Czytaj więcej:
Porzucenie kota. Wspomnienie o ojcu okładka

Średnia Ocena:Porzucenie kota. Wspomnienie o ojcu

Świeża książka ebook japońskiego mistrza "Porzucenie kota" to wspomnienie Murakamiego o ojcu, uważane przez niektórych krytyków za jeden z najistotniejszych tekstów pisarza opublikowanych w ostatnich latach i stanowiący klucz do zrozumienia wielu jego utworów. Ojcowie są u Murakamiego nierzadko nieobecni, co jest chyba odzwierciedleniem skomplikowanych stosunków pisarza z swóim ojcem. Z tego niewielkich rozmiarów tekstu dowiadujemy się o dzieciństwie i dorastaniu pisarza w niewielkim mieście niedaleko Kobe, jako jedynaka kochającego książki i koty. Przede wszystkim jednak esej wyjaśnia, dlaczego w tak wielu utworach japońskiego pisarza pojawiają się sceny związane z drugą wojną światową a także z okresem bezpośrednio ją poprzedzającym. Okazuje się, że przeżycia wojenne ojca, którymi podzielił się z małym synem, zostały niejako złożone na barki chłopca, który przez całe życie dźwiga ten ciężar. Murakami rozważa znaczenie historii i dowodzi, że każdy z nas jest odpowiedzialny za czyny popełnione w imieniu społeczeństwa czy narodu, do którego należymy, bez względu na to, czy się z nimi zgadzamy, czy nie. Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Szczegóły
Tytuł Porzucenie kota. Wspomnienie o ojcu
Autor: Murakami Haruki
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Wydawnictwo MUZA S.A.
Rok wydania: 2022

Tytuł Data Dodania Rozmiar
Zobacz podgląd Porzucenie kota. Wspomnienie o ojcu pdf poniżej lub w przypadku gdy jesteś jej autorem, wgraj własną skróconą wersję książki w celach promocyjnych, aby zachęcić do zakupu online w sklepie empik.com. Porzucenie kota. Wspomnienie o ojcu Ebook podgląd online w formacie PDF tylko na PDF-X.PL. Niektóre ebooki nie posiadają jeszcze opcji podglądu, a inne są ściśle chronione prawem autorskim i rozpowszechnianie ich jakiejkolwiek treści jest zakazane, więc w takich wypadkach zamiast przeczytania wstępu możesz jedynie zobaczyć opis książki, szczegóły, sprawdzić zdjęcie okładki oraz recenzje.

 

 

Porzucenie kota. Wspomnienie o ojcu PDF Ebook podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby pdf był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

 

Wgraj PDF

To Twoja książka? Dodaj kilka pierwszych stron
swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu!

