Czytaj więcej:
Naga wyspa. Gułag Tity okładka

Średnia Ocena:Naga wyspa. Gułag Tity

Na początku wojny jugosłowiańscy komuniści śpiewali: „Oj, Stalinie, czołem, cześć, rację masz i wszystko wiesz!”. W 1948 roku piosenka brzmiała już inaczej: „Oj, Stalinie, babo stara, od naszego Tity wara!”. W nowej rzeczywistości nikt nie wiedział, kiedy i za co może zostać uznany za przeciwnika władzy. A chociaż Tito uniezależnił się od Stalina, jego sposoby rozprawiania się z wrogami były bardzo podobne do rozwiązań sowieckich — ZSRR miał Wyspy Sołowieckie, a Jugosławia Nagą Wyspę. Miejsce to przez długie lata okryte było mroczną tajemnicą, nie można go było znaleźć na mapach, nie można było o nim rozmawiać. Na podstawie relacji więźniów, strażników i wielu innych źródeł Božidar Jezernik rekonstruuje świat, który miał pozostać w ukryciu. Powstaje w ten sposób prawdziwy, przerażający obraz miejsca, gdzie nazistowska metodyczność wzbogacona została o „azjatyckie cwaniactwo i bałkański prymitywizm”. Naga Wyspa to swoista legenda i stale żywy synonim wszystkich obozów w byłej Jugosławii, także tych najnowszych, choć już przemilczanych.

Szczegóły
Tytuł Naga wyspa. Gułag Tity
Autor: Jezernik Bozidar
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Wydawnictwo Czarne
Rok wydania: 2013

Tytuł Data Dodania Rozmiar
Zobacz podgląd Naga wyspa. Gułag Tity pdf poniżej lub w przypadku gdy jesteś jej autorem, wgraj własną skróconą wersję książki w celach promocyjnych, aby zachęcić do zakupu online w sklepie empik.com. Naga wyspa. Gułag Tity Ebook podgląd online w formacie PDF tylko na PDF-X.PL. Niektóre ebooki nie posiadają jeszcze opcji podglądu, a inne są ściśle chronione prawem autorskim i rozpowszechnianie ich jakiejkolwiek treści jest zakazane, więc w takich wypadkach zamiast przeczytania wstępu możesz jedynie zobaczyć opis książki, szczegóły, sprawdzić zdjęcie okładki oraz recenzje.

 

 

Naga wyspa. Gułag Tity PDF Ebook podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby pdf był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

 

Wgraj PDF

To Twoja książka? Dodaj kilka pierwszych stron
swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu!

Recenzje

  • Maciej Skorczewski

    Oryginalny słoweński tytuł Non cogito ergo sum. Arheologija neke šale jest bardzo znamienny, gdyż zawiera dwie ważne informacje: jak można przetrwać obóz na Nagiej Wyspie, a także punkt startowy narracji- żart, który brzmiał następująco: "Wkrótce po zakończeniu wojny (II światowej M.S.) pewien człowiek wzniósł okrzyk "Precz ze Stalinem!", za co przesiedział długie lata w więzieniu. Kiedy odbył karę, za nic w świecie nie chciał powtórzyć tego samego błędu, więc głośno wyraził własne uczucia: "Niech żyje Stalin!" i natychmiastowo na kolejne lata został pozbawiony wolności"(s. 11). W tym krótkim żarcie zostało zawarte najistotniejsze zagadnienie polityczne w pierwszych latach komunistycznej Jugosławii, tj. początkowy, jak najściślejszy sojusz z ZSRR, a następnie, po dyrektywie Kominformu, wystąpienie Jugosławii z bloku wschodniego a także konflikty: zewnętrzny (Tito-Stalin) a także wewnętrzny (Titoiści-Staliniści). To właśnie dla zwolenników Stalina, a także ludzi chociażby podejrzanych o sympatię dla Gruzina, utworzono obóz na Nagiej Wyspie. Przez dziewiętnaście epizodów twórca "przeprowadza" nas przez "przedsiębiorstwo Marmur", ponieważ taką oficjalną nazwę miał ten obóz pracy, do którego pierwsi penitencjariusze trafili w roku 1949. Božidar Jezernik, choć dokonał rzeczy ważnej wyciągając z lamusa temat Nagiej Wyspy, który pod koniec lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku, czyli po śmierci marszałka Tity, rozgrzewał do czerwoności jugosłowiańską opinię publiczną (wszystkie źródła, na które się powołuje zostały wydane przed rokiem 1991), a który w gorączce nacjonalizmów lat dziewięćdziesiątych został zapomniany. Do rąk czytelników oddał dzieło epatujące brutalnością, nie tylko nie dające odpowiedzi na postawione przez autora zapytania o traktowanie współtowarzyszy, lecz pozostawiające czytelnika bez tchu, uniemożliwiając mu zadanie zapytania pod natłokiem sadyzmu. Nie pochyla się również ponad pytaniem, kto za Nagą wyspę odpowiada i czyim dziedzictwem jest.

