Czytaj więcej:
Niewidzialne życie Iwana Isajenki okładka

Średnia Ocena:Niewidzialne życie Iwana Isajenki

Bohaterem debiutanckiej powieści Scotta Stambacha jest Iwan Isajenko, zdeformowany fizycznie siedemnastolatek o błyskotliwym umyśle i upodobaniu do wisielczego humoru, od urodzenia mieszkający w Szpitalu dla Trudno Chorych Dzieci w Mazyrzu na Białorusi. Bo każdy dzień w tym miejscu wygląda tak samo, dla zabicia nudy Iwan namiętnie czytuje książki i wszystko zamienia w grę, manipulując wydarzeniami a także ludźmi. I dopiero pojawienie się nowej pacjentki wywraca jego spokojny, poukładany świat do góry nogami. Początkowo Iwan nie darzy Poliny sympatią. Kobieta podkrada mu książki. Niszczy ustalony od dawna porządek dnia. I na dodatek jest piękna. Niechęć dynamicznie ustępuje jednak miejsca ciekawości, aż wreszcie pomiędzy dwojgiem młodych ludzi rodzi się uczucie, o którym żadne z nich nie śmiało nawet marzyć. Teraz Iwan, który do tej pory starał się tylko jakoś przetrwać, odgrodzony od świata murem obojętności, zaczyna chcieć od życia czegoś więcej. Pragnie, by Polina żyła…Historia Iwana to wzruszająca opowiadanie o odnajdywaniu nadziei w najbardziej nawet niesprzyjających okolicznościach. Czytelnik długo nie jej zapomni. "Iwan Isajenko to jeden z najbardziej zaskakujących narratorów, na jakich zdarzyło mi się natknąć: inteligentny, oczytany, a czasami wulgarny nastolatek, skazany na życie, które wydaje mu się nie do zniesienia – póki nie odkryje, że nawet w szpitalu dla trudno chorych dzieciaków miłość jest możliwa. Rozgrywająca się w realiach Europy Wschodniej brutalniejsza, dojrzalsza odsłona powieści »Gwiazd naszych wina«".Eowyn Ivey, autorka "Dziecka śniegu""Piękna, wzruszająca, przesycona ironią opowieść, której niewiele brakuje do »Lotu ponad kukułczym gniazdem«. (…) Prawdziwy klejnot".Nickolas Butler, twórca "Shotgun Lovesongs""Odważny i oryginalny debiut".Carolina De Robertis, autorka "Niewidocznej góry""Zachwycający, niejednoznaczny, niemalże magiczny świat". Sarah Shun-lien Bynum, autorka "Madeleine Is Sleeping""Czarująco zgryźliwa i ujmująco czarująca opowiadanie o miłości, nadziei i prawdziwym człowieczeństwie w obliczu nieuchronnej śmierci".Bradley Somer, twórca "27 pięter"

Szczegóły
Tytuł Niewidzialne życie Iwana Isajenki
Autor: Stambach Scott
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Prószyński Media
Rok wydania:

Tytuł Data Dodania Rozmiar
Zobacz podgląd Niewidzialne życie Iwana Isajenki pdf poniżej lub w przypadku gdy jesteś jej autorem, wgraj własną skróconą wersję książki w celach promocyjnych, aby zachęcić do zakupu online w sklepie empik.com. Niewidzialne życie Iwana Isajenki Ebook podgląd online w formacie PDF tylko na PDF-X.PL. Niektóre ebooki nie posiadają jeszcze opcji podglądu, a inne są ściśle chronione prawem autorskim i rozpowszechnianie ich jakiejkolwiek treści jest zakazane, więc w takich wypadkach zamiast przeczytania wstępu możesz jedynie zobaczyć opis książki, szczegóły, sprawdzić zdjęcie okładki oraz recenzje.

 

 

Niewidzialne życie Iwana Isajenki PDF Ebook podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby pdf był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

 

Wgraj PDF

To Twoja książka? Dodaj kilka pierwszych stron
swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu!