Recenzje

 • nesscafe11

  Do tej pory znałam Murakamiego jedynie z jego powieści i opowiadań. Nie wiedziałam czego oczekiwać po Porzuceniu kota, lecz na pewno nie spodziewałam się zaproszenia do życia autora. Haruki w tym eseju pokazuje czytelnikom, z jego punktu widzenia, najistotniejsze wydarzenia ze własnego dzieciństwa, a właściwie takie momenty, które zakorzeniły się w jego dziecięcym umyśle i nie chcą go opuścić po dzisiaj dzień. Dorośli spoglądają inaczej na takie rzeczy, nie biorą pod uwagę, że pozornie nieistotne czyny albo słowa odciskają piętno w małych istotach, piętno, które kształtuje ich umysły i przyszłość. To nie jest książka ebook o kotach, nie są one nawet postaciami w tle, pojawiają się dwukrotnie, na samym początku, o tym więcej będzie poniżej a także na samym końcu, gdzie Haruki przywołuje kolejną (już niektórym z nas znaną) prawdziwą historię kota ze własnego życia, ponieważ jak się okazuje była ona inspiracją do fragmentu jednej z jego powieści bądź jednego z opowiadań - pamiętałam tę sytuację, lecz całkowicie nie wiem, z którego dzieła pochodzi. Twórca rozpoczyna esej od historii próby pozbycia się kota z domu rodzinnego, kiedy był jeszcze dzieckiem, pozornie nie ma ona nic wspólnego z treścią, ponieważ to jednak opowiadanie o ojcu, ale tak naprawdę jest ona doskonale wyważonym wstępem do tych wspomnień, bo ojciec i kot nawiązali nić porozumienia, nić, którą łatwiej zrozumieć po skończeniu całości. Nie będę tu przywoływać dokładnie czym dzieli się z nami autor, lecz napomknę, że skupia się na na życiu ojca, jego dorastaniu i dziedzictwie, na czasie wojennym a także tym nakreślonym wspomnieniami z niej, wplata przemyślenia na temat własnej relacji z ojcem albo tego czego rodzic mógł od niego oczekiwać. Robi to bardzo skrupulatnie, dzieli się datami i historycznymi sytuacjami wojennymi. Napomyka również o konfliktach, które się wytworzyły pomiędzy nim, a ojcem, jednak to jest ta granica, której nie porusza, więc nie dowiemy się nic więcej na ten temat. Murakami nie ocenia, po prostu się dzieli własnymi emocjami, otwiera się przed nami. Są to bardzo prywatne rozważania i czasem czułam się wręcz niezręcznie, że zostałam zaproszona do tego zakulisowego świata. Bardzo podobało mi się także krótkie posłowie, w którym twórca objaśnia co chciał przedstawić w tym eseju, nie zabrakło tu też trochę światopoglądu. Polecam, to bardzo osobista książeczka, ode mnie 7.5/10.

 • Kamila Pluta

  Jak sam tytuł wskazuje, ten krótki tomik opowiada o ojcu Harukiego. Głównie są tam wspomnienia, lecz i można znaleźć myśli autora nawiązujące do jego ojca. Haruki opowiada w głównej mierze o swoim dzieciństwie i dorastaniu. Dzięki temu możemy zrozumieć ślad w jego powieściach tyle nawiązań do drugiej wojny światowej a także wszystko co się losy przed i nawet po. Jego ojciec wiele czasu spędził w wojsku gdzie miał pobór w trakcie swojej nauki. Podziel się tymi opowieściami z synem, który do dzisiaj niektórych zdarzeń zrozumieć nie potrafi i nigdy już nie zapyta ojca co tak naprawdę mial na myśli i dlaczego zdradził mu tyle tajemnic z młodości. Niesie to za sobą duże brzemię, które Haruki nosi do dziś. Czy ojciec świadomie go tym obarczył? Haruki zaczął się zastanawiać ponad przeznaczeniem, co by było gdyby… Gdyby nie wojna to by go zapewne na świecie nie było. Gdyby nie splot zdarzeń to wszystko inaczej by się potoczyło. Tomik, w którym Haruki wspomina ojca jest malutką i cieniutką książeczka zawierającą wiele przemyśleń i odpowiedzi. Krytycy uważają, że jest to jeden z najistotniejszych tesktów pisarza i skłaniam się ku temu by im wierzyć. Myśle, że to naprawdę jest kluczowy tekst już sam w sobie opowiadający o dzieciństwie, które dla każdego z nas wiele znaczy i które kształtuje naszą osobowość. Aby zrozumieć trzeba przeczytać wspomnienia o ojcu.

 • Weronika

  Haruki Murakami w swoim eseju „Porzucenie kota. Wspomnienie o ojcu” wraca do dziecięcych lat. Opowiada o wydarzeniach, które miały wpływ nie tylko na jego ojca, lecz i na niego samego. To próba poradzenia sobie z traumą i demonami przeszłości. Chiaki Murakami – ojciec pisarza był żołnierzem, którego życie potoczyło się nie tak, jak tego oczekiwał i żeby znaleźć ukojenie zaczął pisać haiku. Trudno było mi czytać wyznanie Autora, w którym przyznaje, że przez większość życia miał poczucie, że ojciec jest nim rozczarowany, a ostatecznie ich więzi rozluźniły się na tyle, że na długie lata stracili kontakt. Ta prywatna opowiadanie prezentuje nam jakie wydarzenia miały wpływ na to jakim człowiekiem stał się Murakami. Dla mnie było to pierwsze spotkanie z wybitnym pisarzem i uważam, że znacznie więcej wyniosłabym z tego krótkiego eseju, gdybym wcześniej sięgnęła po którąś z jego powieści. Muszę jednak przyznać, że sam Twórca mnie zaintrygował, a te niecałe osiemdziesiąt stron sprawiło, że mam ochotę sięgnąć po inne jego dzieła. Bardzo spodobało mi się wydanie tej książki. Przez jej maleńki rozmiar (i nie mam tutaj na myśli tylko ilości stron) miałam wrażenie jakbym czytała pamiętnik Autora, a kolorowe ilustracje nadają wydaniu niezwykły charakter. A jeśli chcecie się dowiedzieć, co stało się z tytułowym kotem to koniecznie sięgnijcie po tą pozycję.

