Pawlak Rafał , Koncman Maciej , Lewandowski Rafał |
Rozszerzenie: | brak |
Język wydania: | polski |
Ilość stron: | |
Wydawnictwo: | Czwarta Strona |
Rok wydania: |
Tytuł | Data Dodania | Rozmiar |
---|
Stulecie kryminału PDF Ebook podgląd:
Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby pdf był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.
Wgraj PDF
To Twoja książka? Dodaj kilka pierwszych stronswojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu!
Recenzje
Po przeczytaniu zbioru opowiadań kryminalnych, które zwyciężyły w konkursie zorganizowanym z okazji stulecia istnienia Policji Państwowej, nasunęło mi się porównanie do sznura pereł, prawdziwych pereł. I nie tylko dlatego, że znajdziemy tu opowiadania spisane przez szanowne jury, lecz i dzięki trzem tematom, w których się można było wykazać. Czy zajrzenie przez ramię policjantom pracującym przed stu laty, współcześnie i za lat sto nie jest intrygujące? Jak duży skok technologiczny nastąpił w tym okresie w kryminologii? Jak zmieniały się sposoby wykrywania przestępstw? Jak wyglądały początki kobiecej policji? Te interesujące info można uznać za bonus czerpany z opowiadań na naprawdę wysokim poziomie. W kryminałach retro bardzo podobało mi się powoływanie na istniejące dokumenty (Ryszard Ćwirlej „Świnia, czerwona chusteczka i daktyloskopia”), czy wplatanie w fabułę prawdziwych postaci jak Stanisława Paleolog, szefowa kobiecej policji(Anna Bińkowska „Prima inter pares”, Marcel Woźniak „Granatowa cisza”). Kryminały przyszłości czytało się jak najlepsze science fiction. Czy rzeczywiście rolę człowieka zdominuje technologia, a może modyfikacje genetyczne? Czy prorocze okażą się słowa Wojciecha Chmielarza, że zarobki policjantów stale będą niskie, za to zwiększą się ich uprawnienia? Oby nie. Z opowiadań współczesnych jak zwykle nie zawiódł Robert Małecki, lecz i zwycięskie były niesamowite, jak choćby „Teczka” Magdaleny Lewandowskiej-Rosy, czy „Tyś jedność, jam pełnia” Katarzyny Skręt. Gorąco Was zachęcam do zapoznania się z antologią, tym bardziej, że zysk z jej sprzedaży zostanie przeznaczony na Fundację Pomocy Wdowom i Sierotom Po Poległych Policjantach. Można więc połączyć przyjemne z pożytecznym.
W lipcu 1919 roku ogłoszono w Polsce dekret o powołaniu Policji. Sto lat potem Biuro Programu ,,Niepodległa" we współpracy z Komendą Główną Policji ogłosiło konkurs na opowieść kryminalne. Uczestnicy mieli do wyboru trzy kategorie: -kryminał retro -kryminał współczesny -kryminał przyszłości Osiemnaście mistrzowskich opowiadań laureatów i jurorów(!) znajdziecie właśnie w tej idealnej książce. Ja postanowiłam skorzystać z porady koledzy i książkę sobie ,,dawkować". Jeśli chodzi o kryminały retro-w ogóle mi to nie wyszło,ponieważ akurat je kocham miłością bezgraniczną i nawet nie wiem kiedy przeczytałam wszystkie. Później czytałam i co jakiś czas odkładałam. Wszystkie opowiadania były naprawdę fajne,ale mi najbardziej podobały się te cztery: 1.Anna Bińkowska ,,Prima inter pares" (panna Pola szturmem podbiła moje serce) 2.Joanna Jędrusik ,,Między cmentarzem a brzegiem pucharu" 3.Stefan Weisbrodt ,,Zasłona" 4.Rafał Lewandowski ,,Śmietnik" Bardzo,naprawdę bardzo gorąco zachęcam Was do zapoznania się bliżej ze ,,Stuleciem",tym bardziej,że zysk z tej książki zostanie przekazany Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach.
Książka ebook kupiona na prezent. Obdarowana bardzo zadowolona i poleca innym.
„Stulecie kryminału” to zestaw 18 opowiadań wydanych z okazji 100 lat trwania Policji. Są wśród nich opowiadania konkursowe i cztery opowiadania jurorów - słynnych i lubianych twórców kryminałów. Książka ebook składa się z czterech części. Pierwsza to opowiadania uznanych pisarzy: Anny Bińkowskiej, Roberta Maleckiego, Wojciecha Chmielarza i Ryszarda Ćwirleja. Kolejne trzy to opowiadania konkursowe podzielone na trzy kategorie: kryminał 100 lat temu, kryminał dziś i kryminał za sto lat. Wszystkie są interesujące i momentami zaskakujące. Mi najbardziej podobała się cześć dotycząca teraźniejszości. Z drugiej strony fajnie było przeczytać element dotyczącą przeszłości. W dzisiejszych czasach nikt bowiem z nas nie zastanawia się ponad tym, jak dużym wyczynem i zarazem z jaką trudnością pracowało się w wydziale kryminalnym 100 lat temu. Nie było komputerów, telefonów ani faksów, nie było badań DNA ani daktyloskopii. Mimo to, radzili sobie jakoś bez tych udogodnień i rozwiązywali trudne zagadki. Duże brawa dla nich za zaangażowanie i determinację z jaką wykonywali własny zawód. Książka ebook bardzo mi się podobała. Niektóre opowiadania chciałabym widzieć w formie książki, zbyt krótkie, a ciekawe👍 (np. opowieść pt. „Teczka” Magdaleny Lewandowskiej - Rosa). Robert Małecki jak zwykle super, chcę więcej 😊 Polecam, nie tylko wielbicielom gatunku. Bardzo fajny pomysł na konkurs. Gratuluję także wszystkim zwycięzcom 👍
Ta książka ebook to antologią zawierająca w sobie osiemnaście opowiadań kryminalnych. Mamy tu nie tylko debiutantów, lecz też autorów, którzy na swoim koncie posiadają wspaniałe i interesujące książki kryminalne. Książka ebook została podzielona na trzy części. W pierwszej mamy kryminały retro, dzięki którym możemy zobaczyć jak kiedyś pracowała policja i radziła sobie bez nowoczesnego sprzętu. W drugiej mamy opowiadania w okresie teraźniejszym bazujące na obecnych kryminałach. No i element trzecia zawierająca opowiadania o pracy policji w okresie przyszłym, za sto czy dwieście lat. Tak jak widzicie każdy z nas może znaleźć tu coś dla siebie. Tak jak to w antologiach bywa są opowiadania interesujące i ciekawsze. Mnie podobały się opowiadania z trzeciej części, które wręcz pożarłam. Nie jest to książka ebook do przeczytania jednym tchem, trzeba czytać ją wolno, gdyż to wówczas te opowiadania smakują najlepiej, a przy okazji lepiej je zrozumiemy. Jest tu grupka debiutantów, których książki z chęcią bym przeczytała. Książkę zalecam każdemu miłośnikowi kryminałów, a moja ocena to 8 /10.