Czytaj więcej:
Peggy Guggenheim. Życie uzależnione od sztuki okładka

Średnia Ocena:Peggy Guggenheim. Życie uzależnione od sztuki

Wielka sztuka, głośne romanse i świat Bohemy. Poznajcie biografię Peggy Guggenheim i jej wyjątkowe życie uzależnione od sztuki. Jej ojciec zginął w katastrofie Titanica, a ona sama była jedną z uboższych krewnych w rodzinie milionerów. Mogła marzyć o zostaniu żoną bogatego biznesmena, tymczasem nieustanna się jedną z najistotniejszych postaci bohemy artystycznej XX wieku. Na pytanie, ilu miała mężów, odpowiadała: "Swoich czy cudzych?”. A tym ulubionym (i pierwszym) był niestroniący od alkoholu angielski pisarz Laurence Vail. Choć wśród wielu kochanków znaleźli się pomiędzy innymi Samuel Beckett, Max Ernst i Roland Penrose, prawdziwa miłość zawsze zdawała się jej umykać. Może dlatego całe życie poświęciła sztuce. W swoim weneckim pałacu zgromadziła największą kolekcję dzieł modernizmu. Założyła jedną z pierwszych galerii sztuki nowoczesnej w Londynie. W Świeżym Jorku, w Paryżu i w każdym miejscu, w którym odnalazła się choć na chwilę, stawała się czołową postacią elit artystycznych. To ona odkryła Jacksona Pollocka i pozowała przed obiektywem Man Raya, w jej salonie wisiały obrazy Picassa, a przez jej dom przewinęli się wszyscy słynni ludzie sztuki i literatury pierwszej połowy XX wieku. Znała tych, których trzeba było znać. Życie Peggy było niekonwencjonalne, a ona sama wielbiła szokować. Ekscentryczna, trudna, nieoceniona. Anton Gill przedstawia biografię niesamowitej dziewczyny – patronki modernizmu, mecenaski sztuki nowoczesnej, przyjaciółki, muzy i kochanki wielu artystów. Jej życie było dokładnie takie, jak sztuka, którą miłowała - surrealistyczne. Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Szczegóły
Tytuł Peggy Guggenheim. Życie uzależnione od sztuki
Autor: Gill Anton
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Znak Literanova
Rok wydania: 2022

Tytuł Data Dodania Rozmiar
Zobacz podgląd Peggy Guggenheim. Życie uzależnione od sztuki pdf poniżej lub w przypadku gdy jesteś jej autorem, wgraj własną skróconą wersję książki w celach promocyjnych, aby zachęcić do zakupu online w sklepie empik.com. Peggy Guggenheim. Życie uzależnione od sztuki Ebook podgląd online w formacie PDF tylko na PDF-X.PL. Niektóre ebooki nie posiadają jeszcze opcji podglądu, a inne są ściśle chronione prawem autorskim i rozpowszechnianie ich jakiejkolwiek treści jest zakazane, więc w takich wypadkach zamiast przeczytania wstępu możesz jedynie zobaczyć opis książki, szczegóły, sprawdzić zdjęcie okładki oraz recenzje.

 

 

Peggy Guggenheim. Życie uzależnione od sztuki PDF Ebook podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby pdf był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

 

Wgraj PDF

To Twoja książka? Dodaj kilka pierwszych stron
swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu!