 • MartaJ.

  "Porzucenie kota wspomnienie o ojcu" Haruki Murakami to esej o relacjach pisarza z jego ojcem. W tej krótkiej książeczce przedstawia jego dzieje od dzieciństwa aż do dorosłości, szczególną uwagę zwraca na okres jaki spędził w wojsku a także jego twórczość haiku. Ojciec niejednokrotnie opowiadał mu o tamtych ciężkich wydarzeniach, przez co odcisnęły one piętno też na synu. Murakami pokazuje także własne dzieciństwo i przyznaje, że było szczęśliwe, a on czuł się kochanym dzieckiem. Niestety kiedy osiągnął dojrzałość jego drogi z ojcem się rozeszły, bo nie podobały mu się wybory syna. Pod koniec życia ojca, znów zaczęli rozmawiać jednak jak sam przyznał to już nie był ten poziom zażyłości jaki czuł wcześniej. Książka ebook jest bardzo krótka, lecz jednocześnie bardzo emocjonalna. Twórca omawia własne odczucia wobec ojca i wspomina go jak potrafi najlepiej. Jest to cudowna opowiadanie o miłości dzidziusia do utraconego rodzica. A jeśli jesteście ciekawi roli kota w całej tej opowieści to musi ja przeczytać. Zalecam

 • niuanse

  cudowne wspomnienie, do tego fantastycznie wydany.

 

 


O nas

PDF-X.PL to narzędzie, które pozwala Ci na darmowy upload plików PDF bez limitów i bez rejestracji a także na podgląd online kilku pierwszych stron niektórych książek przed zakupem, wyszukiwanie, czytanie online i pobieranie dokumentów w formacie pdf dodanych przez użytkowników. Jeśli jesteś autorem lub wydawcą książki, możesz pod jej opisem pobranym z empiku dodać podgląd paru pierwszych kartek swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu. Powyższe działania dotyczą stron tzw. promocyjnych, pozostałe strony w tej domenie to dokumenty w formacie PDF dodane przez odwiedzających. Znajdziesz tu różne dokumenty, zapiski, opracowania, powieści, lektury, podręczniki, notesy, treny, baśnie, bajki, rękopisy i wiele więcej. Część z nich jest dostępna do pobrania bez opłat. Poematy, wiersze, rozwiązania zadań, fraszki, treny, eseje i instrukcje. Sprawdź opisy, detale książek, recenzje oraz okładkę. Dowiedz się więcej na oficjalnej stronie sklepu, do której zaprowadzi Cię link pod przyciskiem "empik". Czytaj opracowania, streszczenia, słowniki, encyklopedie i inne książki do nauki za free. Podziel się swoimi plikami w formacie "pdf", odkryj olbrzymią bazę ebooków w formacie pdf, uzupełnij ją swoimi wrzutkami i dołącz do grona czytelników książek elektronicznych. Zachęcamy do skorzystania z wyszukiwarki i przetestowania wszystkich funkcji serwisu. Na www.pdf-x.pl znajdziesz ukryte dokumenty, sprawdzisz opisy ebooków, galerie, recenzje użytkowników oraz podgląd wstępu niektórych książek w celu promocji. Oceniaj ebooki, pisz komentarze, głosuj na ulubione tytuły i wrzucaj pliki doc/pdf na hosting. Zapraszamy!