  • Jarosław

    Gorąco zachęcam do lektury tej książki wszystkich, także tych nie zainteresowanych historią. Książka ebook jest unikatowa, gdyż do tej pory w polskojęzycznej historiografii nie ukazano w tak dosadny sposób reżimu titowskiej Jugosławii. Kiedy mówi się o titowskiej Jugosławii w naszym kraju, nikt nie ma na mysli obozu koncentracyjnego. Po lekturze tej książki jest inaczej."Na początku wojny jugosłowiańscy komuniści śpiewali: Oj Stalinie, czołem, cześć, rację masz i wszystko wikesz" W 1948 roku piosenka brzmiała już inaczej: "Oj Stalinie, babo stara, od naszego tity wiara!". I chociaż Tito uniezależnił się od Stalina, jego sposoby rozprawiania się z wrogami były bardzo podobne do rozwiązań sowieckich - ZSRR miał Wyspy Sołowieckie, a Jugosławia Nagą Wyspę".Naga Wyspa została pomyślana jako obóz reedukacyjny dla zwolenników "komunizmu stalinowskiego" inaczej kominformowców. Zdaniem tych więźniów, którzy przeżyli także obozy faszystowskie, te jawiły im się w porównaniu z Nagą Wyspą jak raj.Książ

  • Ekspert Empiku

    Bozidar Jezernik podjął się opisania miejsca, które bardzo długo było tematem tabu powoli wypieranym z pamięci przez kłopoty związane z powstawaniem nowej państwowości. Książka ebook ta to nie tylko praca historyczna udokumentowana licznymi źródłami, lecz także psychologiczna analiza upadku człowieka, który skazany był tylko na siebie. Czy Naga Wyspa faktycznie była gorsza niż Auschwitz? Jakie są wspomnienia naocznych świadków tych męczarni? Jacy ludzie wychodzili, z piekła jakie zgotował im Josip Broz Tito? Idealna literatura historyczna na najwyższym poziomie.Adam Homulicki, Empik Poznań

 

 


O nas

PDF-X.PL to narzędzie, które pozwala Ci na darmowy upload plików PDF bez limitów i bez rejestracji a także na podgląd online kilku pierwszych stron niektórych książek przed zakupem, wyszukiwanie, czytanie online i pobieranie dokumentów w formacie pdf dodanych przez użytkowników. Jeśli jesteś autorem lub wydawcą książki, możesz pod jej opisem pobranym z empiku dodać podgląd paru pierwszych kartek swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu. Powyższe działania dotyczą stron tzw. promocyjnych, pozostałe strony w tej domenie to dokumenty w formacie PDF dodane przez odwiedzających. Znajdziesz tu różne dokumenty, zapiski, opracowania, powieści, lektury, podręczniki, notesy, treny, baśnie, bajki, rękopisy i wiele więcej. Część z nich jest dostępna do pobrania bez opłat. Poematy, wiersze, rozwiązania zadań, fraszki, treny, eseje i instrukcje. Sprawdź opisy, detale książek, recenzje oraz okładkę. Dowiedz się więcej na oficjalnej stronie sklepu, do której zaprowadzi Cię link pod przyciskiem "empik". Czytaj opracowania, streszczenia, słowniki, encyklopedie i inne książki do nauki za free. Podziel się swoimi plikami w formacie "pdf", odkryj olbrzymią bazę ebooków w formacie pdf, uzupełnij ją swoimi wrzutkami i dołącz do grona czytelników książek elektronicznych. Zachęcamy do skorzystania z wyszukiwarki i przetestowania wszystkich funkcji serwisu. Na www.pdf-x.pl znajdziesz ukryte dokumenty, sprawdzisz opisy ebooków, galerie, recenzje użytkowników oraz podgląd wstępu niektórych książek w celu promocji. Oceniaj ebooki, pisz komentarze, głosuj na ulubione tytuły i wrzucaj pliki doc/pdf na hosting. Zapraszamy!