Recenzje

 • Anonim

  Max Ernst, Wassily Kandinsky, Pablo Picasso, Salvador Dali czy Jackson Pollock to ikoniczne postacie malarstwa początków XX wieku. Ich prace sprzedają się na aukcjach za astronomiczne sumy a muzea sztuki nowoczesnej z duma prezentują dzieła tych twórców. Jednak, jak to zazwyczaj bywa, ich talent został doceniony po latach. Dla współczesnych byli dziwakami, nierzadko nierozumianymi i pogardzanymi przez znawców sztuki. Obrazy i rzeźby sprzedawali za bezcen topiąc smutki i poczucie beznadziei w alkoholu i licznych romansach. Niewielu w tamtych czasach było takich, którzy wierzyli, że kiedyś świat doceni ich starania i będzie wymieniać nazwiska tych autorów z podziwem i atencją. Taką wizjonerką była z pewnością Peggy Guggenheim kolekcjonerka, założycielka galerii sztuki, patronka artystów i dziewczyna kochająca życie w każdym jego aspekcie. O tej nietuzinkowej postaci opowiada książka ebook Antona Gilla "Peggy Guggenheim. Życie uzależnione od sztuki". To biografia która zabiera czytelnika do przedwojennego świata, w śliczne zaułki Nowego Jorku, Paryża czy Londynu żeby pokazać życie ówczesnej cyganerii i kobiety, która długo poszukiwała własnej drogi życiowej by w końcu poświęcić się sztuce nowoczesnej. Niezbyt urodziwa, słabo wykształcona lecz bogata i otwarta na nowe doznania w wieku lat 40 zaczęła interesować się współczesnym malarstwem. Żyjąca wśród artystów bez reszty poświęciła się własnej pasji, co odbiło się negatywnie na jej rodzinie i dwójce dzieci, od których bardziej miłowała obrazy i własne psy. Jej niespożyta energia i temperament (jej kochanków liczy się w dziesiątkach), niewyparzony mowa i bezkompromisowość sprawiły, że miała tylu samo przyjaciół co wrogów. Jednak jej wkład w rozwój sztuki nowoczesnej jest niezaprzeczalny, a jej kolekcję do dzisiaj można podziwiać w Wenecji, mieście które pokochała i w którym zmarła. Peggy Guggenheim, widziana oczami autora to dziewczyna nietuzinkowa, godna podziwu lecz również współczucia jeśli chodzi o jej niektóre wybory życiowe. Opowiadanie o niej to również historia malarstwa początków XX wieku, pełna fantastycznych postaci, które dzisiaj są traktowane jak legendy. Napisana z pasją, z olbrzymim znawstwem tematu, poparta latami badań i zbierania materiałów jest wybitną pozycją, która przypadnie do gustu nie tylko fanów sztuki. Zalecam serdecznie.

 • ms.book

  Wielka sztuka, głośne romanse i świat bohemy. Poznajcie Peggy Guggenheim i jej wyjątkowe życie uzależnione od sztuki! Chociaż słyszałam o życiu Peggy już wcześniej, to książka ebook ze względu na sporą ilość ciekawostek i mnogość szokujących faktów była dla mnie istną perełką, a finezyjny styl autora wyjątkowo przypadł mi do gustu już od pierwszej strony. Jest to bardzo skrupulatna, naszpikowana anegdotami, ciekawostkami i faktami historycznymi opowiadanie o życiu niesamowitej i ekscentrycznej kobiety.  Patronki modernizmu, mecenaski sztuki nowoczesnej, przyjaciółki, muzy i kochanki wielu artystów. Mimo własnej objętości (ponad 460 stron) ani przez chwilę książka ebook mnie nie znużyła. Twórca w wiarygodny i zaskakujący sposób przedstawia niekonwencjonalne, szokujące i surrealistyczne życie Peggy. Poznajemy jej żydowską rodzinę i przyjaciół, podróżujemy z nią po świecie, uczestniczymy w wystawnych przyjęciach i spotkaniach paryskiej bohemy. Z książki wyłania się obraz ekscentrycznej, nieocenionej, ekstrawaganckiej kobiety, która nie zaznając szczęścia w miłości poświęciła się całkowicie sztuce. To ona w swoim weneckim pałacu zgromadziła największą kolekcję dzieł modernizmu i założyła jedną z pierwszych galerii sztuki nowoczesnej w Londynie 🖌️ Jej ojciec zginął w katastrofie Titanica. Na pytanie, ilu miała mężów, odpowiadała: "Swoich czy cudzych?". Odkryła Jacksona Pollocka i pozowała przed obiektywem Mana Raya. W jej salonie wisiały obrazy Picassa. Potrafiła miłować psy, lecz nie swoje dzieci. Przeczytajcie koniecznie, gwarantuję że będzie, to dla Was wyjątkowa uczta literacka. A świat paryskiej bohemy i nowojorski blichtr zabiorą Was we wspaniałą podróż po świecie sztuki.

