Na pilską nutę... Spacerkiem po muzycznej Pile okładka

Średnia Ocena:


Na pilską nutę... Spacerkiem po muzycznej Pile

To dokument historyczno-wspomnieniowy, w którym autor, wspomagając się bogatą bibliografią, omawia losy ruchu muzycznego w mieście Piła od 1945 roku. To znaczy od chwili powrotu tych ziem, po 173 latach niewoli, do Macierzy, do Polski. Na stronach tej książki twórca wprowadza czytelnika w tajniki rozwijającej się, z postępem lat, kultury muzycznej w mieście Piła. Przedstawia ludzi i instytucje, które w dużym mozole i poświęceniu, nie spoglądając na zaszczyty, w mieście nie posiadającym żadnej spuścizny i tradycji „Ojców Naszych”, odbudowywali wszystko to co przez niemal dwieście lat poskąpił miastu okupant...

Szczegóły
Tytuł Na pilską nutę... Spacerkiem po muzycznej Pile
Autor: Giese Arno
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Psychoskok
Rok wydania: 2017
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Na pilską nutę... Spacerkiem po muzycznej Pile w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Na pilską nutę... Spacerkiem po muzycznej Pile PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.

Recenzje

  • recenzje

    Recenzja czytam daje słowo To dokument historyczno - wspomnieniowy, w którym autor, wspomagając się bogatą bibliografią, omawia losy ruchu muzycznego w mieście Piła od 1945 roku. To znaczy od chwili powrotu tych ziem, po 173 latach niewoli, do Macierzy, do Polski. Na stronach tej książki twórca wprowadza czytelnika w tajniki rozwijającej się, z postępem lat, kultury muzycznej w mieście Piła. Przedstawia ludzi i instytucje, które w dużym mozole i poświęceniu, nie spoglądając na zaszczyty, w mieście nie posiadającym żadnej spuścizny i tradycji „Ojców Naszych”, odbudowywali wszystko to co przez niemal dwieście lat poskąpił miastu okupant... Jak pisze twórca we wstępie do książki: "Poza chaosem i samowolą brakowało tu w zasadzie wszystkiego. Nie było jakiejkolwiek władzy samorządowej, brakowało przede wszystkim rodzimej, polskiej społeczności, ponieważ przecież okupant wytrzebił ją z iście niemiecką pedanterią. Poza nieliczną grupą Polaków, którzy to piekło przetrwali a także nieliczną grupą autochtonów, powojenni mieszkańcy miasta byli ludnością napływową. Jednym słowem, powojenna Piła, była zbiorowiskiem osób z różnorakich stron i regionów Polski. Z wyjątkowym uporem i cierpliwością rodzący się tu naród zabrał się za budowę własnego „my”. Nie inaczej było na polu kultury, tradycji, lecz Polacy tamtego czasu intuicyjnie czuli, że stoi przed nimi szansa. Pewnie, że wszystko trzeba było zaczynać od zera, budować od fundamentów, ponieważ nie było korzeni – doświadczeń „Ojców Naszych”. (…) "Na Pilską Nutę"możemy potraktować jako swego rodzaju obszerne kompendium wiedzy o kulturze muzycznej w Pile, choć sam twórca promując własną pozycję na stronach Powiatu pilskiego, zaznacza, że nie zamkniętym, dlatego na „przetartą ścieżkę” zaprasza wszystkich tych, którzy mogą jeszcze do tematu coś wnieść. Na potrzeby książki Arno Giese korzystał z doświadczeń świadków historii, budzenia się kultury muzycznej w powojennej Pile, a także sięgnął do czasów już współczesnych. Dużego szacunku do ludzi nabrał ze spotkań z osobami, pasjonatami, którzy własnymi zdolnościami i talentem muzycznym starali się w niełatwych powojennych latach rozproszyć wszechobecną szarzyznę. Umilali życie innym własną grą, swoim śpiewaniem, występami i koncertami. Dzięki temu w trakcie lektury zetkniemy się ze wspomnieniami wszystkich tych, którzy w latach powojennych stawali się dzielnymi pionierami ruchu muzycznego. Książka ebook opatrzona jest wieloma zdjęciami, pozycjami archiwalnymi, które wprowadzają nas w ten urokliwy muzyczny klimat. Ja sama dałam się zaczarować i porwać tym "dźwiękom". Czułam się jak nuta balansująca na pięciolinii. Dziwię się, że po tak ciężkich doświadczeniach, ludziom w sercach stale muzyka grała. Donata Medyka

  • julita91

    Piła, miasto, które dzięki najróżniejszym osobowościom ze wszystkich stron i regionów Polski powstało i odbudowało własną przedwojenną potęgę. Chociaż książka ebook nie jest klasycznym podręcznikiem muzycznym, możemy nazwać ją kompendium wiedzy, przewodnikiem po kulturze, jaka kształtowała się na przestrzeni lat w Pile. Bogaty materiał źródłowy, zawarte info na temat autorów, a także ich dzieł tworzą to opracowanie popularnym. Są to historię pionierów, którzy zapoczątkowali lżejszy, popularny, masowy ruch muzyczny. Na pochwałę zasługuje też umieszczenie w książce pdf wzmianek o bohaterach, którzy swoim talentem starali się rozegnać powojenną mgłę, która otaczała miasto. Książkę mogę serdecznie polecić każdemu miłośnikowi muzyki, Piły, a także walki, jaką staczały miasta , chcące odzyskać własny przedwojenny klimat.