Pomorze 1945 okładka

Średnia Ocena:


Pomorze 1945

"Operacją pomorską" określa się potyczki na froncie wschodnim w lutym i marcu 1945 r. na terenie Pomorza Zachodniego i Gdańskiego. Starły się tu oddziały radzieckie (1 i 2 Fronty Białoruskie), wspierane przez 1 Armię Wojska Polskiego, z niemieckimi oddziałami Wehrmachtu i Waffen SS. Zasadniczym celem ofensywy radzieckiej było oczyszczenie północnej flanki przed planowaną ofensywą na Berlin. Dowództwo niemieckie z kolei pragnęło zachować strategiczny nawis ponad znajdującymi się już na Odrze Sowietami, a także, z przyczyn gospodarczych i prestiżowych, nie dopuścić do utraty zamieszkanych głównie przez Niemców terenów ponad Bałtykiem. Niemcy bronili się zawzięcie, polegając na systemie miast-twierdz, a także na przedwojennym systemie umocnień, Wale Pomorskim, mieszczącym się na dawnej granicy polsko-niemieckiej, teraz pośpiesznie odnowionym.

Szczegóły
Tytuł Pomorze 1945
Autor: Leszczyński Marcin
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Wydawnictwo Bellona
Rok wydania: 2014
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Pomorze 1945 w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Pomorze 1945 PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.

Recenzje

  • bartektrawicki

    Bardzo przeciętnie. Otrzymujemy opis bitew na Pomorzu w 1945 roku na szczeblu Armii, opartym na istniejącej literaturze przedmiotu. Niestety, ilość błędów jakie zauważyłem nie przynosi chluby ani autorowi, ani wydawnictwu. Twórca twierdzi, że zamach na Hitlera miał miejsce w sierpniu 1944, dowodzenie 19 Armią przypisuje gen. Batowowi, a w okolicach Gdyni umiejscawia wieś Chorszczyno (chodzi o Chwaszczyno). Posiadanie Nowego Portu miało wpływ nie na potyczki w Gdyni, a Gdańsku, a 11 Dywizja Grenadierów Pancernych SS posiadała nie pułk, a organiczny batalion pancerny. Dowiedziałem się również, że Gdynia posiada dzielnicę Kozakowo (wł. Kosakowo), a armia niemiecka miała lejtnantów (wł. leutnant). Sowieci do ataku na Kartuzy wyrwali się z okolic Dzierzgonia (gdzie Rzym, a gdzie Krym...), założę się, że chodziło o Dzierżążno...W okolicach Kościerzyny jest miejscowość Gołubie, nie Gołubia....Są i w miarę interesujące fragmenty, jak organizacja armii przeciwników wiosną 1945 czy kwestia ewakuacji Niemców z terenów o których język w tekście. Przeczytać można, lecz tylko po to by poszukać czegoś lepszego na dany temat, np. książki "Reportaż z pola walki" Z. Flisowskiego.