 • damiano_leggere

  Fascynująca, a zarazem intrygująca biografia Peggy Guggenheim to książka, którą czyta się z niebywałą ciekawością i w olbrzymim skupieniu. Biograficzny majstersztyk Antona Gilla portretuje dzieje jednej z najbardziej kontrowersyjnych i ekscentrycznych postaci w świecie sztuki XX wieku. Główna bohaterka była wielobarwna, niejednoznaczna i prowokacyjna. Jej ekstrawaganckie życie wymykało się wszelkim konwenansom i schematom. Peggy Guggenheim niewątpliwie zapisała się na płótnach historii sztuki nowoczesnej jako ikona bohemy artystycznej, patronka i mecenaska modernizmu a także celebrytka. Lubiła szokować swoim surrealistycznym stylem bycia, ale w konsekwencji okazuje się być samotna. Twórca wykłada nam rzetelną i bardzo wnikliwą historię tej osobliwej postaci. Książka ebook utkana jest licznymi faktami, datami, bohaterami a także nawet najbardziej intymnymi zdarzeniami z życia Peggy. Ponadto urozmaicono ją także autentycznymi zdjęciami. Mimo mnogości detali i treści – pozycja ta wydaje się coraz bardziej absorbować czytelnika z każdą przeczytaną stroną. Twórca posługuje się niejednostajnym stylem, nie nuży i nie przytłacza treściową posuchą. Wciąż wzbogaca mozaikę zdarzeń miriadą ciekawostek. Książka ebook wciąż zaskakuje, a nawet szokuje. Można odnieść wrażenie, iż A. Gill przenosi nas do finezyjnej rzeczywistości , w której rytm wyznaczają: dzieła sztuki, artystyczna societa, zamożność a także skandale i romanse. „Peggy Guggenheim […]” to niewątpliwie biografia dla wyrafinowanych bibliomanów a także fanów awangardowych i kontrowersyjnych historii.

 • Anonim

  Co to jest za biografia! Peggy Guggenheim swoim życiem mogłaby obdarzyć kilka osób i żadna z nich nie nudziłabym się otrzymanym kawałkiem. Ona naprawdę znała wszystkich! Śmiało można powiedzieć, że sztuka, którą znamy dziś mogłabym nie zaistnieć, gdyby nie Peggy. I jeszcze, na olbrzymi plus: ta książka ebook jest prześlicznie wydana!

 

 


O nas

PDF-X.PL to narzędzie, które pozwala Ci na darmowy upload plików PDF bez limitów i bez rejestracji a także na podgląd online kilku pierwszych stron niektórych książek przed zakupem, wyszukiwanie, czytanie online i pobieranie dokumentów w formacie pdf dodanych przez użytkowników. Jeśli jesteś autorem lub wydawcą książki, możesz pod jej opisem pobranym z empiku dodać podgląd paru pierwszych kartek swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu. Powyższe działania dotyczą stron tzw. promocyjnych, pozostałe strony w tej domenie to dokumenty w formacie PDF dodane przez odwiedzających. Znajdziesz tu różne dokumenty, zapiski, opracowania, powieści, lektury, podręczniki, notesy, treny, baśnie, bajki, rękopisy i wiele więcej. Część z nich jest dostępna do pobrania bez opłat. Poematy, wiersze, rozwiązania zadań, fraszki, treny, eseje i instrukcje. Sprawdź opisy, detale książek, recenzje oraz okładkę. Dowiedz się więcej na oficjalnej stronie sklepu, do której zaprowadzi Cię link pod przyciskiem "empik". Czytaj opracowania, streszczenia, słowniki, encyklopedie i inne książki do nauki za free. Podziel się swoimi plikami w formacie "pdf", odkryj olbrzymią bazę ebooków w formacie pdf, uzupełnij ją swoimi wrzutkami i dołącz do grona czytelników książek elektronicznych. Zachęcamy do skorzystania z wyszukiwarki i przetestowania wszystkich funkcji serwisu. Na www.pdf-x.pl znajdziesz ukryte dokumenty, sprawdzisz opisy ebooków, galerie, recenzje użytkowników oraz podgląd wstępu niektórych książek w celu promocji. Oceniaj ebooki, pisz komentarze, głosuj na ulubione tytuły i wrzucaj pliki doc/pdf na hosting. Zapraszamy!