Recenzje

  • bojarun

    Wiosna idzie, więc to może magia przyrody i tego że wszystko się odradza. Lub gwiazd na niebie, lub niezłych prądów, lub nie wiem... może żyła wodna płynie pod domem mym i wpływa na dobór lektury. W każdym razie ostatnio w me dłonie wpadają książki magiczne, inne niż wszystkie, odstające od większości słynnej mi literatury. To nie są powieści górnych lotów i do Prousta czy Mana to im daleko, lecz mają w sobie iskierkę. Taki promyczek, który powoduje, że siedzą w mojej duszy i wyjść nie mogą. Promyczek to mało powiedziane. "Niewidzialne życie Iwana Isajenki" to bomba słoneczna po prostu. Przyznam się, że takiej powieści dawno nie czytałam. "Prywatne życie Iwana Isajenki" to jest po prostu mistrzostwo książki innej niż wszystkie. Może wpływa na to fakt, że powstała ona na podstawie zapisków odnalezionych w szpitalu w Mozyrzu na Białorusi. Opowiada o prawdziwych wydarzeniach, których bohaterem jest siedemnastoletni Iwan. Chłopak właściwie całe życie spędził w szpitalu. Jest kaleką bez nóg i z jedną ręką nie w pełni sprawną. Mimo wszystko żyje i stara się brać z życia ile się da. Ma - jak każdy młody chłopak - marzenia i potrzeby. Interesuje się światem zewnętrznym, a do tego jest piekielnie inteligentny. Jego oknem na świat jest pielęgniarka Natalia - jedyna życzliwa mu dusza w całym szpitalu. Iwan rozpacza głównie z powodu nudy. Jego życie to pasmo codziennej rutyny przeplatanej figlami i złośliwościami płatanymi personelowi szpitala. Dni upływają jeden za drugim, aż do momentu, kiedy w szpitalu pojawia się chora na raka dziewczynka, o imieniu Polina. Dzięki niej Iwan otwiera się na świat i dociera do niego, że szpital to nie wszystko. Im bardziej Polina żegna się ze światem tym bardziej Iwan ten świat odkrywa. Ten związek jest przepiękny, magiczny wzruszający i jedyny w swoim rodzaju. Polina prezentuje Iwanowi czym są gwiazdy, drzewa i muzyka. Pokazuje, czym jest miłość i radość. Mają różnorakie szalone pomysły, których realizacja ich jednoczy i pozwala rozwijać się kiełkującemu uczuciu. Książka ebook oczywiście ma smutne zakończenie. Płakałam jak dzieciak i to kilka razy. Historia nie do opisania. Po prostu trzeba przeczytać. Największy szok przeżyłam kiedy na końcu książki przeczytałam notkę o dalszych losach Iwana. Niby wiedziałam, że opowieść powstała na podstawie znalezionych zapisków prowadzonych przez pacjenta, lecz ta notka jeszcze bardziej uświadomiła mi, że to wszystko działo się naprawdę. Niesamowita historia. Książka ebook powaliła mnie na kolana i do dziś do końca się z nich nie podniosłam. Rewelacyjna.

