Od Wajdy do Komasy okładka

Średnia Ocena:


Od Wajdy do Komasy

Dlaczego Małgorzata Szumowska wmawiała sobie w szkole, że jest dadaistą? Dlaczego Paweł Pawlikowski po latach emigracji wrócił do kraju? Czy Wojciech Smarzowski potrafiłby nakręcić komedię romantyczną? I dlaczego Ryszard Bugajski uparcie powtarza, że „kłopoty to jego specjalność”? Opowiadanie o paru pokoleniach polskich artystów o bardzo różnorakich życiorysach, generacyjnych doświadczeniach, systemach wartości, ambicjach i tęsknotach. Od Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Kieślowskiego i Agnieszki Holland, przez Krauzów i Wojciecha Smarzowskiego, aż po pokolenie czterdziestolatków i najmłodszych: Tomasza Wasilewskiego czy Jana Komasę, którzy już zdobyli własną publiczność. Historia kina z Polską w tle, lecz przede wszystkim opowiadanie o ludziach, którzy tę Polskę próbują opowiedzieć widzom. Barbara Hollender — krytyk filmowy, przewodnicząca Koła Piśmiennictwa przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich (polskiej sekcji FIPRESCI), członek Europejskiej Akademii Filmowej. Od 1992 r. jest związana z dziennikiem „Rzeczpospolita”, dla którego relacjonuje m.in. festiwale w Cannes, Berlinie, Wenecji, Karlowych Warach, Gdyni. W latach 2000-2005 była korespondentką „Variety”, jest autorką szkiców o polskim kinie w przewodniku „International Film Guide” wydawanym przez brytyjskie wydawnictwo Wallflower Press i współautorką ebooków „Gwiazdy w zbliżeniu”, „Studio Tor” (razem z Zofią Turowską). Przetłumaczyła na mowa polski kilka powieści, m.in. „Waszyngton za zamkniętymi drzwiami”, „Batman”.

Szczegóły
Tytuł Od Wajdy do Komasy
Autor: Hollender Barbara
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Prószyński Media
Rok wydania: 2014
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Od Wajdy do Komasy w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Od Wajdy do Komasy PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.

Recenzje

  • Paweł Kamiński

    Barbara Hollender w własnej książce pdf dokonuje perfekcyjnego przeglądu nie tylko kina polskiego, lecz przede wszystkim osobowości. O Andrzeju Wajdzie, Krzysztofie Kieślowskim czy Agnieszce Holland napisano już wiele, natomiast o młodych twórcach takich jak Bartek Konopka, Tomasz Wasilewski czy Jan Komasa, nie pisał niemal nikt. Autorka odświeża sylwetki doświadczonych polskich autorów i przybliża tych „nieskażonych”, bez bagażu doświadczeń, lecz tworzących własną markę, styl. Hollender prezentuje jak polskie kino ewoluuja od wielu lat. Udowadnia, że każdy autor jest inny, jedni „skażeni” doświadczeniami, a inni, jak mówi Jan Komasa: „ bez własnego sierpnia”. Książka ebook dająca się przeczytać jednym tchem, także od końca. Jeden artysta – jeden rozdział, a każdy rozpoczynający się słowami reżysera, które wprowadzają nas w jego historię. Książka ebook uniwersalna, doskonała dla pasjonatów kina, studentów, a także filmoznawców. Opracowanie, którego brakowało na polskim rynku. Szczególne wyrazy uznania, za zbliżenie się do Wojtka Smarzowskiego – twórcy niepokornego i niechętnie opisanego przez polskich autorów. Hollender dokonuje rzetelnego przeglądu twórczości Smarzowskiego, objaśnia jego bezkompromisową polskość i przedstawia powody, dla których tak drastycznie obrazuje nas samych. Wajda i Komasa, stanowiący kolejno początek i koniec książki, idealnie spajają wszystkich twórców. Obaj zrobili film o Powstaniu Warszawskim, Wajda 58 lat temu, a Komasa w tym roku…

  • kreatywa.net

    Każdy, kto choć trochę interesuje się polską kinematografią powinien uznać tę pozycję za obowiązkową w własnej biblioteczce...Barbara Hollender zestawiła ze sobą trzydzieści dużych osobowości świata kina. Z jednej strony wydaje się, że to liczba duża, jednak dla samej autorki - niewystarczająca. Istnieje więc znaczna szansa na to, że któregoś dnia powstanie drugi tom rozprawy, który - jestem tego pewna - też okaże się ujmującym, inspirującym i wyjątkowo bogatym zestawem tekstów poświęconych wybitnym twórcom tego środowiska.Choć spodziewacie się pewnie po prostu biogramów, sylwetek, faktów z życia i przeglądu twórczości wybranej trzydziestki, 'Od Wajdy do Komasy' stanowi przede wszystkim ciekawą przeprawę przez historię rodzimego kina. Autorka rysuje tło społeczno-polityczne zmieniającej się Polski i dopiero w tym kontekście osadza historie własnych bohaterów - Wajdy, Różewicza, Holland, Machulskiego, Smarzowskiego, Szumowskiej czy Komasy. Znajomość środowiska i wychowywanie się w nim (ojciec Hollender był cenionym kierownikiem produkcji), pozwoliło autorce na przedstawienie tematu z ciekawej perspektywy. Dlatego brak w tym tekście surowości i sztywności - nierzadko zyskuje on osobistego charakteru, a prywatne wspomnienia Hollender stanowią ciekawe rozwinięcie tematu. To już nie są tylko duże nazwiska z afisza, są to ludzie z krwi i kości, najbliżsi autorce, najbliżsi czytelnikowi...Niesamowite jest to, jak dużo z tych trzydziestu odrębnych historii się zazębia. Różnorakie pokolenia twórców, jeden świat. Różnorakie spojrzenia na te same tematy, wspólne cele. Z książki dowiecie się, kto komu zawdzięcza własne wejście do środowiska, kto w pewnym momencie poddał się i oddał życiu rodzinnemu, kto planuje nas jeszcze zaskoczyć. Odkryjecie, jak dużo wspólnych mianowników mogą mieć biogramy autorów z odmiennych środowisk i jak dzieciństwo, wychowanie i doświadczenia późniejszego życia wpłynęły na życie artystyczne poszczególnych bohaterów książki.Barbara Hollender stworzyła publikację imponującą i rzeczową. Taką, z której chce się wynotować cytaty, fakty i tytuły, i do której będzie się wracać po wielokroć. Aż chciałoby się, żeby powstała z tego cała seria - nie tylko poświęcona reżyserom, lecz i scenarzystom, aktorom, kompozytorom i innym ważnym postaciom świata kina. Marzę sobie? A kto mi zabroni?Polecam z całego serca!