  • Przy kawie z ksiazka

    Iwan mieszka w Szpitalu dla Trudno Chorych Dzieci. Ma powody, żeby nienawidzić własnego życia. Nie ma ojca, nie ma matki, jego ciało jest zdeformowane - nie ma nóg, twarz ma tak brzydką, że praktycznie od siedemnastu lat unika widoku wszelkich luster. Jedyną osobą w jego życiu, z którą może porozmawiać jest siostra Natalia, która pracuje w szpitalu. Jest ona dla niego wybawicielką, gdyż zaopatruje go w literaturę ze szpitalnej biblioteki. Czytając książki Iwan rozwija własny umysł i pracuje ponad swoim ciętym językiem, który jest utrapieniem dla wszystkich znajdujących się w tej placówce w Mozyrzu. Pewnego dnia jego życie zaczyna się zmieniać, a on nie jest z tego faktu zadowolony, gdyż porządek dni codziennych, który sam planował zostaje całkowicie zaburzony.Iwan stara się żyć w sposób zwyczajny na tyle, na ile jest to możliwe. Omawia nam sytuacje panującą w szpitalu, o jego pacjentach i o swoim smutnym życiu. Chęć życia urodziła się w nim dopiero po śmierci Poliny, która wielbiła zagraniczną muzykę rockową i nierzadko podkradała mu książki. Twórca książki nie skupia się tu przede wszystkim na wątku miłosnym pomiędzy Iwanem a Poliną. Oddaje bezpośrednio głos Iwanowi, który jest narratorem całej historii. Dzięki temu dowiadujemy się o Maksie będącym pacjentem Szoitala dla Dzieci Chorych w Mozyrzu, a jego ciało jest wygięte w łuk, chłopczyk jest zdany na łaskę niespecjalnie czułych pielęgniarek; o rudych bliźniaczkach, które cały czas milczą, lecz ma się wrażenie jakby komunikowały się ze sobą cały czas. Dowiadujemy się także, że dyrektor szpitala przychodzi nocami do własnego gabinetu, w którym "zajmuje się" jedną ze własnych pielęgniarek. Opowiada także o jedzeniu, które nie zmienia się odkąd pamięta, o widoku butelek, które walają się po każdym rogu. Opowieści Iwana pozwalają czytelnikowi posiąść wizję otaczającego go świata i postawić się w pewien sposób na jego miejscu.Literatura zajmuje ważne miejsce w życiu Iwana. Czyta Bułhakowa, Sołżenicyna, Czechowa, Gogola i innych. Interesuje się także psychologią. Własne teorie wykorzystuje na przychodzących do szpitala psychologach. W książce pdf Stambacha mamy dużo tropów, np. wybuch reaktora jądrowego w Czarnobylu, którego konsekwencją jest choroba Iwana. Utwór jakby skupia się na problemach jednostki i społeczeństwa, więc nie jest to książka ebook typowo młodzieżowa, z czego jestem zadowolony. "Niewidzialne życie Iwana Isajenki" jest debiutem udanym, książka ebook interesuje czytelnika. Interesujące czy Scott Stambach zaskoczy nas jeszcze jakaś książką w przyszłości.

  • Przeczytanki

    "Kiedy skończyłem, miałem przed sobą trzy naczelne zasady, które nazywam Trzema Zasadami Iwanizmu:1. Nie istnieje żaden Stwórca, w każdym razie nie w takim sensie, na jaki mamy nadzieję;2. Nie ma fatum, przeznaczenia, żadnych odwiecznych praw, które mówią nam, jak powinien wyglądać ten świat;3. Jedyny porządek wszechświata tworzą prawa fizyki – jeśli ich nie liczyć, wszechświat jest amoralny i chaotyczny."Oto książka, która mnie powaliła na kolana. Mocna, brutalnie szczera a jednocześnie pełna wzruszeń opowieść Scotta Stambacha jest dla mnie zaskakującą niespodzianką. Jeśli szukacie prawdziwej historii, w której śmierć i miłość splatają się w nierozłączną całość, sięgnijcie po "Niewidzialne życie Iwana Isajenki". Przepadniecie na długie godziny, a po lekturze inaczej spojrzycie na świat.Powieść, oparta na autentycznych wydarzeniach, jest napisana w formie pamiętnika tytułowego Iwana. To siedemnastoletni chłopak, praktycznie od urodzenia mieszkający w Szpitalu dla Trudno Chorych Dzieci w Mazyrzu na Białorusi. Iwan ma zdeformowane ciało i żyje wśród równie skrzywdzonych pacjentów. Są tu dzieci z chorobami serca, upośledzone fizycznie i psychicznie, cierpiące na różnorakie nieuleczalne choroby. Jedni przychodzą, inni odchodzą a Iwan stale mieszka w Szpitalu. By zamordować nudę chłopak płata mieszkańcom i pracownikom różnorakie złośliwe figle, testuje ich i prowadzi w pewien sposób eksperymenty społeczne.Iwan Isajenko jest bardzo inteligentny i wbrew temu co próbuje pokazać, bardzo wrażliwy. Pod przykrywką opryskliwości i złośliwości skrywa się nieśmiały nastolatek, który szuka miłości i akceptacji. Wspierany przez jedną z pielęgniarek i zdeterminowany do pokazania innym własnej wartości, pokonuje własne słabości i udowadnia, że jest pełnowartościowym człowiekiem.Iwana poznajemy w dniu, w którym umiera jego ukochana. Polina też była pacjentką tego samego szpitala i własną bezpośredniością zdobyła serce upartego chłopaka. Ten, okryty olbrzymią żałobą, chce wyrzucić z siebie smutek, tęsknotę a także ból. Dlatego zaczyna pisać. Poprzez jego wspomnienia cofamy się do dnia, w którym Polina przekroczyła próg szpitala i towarzyszymy bohaterom we wzajemnym poznawaniu własnych tajemnic."Każdemu Romeowi i każdej Julii na świecie mogę teraz powiedzieć: Rozgrzeszam was.""Niewidzialne życie..." to powieść, którą łączy w sobie smutek i nadzieję. Porównywana do "Oskara i pani Róży", mi kojarzy się także z książką "Weronika postanawia umrzeć". Tytułowy bohater i jednocześnie narrator bez owijania w bawełnę omawia dramatyczne życie chorych dzieci, odsłania obłudę władz szpitala i przedstawia współtowarzyszy własnej niedoli. Każdy rozpacza na brak uwagi i nieustającą tęsknotę za normalnością. Ironia, ogromna inteligencja i wielka fantazja – to główne cechy charakteru Iwana Isajenki. Dzięki nim książka ebook Stambacha jest tak prawdziwa...

 

 


O nas

PDF-X.PL to narzędzie, które pozwala Ci na darmowy upload plików PDF bez limitów i bez rejestracji a także na podgląd online kilku pierwszych stron niektórych książek przed zakupem, wyszukiwanie, czytanie online i pobieranie dokumentów w formacie pdf dodanych przez użytkowników. Jeśli jesteś autorem lub wydawcą książki, możesz pod jej opisem pobranym z empiku dodać podgląd paru pierwszych kartek swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu. Powyższe działania dotyczą stron tzw. promocyjnych, pozostałe strony w tej domenie to dokumenty w formacie PDF dodane przez odwiedzających. Znajdziesz tu różne dokumenty, zapiski, opracowania, powieści, lektury, podręczniki, notesy, treny, baśnie, bajki, rękopisy i wiele więcej. Część z nich jest dostępna do pobrania bez opłat. Poematy, wiersze, rozwiązania zadań, fraszki, treny, eseje i instrukcje. Sprawdź opisy, detale książek, recenzje oraz okładkę. Dowiedz się więcej na oficjalnej stronie sklepu, do której zaprowadzi Cię link pod przyciskiem "empik". Czytaj opracowania, streszczenia, słowniki, encyklopedie i inne książki do nauki za free. Podziel się swoimi plikami w formacie "pdf", odkryj olbrzymią bazę ebooków w formacie pdf, uzupełnij ją swoimi wrzutkami i dołącz do grona czytelników książek elektronicznych. Zachęcamy do skorzystania z wyszukiwarki i przetestowania wszystkich funkcji serwisu. Na www.pdf-x.pl znajdziesz ukryte dokumenty, sprawdzisz opisy ebooków, galerie, recenzje użytkowników oraz podgląd wstępu niektórych książek w celu promocji. Oceniaj ebooki, pisz komentarze, głosuj na ulubione tytuły i wrzucaj pliki doc/pdf na hosting. Zapraszamy!